Suchozemská korytnačka

21. nov 2022

Ahojte, máte doma suchozemskú zelenkastú korytnačku? Aké máte s ňou prosím skúsenosti? Neoľutovali ste jej kúpu? Uvažujeme nad kúpou, no chceme to dobre zvážiť. Na čo si dať pozor.. nejaké rady, postrehy.. ďakujem🙂

viestta
21. nov 2022

Jedinú radu co viem dat, že žije aj viac ako 25 rokov, treba s tým počítať.

zuzu003
21. nov 2022

Je chranena citesom a mate ohlasovaciu povinnost voci SOPke a pripadne zmeny v dokumentacii neskor riesite bud s OU ZP alebo ministerstvom. Vlastnikom musi byt osoba 18+. Odporucam ine zviera.

jaja20
21. nov 2022

Niekoľko mesiacov cez zimu prespí, takže z nej vtedy nemáte nič.

petkasaurus
21. nov 2022

@jaja20 ved to je praveze vyhoda 🙂 cez leto nech je pekne vonku.

jaja20
21. nov 2022

@petkasaurus No lenže keď ju chcú ako klasického domáceho miláčika,tak im to nebude vyhovovať.

lindusss2016
21. nov 2022

@jaja20 tak podla mna korytnacka nie je domaci milacik, ani keby behala po dvore cely rok 🤷 urcite nie v zmysle, ze si vytvori vztah k majitelom... Takze podla mna je tiez vyhoda, ze spi v zime

budembabka
21. nov 2022

Korytnačka zelenkastá nemusí zimovať, v teráriu môže byť čulá celý rok. A vie si vytvoriť vzťah s majiteľom, príde na zavolanie, rada sa škrabká a žerie z ruky. A najradšej sedí na rukách napr. pri telke.

jaja20
21. nov 2022

@lindusss2016 Ak ju nechcú ako domáceho miláčika, načo by im potom bola?

lindusss2016
21. nov 2022

@jaja20 tak domace zviera nie je automaticky domaci milacik 🤷 co ja viem na co? Na paradu, na chov, mne to pride ako tamagoci...

jaja20
21. nov 2022

@lindusss2016 Pre mňa domáci miláčik je zviera, ktoré s nami zdieľa domácnosť. Ale ak to vy máte inak,je to tiež v poriadku.

lindusss2016
21. nov 2022

@jaja20 no tak pre mna je milacik to zviera, s ktorym sa maznam, ktore milujem. Taketo hlboke city by som asi nechovala ku korytnacke, ktorej je to uplne jedno 🤷

jaja20
21. nov 2022

@lindusss2016 Mne o tom nemusíš vypisovať, mňa tvoj vzťah do zvieratami nezaujíma 😁
Ja som napísala autorke témy môj postreh a tým to pre mňa hasne. Ako sa ona zariadi,je už jej vec.

natal
21. nov 2022

My sme mali takuto korytnacku velmi davno. Nasli sme ju. Obehali sme veterinarov, dali listocky, ale majitel sa nenasiel. V ZOO ju odmietli, tak nam nakoniec ostala. Volne sa pohybovala po byte. Mala svoj pelech, ktory mohla volne opustat. Od jari a cez leto som ju bravala aj vonku. Ked sme boli na dedine, mala obrovsku ohradku. Aj tak parkrat usla. Ale vzdy ju niekto doniesol. Cez zimu spala v pelechu. Prespala celu zimu. Bola velmi rychla dozila sa u nas 15 rokov. Prisla k nam uz ako dospela. Nevieme kolko mala ked k nam prisla. Zomrela v zime. Osobne kebyze sme nemali na vyber, tak by som nechcela dobrovolne chovat korytnacku. Parkrat sa do nas zahryzla 😄 ked si nas pomylila s jedlom. Bola dost pazrava a velmi velmi rychla. A aj dost velka. Stale utekala. A tie jej .... vylucky 😬 No ale tak my sme doma prichylili vsetko, co nemalo domov. Ale tejto sa nam nepodarilo najst novy domov. Nik ju nechcel. Tak u nas zostarla a dozila.

lindusss2016
21. nov 2022

@jaja20 ale ved tu nejde o moj vztah k zvieratam, ale o to, ze aj zviera, ktore prespi celu zimu moze byt zvieratom v domacnosti. Ved ho snad nemusia kazdy den natahovat

jaja20
21. nov 2022

@lindusss2016 Ešte raz opakujem, že som napísala svoju skúsenosť,tak ako to autorka v úvode prosila.
Tvoje úvahy o tom,či si korytnačka vôbec zaslúži lásku,lebo sa s ňou nedá maznať,sú úplne od veci.

lilly16
21. nov 2022

My ju ešte stále máme u mojich rodičoch..je to nenáročné zvieratko..veľa jej ku šťastiu nechýba..má už takmer 23 rokov..keď bola v akváriu s rybami, tie raz zjedla..niekedy sme jej dávali jesť aj dážďovky😀

lindusss2016
22. nov 2022

@jaja20 no ty si teda ides svoje... Neviem, co tu skusas, ale narazila si dost zle 😃 my sme ludia, ktori ziju v prirode a s prirodou a u nas si zasluzi lasku kazde zviera, kazdy strom, ale rovnako si zasluzia aj svoj zivot a volnost a nemame za potreby natahovat zvierata kazdy den, nemusia nam sluzit, ani nam nic nie su dlzne a ked potrebuju tri mesiace z roka prespat, tak na to maju uplnr pravo 😊 ze korytnacka nir je tvor na maznanie, to snad vie kazdy...

jaja20
22. nov 2022

@lindusss2016 OMG, žena,a tebe o čo ide? Ty si zrejme jedna z tých, ktoré potrebujú mať silou mocou pravdu 🤦
Len si akosi prehliadla, že práve ja som napísala, že korytnačka v zime spí, takže z nej nebudú vtedy mať nič. Ja som vyše 15 rokov chovala hady a to tiež nie sú zrovna kontaktné zvieratá,a napriek tomu sme ich považovali za domácich miláčikov.
Takže mi absolútne nemusíš vypisovať o láske k prírode a zvieratám. To adresuj autorke a s ňou debatuj o tom, či sa s ňou chcú maznať.
A mimochodom,na STV2 bežal dobrý dokument ohľadom domácich miláčikov,tak tam by si sa dozvedela,že v tom zmysle ľudia chovajú rôzne zvieratá, vrátane prasiec, slimákov achatina, Bára a nikto im nerobí prednášky o tom, či sú alebo nie sú vhodné na doma. To je každého súkromná vec.

petkasaurus
22. nov 2022

@lindusss2016 mame suchozemske korky skoro 30 rokov. Je pravda, ze studenokrvne zivocichy neprejavia lasku trebars ako pes, ale je pravda, ze ked ich zavolas pridu, radi sa skrabkaju, chodia za tebou. Nie su zdrojom alergénov a nerobia hluk, ja ako mala som sa im velmi tesila, roky, kupala ich, kremovala pancier..
Podľa mňa je výhoda, ze zimuju, kedze nezimovane sa kratsie doziju a vybeh sa lahsie cisti nez terarko a nemáte ponorku z domaceho milacika, co sa casto stava.

petkasaurus
22. nov 2022

este chcem dodat, ze som s nimi chodila aj von, na ulicu, casto jedna z nich chodila stale za mnou.. Ked som bola pubertacka, proste som zobrala jednu korytnacku a kym sme sa rozpravali, korytnacka behala kade tade.

lindusss2016
22. nov 2022

@petkasaurus ale ved ja proti korytnwckam nic nemam, tiez som mala a od jari zas mat budeme, ked sa im spravi vonku vybeh. Ja tiez vidim zimovanie ako plus a nir minus, len som tym chcela povedat, ze nir kazde zviera musi byt v tom zivote rodiny prítomné kazdy jeden okamih. A kedze s korytnackou sa tak ci tak nebudu mojkat, tak im asi az tak v zime chybat nebude. My davame maximalnu slobodu aj nasim mackam, cele teple obodbie cavarguju po vonku a ledva ich vidime a v zime su s nami nonstop.

autor
23. nov 2022

Ďakujem za všetky odpovede, postrehy, tak sme sa teda rozhodli, že korytnačku mať budeme.. snáď to neoľutujeme😅🙏

rebecca8
22. okt 2023

Ahojte baby, stretli ste sa s týmto ? Dnes som to našla v terariu spolu s tým čo vypísala ...to biele ,pripomínajúce vapno

budembabka
23. okt 2023

@rebecca8 Urea, koryna cikala...