Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

lea641981
15. dec 2012

@adelajda2012 neboj sa nic nie si jedina ktora si tymto prechadza 🙂
jazdit so strachom na zaciatok je lepsie cesta ako byt nezodpovedna 🙂 hlavne ked v aute vezies deticky 🙂
mne sa najlepsie jazdilo zo zaciatku po meste cez krizovatky ved kazdu chvilku stojis a nechavas si odstup a nie ako kamosky hovoria ze prva jazda je lepsia na dialnici 😲
ja som sa naucila v meste, 😲 aj rozjazd,aj na spojke do kopca v meste aj zaparkovat 🙂 🙂 🙂 a hlavne slimacim krokom v aute s detickami 😀 😀 😀 😀 😀 😀

inak bola som donutena aj cez dedina valit 50tkou aj zime neodhrnute cesty ale naucila som sa 🙂 za pracou 32km 🙂

michalka78
27. dec 2012

tak babenky už aj na mna došlo...príspevok na auto chválený..auto vybrané..už len čakáme ked v januári socialka pošle peniaze predajcovi..a...budem musieť začať šoférovať.Zatial to bude len cesta do škôlky a späť..ale príšerne sa bojím! držte mi palce nech to zvládnem!

zuzana315
8. jan 2013

@michalka78 supeeer,takze lady sa pohli?🙂Budem Ti velmi drzat palce,uz potom ani inu moznost nebudes mat,len sadnut a odsoferovat🙂 Viem, ze strach je velky, ved vieme ake sme my soferky🙂)) Snad vacsich strachopudov nieje🙂 ja soferujem len prilezitostne, aj to skor len vtedy, ked ma manzel donuti,inak sa snazim tomu vyhybat ako sa len da. Ale inak ako jazdenim a jazdenim sa toho strachu ani nezbavime, lebo si neosvojime soferske zrucnosti. Takze tuuutuuut, soferovaniu zdar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

michalka78
8. jan 2013

@zuzana315 no...my dve vieme čo-to o strese zo šoférovania..to máš pravdu 😢 ...len ja som ho o niečo znížila a troška som s ním vybabrala,lebo bude to automat...ale bojím sa aj tak!...a príííííšerne!..ja som už 1,5 roka nešoférovala..nikto nedokázal prehovoriť moju zaťatú tvrdohlavosť...auto bude okolo 20.1...tak potom sa ozvem ako to dopadlo..už sa nedá cúvnuť - musím!

zuzana315
10. jan 2013

@michalka78 urcite sa ozvi, budem drzat palce....

anderko111
17. jan 2013

Ahojte, ak by ste chceli a mali zaujem o kondičné jazdy v Nitre a okolí, o teóriu riešenia dopravných situácii som Vám k dispozícii. Mám inštruktorský preukaz, pracoval som v autoškole, mam trpezlivosť i empatiu, pretože čo je najdôležitejšie pri znovu nájdení odvahy sadnúť si opať za volant je sebavedomie...ako sa hovorí "Všetko je v hlave". 🙂
Možete ma kontaktovat a dohodneme podrobnosti...anddd1 je nick na azete..

alinocka
19. jan 2013

Ahojte tak ja som sem písala ešte v septembri-to som mala pred prvou jazdou v autoškole--vodičák som spravila na prvý šup 😉 ,ale strach ma neprešiel a bojím sa stále ale musím jazdiť lebo musím voziť dcérku do školy(je autistka a hromadná doprava nehrozí) takže ked má muž v práci poobednú smenu musím voziť malu ja-a priznávam občas mi to skape-hlavne na prechodoch pre chodcou alebo ked predo mnou zastaví auto(to viete ja královná sa chcem rozbehnúť na inej rýchlosti a nie na jednotke)ale už sa to stáva menej a dúfam že čoskoro sa mi to už stávať nebude...No akurát parkovanie je moja nočná mora.....Pomaličky prestávam mať strach....na začiatku mi bývalo zle teraz mi už zle nebýva ale žaludok mám stiahnutý stále---a konečne mám aj trošku sebavedomia(to mi chýbalo)
Takže to chce len jazdy a byť v klude--ked mi to skape tak čo už zapnem výstražné smerovky a naštartujem....srdco mi búcha ako divé ale čo už sa stávajú aj také veci....... 😅

kbeata
19. jan 2013

@alinocka ahoj,ja mam vodicak iba rok,ale poviem ti ze prve jazdy mi islo srdce vyskocit,ruky sa mi potili,toto mi trvalo vyse pol roka,nejak ma ten strach uz presiel
ale bolo to aj preto ze som nevedela poriadne ovladat auto,teraz to robim automaticky,napr.ako si pisala ze rozbiehat sa na dvojke 😒 ,dokonca mi auto skapalo na kruhovom objazde
vela som aj stresovala kvoli ostatnym vodicom,ze pomaly som parkovala,alebo sa mi to zdalo,muz mi hovori ze klud,pocka 😉 ,ale doteraz nejdem len tak hore dole po meste,ak sa chcem niekam dopravit,idem si to predtym pozriet 😉

kleo80
1. feb 2013

Ahojte,myslím že moja šoferska kariera prave SKONčILA 😒 Autíčko som už pekne ovládala a bola som velmi stastna že mi to konečne ide ale hlavne tu šlo oten pocit nezávislosti a slobody...ja som si to naplno uživala ešte mi to zdvihlo aj sebavedomie.Ale čo sa mi stalo na novy rok...ufff... ☹ Male auto sa pokazilo wolsfagen a nemali sme peniaze na opravu okrem toho sučiastky do vw su ozaj velmi drahe 😒 aj tie už použité 😖 Tak som začala s velkym jeepom čo bol teda obrovsky rozdiel ja som ešte ani spojku nepustila ani na plyn nestupla a to auto sa doslova same od seba rozbehlo.Absolvovala som par jazd aj som si už zvykala a bola som stastna že mi to ide aj s tymto no precenila som sa pretože velke problemy mi robí cuvanie.Ja som zvyknuta pozerat sa dozadu a navelkom aute to nejde ja proste nevidím.Zadne okno je prilis daleko a podla bočnych zrkadiel mi to nejde.Na to som antitalent.Inak jazda v pohode zvykla som si.Až do jedneho dna...Po sviatkoch sme sa ponahlhali k našim trebalo prejst len tu cez dedinu,deti v aute manžel v aute,odstavil mi ho na prostriedku cesty a ja som si nevšimla že kolesa su vytočené.Tak som naštartovala zaradila jednotku a zrazu sa auto pohlo uplne inym smerom a ja som skoncila na susedovej brane.Deti začali vrieskat a podo mnou čosi sycat===dostala som defekt.Ja viem chvalabohu že to neskoncilo horšie koleso aj brana sa dala dokopy.Ale ten strach čo vo mne ostal 😢 😖 Vedela som že nemožem prestat so šoferovaním ešte stale som chcela a chcem aj doteraz no ruky nohy sa mi klepu už pri odomykani auta,panikarim,zmatkujem,namiesto 1ky zaradujem 3ku,potom auto zdochne,pohyb z kopca mi nejde vobec,neviem sa otačat...a včera po dvoch nepodarenych pokusoch naštartovat som sa v aute proste rozplakala a revala som tam pol hodinu.Z toho aka som nemožna.A už si neviem ani predstavit ako sa mi kedysi darilo .Možno by som mala so šoferovaním naozaj prestať 😖 ☹ 😒 No a dnes mi volali zo servisu že do druheho auta treba kupit novy motor ☹ čo ma vyjde drahsie akoby som kupila dalšie pouzivane auto opravar vravel že takto to vyjde okolo 1000€ ☹ To sa mi fakt ani neoplatí.

limoncino
1. feb 2013

@kleo80 to je mi ľúto, že to takto dopadlo s Tebou...

michalka78
1. feb 2013

@kleo80 ja ti úplne rozumiem ako dokáže strašne neúspech človeka odradiť od šoférovania..začínala som na renaul megan-combi..pre mna 156cm-vého drobca dlhé,veľké čudo v ktorom som sa cítila úplne utopená...rozbehnúť sa dokopca nehrozilo...muž mi vždy pomáhal s ručnou..ovládať neustále spojku a stále preradovať tie blbé rýchlosti...proste som to vzdala...1,5 roka ma nikto nedokázal prehovoriť za volant a ja som hrozne tvrdohlavá! Povedala som že začnem len s automatom a za tím som si stála...mám postihnutú dcérku (má downov syndrom).Od septembra začala chodiť do školky kde som ju musela každý deň vodiť autobusom..no hrôza!..hned v septembri sme si dali žiadosť o príspevok na auto...v decembri nám ho schválil..v januári prišli peniaze a ja mám doma renaul clio-automat....zatial som išla len tento týžden do školky...prvý deň mi príšerne snežilo,druhý zasa pršalo..bála som sa ale nebolo to až také hrozné,na to že som mala zo šoférovania vždy hrozný strach!..a poviem ti že spojka mi tam absolútne nechýbala,neustále preradovanie už vôbec nie!..sústredila som sa len na cestu...do manuálu by ma nikto nenatlačil a vdaka bohu za to že niekto vymyslel automat! ešte sa musím naučiť parkovať...manžel vie aký som ja "stresák" takže ešte dokúpime pre prípad parkovacie senzory (myslím že tak sa to volá,alebo parkovací asistent?..neviem ) nejako to musím zvládnuť kôli malej....snád si zvyknem...aj tebe držím palce aby si to nevzdala! ak by si mala možnosť vyskúšaj si automat!

bonaquaba
14. feb 2013

@lea641981
@michalka78
@kbeata
@limoncino
ahojte babule,nasla som tu tuto temu,tak sa idem k vam pridat,prave si robim vodicak,este som nemala ani jednu jazdu,ale maximalne sa bojim a neiem ako prekonat ten sttrach,chodim zatial s mm na cvicisko,ale aknahle saauto phne,jabrzdim,tak neiem ako vobec pojdem na cesty 😝 😝 napiste ako ste vy na tom a co vam pomohlo zbavit sa strachu,dakujem vam krasne

limoncino
14. feb 2013

@bonaquaba ako som písala, ja som mala strašný strach, ale akonáhle som sadla za volant s inštruktorkou, tak to nejako opadlo, dôverovala som jej, aj keď ma na prvú jazdu hneď zobrala do mesta, skoro som sa pocikala, keď mi povedala, ideme na cestu, asi to na mne videla, pretože mi povedala, že už na cvičisku vidí, čo v nás je a keby si nebola istá, že to zvládnem, tak krúžim na cvičisku aj 3 jazdy a to mi dodalo sebavedomie...
Teraz mám vodičák 4 mesiace a jazdím každý deň... Zatiaľ len rutinnú trasu do mesta, či do školy, na nákup a domov a podobne ,ale už som šoférovala aj do Bratislavy a vyslovene sa za volant teším a teším sa na dlhšiu trasu... Teraz mám síce trochu strach, keď je vonku ako je, ale jazdím a ako mi povedal manžel, žiadnu cestu neber ako rutinu, a dávaj si pozor, pretože aj bežná cesta sa môže premeniť na niečo, čo nezvládneš... Tak si preberáme situácie, čo by som robila, ak by sa mi v protismere vyrútilo auto a podobne...
A ver mi, že jazdenie s manželom je úplne iné, než s inštruktorom, či inštruktorkou... 😉 Určite mi daj vedieť, ako ti to ide... a držím palce

michalka78
14. feb 2013

@bonaquaba tak u mna to bol des! takú hysterku môj inštruktor určite dávno nemal 🙂 ked sme boli už niekolký krát na cvičisku,tak ma zrazu vyhnal do premávky-bez varovania..no krvy by sa vo mne nedorezal,taká som bola bledá...ja som sa vždy pred jazdou bála,ráno ma preháňalo od strachu!..písomné skúšky v pohode-nabyflovať sa to dá...ale jazda až na 3-tí krát 😖 ...ked som sa po autoškole išla s mužom odviesť na aute...no hrúza!....šoférovala som len pár krát a tak som sa po pár neúspechoch "zasekla",že ma potom 1,5 roka nedonútil za volant!..a ani doteraz by ma tak nikto neposadil...ako som už písala len za automat....no skrátka takú tvrdohlavú stresáčku ste nezažili!...teraz chodím na automate-nemôžem povedať že sa nebojím-vždy sadám za volant ešte s takým rešpektom,ale je to úplne super! som hrdá sama na seba že zvládam sama cestu do školky a späť 2x denne..je to ľahký úsek-nejdem cez veľkú premávku...ale postupne budem pridávať ,lebo budem potrebovať zvládnuť aj mesto...takže takto je to somnou 🙂

zuzana315
18. feb 2013

@michalka78 normalne Ti zavidim🙂 ale samozrejme ze aj zo srdca prajem, ze si sa rozjazdila. Ja som momentalne v tej faze "zaseknutia" a obavam sa, ze mojou tvrdohlavostou a tym obrovskym strachom zo soferovania dlho nikto nepohne. Teda ak ma manzel nedonuti za volant, pritom sa aj tak pohadame a dalsich par mesiacov opat nesadnem za volant:( Takze drzim palce, tvoje uspechy v soferovani budu pre mna dobrou motivaciou🙂

michalka78
18. feb 2013

@zuzana315 Zuzi ja presne viem o čom hovoríš!..1,5 roka som bola vo "fáze zaseknutia"..muž ma nenútil lebo videl že s tak tvrdohlavou a pesimistickou osobou ako som ja sa len tak pohnúť nedá!..jednoducho som to vzdala a povedala som mu že nesadnem za volant pokial nebudem mať automat!...a tolko krát by sa mi veľmi súrne bolo to šoférovanie zišlo....ale nie!..manuál sme predali....schválili nám príspevok na postihnutú dcérku a kúpili sme automat!..len si zasa nemysli,že som neviem aký šofér!...to nie...zatial zvládam jednoduchú trasu do školky a späť..do veľkej mestskej premávky idem len s manželom-lebo potrebujem ešte jedny oči ktoré budú za mna reagovať keby dačo...ale pravdu povediac lepšie sa mi ide samej.Aj ked som nikdy nechápala prečo to kamošky hovoria,že idú radšej samé ako s mužom..on ma za všetko buzeruje..No ale fakt som si myslela,že ja už nikdy nebudem šoférovať a mala som strach aj ked som prvý krát sadla za automat...ale venovala som sa už len ceste a nestresovala ma tam spojka a preradovanie rýchlostí!-to je veľké PLUS pre také ako som ja!..viem, niektorá si tu povie: "bože ved automat dokáže šoférovať aj decko"..ale ten strach ktorý som ja prežívala bol desný!..určite sa neodvážim šoférovať do Blavy alebo niekde daleko ale to mi nevadí..ja sa potrebujem pohybovať len tu vTN a to mi stačí!..ja stále hovorím,že sú 2 typy báb...jedny čo sadnú za volant a idú ...a druhé sú tie ako som ja!..a ked už taká sadne do auta ( a je jedno či je to manuál alebo automat)..tak to veľký pokrok!!! ..takže ti strašne silno držím palce aby si zvládala aspoň trasy ktoré potrebuješ najviac!..a niekedy mi zasa napíš-aj ked súkromne 🙂

tramtara
20. feb 2013

baby .... v tejto téme som sa našla 🙂 .... tiež mám vodičák už 7 rokov - odkedy som ho dostala tak som nejazdila... priateľ sa ma snažil učiť na jeho, ale ten príšerný strach keď som sadla za volant sa nedá ani opísať ... ale chcela som to strašne prekonať - povedala som si že keď budem mať vlastné tak budem prinútená šoférovať... tak som sa rozhodla že si kúpim auto .... prišla fakt výhodná ponuka a tak mám už týždeň auto .... bola som s priateľom zatiaľ na cvičisku - chcel aj na cestu ale ja sa taaaaaaak bojíííííím :-/// že som si vás nečítala skôr - došporila by som radšej na automat - hrozne ma stresuje podraďovanie a na rozbeh do kopca si netrúfam už vôbec :-/// držte mi palce nech sa to nejako naučím alebo čo (bola by hanba to auto predať len preto že som "nemožná") :-///

bonaquaba
20. feb 2013

@michalka78
@limoncino
@tramtara AZ teraz som sa dostala NA net,babule dodavate sebavedomia do to ho soferovania,ale ako pisete vy ste boli najprv NA cvicisku,ale u nas sa ide rovno NA cesty 😝 a este som nebola a desim sa to ho,a ten nas instruktor,ked sa ho nieco spytam take povie,ze to si povieme neskor a to znamena ze nikdy,a dnes som bola uz as I 7x NA trenazeri a ja mi vravim,ze ked sadnem do auta take to zvladnem a on ze To tazko,no akoby mi dal facku,uz sa mi tam ani nexe chodit a najradsej by som sa NA to vykaslala,cem sa vas opytat otazku,ked startujem a dam jednotku,a zacnem pridavat plyn ta noha ma byt na spojke ked uz ten plyn pridavam,ja som z toho uplny jelenz nema but alebo

limoncino
20. feb 2013

@bonaquaba ja som tiež išla hneď na cestu, na cvičisko ma odviezla, ukázala mi rozjazdy a išli sme na cestu. trenažér sme nemali.
keď sa rozbiehaš, tak máš zaradenú jednotku a pomaly dvíhaš nohu a ako dvíhaš pomaly nohu, tak pomaly stláčaš plyn, čiže spojka ide hore a plyn dole, alebo čakáš na záber spojky, to je čas, kedy sa auto samovoľne pohýňa, vtedy držíš nohu v zábere a pomaly pridávaš plyn a uvoľňuješ spojku. Tiež som z toho mala miš-maš, neboj sa ty nič, koľkokrát mi to skapalo, aj na skúške.. Do toho sa dostaneš... držím Ti palce... 🙂

bonaquaba
21. feb 2013

@limoncino dakujem za povzdbudive slova a rady,dufam,ze to zvladnem,myslim,ze ked budem mat prvu jazdu za sebou,tak to bude uz len lepsie a lepsie,len nesmiem stresovat, ja a aj bojim,ze tym volantom nestihnem zvrtnut na zakrute,alebo ze ho moc prekrutim,ale urcite sa to naucim,pekny den prajem

tramtara
21. feb 2013

@bonaquaba jéj - ty si z TS ? 🙂 ... ja som tam robila vodičák ... spravila ... 7 rokov nešoférovala ... a teraz žijem v BA a musím sa učiť šoférovať tu .... a tu sa to nedá porovnať :-/ šoféri sú agresívny, jazda rýchla, každý sa niekam ponáhľa ... no des :-///

baby .... včera som skúsila jazdu z petržalky do čunova - aaaaaaaa bol to des....keď som urobila kikx a vošla do zákazu tak frajer skoro vyskočil z kože .... no asi polhodinu som si porevala ako na mňa nahučal a ako som sa zľakla :-/ tak ani neviem ako som došla naspäť domov :-/ ... kedy sa ja do toho dostanem ?! idem sotva 70 a mám smrť v očiach :-/

prasiatko30
21. feb 2013

@tramtara preco si v bratislave nezaplatis skusobne jazdy - predsa len zacat soferovat v ba bez toho ze by si si bola sebou ista je dost krute a ver mi frajer mi pritom nepomoze ak este pritom pocita kolko bude stat pripadna oprava auta ak do niecoho naburas 😀

bonaquaba
21. feb 2013

@tramtara no vidis,clovek na nevie na koho tu natrafi, hej robim si teraz v TS vodicak,ale pre mna je to horor,ale snad to zvladnem,
no to je najhorsie,ked niekto vedla teba sedi a este krici po tebe, tak si to tak neber k srdcu,povedz si ved ucim sa soferovat,nikto uceny z neba nespadol a bude dobre a nebolo by ti lepsie keby si isla sama sa previezt alebo s niekym inym nie s frajerom,aby ta este viac nevystresoval, mne zase moj mm vravi,ze super budem soferovat a podporuje ma a jemu by bolo uplne jedno aj keby som isla do zakazu alebo rozbila auto,len aby sa mne nic nestalo,lebo vravi,ze kadzy musi nejako zacat a cim viac budem soferovat, tak to bude len lepsie a lepise, a chce mi kupit auto bez prevodovky,ale ja vravim nie chcem nejaku hrcu aj s prevodovkou,aby ssom sa naucila riadne soferovat,ale ja sa strasne bojim sadnut za volant bo sa mi zda ze to auto ovlada mna a nie ja auto
a ty chod na jazdu s niekym inym kto je kludnejsi nie s frajerom

tramtara
21. feb 2013

@prasiatko30
@bonaquaba
skúšobné som chcela - len priateľ tvrdí že mi to netreba ... len som bola vyhúkaná asi aj z toho že na mňa hučal už na benzínke že som cenu nezaokrúhlila ale prepískla som to o 9 centov ... jasné, človek sa nejako musí naučiť .... ale ja neviem či by som pri cudzom človekovi nebola vystrašená ešte viac :-/ a keď si chcem na auto nalepiť Z-tko tak ževraj nemám trapošiť a že mi budú vodiči na ceste robiť zle .... tak ja už fakt neviem 🙂 a tu nemám nikoho iného, kto by so mnou sadol do auta :-/ ale v nedeľu som išla kúsok sama a na miesto určenia som sa dostala (síce mi to raz skáplo na križovatke a bola som v poriadnom strese) ale bolo to lepšie - len sa bojím že keby som si to chcela skúsiť sama tak sa niečo stane a ja nebudem vedieť zareagovať a vyberem kľúče (možno ich tam aj nechám) a auto nechám tam kde je na ceste a nastúpim na prvú MHD 🙂 takto keď na mňa zahučí tak som aspoň prinútená sa pohnúť 🙂

@bonaquaba aj ja som rozmýšľala nad automatom ... ale všetci ma presvedčili na manuál - že je to zložitejšie ale postupom času sa naučíš a preraďovanie sa ti zautomatizuje (ufff kedy to už bude konečne aj u mňa tak to neviem, ale neviem sa tej chvíle dočkať) a nebudeš mať problém potom sadnúť do iného auta keby niečo .... a niekto (ako napr. môj frajo) si to preraďovanie dokonca vychutnáva (ale tak zase on najazdí 300 km za deň)

ooooch držte mi palce .... dnes sa na jazdu ešte necítim (zo včerajška sa mi stále klepú kolená) ale zajtra večer by som chcela ísť skúsiť zase kúsok prejsť a nájsť nejaký opustený kopček (v BA hahahahahaaaa) kde by som si cvičila rozbeh do kopca ... dúfam prežijem ( a môj starý nezošedivie na totálku 😀 )

prasiatko30
21. feb 2013

@tramtara ver mi ze dve tri jazdy s instruktorom ta nezbankrotuju a tebe dodaju dostatocnu istotu. mozes instruktorovi povedat aby ste isli na tie trasy co budes bezne jazdit - vysvetli ti kde si mas na co dat pozor a hlavne v autoskolackom aute ma instruktor vlastne pedale s ktorymi ti v pripade nejakeho problemu moze pomoct 🙂

bonaquaba
21. feb 2013

@tramtara no to je asi najhorsie,ked niekto na teba nahuci, tak si toho instruktora skus zaplatit,lebo ti to isto pomoze,neviem kolk to stoji v BA,ale tu a povedzmu,ze lebo ja som ibasedela na trenazeri a instruktor ma zdrbal ako eur jedna kondicna,tak to sa mi nezda az tak vela,ale v Ba su asi cenny vyssie,a to Ztko som si aj ja chcem nalepit,ale vsetci i hovoria,ze nie,lebo presne ti ostatni budu robit naprotiven
a tych stresov too ja som natom pdobne, minule som sedela iba na trenazeri a instruktor ma zdubal,zeakodrzim riadiacu paku a ja nervy,lebo normalne,zehukal po mne a predsa len uz clovek v tomto veku nie je zvyknuty,ze po nom niekt vrieska,tak sa mi vtedy chcelo revat a neviem co budem robit za volantom,ked tam budem sediet a nieco pokazim,tak on ma asi prizabije,lebo je velmi haklivy na svoje auto,ale to asi kazdy,ja budem mat este len prvu jazdu buduci tyzden,ale uz teraz sa klepem
tak teda drzim palce nech zajtrajsia rozbeh do kopca dobre dpadne,potom napis details a mne mozes napisat aj postup ako sa to robi,lebo to uz vobec neviem,ako to idedo kopca 🙂

tramtara
21. feb 2013

@bonaquaba a to čo máš preboha za inštruktora ??? ja som robila na SPŠke a inštruktor bol totálne super !!! Trenažér - no celé zle - to sa vôbec nedalo ovládať 🙂 furt som bola niekde v tráve 🙂)) ale prvú jazdu som mala najskôr v Nižnej na cvičisku (pri nástupišti - neviem či to tam ešte funguje) - tam mi ukázal rozbiehanie atď. a odtiaľ rovno na cestu do Trstenej k Panasonicu ... aj ostatné jazdy boli fajn ... keď som urobila blbosť tak sem tam stratil nerv, ale nikdy nehučal a sem tam ma aj za niečo pochválil 🙂 aj na jazde s policajtom pomáhal, ale psssst 🙂))

a do kopca by sa malo ísť tak, že zastaneš v kopci, stojíš na spojke a brzde - dávaš spojku do záberu a keď cítiš že sa auto chce pohnúť tak rýchlo noha na plyn a pridávaš (ouky, teória by bola, len v praxi mi to nejako nejde a vždy sa hýbem dozadu kým nájdem plyn 😀 ) ----- ale v autoškole ťa to budú zaručene učiť s ručnou

limoncino
21. feb 2013

@bonaquaba čo to je za inštruktora?? Ten by mal ísť kydať hnoj k prasiatkam a nie niekoho učiť šoférovať...

k tomu Zetku, ja ho mám nalepené a nikto mi napriek nerobí... manžel ma poslal kúpiť si ho a sám mi ho nalepil, aby bolo viditeľné a nemá problém s tým zetkom jazdiť aj on, máme jedno auto.. A veľakrát, keď som ešte vodičák nemala a niekto sa pred nami šišmal a robil hlúposti, tak manžel nadával a potom povedal jaj, začiatočník, nič som nepovedal..
ja som mala inštruktorku, trochu nervaňa, aj pero do mňa raz pichla 😀 ale bola objektívna, keď som urobila blbosť, vynadala mi, ale normálne a keď mi to išlo pochválila ma, na konci každej jazdy zhrnula, čo som urobila zle, čo som spravila dobre a na čo si mám dať pozor...
Takú by som dopriala každej z vás...

limoncino
21. feb 2013

@tramtara ha haa, pripomenula si mi jednu z mojich prvých jázd...
išla som po rodičov a sestru do mesta (bývame 6 km od okresného mesta), to som mala vodičák 5 dní a išli sme ešte do kauflandu no a ako sme odchádzali, tak pri vjazde na hlavnú cestu je STOP-ka a mierny kopček, tak som zastavila a chcela som sa zaradiť na hlavnú a skotúľala som sa dozadu, popojela som 😀 , zase som počkala, kým prejdú autá a zase som sa skotúľala, asi 5 minút som tam šaškovala, za mnou rada 😀 😀 nakoniec som to teda dala, ale hanbila som sa ako pes ešte doma 😝

tramtara
22. feb 2013

@limoncino pre takéto prípady mám sto chutí si dať tmavé fólie na okná aby ma nikto za tým volantom nevidel (tú zúfalosť v mojich očiach...xiii) a nemohol si povedať : " boooože ženská za volantom" .... 😀 som na túto vetu u chlapov alergická 🙂