Veriace snažilky II. Pridajte sa

smejka
25. mar 2009

tak vsetky VS sup sem a piste 🙂
je to taka symbolika trosku....ubehol rok a mame tu novy zaciatok 🙂 ...mame malu "neterku" a este mame jedna druhu.... vieme sa povzbudit navzajom a s vierou 😔

violoncielka
14. okt 2010

@violoncielka UPS....chybicka sa vloudi 😀 chcela som napisat vela bab si tu preskakalo vela a napisala som prekakalo 😀 😀 😀 no idem do kolien

majkal
14. okt 2010

@violoncielka 😀 😀 😀

katarina104
14. okt 2010

@gabinkaa asi aký, že je to neetické a cirkev to nepripúšťa.Sú metódy na plánovanie rodičovstva, ktoré nám môžu pomôcť, treba to vyskúšať, Pán rozhodne či dieťatko dá alebo nedá, doktori by sa nemali do toho vŕtať. 🙂

darla27
14. okt 2010

Ahojte, tusim vzdy ked sa zacne nejaka zaujima tema, hned je tu zivsie. 😀
@violoncielka mozem sa ta spytat? Dodrziavala si pred otehotnenim vsetky rady od pani Kopacovej?
Ako dlho si robila tie procedury? Bola si u nej nie? Dufam ze sa nemylim a nemocem. 😀
Riska som spat, uz som kludna. 😉 🙂

violoncielka
14. okt 2010

@darla27 ahoj darlusik....no musim ta sklamat nedodrziavala som tie rady. Vydrzala som to tak 2 mesiace a ked nedochadzal ucinok tak som to vzdala.....tak to bolo aj s Mojziskou...pri nej som zaspavala. Chce to fakt pevnu volu. Myslim si ze to ale moze pomoct. Ja som mala s tymi obkladmi hrozny problem, lebo ma to vzdy velmi palilo a tie naparovania som sa isla zblaznit od teploty. ale ak mas dost trpezlivosti tak to len pekne skusaj....uskodit to urcite nemoze
a som rada ze si spat...tak odvahu dievcatko, netreba to vzdavat.....ved nadej stale je a ked budes vidiet malinke na utz tak zabudnes na vsetky tazke roky....vsetko zmizne
Drz sa 🙂

darla27
14. okt 2010

@violoncielka no ja asi skusim opat toto, aj ked som povedala ze pre otehotenie uz nehnem ani prstom, lebo aj tak to nikam nevedie ale rozmyslam ze sa dam este na toto. Teta mi sice povedala, ze mam sa pripravit na to, ze to moze trvat u mna aj dva roky, ze to nesmiem vzdat a mam nemysliet na to, ze chcem otehotniet. 😀
Tak toto ked sa mi podari, tak som vyhrala tak ci tak.
Violka je strasne povzbudzujuce vidiet v tvojom pase tt. 😵 😵 😵

margarita
14. okt 2010

zdravim vsetky stare paky aj nove tvare (emini 😉 )

ja som zase porusila vcera svoje predsavzatie nevyjadrovat sa k teme UO, lebo som mala pocit, ze sa prispevok akzuzs mohol dotknut tych veriacich snaziliek, ktore sa po rokoch zufaleho neuspesneho snazenia dali na UO. Viem, ze to nebola pre ne lahka cesta, a nerobili to zo vzbury voci Bohu, ale len s tou vierou, ze ak to nejde inak, a Boh chce, daruje im dietatko tymto sposobom.
Podobne ako ste tu niektore pisali, nie je to moja cesta (ale neviem neviem, ci by som do toho nesla, ked by som nemala Kiki). Zato si vsak skutocne nemyslim, ze je to neetické a ze casom Cirkev nezmeni nazor aj na tuto otazku.
Viem, s cim ma Cirkev problem pri celom tom procese a skladovani zamrazenych embrii, no stale nedokazem pochopit ten argument, co mi povedal jeden knaz, s ktorym som sa o tom bavila, ze
"dieta z UO nebolo pocate v laske (rozumej v posteli) 😎 "
Trapi ma, ze niekto si dovoli hodnotit, aku lasku citia dlhorocni manzelia ked su ochotni podstupit hormonalne tortury, spermiogramy, odbery a vysetrenia, kedze maju nejaky zdravotny problem, ktory im brani pocat "prirodzene".
Myslite si, ze (teraz zovseobecnujem🙂 ked opity traktorista pride vecer z krcmy a znasilni svoju zenu proti jej voli, a ona potom porodi ich 9-te dieta, ze to dieta bolo pocate "z lasky a v laske"? Alebo preco Cirkev nepozaduje pri sobasi potvrdenie od gynekologa, ze nevesta nie je tehotna, lebo ak je - to dieta tiez nebolo pocate "z lasky", a sex pred manzelstvom je podla toho mensie "zlo" nez UO....
mam takychto haluznych pripadov este vela v hlave, ale nebudem vas tu tym zatazovat 😀

len mi je vzdy smutno, ked sem do VS pride niekto, kto len tak "od stola" s tym, ze to nikdy realne neriesil a riesit nemusel (len teoreticky, ze "potom by sme si adoptovali"....ale potom uz nie,lebo ved mame svoje)
a
dava nam dobre rady, ako otehotniet prirodzene 😉

katarina104 - mozem sa spytat, ake metody na planovanie rodicovstva su vhodne napr. pre zenu, ktora nema uz polroka menzes, ani po vyvolavacke, ale tehu nie je, a kedze nema menzes, nemozu jej robit ani hormonalny profil, aby zistili, aky ma teda problem?
a s tymi doktormi, to myslis aj v pripadoch , ze napr. moje dieta ochorie na rakovinu, tak ved nechajme ho umriet, neliecme ho, lebo "Pán rozhodne či dieťatko dá alebo nedá"? Kde je ta hranica, ze toto je ok, ale toto je uz zasah do Bozej vole. Podla mna s tymto pristupom by uz ludstvo davno vymrelo, naco vyvijat ockovacie latky na cierny kasel a chripku, ved nech sa deje Bozia vola...

sorry, ale ja s tym vazne mam problem, a tak som rada, ze ma tu este vzdy ma kto poucit 🙂

gabinkaa
14. okt 2010

@margarita ahojček moja, vieš aj to ma napadlo a ďalej si myslím, že by nemalo byť podstatné či je to úplne prírodne alebo prírode troška pomôžeme vyspelou lekárskou vedou, ale podstatné by malo byť do akého prostredia sa dieťa narodí a v akom žije, v mojom okolí mala žena 8 detí, každé od iného a otec toho posledného asi ročného dieťaťa ju zavraždil, toho zatvorili a dieťa je ktovie kde, toto si myslím, že je väčší problém ako umelé oplodnenie
ďakujem za odpoveď

gabinkaa
14. okt 2010

@katarina104 no nemyslím si, že je to neetické a ani cirkev nie je príliš zajedno s tým pripúšťaním, ja si myslím, že v prvom rade by sme mali byť ľudský a myslím, že aj Boh to tak chce, myslím, že by sme sa mali radšej pozrieť ako mnohé deti žijú ´v akých podmienkach a to nemyslím rómsku komunitu, veď radosť patrí do života a mať dieťa je tá najväčšia radosť

lenkove
14. okt 2010

@gabinkaa
a tvoj nazor na UO tu neviem ci padol 😅
ja zehlim, konecne... MM je chory, ma nadchu a boli ho hlava, neviem ci mi do rana nezhynie 😝 😝 a ja tiez pri nom (z neho 😝 )
@kaki
som rada, ze si sa ozvala a dufam, ze napriek tomu, ze sa uz tejto teme necitis doma sa mas dobre 🙂 Ja sem chodievam tiez velmi zriedka, ale doma som tu vzdy, ved tu sa kladli moje konikovske zaciatky a presla som v tejto teme mojou cestou za babatkom.. Cestou, co pozehnal Pan, verim tomu 😵 😵
Nech zehna aj tie vase 😵 😵 😵 😵
@margarita
caaaaaau 😀

margarita
14. okt 2010

@gabinkaa
tiez mam niekedy pocit, ze nemanzelske deti, nevera a ine hriechy proti 6. a 9. prikazaniu sa riesia v kostoloch ako najvacsie zlo sveta, ale ze mnoho aj krestanov hresi proti prvym styrom veselo a bez problemov...ze sa tu kradne, rodinkarci, klame a podvadza to akoby uz bolo v poriadku...
Ale toto je nekonecna tema, tak si uz radsej hryziem do jazyka a tresnem si po prstoch na klavesnici, lebo zas tu nedajboze, niekoho pohorsim a skoncim...ktovie kde 😉

gabinkaa
14. okt 2010

@akzuzs myslím, že máš v tomto smere málo vedomostí, pretože nie všetky oplodnené vajíčka sa vyvíjajú a nemusia sa zamraziť a pokusy sa na nich nerobia, ale v tejto súvislosti som veľmi veľa premýšľala, ak sa nepáči Bohu takáto cesta, prečo zasahujeme do jeho rozhodnutia pri vážnych chorobách a to nehovorím o transplantáciách, veď transplantujeme srdce a ak transpalantujeme srdce, tak darca toho srdca už nežije, ako sa môže človek s cudzím srdcom pozerať na seba do zrkadla, veď by musel stále vidieť toho mŕtveho od ktorého má srdce, myslíte si, že toto sa Bohu páči?

gabinkaa
14. okt 2010

@lenkove nie môj názor som nevyslovila jednoznačne, ale určite by som sa priklonila na stranu áno, toto je liečenie ako každé iné a už som písala o transplantácii, potom by sme ani túto nemohli prijímať, myslím, že aj cirkev zmení názor na túto lekársku pomoc, len treba do svojho života zaradiť ľudskosť

gabinkaa
14. okt 2010

@margarita je to nekonečná téma a názorov je veľa, ale veľmi pekne si napísala tú dlhú správu, ja by som tam ešte dodala, ak nejaký maniak znásilní ženu a ona zostane tehotná, je toto morálne alebo v súlade s cirkvou?

margarita
14. okt 2010

gabinka, to s tym srdcom je zaujimave 😎 , podobne ako som ja pisala s rakovinou - fakt, kde je podla vas ta hranica, ze toto je este Bohu ok, ale toto uz nie? teraz nejde ani tak o UO, ale o to, ze odkial my vieme, co Boh schvaluje a co nie?
Citala som kedysi taky clanok o tom, kam idu duse, ktore zomreli nepokrstene...teraz nejde o tzv"krst tuzby" ale o potratene deti (ci uz umyselne, alebo spontanne potratene). Autor clanku, nejaky spickovy teolog, tam na cca 10 stranach rozoberal rozne stadia blazenosti a nazerania na Boha (tiez netusim, kedy a kde to komu Boh zjavil) a ze ci su tie detske anjelickovske dusicky v stadiu 5 alebo 7....a ked uz mi z toho bolo priam do placu (ze kde teda su ti moji 2 anjelikovia 😔 ) zaklincoval to vetou, citujem:
"Pravdepodobne je to takto, ale predsa len, nechajme to na Prozretelnost Boziu."
A presne to si ja myslim o UO 🙂

margarita
14. okt 2010

gabinkaa, v sulade s Cirkvou kedysi nebolo ani aby zena mala kratke vlasy alebo nosila nohavice 😉

hanka1111
14. okt 2010

Ahojte dievčatá. Prepáčte, že vám vstupujem do diskusie ale zaujala ma táto vaša diskusia. V prvom rade vám chcem povedať, že aj ja som veriaca, verím v Boha, chodím do kostola, modlím sa...čo sa však týka názoru na UO...keď nám s manželom povedali, že detičky prirodzeným spôsobom nebudeme mať, bol to pre nás obrovský úder pod pás, mám 23 a keď mi lekárka povedala, že ak chceme mať niekedy deti, jediným východiskom je UO a to čím skôr, pretože za rok za dva už nemusí byť ani takáto možnosť 😔
Nasledovali dlhé diskusie s manželom, ja som sa zmietala v otázkach a nevedela som ako ďalej. Často som plakala, nedokázala som sa s tým zmieriť. Keď mi predtým niekto povedal, že ide na UO, som si len pomyslela, snáď ja nikdy nebudem v takej situácii, aby som to musela riešiť, snáď nám Boh zošle drobca aj bez lekárov...
Bohužiaľ prišiel verdikt od lekárov a prišlo aj ťažké rozhodnutie.
Rozhodli sme sa pre UO...práve čakáme na výsledky, snáď to dobre dopadne...Modlím sa k Bohu každý deň, prosím HO, aby nám bublinku požehnal, aby ostala v brušku...Ja viem a cítim, že On je s nami, aj napriek tomu, že sme išli na UO a je všetko v Jeho rukách, On rozhodne ako to dopadne. Výsledok je v Božích rukách.
Niekde som tu postrehla, že nejaký kňaz povedal, že také dieťa nie je počaté z lásky...Asi, teda určite nevie, ako veľmi sa partneri, ktorí sa pre toto rozhodnú ľúbia, ľúbia sa navzájom a svoju lásku chcú odovzdať tomu malému stvoreniu...Pretože to čo sa stalo napr. nám, náš vzťah ešte prehĺbilo a ešte viac sme ja zblížili...
No a ešte jedna vec...so zmrazenými embryami sa bez súhlasu rodičov nesmie robiť nič, žiadne pokusy ani podivné kšefty...
Dúfam, že vám nevadí, že som vám tu zasiahla 😅 Držím vám palce, aby každá jedna z vás držali v náručí vytúžené bábätko...

zuzubabo
14. okt 2010

@hanka1111
ja mám 23 rokov som vydatá 4 roky a čakáme narodenia dieťatka zo srdiečka - chlapčeka z detského domova, ktorého navštevujeme, má 1 rok a čakáme na papierovačky, aby sme boli doma konečne traja 🙂
ja som veriaca a som jednoznačne proti UO
spomínala si, že bez súhlasu rodičov sa so zmrazenými embryami nesmú robiť žiadne pokusy, čo ti neberiem, ale ide presne o to, že už vznikol život, ale leží niekde v mrazničke ☹ .
citujem úryvok z časopisu família:"Umelé oplodnenie je morálne neprípustné. Dochádza k oplodneniu viacerých vajíčok, teda v jednom životodarnom roztoku sa vytvára viacero plodov - embryí. Nepoužité embryá sa zmrazia. Poškodenie embrya pri zmrazení spôsobuje, že len 50% zmrazených ľudských embryí prežíva zmrazenie.
Prvotným a prirodzeným cieľom medicíny a vedecko-technického pokroku je ochrana života človeka, pomoc človeku, a nie manipulácia alebo dokonca jeho zničenie. "

zuzubabo
14. okt 2010

Ja si myslím, že keď niekomu Boh nedoprial mať vlastné dieťa, je to Boží zámer a vnímam to, že cesta je prijať dieťa, ktorému zas nebolo dopriate vyrastať v biologickej rodine.
a ešte jedna krásna citácia:
"Morálne správne rozhodnutia:
- namiesto asistovanej reprodukcie adopcia
- namiesto interupcie hniezdo záchrany
- namiesto výskumov na embryách a genetickej manipulácie využitie potenciálu medicíny na transplantácie a podporu dobrovoľného darcovstva orgánov."

majkal
15. okt 2010

Dobré ránko všetkým 🙂

konečne je v tejto téme živšie, ale napriek tomu tu panuje nejaké "dusno" a myslím, že to vníma každá z Vás. Preto Vám chcem napísať niečo na odreagovanie. Sú to slová sv. kňaza - Ján Mária Vianney .... tak sa skúsme zamyslieť (mňa osobne to veľmi oslovilo):

Je veľmi kruté musieť trpieť, poviete. Veru nie, nie je to kruté, kríž je plný sladkej útechy a svätej blaženosti. Keď však trpíme, musíme milovať. Viete, deti moje, na ceste kríža je najťažší ten prvý krok. Strach pred krížom je náš najťažší kríž... Ľudia vo svete sú zúfali, ak majú kríže; dobrí kresťania by mali byť zúfali bez kríža! Majú žiť uprostred krížov ako ryba vo vode. Cez kríž sa prichádza do neba. Choroby, pokušenia, utrpenia, to sú kríže, ktoré vedú do neba. To všetko raz pominie. Náš Pán je náš vzor. Vezmime svoj kríž a nasledujme ho! Robme ako Napoleonovi vojaci. Keď mali prejsť cez most pod spŕškou delových gúľ, nikto nemal odvahu. Tu Napoleon vzal zástavu, vykročil prvý a všetci išli za ním. Robme aj my takisto! Poďme za naším Pánom, ktorý nás predišiel... !
Kríž objíma svet. Je vztýčený vo všetkých končinách zeme. Na ceste k nebu sú kríže ako najkrajšie kamenné mosty. Bez kríža sa len ťažko možno stať svätým. Taký človek bude iba ako malá hviezdička na oblohe. Kto však pre Boha bojoval a trpel, ten bude žiariť ako krásne slnko...
Že trpieť je ťažké, čo na tom záleží? To trvá iba okamih. Kríž je dar, ktorým Boh obdarúva svojich priateľov. Aké je to krásne každé ráno sa darovať Pánu Bohu ako obeť! Musíme prosiť o lásku ku krížom a stanú sa nám sladkými.

Ja som to zakúsil počas veľa a veľa rokov. Osočovali ma, prenasledovali ma a sužovali. Ó, mal som veru kríže! Azda som ich mal viac, než som mohol uniesť. Ale veľmi úprimne som sa modlil za lásku ku krížu. Potom som sa cítil šťastný, a aký šťastný! Povedal som si: Skutočne, jestvuje len jedna blaženosť! Kríž! Nikdy sa nemusíme spytovať, odkiaľ prichádzajú kríže. Veď všetky prichádzajú od Boha. Vždy je to Boh, ktorý nám v nich dáva príležitosť, ako mu dokázať svoju lásku...

Požehnaný deň žienky! 😵

katarina104
15. okt 2010

@zuzubabo veľmi pekne si to napísala, ja len dodám, že ak nebudeme počúvať čo hovorí cirkev, tak nemôžme mať uši otorené pre Boha, lebo sám pán Ježiš povedal, Peter ty si skala a na tejto skale postavím svoju cirkev a brány pekelné ju nepremôžu,čokoľvek zviažeš na zemi bude zviazané aj v nebi a čokoľvek rozviažeš na zemi bude rozviazané aj v nebi.Takže cirkev treba počúvať, mnoho vecí sa nám nepáči, ale aj svätý otec aj Boh vie čo potrebujeme 🙂 , hoci si myslíme, že to čo my chceme je to najlepšie. A ešte chcem povedať, že cirkev je Kristova nevesta, a žiadnemu ženíchovi by sa asi nepáčilo, keby bol niekto proti jeho neveste.Proste patria k sebe, hoci aj cirkev robí chyby,veď aj tam sú len hriešni ľudia, a kto je bez hriechu nech súdi 😉

katarina104
15. okt 2010

@gabinkaa je veľmi veľa dedičiek v detských domovoch, ktoré by potrebovali rodičov 🙂

mima263
15. okt 2010

@akzuzs
@katarina104
@zuzubabo
chcela by som poznať váš názor na liečbu s použitím kmeňových buniek (presne tých, kt. cirkev zakazuje)
pristúpili by ste na to ak by išlo o záchranu života Vášho dieťaťa?

katarina104
15. okt 2010

@mima263 nie, do Božích vecí by sa nemalo zasahovať,viem, že sa mi to ľahko hovorí ak nie som v takej situácií, ale Pán vie kedy je potrebné dieťatko zachrániť, a kedy by malo ísť do nebíčka.Niekdy nepoznali žiadne lieky, ani umelé oplodnenie, ani liečbu kmeň. bunkami a žili, brali to tak že to tak má byť.Ani doktori nedokážu robiť zázraky, potom by sme tu žili naveky.A to určite nie je Boží plán. 🙂

majkal
15. okt 2010

dievcata, myslim, ze tato debata sa uz berie inym smerom, nez je podstatou tejto temy. Takto by sme sa mohli debatovat dookola o vsetkom moznom, co je ci nie je v sulade s cirkvou, Bohom, vierou atd ....

My nemozeme poznat Bozie myslienky, nie sme toho hodne .... A ak si niekto nevie rady s podobnymi dilemami, nech sa zveri do ruk Ducha Svateho. Odporucam litanie k Duchu Svatemu a verte mi, ze najdete v dusi pokoj a verim, ze aj odpoved na Vase otazky 😉

zuzubabo
15. okt 2010

@mima263 môj názor je podobný ako napísala @katarina104
takže som proti liečbe s použitím kmeňových buniek UO
pri tejto liečbe sa používajú kmeňové bunky získane z niekoľko dňových ľudských embryí a ľudské embryo je život, takže je neetické zachraňovať život ničením iného.
Prípad jedného z pacientov:
"Pacient bude liečený kmeňovými bunkami z nadbytočných ľudských embryí získaných z kliník umelého oplodnenia. Vedci ich upravili tak, aby sa z kmeňových buniek vyvinuli nervové bunky. Tieto bunky umiestnia do miechy pacienta a očakávajú, že nájdu miesto nedávneho poškodenia a pomôžu nervovým bunkám v regenerácii. Keďže ide len o prvú fázu klinických testov, neočakáva sa od terapie, že pacienta úplne vylieči. Cieľom je skôr zistiť, či je ich použitie bezpečné. Podľa pravidiel klinických testov sa na prvej fáze môže zúčastniť len pacient s veľmi čerstvým úrazom."
Všimnite si už len to slovo "nadbytočné ľudské embryo" ☹ ☹ ☹

katarina104
15. okt 2010

@zuzubabo presne tak, ak sa použijú embryonálne bunky, je to ako keby si svoje počaté dieťa darovala na výskum. ☹ Lebo život sa začína počatím. Som rada zuzubabo, že si správna kresťanka 🙂

margarita
15. okt 2010

navrhujem premenovat tuto temu na "spravne krestanky" 😉
len potom uz nebude aj pre mna 🙂

majkal
15. okt 2010

existuje tu na MK aj tema "veriace snazilky a UO" - tak by sa tie, ktore maju zaujem dalej touto temou sa zaoberat mohli presunut tam 😉

ale podla mna .... tuto dilemu nerozriesite .... je to vec svedomia, kazdeho z nas ....

katarina104
15. okt 2010

@margarita táto téma sa volá veriace snažilky a je pre každého aspoň si myslím 🙂