Veriace snažilky II. Pridajte sa

smejka
25. mar 2009

tak vsetky VS sup sem a piste 🙂
je to taka symbolika trosku....ubehol rok a mame tu novy zaciatok 🙂 ...mame malu "neterku" a este mame jedna druhu.... vieme sa povzbudit navzajom a s vierou 😔

riska
2. apr 2009

janulka, už mlčím 🙂 a žalúdok mas láskavý? 😀 😵 😝
"striu" mam najlepšiu - našu margi 🙂
tak vy staviete domček? jeeej, dalšie miesto na potencionalnu gardenparty 😀 😀 😎

riska
2. apr 2009

no vynuraj, musime sa nejako dôstojne pomenovať 😀 možno je to taliansko znamenie 😵

lenkove
2. apr 2009

podla mna je hrozne slovo svokra a svokor 😀

margarita
2. apr 2009

uz to maaaaam, je to ze: zolvica 😉 mne to pride ako nejake zviera 😀
pre uplnost skopcim ten blog cely:

http://paulicka.blog.sme.sk/c/78541/Slovencina-...

Začnem od seba. Som ženatý mám manželku a ja som jej manžel. Jej rodičia nie sú pre mňa svokrovci, ale tesťovci. Jej otec je pre mňa tesť a mamka testiná. Moji rodičia sú pre moju manželku svokrovci, moj otec je pre ňu svokor a moja mamka svokra. Takže prvý dobrý záver: nemôžem mať svokru, ktorá by mi mohla strpčovať život. Pre tesťovcov som ja zaťom a pre mojich rodičov moja manželka je nevestou. A pre úplnosť, svokrovci a tesťovci sú si navzájom svat a svatka, teda spoločne svatovci.

Aj vzťahy v ďalšom príbuzenstve slovenčina umožňuje dosť presne vyjadriť. Otcov brat je pre mňa strýc a jeho manželka je stryná. Mamin brat je pre mňa ujec a jeho manželka ujčiná. Otcova alebo mamina sestra je mojou tetou a jej manžel svákom.

Mojej manželke je moja sestra zolvica. Dnes sa na presnom vyjadrení príbuzenského vzťahu až tak netrvá a miesto zolvice sa hovorí švagriná. Aj pre mňa je manželkina sestra a bratova manželka švagriná a manželkin brat a sestrin manžel švagor.

Syn môjho strýka, uja, tety je môj bratranec a jeho dcéra sesternica. Netreba si to pomýliť so sestrencom alebo sestricou. To sú deti mojej sestry vo vzťahu ku mne. Podobne je to aj s bratovcom a bratanicou, čo je označenie detí môjho brata. Dnes sa to až tak presne nerozlišuje a dcéry mojich súrodencov sú moje netere a mám aj synovca. Pre príslušníkov ďalšej rodiny sa niekedy užíva výraz kmeňovec.

Kmotor, kmotra je pomenovanie krstných (niekedy aj birmovných) rodičov vo vzťahu k rodičom dieťaťa. Ide tu teda o „duchovné" príbuzenstvo. Medzi ktoré by som mohol zahrnúť aj pobratimstvo. Mám (mal som - pán Boh mu daj večnú slávu) aj pobratima. Bol to dobrý priateľ, s ktorým som na znak trvalého a pevného priateľstva uzavrel takýto zväzok. Voľakedy sa takýto zväzok vraj uzatváral v kostole, neviem, predávam za to, za čo som kúpil. My sme pobratimstvo uzavreli tak, že sme si vzájomne vypili pár kvapiek krve (v pravom slova zmysle).

janula.k
2. apr 2009

riska, zaludok mam este laskavejsi ako srdce, takze ak budete mat nejake prosbicky, tak je lepsie obratit sa na moj zaludok 🙂
hej domcek, uz sme si s muzikom predstavovali, ze na mieste, kde je dnes kopec haraburd, bude raz grill a vsetky ste srdecne pozvane, samozrejme s detickami, lebo u nas budu len kindergardenparty 😀

margarita
2. apr 2009

riska, podla mna to je jasne znamenie 😉
a vies Ty co, kaslime na kmotru a volajme sa "strie"...to je take origos, sa mi to paci 😀

riska
2. apr 2009

margi, normalne tu mriem 😀 ze zolvica 😎 tak to radšej tá kmotra 😀 a pekne je aj pobratimstvo 😵

janula.k
2. apr 2009

Margi, mne sa z toho clanku zatocila hlava 😀 😀 😀

riska
2. apr 2009

janulka, len nas velmi nepozývaj, lebo ja a moja "stria" sme tam raz-dva 😉 a ako poznam ostatne, tiež na seba nedajú dlho čakať 😎

lenkove
2. apr 2009

Margi kraaaaaaaaaasne

a je tam aj ujec a ujcina, aj stryko a stryna.
este mi tam chyba "kum" co je brat tvojho kmotra 😉

a v "mojom" jazyku maju krasne mladsi surodenci krasne oslovenia pre starsiu sestru a starsieho brata 😀
starsia sestra je "kaka" a starsi brat "batko" 😉

margarita
2. apr 2009

ale stria je lepsia, neee?? to si daj patentovat 😀
janulka ved som pisala, ze som tri dni nespala z tej zolvice, a este kmenovci su dost dobri, to mi zase evokuje kuorovce, alebo take cosi 🙂

margarita
2. apr 2009

moj kmotor ma brata??? 😕 riska, Ty mi nieco tajis 😀 😎
no aj nasa Kristinka "kaka", a to nie je starsia sestra (zatial 😵 )

riska
2. apr 2009

no neviem, čo povedia na patenčnom urade, ale skusim 😀
no nie je slovenčina kraaaasny jazyk? 😀

lenkove
2. apr 2009

margi
kristina bude kaka nafurt 😀

janula.k
2. apr 2009

jeej Riska, ja som namieto kmotra precitala svokra...akoze uplne podobne slova, ze? 😀 A aku mas teda svokru? 🙂

lucetta
2. apr 2009

cafte hviezdy 🙂
marione supeeeeeer, velmi sa tesim 🙂
riska a danka,len sa neteste ..myslim , ze v ankete, ze kto sa bral ako rychlo vedieme my s mm. chcel ma poziadat o ruku po 2 mesiacoch , len mu to bolo blbe, tak az teda po 4 mesiacoch pod vianoc,stromcekom a brali sme sa po 8 mesiacoch chodenia 😀 😀 myslim, ze vsetci naokolo boli taki sokovani, ze sa nezmohli na slovo( sestra sa vydavala po 6 rokoch.....)
to stretko by bol super napad a este keby prisla aj margi s kristinkou 😎 uz je dost pekne vonku aj dlho svetlo.

dnes som bola teda na tej krvi, sestricka na endo nepocula o inzullrezistencii???????? chapete? tak uz potom neviem ci to robia na poste toto vysetrenie...
riska, ty si to absolvovala?
prajem pekny vecer vsetkym

riska
2. apr 2009

svokra je v pohode, lebo býva na orave 😀 😀 ale nie, je fakt dobra 😉

margarita
2. apr 2009

leni, ale snad ju naucime chodit aj na wc casom 😉 no, ale fakt je jeden, ze ona uz dvoch surodencov ma, len nevieme akeho pohlavia 😉
vidis riska, ked sa janulke pletie kmotra a svokra, ostanme mi radsej tie strie 😀 vraj to treba iba natierat a je to v pohode 😉

mne uz inak hrabe zase dnes,cooo? 🙂 asi mam upal z toho slnka dnes

margarita
2. apr 2009

lucetta ahooooooooooooooooooooooooj, dlho sme sa tu nestretli 🙂 wie geht´s ? 😀

lenkove
2. apr 2009

luceta
ahoj... tak to je blbe to vysetrenie.. 😠 😠
ze na poste ho robia? oproti mojej zlobote je ministerstvo dopravy, post a telekomunikacii, mam sa ist s nimi vadit? 😉

riska
2. apr 2009

lucetta, o.k. o mesiac si ma tromfla, ale požiadana som bola skor 😀 takže remiza? 😵 ale možno nas ešte niekto tromfne 😵

to nemysliš vážne o tej endokrino 😒 to si bola v tej petržalke alebo niekde inde?
mne to spravila moja gyn, dala mi vypiť sladku vodu a po 2 hod. pich do prsta.... cukor 5, 8 - čiže v norme (norma je 6)
a vraj ti to môže spraviť aj obvodak

margarita
2. apr 2009

leni, chooood 🙂 a ak budes mat cas, dam Ti zoznam dalsich niekolko ministerstiev...len ci sa dostanes cez vratnika 😎

lenkove
2. apr 2009

sa nenaobedujem a budem taka zle, ze sa dostanem cez kazdeho 😀

carmenuska
2. apr 2009

Baby ahojte,neviem na co mam skor zareagovat
Marione- budem sa modlit aj dalej nech stupa este hcg
Lenka-dufam ze ti je uz lepsie,velmi mi to nieco pripomina
Riska-vezmes ma do Talianska?
No a my s mm sme sa brali po 4 rokoch,no zasnubeniu sme boli skoro 2- potom mu zomrel otec nahle a tak sme cakali a potom sa to etse skomplikovalo trosku,ale bolo to tak ako malo byt a bolo to dobre. Tak chcem verit aj tomu,ze co prezivame teraz je najlepsie co moze byt pre nas dvoch.
A ja sa dnes nemam s cim pochvalit,som uplne ko z tych kramov,nevladzema ani chodit,je to velmi silne a ti kuy...neviem co to moze byt a co mam robit a navyse ma boli velmi cela lava strana kde mam tu cystu som skoro odpadla dne sv obchode normalne som si musela cupnut....neviem co sa to deje zas so mnou,nech uz skoncia. Normalne sa tesim ze budem tento mesiac bez tych vsetkych liekov...

margarita
2. apr 2009

sa mas...ja som niekedy zla, aj ked sa naobedujem 🙂 tak aby si to este stihla vramci puostu 😉
lucetta, ak by si mala problem, prid k nam, sladku vodu Ti dam aj ja, a margaritiak Ti pichne do prsta, ked mne zvladol do brucha, toto bude pohoda 😵 no zarty bokom, a co potom robi ta Tvoja endokrinologicka - palickovane cipky? 😉

riska
2. apr 2009

carm - ahoooj 😉 na teba asi fakt tie lieky zle zaučinkovali 😠 snad sa to zlepši dalši mesiac 😵
jasne, že ťa vezmem 😀

lenka, ved ty si mierumilovna 😎

lucetta
2. apr 2009

ano v tej petrzke, mamzajtra zavolat sestricke, ze co zistila od dr, lebo rano tam este nebola dr, tak uvidim..pripadam si niekedy jak u debilov/meky feky 😎
margi, danke aber es geht ziemlich langsam, aber Gott sei Dank, es ist wie es ist 😎

lenkove
2. apr 2009

carmenuska 😨 to je zle... 😨

margarita
2. apr 2009

carm, to znie blbo, snad to zajtra uz bude znesitelnejsie a rychlo to prejde ☹

margarita
2. apr 2009

lucettka, az na "ziemlich" celkom nacitavam, nie je to nahodou "trochu" alebo nieco podobne?