Veriace snažilky II. Pridajte sa

smejka
25. mar 2009

tak vsetky VS sup sem a piste 🙂
je to taka symbolika trosku....ubehol rok a mame tu novy zaciatok 🙂 ...mame malu "neterku" a este mame jedna druhu.... vieme sa povzbudit navzajom a s vierou 😔

margarita
17. aug 2009

leni, to je supeeeer, mozem sa ruhat s Tebou? 😉
ja to tak pekne neviem, ale oslovilo ma, co mi v tejto suvislosti napisala jedna fajn kamoska, a mam od nej aj dovolenie ju anonymne citovat:

"Cirkev sa MUSI vyjadrovat k aktualnym problemom. ALe Cirkev je institucia per se tradicna a konzervativna a veda by mala byt prevratna...takze si nikdy celkom nemozu rozumiet...takze tak. Prihovaram sa vsak za to, ze by sa mohla chovat ako MATKA Cirkev a nie ako macocha, co by chcela niekoho vydedit, zatratit a Marusku do mrazu zhynut poslat...." (koniec citatu)

😉

lenkove
17. aug 2009

nie, v albancine, ale ved pre teba ziaden problem, dam ti slovniiiiik 😀 😀 (ps: to akoze zart, po albansky ani nevieeeem, jasne ze je v rodnej nam reci)

lenkove
17. aug 2009

ved aj ja mam preto cirkev rada, ze sa vyjadruje tak ako sa vyjadruje.. ale ked si spomenieme na to papezske stanovisko a porovname s tym, co jeho spracovanim pre slovenske pomery ponukli slovenski biskupi svojim otazkam, tak bud: nemaju dobrych prekladatelov, co by spravne prelozili povodny text alebo : 🤐 🤐

a vlna nenavisti proti cirkvi ma stve 😠 😠 😠

lenkove
17. aug 2009

svojim otazkam = svojim oveckam 😅

a este jedno PS:plati! na cene sa dohodneme 😉

margarita
17. aug 2009

leni, chcem verit tomu, ze nastala chyba v preklade 😎
a k tej vlne nenavisti - no ja som preto neprezieravo vcera prispela o tom do tej temy, co ju uz chvalabohu 😀 zamkli, lebo bola horsia nez diskusie na sme.sk 😉
nieco v zmysle, ze co sa stvete, ze vam Cirkev nieco prikazuje, ked vy ju neuznavate a nepatrite do nej a tak...a dostala som odpovede stylom, ze im Cirkev zasahuje do zivota a este par inych osobnych invektiv, vraj som "inak agresivna, co sa na katolicku nepatri..." a pod.
Ale potom sme to rozoberali s mm, a dospeli sme k zaveru, ze ti, co najvac bryzgaju (to je ale naaaadherne slovo, ze? 😉 ) na Cirkev a taketo spravy o nej v mediach, su paradoxne v detstve pokrsteni katolici, ktori s tym prastili, ale "boja sa, ze co keby to predsa len bola pravda.." (som sa citovala ako som to vcera povedala mm). A preto pre istotu chcu dat aj deti pokrstit, aj ked vo viere ich vychovavat nebudu, ale take abrakadabra mozno pomoze, ze deti budu lepsie kakat a spat, alebo co ja viem co 😀
No a prave tieto typy sa najviac rozohnuju, kedze sami nemaju jasno v tom, o com to je. Vzdy ked som sa stretla so slusnym ateistom, nikdy nik z nich nemal problem s Cirkvou, lebo si myslia ze Boh fakt nie je, a nech si teda tato institucia robi svoje tak ako napr. NASA, OSN, SHMU 😉 a ine si tiez robia svoje a nech vyhlasia cokolvek, nik ich nekritizuje.

lenkove
17. aug 2009

Margi
hum, aj ja som pisala do ohnovej temy 😖 ani som nevedela co poriadne,len som nemohla nereagovat 😖
inak, mna napr. v mojom okoli velmi zaraza manzelka mojho bratranca, ktora mala mysticky zazitok s Jezisom, skusala dat doporiadku par veci vo svojom zivote a ked to nevyslo, tak je nepriatel cirkvi c. 1 a ked idem s ich malym von, tak hystericky krici 'a nieze ho budes tahat k tym debilom do kostola' 🙄 to bratranec, ateista, je tiez proti, ale ze ked tam maly rad chodi a nedavam mu za to sladkosti mimo denneho planu, tak ok 🙄 😅 😔
a do kostola maleho cielene netaham, chodime nahanat kacky, aby bolo jasne 😅 😔 😔

lenkove
17. aug 2009

takze ateisti a neateisti - vrely suhlas.. a tiez nechapem preco tak ohnia za sobase v kostoloch a krsty a tak.. 🙄

a odluka cirkvi od statu je pekne tema, nezacneme?? 😀
ja by som bola za, v nemecku to velmi pekne funguje, ALE co s pamiatkami, ktore su narodnym dedicstvom a patria cirkvi? odkial ma mat cirkev prostriedky starat sa o ne? nastane plna restitucia cirkvam? hmhm, pre tieto dva problemy padla odluka v Cechach.. Jednoducho nemozu vratit cirkvam vsetky majetky, tak ich ani nemozu od statu odlucit.. Inak, tu v DE platime 25 eur na mesiac cirkevnu dan 😉

margarita
17. aug 2009

leni, neprovokuj, keby sme my "bigotacky" zacali tuto temu, ved by sa do nas pustili ako osy a tema by sa tam iste nestihla ani spomenut 😉 Ja som inak tiez za, keby bola - aspon by sa konecne ukazalo, ze tych cca 80% katolikov je len cislo statisticke, a keby slo o to, prispievat Cirkvi napr. desiatkom z prijmu, to by sa len potom nase rady "precistili" 🙂 obavam sa, ze by sme Cirkev na SVK takto neuzivili...

btw, pamiatky su tiez moja oblubena tema, cirkevne zvlast 😀 inak ani stat nema na to prachy a tak chatraju jedna radost.
zeby sme tu temu predsa len zalozili? 😉 😉 😉

darla27
17. aug 2009

Ahojte 🙂
Tiez som sa uz nechcela, ale predsa sa k tomu pastierskemu listu vrátim, pretože o soboty nič iné neriešim.
Mňa sa to veľmi dotklo, neviem si predstaviť koľko bolo rodičov s deťmi ktoré majú pomocou IVF v kostole,
no tí sa museli cítit ako najväčší hriešnici a verím že tam takých zopár ľudí bolo.
Ja mám presne pocit, že v tejto pre mňa veľmi bolestivej téme sa cirkev postavila proti nám, otitulovala nás ako nemornálnych a zlých ľudí len preto že chceme byť matkami - ako oni hovoria za každú cenu, o čom by som polemizovala. Podľa mňa nemajú úplne prehľad o tom ako to chodí, alebo problematiku IVF prezentujú tak ako sa im to hodí, lebo treba spraviť bububu. Dovolím si tvrdiť, že každá VS ktorá dospeje k rozhodnutiu podstúpiť IVF tak nemá v pláne likvidovať žiadne emryá. A povedzme si, väčšina má málo oplodnených vajok, že nie je ani čo mraziť viď prípad Pahu a veľa ďalších z koníka. A čo im ine na UO vadí?
Čo je na tom nedôstojné? A dieťa ktoré niekto "odloží" do DD je ako počaté? Ja som z toho znechutená...
Po sobotnom liste drahých biskupov sa cítim ako by nám bodli nôž do chrbta a urobili z túžby mať dieťa najťažší hriech. Inak trochu sa to minulo účinkom, pretože u nás viacerí rodinní príslušníci zmenili názor z PROTI na ZA.
Inak Magimari neviem kde si vyčítala že IVF Boh zakázal, pokiaľ viem v Biblii som o tom nenašla nijakú zmienku len: milujte sa a množte sa! - nepísali ze akym sposobom.
Lenkove inak minule som počúvala rozhovor s p.Vellom a on sa zase až tak proti UO nevyjadril, povedal len ze to cirkev ZATIAL nepovolila. Ja uz neviem co si mam o tom mysliet.
Kazdopadne si myslim ze nijaky pastiersky list este nevyvolal az taku burlivu debatu vsade mozne.
Inak zdravim vsetky VS. 🙂
Inak chyba mi tu Riska a je mi luto ze Marione si dava pauzu. 😕
Lenka 20 ja si nemyslim ze si na druhej strane ako si povedala. Čítala som čo si písala v už zatvorenej téme a mám pocit že to cítime rovnako. Ale to nie je ze na opacnej strane ale niekde v strede. 😉 🙂
A k tomu ze na vsetkom CAR sa snazia vyryzovat: to je asi mozne, ale mna do IVF vyslovene nikto v mojom centre netlacil, a to tam chodim cez rok. Porobili mi vsetky vysetrenia co som chcela, aj co si mysleli ze nie je potrebne, na vsetko som ich ukecala. 😀

lenkove
17. aug 2009

ja neviem ci mozem ale najviac ma bavia ludia, ktori napisu ze su dobri veriaci a kydaju na cirkev.. inak ja sa za dobreho veriaceho nepovazujem.. len mam nadej, ze na na poslednom sude bude mat Pan iny nazor 😔 😔

lenkove
17. aug 2009

Inak neviem ci si spominate na jeden pastiersky list, ked nasi biskupi povedali, ze nie je spravne byvat spolu pred svadbou.. to bolo burlivych diskusii na intraku 😀 a poviem vam aj par stahovani som zazila 😉 😀

lenkove
17. aug 2009

Darla
aj ja som ten rozhovor pocuvala (s p Vellom link od Suzziky) a nic take som tam nepocula.. Pocula som len, ze je to vazny problem a treba ho posudzovat individualne.. a ze je ine, ked je to darcovstvo a ine, ked sa tak rozhodnu manzelia a ze sa na to treba divat velmi citlivo..
ale asi si to vypocujem este raz, aby nebolo ze som neobrezaneho srdca 😎

lenkove
17. aug 2009

A Margi
temu zakladat, to nie.. to by som nezvladla.. to ja len tak, tichucko tu medzi nami, medzi svojimi si argumenty hladam 😀
A asi nielen pamiatky, ale aj vsetko s nimi spojene je tebe drahe 😀 😀

lenkove
17. aug 2009

a to co so tu pisala o divani sa Jezisovi do oci, tak je to z jeho knihy, kde sa IVF ani nedotkol.. Bolo to o hadani sa v rodine a tak 😀

darla27
17. aug 2009

Ja som tiez nemyslela na teba, ale na nazor Magimary. 😉

lenkove
17. aug 2009

Inak baby,ked som zacala to hadanie.. Ja sa tak hadam s mm teraz, zvycajne zaparam ja 😅 trva to asi pol minuty, ale strasny nezvyk u nas... Berieme to v pohode, potom sa zasmejeme, mm tvrdi, ze mam ponorku (asi aj mam, nemam tu teraz ziadnu babu len jeho) 😕 😔 a ma to mrzi, isto tym, ze som na spovedi dlho nebola 😔 😔

lenkove
17. aug 2009

Lenkove inak minule som počúvala rozhovor s p.Vellom a on sa zase až tak proti UO nevyjadril, povedal len ze to cirkev ZATIAL nepovolila. Ja uz neviem co si mam o tom mysliet. ja som reagovala na toto 😉

lenkove
17. aug 2009

uz len polhodinka a idem domooooooooov, uspesne cely den nicnerobenia za mnou, no hroza 😢 😢

kukulik30
17. aug 2009

ahojte kocky, velmi rada si vas citam 🙂 pozdravujem vas

darla a presne ako pises som sa citila ja v sobotu v kostole, ked citali ten list...poviem vam , bolo mi tazko, sedeli sme tam s MM a vedla nas Samko 😔 😔 😔

margi pekne si to napisala, co sa tyka slusnych ateistov, mame ich okolo seba dost a nikdy sa nevyjadrovali v zmysle toho , co som si precitala spominanej ohnivej diskusii 😒 ak teda neveria v Boha, tak by im to malo byt uplne jedno, naco tolko reci , slov a nenavisti....

pekny den prajem 🙂

darla27
17. aug 2009

Lenkove 😀 ja som dnes z toho tepla asi nejak mimo.. 😅
A myslim si ze ma vytaca na tom liste to, ze si nie som ista co mam urobit. Keby som si bola ista ze idem na IVF
a hotovo, tak ma to tak nestve, idem a urobim to, ale takto.. mam coraz vacsie pochybnosti 😖
Kukulik mrzi ma ze Vas to zasiahlo,aj ja som sa citila hrozne a to som zatial nic "zle" neurobila. ☹
Idem sa aj ja trochu vyvetrat nech pridem na ine myslienky. Cafte

lenkove
17. aug 2009

Kukulik
aj my si ta radi citame, pridi aj castejsie... 🙂 🙂 😵 😵
to si ani neviem predstavit ako ste sa museli citit v kostole 🤐 🤐 esteze tomu Samko nerozumie, ale presne vie, ze je to vsetko ako ma byt 😎

inak, ja sa priznam, ze ma trosku, velmi sebecky, list trosku potesil.. my ked sme sa dali na adopciu okrem manzelovej sestry nas nikto nepodporil.. ale vela ludi v rodine vysmialo, vyvadilo, bolo to fakt hnusne 😔 😔 a ponizujuce 😔 😔 tak som si pomyslela, hla, svagre, hadam ta svatuskara (lebo o mojho svagra velkeho 'krestana' ktory bol najviac neprijemny ide) svedomie pohryzie a nieco sa ti v srdci pohne 😔 😔

lenkove
17. aug 2009

a ja uz idem a ehm, takto verejne vam slubujem ze se pokusim dnes s muzom nepovadit sa.. budem dobra a chapava.. nebudem zaparat. nebudem ustipacna.. nebudem zazerat... budem chvalit.. aby som sa s vami mohla o 22 pekne pomodlit 😎 v tom mi Pan Boh pomahaj..

lenkove
17. aug 2009

mm meska... 😕 budem dobra, nebudem zazerat... 🙄 budem dobra.. budem dobra... (kurnik,meska!)

kukulik30
17. aug 2009

leni 😵

katy2
17. aug 2009

Ahojte,
neda mi napisat, ze sa citim uplne hrozne... Od soboty sa nemozem spamatat a najst vnutorny pokoj.... Ked sa cital pastiersky lista, stali sme spolu s MM a v kociku nas poklad (po IVF) Este teraz placem, ked sa na nu pozriem a spomeniem si na ten list....
Urcite si pojdem este po dalsie deticky (ak Boh da)... nenecham ich len tak... ani som to nikdy nemala v umysle.
S kanazmi pri sv. spovedi sme sa na tuto temu rozpravali viackrat a vzdy sme nasli pochopenie. Mala je pokrstena, je Bozie dieta.... Verim, ze je Bohu blizka ako kazde ine dieta. Nemam sil pisat viac, ale urcite nas bolo v sobotu takych v kostole viac.... A urcite sa to dotklo kazdeho takeho paru...

kaki
17. aug 2009

Ešte predsa len napíšem pred mojím off-nutím sa.

Všetky ktoré ste podstúpili IVF neľutujte, radujte sa v tom čo ste dostali, aký veľký DAR.
Myslíte si že stačí iba fyzicky spojiť bunky? Podľa mňa istotne nie... Musí im Boh dať dušičku 😵
Takže ste vďaka IVF dostali veľký DAR.
Radujte sa! 😵 Ja sa teším s Vami. 😵

Jediné čo ma prekvapuje (a nikoho sa nechcem dotknúť) je, že prečo máte z toho listu smútok?
Veď ste do IVF išli s plným vedomím, že ste zodpovedné a postupujete k počatiu bez obchádzania kresťanských zásad.
Naozaj úprimne Vás prosím, keby ste sa mi pokúsili vysvetliť smútok ktorý Vás naplnil po prečitaní listu. 😔
Je to tým že sa Vami uznávaná autorita vyjadrila "proti" Vášmu konaniu? Alebo Tým že ste si prestali byť isté tým ako je nakladané s vašimi embijkami? Alebo prečo je to tak? Len sa chcem pokúsiť porozumieť vašmu smútku 😔

kaki
17. aug 2009

Možno som mimo....
Lebo mňa na tom liste rozhorčilo v prvom kole asi všetko a ani nie som ani po a zatiaľ ani pred IVF. Ale keď som sa na to pozrela s tým že to písal niekto (aj pre mňa) s láskou tak sa ma to prestáva dotýkať a prestáva ma to rozhorčovať...
Skôr ma začína viac prekvapovať stav Vás po alebo pred IVF. Veď ak to máš raz vyriešene, prečo Ti vyjadrenie niekoho spôsobí bolesť?

viem že je to citlivá téma... a je to fakt ťažké, lebo je to až prílliś osobné...

PS: marigi a ten citát tvojej kamarátky sa mi páči.

smejka
autor
17. aug 2009

jeej vy ste to tu rozbehli 😉
nestacim reagovat urcite...pozdravujem vas...zvlast lenku20 kukulika katy
mary dik za PS 😉 ...ja som myslela ze ado pre mna bola tazka este pred vsetkym rozhodnutim ju prijat....terajsie problemy s dievcatkom su....ale odovzdali sme to uz davno do Jeho vole 😔
kaki mam podobne otazky na vsetky mamicky ako ty 😔

lenkove
17. aug 2009

Smejka
ale aj ja a zda sa mi, ze aj ty sme reagovali na zmienku o adopcii podobne.. ze keby to bolo take lahke ako sa pise 🙄

inak ahojte.. mm hneval a som sa nevadila.. 🤐 🤐 🤐 a ked prisiel domov, tak povedal, ze je velmi nervozny a nechape preco... niekto nas dnes prenasleduje 🤐 🤐 🤐

smejka
autor
17. aug 2009

ahoj lenka....tam pomoze iba modlitba a spanok...a uvidis aky krasny den budete mat zajtra 😵
k tej ado mi napada teraz kopec veci....no nechcem tu zahlcovat nasu temu 😎 ....mna neobtazovalo to chodenie za papiermi a neustale po uradoch....mna mrzi ta politika ktora je okolo toho....ked uz sa jedna o konkretne dietatko.....a viem ze mnohi to maju lahke..aj my sme mali pri prvom...a lahke to maju hlavne ti ktorym dieta vyberu 😔