Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

kamajka
24. júl 2014

Ahojte kocky...uz som citala predtym tuto diskusiu,nie celu samozrejme,a taaak pekne ste ma nakopli🙂 mam vodicak dva mesiace,od autoskoly som nejazdila,nebolo auto. Teraz ho mam treti den....predvcerom to celkom uslo,iba raz mi zdochlo...na krizovatke samozrejme...najfrekventovanejsej...truuubili vsetci,ach jaj...vcera uuuuplna pohodicka,odjazdila som bez problemov 50km...no a dnes som zacuvala do jarku☹((( a na kazdej krizovatke mi zdochlo...ale uz som bola asi vystresovana z toho jarku,musel mi prist svagor vytiahnut auto...a ani sme ho napokon netahali,on do neho sadol a krasne z jarku vysiel...ja ked som sa o to snazila tak mi skoro motor vyrvalo...total nestastna som,vystresovana,normalne pijem teraz kavu od stresu. Ked som dosl domov nechala som svietit zadne svetla,iba suseda mi klopala ze mi svieti auto. Taka som bola hotova,ze som ani nevedela kde ich mam vypnut. Uz som ovela viac ok,kedze sedim uz dve hodiny doma,ale stale to nie je ono☹. Myslite,ze to prejde? Ja chcem velmi jazdit,aj zajtra sadam rano do auta,neodradilo ma to,fakt sama jazdit dva dni,takze myslim ze je to ok...alebo nie je? Bojim sa ze na to nemam. Skusky aj autoskolu som robila na novuckej kii ceed diesel a teraz mam sedan renault megane starucky benzin. Schvalne sme zhanali starsie autoza lacny peniaz,aby mi nebolo luto ked ho tuknem. Inak jazdim velmi opatrne,len nemam este taku tu predstavu,napr.ako daleko je auto ktore prichadza po hlavnej ceste a ja stojim na vedlajsej neviem ci uz mozem ci to stihnem a ked mam pocit ze nie tak su stresy,rychlo pustim spojku a zdochne to. Myslite si ze pridem do toho? Ak ano,tak asi kolko to bude trvat? Nema kto so mnou jazdit,myslim niekoho skuseneho,som na to sama. Dakujem za vase nazory

dada1212
24. júl 2014

@kamajka určite do toho prídeš,kým získaš akú takú prax v ovládaní auta a odhadnutí situácie na ceste odporúčam ked sa dá jazdiť mimo špičky,teda hlavne cez víkendy, cez pracovný týždeň nie ráno pred ôsmou a podvečer nie okolo štvrtej-piatej.
vtedy je na cestách najviac aút a všetci sa ponáhlajú,niektorí aj ohrozujú druhých a zbytočne sa vystresuješ.
ak budeš jazdiť mimo špičky skôr sa naučíš odhadnúť situáciu, nevystresuješ sa kvôli niečomu a teda skôr získaš sebadôveru a aj vychytáš chybičky.

astika
25. júl 2014

Pridavam sa do skupiny, po 10 rokoch som znova zacala, zdedila som starucku obitu feliciu 🙂 Najvacsie problemy mam s radenim sa v BA do jazdnych pruhov, vsetci jazdia ako blazni a ja chuda na obchvate ze 50, tak sa kamarat smial, ze ma predbehne aj bicyklista 🙂 No nevadi, pokial niekoho neprejdem ja, tak je to v pohode, o parkovani ani nehovorim. Boze, tie pruhy, najma na roznych mostoch, to je strasne pre mna, ze ci to odhadnem a nevrazim do niekoho. Je tu este niekto taky ci som ojedinelym zjavom?

mamkak
2. aug 2014

Už sme zvládli aj z BB do RS. Celkom v pohodke až na nejakých samovrahov, ktorých púšťam nech si letia. Celkom sa mi darí, sem tam nám to zaškrípe, keď sa ponáhľam a zle si preradím, ale dá sa. Dôležité je prísť do cieľa bez újmi na aute a hlavne zdraví. Môj muž povedal, že je to spotrebný materiál a každý sa to musel naučiť na svojich chybách. Takže netreba sa báť a naozaj treba len jazdiť.

1bambulka1
22. aug 2014

Tak sa idem s vami podeliť o moje začiatky🙂Vodičák mám už 20r.ale nejazdila som. Sem tam som išla autom do práce do BA 50km ale vždy len cez víkend.Mám rešpekt pred našim autom nakoľko je zdrojom našich príjmov a vždy som sa bála,že keby sa niečo stalo sme v ,,,,, ☹.Presne 1.júna mi volá mužíček nech idem von a nech si zoberiem so sebou aj vodičák. Nechápala som veď načo aj.Vraví že musí ísť s autom k mechanikovi cca 30km od nás.Tak sme šli.Po ceste mi syn vraví,že on vie kam ideme.To som už zbystrila že niečo tu nehrá.Prídeme do dediny kde býva automechanik ale išli sme k inému domu.Stál pred ním malý Renault Clio🙂Manžel s niekým telefonoval,zrazu vybehol pánko z domu a vraví mladá pani tu je kľúčik chodte sa previesť 🙂Skoro som odpadla.Domov sme už išli na dvoch autách.Od tohto dňa jazdím denno denne.Ano sú situácie keď som si neni istá,alebo keď zaparkujem na hulváta ale učím sa 🙂

mava1
25. aug 2014

Ahojte, potrebujem poradit....Vodičský mám asi 15 rokov, ale nejazdila som. Asi pred piatimi rokmi som si dala kondičné jazdy a pár krát som aj šoférovala. Ale kedže som bola na materskej tak som nemala vela príležitostí jazdiť a postupne som z toho vyšla. Teraz som zostala s dieťaťom sama a potrebujem auto a začať jazdiť. A čo najskôr. Poradťe mi prosim ako začať?
Môj plán je asi takýto: Najskôr si chcem isť kupiť nové auto, kedže sa bojim kupovať ojazdené od hocikoho a nikto známy auto nepredáva. Rozhodla som sa pre novu Kiu Rio. Nato si zaplatím pár jázd v autoškole a potom pomaly skúsim sama na svojom. Nemá kto so mnou zo začiatku jazdiť, som na to sama. A priznám sa mám aj strach, kedže potrebujem voziť aj dieťa. Dakujem za každú radu.

krivanekova
24. sep 2014

Ahojte, citam si tu prispevky, no vodicak este nemam, ale co mam je obrovsky strach, moj pokrok sla som do autoskoly si vypytat papier toť vsio, potrebujem si ho spravit mame dve deti byvame v dedine a skola , skolka je meste, povedali mi ze tyzdenne jednu hodinu maju od pol 4 do 5 čo je čas ked sa ide pre deti a doma je ucenie ved to poznate, ak nebude manzel neni kdo ich donesie domov a postrazi ked musim na hodinu, som doma teraz pol roka takze idealny cas na autoskolu ale mato este jeden háčik, syncek prvy krat chodí do školky a veru po prvom tyzdni uz dve tyzdne chory mate niektora skusenosti kedynsa takto ucit na tu autoskolu

butterfly333
26. sep 2014

Šoférovanie je veľmi supeeeeer ja jazdím dennodenne do práce autom a baví ma to jazdila by som stále. Veľmi ma to baví. Aj na traktore viem je to síce pomalé ale zábavné. No chcela by som skúsiť kamión.

zuzi0
26. nov 2014

Baby ako sa rozbiehate do mierneho kopca, napr. ak mam daj prednost a musim zastavit. Mna to ucil instruktor noha na brzde, spojka do zaberu, pustit brzdu a pridat plyn.

emily76
26. nov 2014

@zuzi0 zatiahnem rucnu brzdu, a ako sa budes rozbiehat, povolujes plynule rucnu brzdu.. znie to tazko ale staci si to par krat skusit v klude.. a pojde to. 😉

emily76
26. nov 2014

@mava1 no tak presne ako si povedala.. zaplatit si kondicne jazdy a jazdit... je super, ak by s tebou isla prve razy nejaka kamoska,niekto znamy alebo z rodiny.. najlepsie si prejst trasy, na ktorych budes najcastejsie jazdit, aby si ziskala istotu... 😉

iloveme
9. feb 2015

ja uz budem mat vodicak skoro rok a teda tie reci ze ten strach opadne, to bude dobre...... su u mna zbytocne. Je sice pravda ze nesoferujem denne,ale aspon raz za tyzden, ale ten strach sa absolutne nezmensuje. Proste sa u mna vytvorilo akesi spojenie Auto = strach 😠 a nedokazem sa ho zbavit. Urcite by mi prospelo denne soferovanie, ale nie som prinutena. Ano viem, mohla by som len tak sadnut do auta a hajde krizom krazom mestom. Ale nejde to, lebo viem ,ze nemusim 😖 Tak si vzdy najdem milion vyhovoriek,preco neist 😝

katesocka
11. feb 2015

@iloveme Máš pravdu, nie si donútená, tak nešoféruješ. U mňa to bolo tiež tak, len s rozdielom, že ja mám vodičák 5 rokov. Šoférovala som minimálne, stále som bola z toho nervózna. Od septembra som bola "donútená" šoférovať, teda ak som nechcela začať chodiť autobusom a poviem ti, je to pol roka a mňa šoférovanie začalo nenormálne baviť, nervózna už takmer nie som nikdy, aj keď je pravda, že určitý rešpekt mám stále. Hlavne keď ma čaká nejaká dlhšia cesta.

iloveme
11. feb 2015

@katesocka vsak to,verim tomu ze kebyze musim niekde soferovat denne, bolo by to lepsie. Inak viac menej to soferovanie aj mna tak trosku bavi.Dneska som sla do obchodu na aute a normalne ma to bavilo. No jasne ked som isla len necelych 10min 😀 Ale co je este horsie pre mna jej soferovanie mimo mesta. To neznasam,stale mam pocit, ze vyletim z cesty. Proste mi to pride take uzke a tie stromy hned vedla ciest 😝 Najradsej by som chodila aj mimo mesta len 50kou 😅 A v noci soferujes v pohode mimo mesta?

katesocka
11. feb 2015

@iloveme Je pravda že jazdím tiež len krátke trasy, ráno a večer v tme, ale to je len nejakých 5-10 minút. Mimo mesta sa dá, keďže máme dosť široké cesty (na jednej sa dokonca zmestia vedľa seba štyri autá, keď sa natlačia), ale tam nejazdím často. Akurát minule som sa pristihla, že idem vyše 90, dovtedy som išla iba 80 😀 V noci nezvyknem ináč šoférovať, akurát tak večer v tme, to nemám rada keď prší, alebo keď mám okuliare namiesto šošoviek a keď mi idú oproti autá niekde na moste alebo tak, ináč pohodka. Ale musím mať šošovky, v okuliaroch som slepá 😀

iloveme
11. feb 2015

@katesocka nooo tak taku cestu by som brala,sice mne by v pohode stacila aj taka, kde je riadne siroka krajnica 😀 V tme som este neisla, len ako spolucestujuca a teda mam z toho hrozu.Ked ide oproti auto, tak nachvilu neni vobec vidiet kraj cesty a to ma desi 😝

katesocka
11. feb 2015

@iloveme Ono je to sila zvyku, treba sa vtedy pozerať na kraj cesty, nie dopredu pred seba, aby ťa svetlá neoslepili. Ale zase je pravda, že mňa aj tak vždy oslepia 😀 Asi pred mesiacom som mala nejaké problémy s očami, tak som nenosila šošovky, len okuliare. Des a hrôza, navyše pršalo, pár krát som veru išla na slepo lebo som od oproti idúcich áut nič nevidela a len som dúfala že na kraji neide nejaký cyklista. Teraz v piatok ma čaká prvá dlhšia jazda - 110 km do Rakúska na letisko, vyrážam okolo piatej ráno, tak sa trochu toho obávam.

iloveme
11. feb 2015

@katesocka 110 km??????????Preboha 😕 Tak to vela stastia, ja by som nevydrzala tolko sa sustredit

katesocka
12. feb 2015

@iloveme Tak zatiaľ som najviac dala naraz 50 km, pred dvomi rokmi v lete do Bratislavy, a potom späť 50 km a v pohode, tuším dva krát som otočila Nitru, to je asi 40 km jedna cesta. Ale veru 110 km som ešte nedala, navyše vyrážam o piatej ráno, ale ide so mnou svokor, tak aspoň za volantom nezaspím 😀 Aj keď sa stresujem práve toho, že on ide so mnou, lebo mám pocit, že sa so mnou v aute bojí 😀

katka2365
12. feb 2015

Tak ja mam vodičák už asi 4 roky jazdím normálne v pohode ale mam veľký problém jazdiť po bratislave hlavne niekde v centre kde su električky z nich mam normálne panický strach.Nepoznám až tak dobre Bratislavu a veľa tam je jednosmeriek alebo že sa zle zaradim a potom neviem kde sa otočiť.Ja mam najazdené už veľa km každý deň som chodila z madarska do petržalky(tam som problém nemala dojsť) 😀 a to je 50 tam a 50 späť. Išla som už dialnicou asi tak 250 km ked sme boli u našich na východe. Tak dúfam že časom už budem jazdiť všade 😀

danussskah
12. feb 2015

Podla mna dialnice alebo rychlostne cesty nie su az taky problem,ako cesta po dedine alebo v malom meste,ako u nas,kde pobehuju chodci,obcas podnapiti alebo cyklisti alebo hrajuce sa deti.Z toho mam strach,ze niekoho
prejdem alebo mi niekto vbehne,ci sa na nasej uzkej ceste obideme dve auta a ak nie,tak ako rychlo zacuvat atd.

iloveme
13. feb 2015

@katesocka tak ty si sikulka teda, ked takto v pohode das tolko km. A svokrom sa nedaj vystresovat 😀

iloveme
13. feb 2015

@danussskah no ja radsej stokrat male mestecko alebo dedina ako rychlostna cesta 😝 . Ja uz ked idem mimo mesta 80kou som pokakana 😅 Aj ked je pravda ze neznasam cyklistov a fakt kazdu chvilu ti moze niekto vbehnut do cesty,ale aspon neidem rychlo 😉

prasiatko30
13. feb 2015

Mne sa tiez zda dialnica omnoho jednoduchsia ako tie dedinske cesty.

Na cestu na letisko do viedne je dobre to ze nemusis prechadzat ce celu viednu - od bratislavy len pred viednou zides z dialnice a si priamo na letisku.

Ja mam najvacsi respekt pred velkomestami - to je ine vonco - take 4-5aj 6 prudovky kde si to suruju ludia ako keby boli na nejakej rychlodrahe a treba rychlo vychadzat z jednej dialnice na druhu niekedy je to len otazka metrov co pri 120km/h je o drzku

dudo7
18. feb 2015

@zuzana315
@zuzana315 Bohužial ja som na tom rovnako .

dudo7
18. feb 2015

@zuzana315
@zuzana315 Bohužial ja som na tom rovnako .
@zuzana315

zuzana315
18. feb 2015

@dudo7 len u teba je vacsia sanca, ze sa do toho dostanes...ja by som uz davno rezignovala, keby ma moj manzel neprinutil sem tam sadnut si za volant a za kazdym chudak aj tak skonstatuje, ze som najvacsie poleno na svete, nakricime na seba, vyvadime si a ja si opat niekolko mesiacov nesadnem za volant...ja uz sa normalne bojim sadnut do auta aj ako spolujazdec🙂bo ked si predstavim, ze soferuju aj take polena ako som ja tak zbohom panenka maria...

syringa
25. feb 2015

No vidím že táto téma je asi nevyčerpateľná. Ja som to tu sledovala pred pár rokmi....... Vtedy som aj ja bola jedna z tých čo som síce mala vodičák, ale nešoférovala som. Dnes je už realita úplne iná. Zmenila som prácu a musela som používať auto, a každý deň - cestovanie je súčasťou praovnej náplne. A keď človek musí, tak ide všetko. Zaplatila som si rekondičné jazdy. Presne 2. 😀 Po druhej hodine mi "učiteľ" v autoškole povedal, že viac hodín nepotrebujem, technika jazdy je dobrá, len to chce jazdiť a jazdiť a hlavne sama. Navrhol mi, že keď pôjdem sama a keby náhodou som sa bála a zostala niekde a bála sa pokračovať, nech mu hocikedy zavolám a on príde pre mňa. Nebolo treba.
Samé prvé sme išli kúpiť pre mňa auto. Aj keď ja som nemala problém s radením rýchlostí alebo že by mi auto niekde skaplao ako tu spomínala @kamajka, ale poučená rodinou a známymi v amerike, som sa rozhodla pre automatickú prevodovku. Rozhodne odporúčam. Obzvlášť takým ženám, ktoré majú strach že im to skape..... Jazdenie autom s automatickou prevodovkou je jednoduchšie, netreba sa rozptylovať aká je tam rýchlosť, netreba sa báť či mi to skape... ide všetko ako po masle, a môžem sa sústrediť len na premávku. A potom len nabrať odvahu a ísť sama. A po tretej samostatnej jazde bude všetko vporiadku. To je môj recept. 😀 A musím povedať že aj moje deti milujú so mnou chodiť v aute. 😀 lebo nemusím hádzať rýchlosti a z križovatky vyštartujem ako pretekár 😀 a im sa to hrozne páči, tento štýl jazdy.

dannizeta
5. mar 2015

No tak to sa vítam vo Vašom klube! 😀 Vodičák mám 13 rokov, nejazdila som takmer vôbec.Teraz mám už niekoľko mesiacov odhodlanie prekonať strach.Väčšinou som sama s deťmi, manžel na turnusoch.Stačí že drobci ochorejú a problém so zháňaním šoféra je na svete.Strašne ma štve, že sa to neviem naučiť!Problém je, že mám miernu poruchu sústredenia.Chodím s tým aj k psychologičke a práve ona ma nabáda k jazdeniu.Vraj je to všetko len v mojej hlave, ten strach, že nestihnem rýchlo reagovať, že niekoho zrazím atd...Lenže moje cvičné jazdy s manželom sú hotová katastrofa 🙄 Za volantom nestíham robiť viac úkonov naraz ☹ Manžel komanduje, vrieska, znervóznuje ma na maximum a nakoniec vždy vyhlási že šoférovať nebudem a hotovo! Po každej jazde tichá domácnosť. 😠 Je veľký frajer, lebo šoférovať vie od 13tich...Aj u mňa by čiastočne problém vyriešilo nové auto- s aut. prevodovkou ako píše
@syringa ale momentálne o tom môžem len snívať.Aspoň keby som mala ohľaduplnejšieho "inštruktora", ale hanbím sa niekoho požiadať 😀

svistinka
5. mar 2015

@dannizeta odporucam nejazdit s manzelom, skus sama na parkovisku a potom cez vikend kratke trasy sama alebo s kamaratkou, pripadne kondicne jazdy 😉