• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Študujete tu diaľkovo?

23. januára 2017 
@elize a kedy Vám dal výsledky?pretože my sme to odovzdali mailom 19.5 a doteraz nič ja mám len 3 body zo 6 takže zrejme my to nedá ale ja to neviem nie som ITčkar
18. jún 2012 o 09:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
otázky pre tých, čo ste absolvovali skúšku teoria SP: preboha, ako ste sa to naučili, ja to nezvládam...to je strašné, neviem, či je to tým, že je to posledná...ale je to učenie podľa tých vypracovaných otázok strašné!!!
19. jún 2012 o 14:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ahojte. tento rok nikto nestatnicuje? :slight_smile: podelte sa o skusenost a zlozenie komisii :grinning: Vdaka
19. jún 2012 o 17:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Máme písomku z Etiky s Doc. Bočákovou- poskytne niekto informáciu, aké dáva otázky? 1. roč. Ex.ňňĎakujem za každé info:slight_smile:
19. jún 2012 o 20:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@yogino my sme cakali na vysledky dva mesiace a niektori aj dlhsie. Dal to naozaj vsetkym, aj tym co mali len polovicu.
19. jún 2012 o 21:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jazminn ja som sa ucila len otazky, ktore zvykne davat na skuskach. On ich opakuje. A hlavne pis vlastnymi slovami. Ja som sa ucila len jeden den pred skuskou a bez tahaku mam za C. Ono to vyzera strasne, ale ma to hlavu aj patu. Ak si bola na prednaske, precitaj si to, co diktoval. V podstate sa to vsetko toci o tom, ci SP je veda alebo nie a ako sa vyvijala. Take "tazsie" rozpravky. Drzim palce :wink:
19. jún 2012 o 21:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elize ale mi to máme s dr. Bujdovou a tá nám dala asi 25 otázok a to vypracovanie, ktoré tu koluje je veľmi také vedecké...
20. jún 2012 o 06:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jazminn mňa by len zaujímalo kde zobrala tie otázky ved možno 5 otázok z 20 sa týkaju teórie SP. a druhá vec naozaj bude na skúške ona? Pretože na prednáške povedala,že aj Oláh
20. jún 2012 o 11:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dandy263 my sme na etike pisali esej :wink:
20. jún 2012 o 12:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bluekiwi
Ja som statnicovala vcera u Schavela, vsetci presli. Komisia bola uzasna. Ale ved on je aj uzasny clovek a profesional. Takze ja som bola velmi spokojna.
20. jún 2012 o 14:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@yogino nie u nás bude ona...
20. jún 2012 o 16:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@paka gratulujem...mňa to čaká na budúci rok...
20. jún 2012 o 16:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@paka gratulujem & dakujem za info, mna to caka v piatok.
ako rychlo vam to ubiehalo? kedy ste skoncili?
v tom teple to muselo byt dost narocne
20. jún 2012 o 19:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@henuska7 ahoj, ak Ti niekto poslal otázku č. 19, mohla by si mi ju poslať, prosím? Diky moc.
20. jún 2012 o 23:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
prosim o zaslanie otazok od doc. Olaha, ak mate mozu byt aj vypracovane. Dakujem email. kristinkaz@zoznam.sk
21. jún 2012 o 10:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elize to si ma teda potešila a to Vám otázky nadiktovala alebo mala už dopredu vytlačené?
21. jún 2012 o 13:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@elize a navyše mi nemáme na skúške Olaha ale nejakú Bujdovú
21. jún 2012 o 15:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@paka no neviem, ci je Schavel taky uzasny..pocula som na neho rozne nazory.
22. jún 2012 o 14:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tak dnes konečne mám za sebou Metódy s komunitou teraz už len čakať ako to dopadlo. a 2.7 ma ešte čaká Teória SP a som v piatom ročníku. super
22. jún 2012 o 15:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@yogino aj my Bujdovu, v pondelok mám skúšku...
22. jún 2012 o 21:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jazminn Držím palce.
22. jún 2012 o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@laura123456
Hovorim z vlastnej skusenosti, ja som ho mala na dvoch skuskach na prevencii a patologii, fakt na neho nemozem povedat nic zle, na kazdu skusku som sa ucila a myslim, ze bol vzdy spravodlivy. A statnice s nim boli podla mna tiez spravodlive a pri vyhodnoteni ked hovoril svoj nazor, kazdy s nim suhlasil, aj ten komu to nevyslo uplne podla jeho predstav, uznali, ze to bolo naozaj tak, ako to videla komisia.....
Ja naozaj nemozem povedat nic zle.
22. jún 2012 o 22:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bluekiwi
Prepac, ze pisem uz asi neskoro. Takze, ak to dopadlo dobre, tak gratulujem. My sme koncili o 13.30, takze pomerne rychlo.
22. jún 2012 o 22:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte,
prosím nevie niekto, aké otázky dáva p. Oláh pri skúške Teória SP?
Ďakujem, pekný večer.
23. jún 2012 o 21:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
prosím Vás, ak máte vypracovanú otázku na bc štátnice zo soc. zabezpečenia č. 19 Ekonomické aspeky SP a soc. politiky. Ekonomické teórie a SP, ozvite sa prosím. Díky moc.
23. jún 2012 o 21:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, prosím nemá niekto poznámky z prednášky s doc. Oláhom?
23. jún 2012 o 23:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte !
Chcem reagovať na margo prof. Schavela :slight_smile: musím súhlasiť, že je to veľmi zlatý človek, profesionál a je veľmi ľudský. Mala som ho v štátnicovej komisii a z našej skupiny /18 ľudí/ urobili všetci. Neviem aký býva na skúškach počas akademického roka, ale mať ho na štátnice je úplne skvelé. Samozrejme známky nedáva zadarmo, ale vytiahol z každého niečo. Moje celkové hodnotenie A, takže z mojej strany absolútna spokojnosť. Bodaj by na Vš bolo viacej takých ľudí ako je profesor Schavel. Ja práve niektorým vyučujúcim a ich "sociálnemu" prístupu už v mgr. štúdiu na Alžbete nepokračujem :cry:
24. jún 2012 o 09:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gabriela100
19 SZ
 začalo Xenofónom, Platónom a Aristotelom – cieľ bohatá, hospodársky vyspelá krajina. Hlavný zdroj – zahraničný obchod, zabezpečoval prílev drahých kovov do krajiny.
 merkantelizmus – záujem o praktické otázky hospodárskeho života, rozmach obchodu na peniazoch a drahých kovoch, zásahy štátu na podporu manufaktúrnej výroby určenej na vývoz.
 v Anglicku – Thomas Mun, vo Francúzku J.B.Collbert, v Rakúsko-Uhorsku Mária Terézia a syn Jozef II.
Charakteristika klasickej ekonómie, predstavitelia
 má 200 ročnú tradíciu, je spojená so vznikom kapitálového tovarového hospodárstva
 Wiliam Petty – zdroj bohatstva vo výrobe, vytvoril teóriu pracovnej hodnoty (cena, mzda, renta, úrok) .Podporoval rozvoj výroby a chápal súvislosti medi peniazmi a výmenou tovaru.
 Adam Smith – hlásateľ hospodárskej slobody (liberalizmu), zdroj bohatstva práca, autor diela Pojednanie o pôvode a podstate bohatstva národov, hodnotu určuje mzda, zisk a renta. Významné je S. učenie o hodnote. Hodnota určuje množstvo práce vynaloženej na výrubu tovaru, resp. 3 základné dôchodky spoločnosti – mzda, zisk, renta
 David Ricardo – dielo Zásady politickej ekonómie a zdaňovania, vytvoril teóriu komparatívnych výhod. Školou mu bol praktický život na burze.
 Jean Batiste Say – na výrobe tovarov sa podieľajú 3 výrobné faktory práca, pôda, kapitál – patrí za ne odmena. Sayov zákon trhov – ponuka automaticky vytvára dopyt. Rozsah trhu je úmerný rozsahu výroby.
 Thomas Robert Malthus – populačná teória (obyvateľstvo rastie geomet. radom, existenčné prostriedky aritmet. radom. Tento rozdiel možno zmierniť dvojakými prekážkami: - preventívnymi – pohlavná zdržanlivosť, zákaz sobášov nemajetných a pozitívne prekážky – bieda, epidémia, vojny, choroby.
Keynesovská makroekonomická teória
 John Maynard Keynes – nevyhnutnosť štátnych zásahov do trhovej ekonomiky
 teória vznikla v období „Veľkej depresie“, poklesu výroby, vysokej nezamestnanosti
 dielo Všeobecná teória zamestnanosti, úroku a peňazí (1936)
 úroveň nezávisí od výrobných možností ekonomiky, ale od kúpyschopného dopytu
 zásahy štátu – rozvoj investičnej činnosti – rast výroby zamestnanosti aj dôchodkov
 štát to dosiahne rozpočtovým regulovaním ekonomiky a peňažným a úverovým regulovaním
Úlohou štátu podľa J.M.K. je zabezpečiť rast efektívneho dopytu a tým aj rast dôchodkov a zamestnanosti.
EKONOMICKÉ MYSLENIE DRUHEJ POLOVICE 20.STOR.
 do popredia neokonzervatívne koncepcie slobodného trhu:
 monetazizmus – nie štátne zásahy, podstata peniaze a rovnováha na peňažnom trhu, predstaviteľ Milton Friedman . Hlavná príčina problémov trh. Ekon. – štátne zásahy do ekonomiky.
 teória racionálnych očakávaní – predstavitelia E.Lucas a J.Barro podstata podnikatelia a spotrebitelia sa správajú racionálne, zdroj – informácie. Reakcie hospodárskych subjektov na tie isté opatrenia vlády nie sú vždy rovnaké.
teória ekonómie ponuky – bohatstvo jednotlivca aj štátu je z výroby na podnikateľskej iniciatíve, predstaviteľ A. Laffer. Usiluje sa vyriešiť problém, ako vyrábať viac efektívnejšie a racionálnejšie. Riešenie vidí v podnecovaní iniciatívy, aktivity, tvorivosti a štát musí vytvoriť podmienky/ daňovú reformu a zníženie daní,/
TRH A TRHOVÝ MECHANIZMUS
 je „alfou a omegou“ ekonomickej teórie
 črty sformuloval v 18. stor. A. Smith – prirodzená povaha človeka – Smithova neviditeľná ruka
 liberalizmus – sloboda vlastníctva, dokonalá konkurencia a voľná tvorba cien
 ďalší predstavitelia – Ricardo, Say, Malthus, Mill a neoklasici Menger, Jevons, Clark a i.
Podľa S. trhový systém funguje tým dokonalejšie, čím slobodnejšie môžu jednotlivci sledovať svoje vlastné ekonomické záujmy. Tým sa vytvára konkurencia medzi jednotlivcami a nastáva slobodná hra trhových síl. Trhová ekonomika v predstave A. S. je ekonomickou slobodou ľudí kde existuje sloboda vlastníctva, dokonalá konkurencia a voľná tvorba cien.
24. jún 2012 o 09:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby prosím Vás nemá niekto materiál na predmet Mediácia v sociálnej práci?Diki
24. jún 2012 o 10:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@yogino
7. 2. Mediácia
„Mediácia - sprostredkovanie. Je to spôsob komunikácie, keď do nej vstupuje tretia strana, osoba, ktorá je výraznejšie zaangažovaná jednak na riadení formálnych procedurálnych otázok a tiež na riešení obsahových aspektov problému. Pôsobí ako „katalyzátor“ vo vzťahu k dvom stranám.“ (Strieženec, 1996, s. 112)
„Mediácia je alternatívna metóda na riešenie sporov, ktorá pomáha znižovať prekážky v komunikácii a podporuje sociálne zbližovanie ľudí.“ (Šišková, Stohrová, In.: Matoušek, 2004, s. 135)
Každý človek má iné predstavy o živote, iné očakávania, skúsenosti, hodnoty, iné spôsoby riešenia konfliktov. Konflikty sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Nie sú len deštruktívnym procesom, ale prispievajú aj k prehodnocovaniu vzťahov, k pozitívnym zmenám. Práve mediácia sa má snažiť riešiť tieto konflikty konštruktívne.
Šišková, Stohrová (In: Matoušek, 2004) uvádzajú nasledovné spôsoby, pomocou ktorých mediácia rieši konflikty konštruktívne:
Vedie ľudí od negatívnych zážitkov, ktoré konflikt vyvolali, k pozitívnemu správaniu, pomáha ľuďom vzájomne si porozumieť a rešpektovať záujmy a motívy druhej strany. Pracuje s emóciami, ktoré k životu a konfliktu patria, a to tak, že podporuje ich identifikáciu a trvá na ich slovnom vyjadrení. Takto môžu emócie ustúpiť do úzadia a môže sa obnoviť racionálne uvažovanie a konanie. Pomáha rozhodovať samostatne o živote a riešení vlastných problémov. Kladie dôraz na budúcnosť, minulosť je dôležitá na pochopenie potrieb, záujmov, schopností a reakcií. Konflikty z minulosti sa nemajú opakovať, a preto sa budujú spoločne pravidlá nového spolužitia. Dohoda je záväzná, ale nie konečná, flexibilne ju treba dopĺňať
Mediácia je neformálny proces riešenia konfliktov, pri ktorom mediátor ako nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám identifikovať ich záujmy a podporuje ich v hľadaní spoločných praktických a reálnych riešení, ktoré by uspokojili obe strany. Mediácia motivuje ľudí učiť sa meniť svoje postoje a chovania. Pomáha riešiť problémy novými spôsobmi, vyjadrovať svoje pocity a zamerať ich pozitívnym smerom.
Rozoznávame 5 druhov riešenia konfliktov:
1) Prispôsobenie sa: jeden z dvojice (väčšinou ten slabší) sa dobrovoľne vzdá svojich potrieb.
2) Presadenie sa: jednému z dvojice ide o presadenie vlastných názorov a cieľov, je neústupný, presadzuje sa autoritatívne (má viac peňazí, moci a väčší vplyv).
3) Únik: nastáva, keď o probléme nediskutujeme, odložíme ho, neudržíme dobrý vzťah s druhou stranou, a problém sa často vracia späť.
4) Kompromis: obe strany niečo získajú, ale v niečom ustúpia, a do istej miery si takto zachovajú dobré vzťahy; často sa tento spôsob riešenia konfliktu mylne považuje za najlepšie možné riešenie.
5) Dohoda: je založená na naplnení záujmov, cieľov a potrieb všetkých zúčastnených strán a aj tých, ktorí sú na nich závislí. Umožňuje zachovať dobré vzťahy všetkých účastníkov v prítomnosti i v budúcnosti.
Cieľom mediácie je praktické uskutočnenie dohody, ktorá obsahuje konkrétne riešenia, rozdelenie úloh a sankcie za ich nedodržanie. Dohoda má písomnú podobu a podpíšu ju obe strany i mediátor. Týmto nadobúda charakter právnej zmluvy.
Výhodou mediácie je, že je menej nákladná ako súdny proces, strany môžu rýchlejšie nadviazať priamy kontakt a vytvárať riešenia, ktoré vyhovujú obom stranám.

7. 2. 1. Zásady mediácie
Mediátor by mal pristupovať k obom stranám NEZAUJATO, bez predsudkov. Ak to nedokáže, mal by sa prípadu vzdať.
Mediátor má zabezpečiť, aby sa obe strany rovnakou mierou podieľali na riešení konfliktu a mali tak VYVÁŽENÚ možnosť vyjadriť sa k celému jednaniu.
Mediátor je NEUTRÁLNY, t. j. nepresadzuje vlastné názory a riešenia, ale rešpektuje názory a návrhy zúčastnených strán.
Mediátor má byť NEZÁVISLÝ, so žiadnou zo strán nemá byť v príbuzenskom, psychickom, finančnom vzťahu.
Mediátor NEMÁ BYŤ DOMINANTNÝ, povýšenecký.

Úlohy mediátora
Mediátor vysvetlí účastníkom fázy a postupy mediácie, svoju úlohu, navrhne presné pravidlá, ktoré budú všetci účastníci procesu dodržiavať
Mediátor vytvára atmosféru dôvery, v ktorej sa majú obe strany pri výmene informácií vzájomne počúvať a rešpektovať
Mediátor aktívne strany počúva, zisťuje ich záujmy a potreby, všíma si tiež emócie a neverbálne prejavy klientov. Zhromažďuje informácie a vytvára priestor pre racionálne riešenia
Mediátor skúma pohľad oboch strán na spor, pomáha im pochopiť ho, analyzuje informácie a sprostredkúva stranám informácie potrebné na dosiahnutie dohody
Mediátor podporuje strany pri hľadaní všetkých možných riešení problému, zvažuje jednotlivé návrhy a pomáha vytvoriť spoločnú dohodu. Je zodpovedný za kvalitu mediačnej dohody, ale nie za výsledok, na ktorom sa obe strany dohodli.

Mediátor by sa mal vyvarovať niektorých z nasledujúcich postupov:
• radiť stranám,
• hodnotiť ich názory a skutky, t. j. moralizovať,
• psychoanalyzovať, t. z. rozoberať nevedomé motívy účastníkov,
• správať sa dominantne,
• presadzovať výklad jednej strany,
• robiť krížový výsluch,
• nechať jednu zo strán, aby situáciu riadila,
• presadzovať vlastné hodnoty a riešenia,
• nútiť niekoho, aby povedal niečo, čo si nemyslí,
• vnútorne stáť na strane obetí.

Fázy mediácie
Šišková, Stohrová (In.: Matoušek 2004) uvádzajú nasledovné fázy:
Nultá fáza – Príprava:
Cieľ:
• získať klientov pre mediáciu,
• overiť si, či chcú svoj konflikt riešiť,
• podať všetky potrebné informácie (čo je to mediácia, jej zásady, princípy, výhody), ktoré strany potrebujú, aby mediačný proces podstúpili alebo ho odmietli,
• dohodnúť termín a miesto spoločného stretnutia,
• zaznamenať si kontakty na obe strany, poskytnúť kontakt na mediátora,

Prvá fáza – Otvorenie:
Cieľ:
• vzájomne sa privítať a predstaviť,
• vysvetliť postup a úlohy mediátora,
• stanoviť základné pravidlá a
• navodiť pozitívnu atmosféru.

Druhá fáza – Vypočutie si strán:
Cieľ:
• aktívne počúvať účastníkov,
• dať priestor obom stranám,
• zhromaždiť informácie,
• vyjadriť sa, v čom spočíva jadro problému,
• dohodnúť sa na riešení.

Tretia fáza – Strany sa počúvajú navzájom:
Cieľ:
• strany sa snažia dívať na problém očami toho druhého, nechať priestor druhému na vyjadrenie,
• potvrdiť, v ktorých bodoch sa zúčastnené strany vzájomne chápu,
• pochváliť prítomných za snahu riešiť konflikt.

Štvrtá fáza – Hľadanie riešení:
Cieľ:
• pomôcť nájsť riešenia vyhovujúce obom stranám.

Piata fáza – Dosiahnutie dohody:
Cieľ:
• strany predložia revidované návrhy riešení a zhrnú, na čom sa dohodli,
• mediátor pomôže stranám na základe predbežných dohôd vytvoriť vzájomne prijateľné riešenie.

Šiesta fáza – Spísanie dohody:
Cieľ:
• spísať dohodu, ktorá je vyvážená, reálna, konkrétna, časovo vymedzená, dosiahnuteľná, jasná a jednoznačná, zrozumiteľná, čitateľná,
• dohoda má obsahovať aj alternatívne riešenia, tzv. poistky (čo sa stane, ak...) a musí byť podpísaná oboma stranami i mediátorom.

Otázky a úlohy
1) Čo rozumiete pod pojmom mediácia?
2) Vysvetlite význam mediácie.
3) Kto je to mediátor?
4) Vymenujte a charakterizujte fázy mediácie
24. jún 2012 o 10:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok