Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

myzma
20. aug 2010

@hexi ahoj, hexi, mozes, prosim, viac o tom "balkone" do ip? vdaka 😵

zelmirka1
20. aug 2010

@hexi neviem co myslis ale asi to mame rovnake, mame postielku uplne pri nasej a dali sme dole bocnu cast takze maly spinka vo svojej postielke a ked chce tak sa privali k nam, pripadne ma len najde rukou, vyspime sa vsetci super a maly spi krasne celu noc. Mame vlastne take leticko pre vsetkych troch a tiez to mozem len odporucit. 😉

zelmirka1
20. aug 2010

letisko som myslela

myzma
20. aug 2010

...asi si to viem uz predstavit, my mame 140cm siroku postel, takze 3 sa niekedy trosku potlacime... a su dni, kedy sa potrebujem trosku viac vyspat, no maly vstava niekedy kazdu hodinu hodinu a pol pocas noci na papu, takze mat ho v posteli s nami je okrem ineho i dost prakticke....

inak, tiez sa tesim z tejto temy.... necitim sa az tak sama... stretavam sa s nazormi, ze z maleho bude "cecon" lebo ho nosim v satke, ze ho rozmaznavam, ze kazde dieta spi 3 hod v kociku, preco ten tvoj nie a pod.... mnohe veci, ktore ste pomenovali.... takisto nemame dudel... a i to bolo oznacene ako pricina, preco maly nespi v kociku 3 hod 😀 drzte sa

prsky
20. aug 2010

baby, necitali ste nahodou knihy prvorozene dite od prekopovej a pohodovi rodicia od hodgkinsona? oplati sa ich kupit?

blovitc120
20. aug 2010

@prsky ja ich mam doma, citala som, resp. preletela som ich. Mne sa rabr zda praktickejsie. Napr. Prekopova je velmi fajn, ale viac by som uvitala od nej prakticke rady. Napr. som si kupila aj knihu Maly tyran od nej a vlastne som sa nic nedozvedela, len ze je chyba vo mne. Ja som skor cakala rady, ako teda zmenit niektore veci, ako ist na to dieta a to som sa dozvedela v rabr. Neviem, odkial si, ak by si bola zblizka, kludne poziciam. Tazko povedat, ci sa oplati, kazdy ma iny nazor.

prsky
21. aug 2010

@blovitc120 som z okolia BA. aj som si myslela, ze to bude nie tak do prakticka zamerane, lebo k prvorozenemu diteti na martinuse dala jedna baba komentar, ze by privitala viac praktickych rad

blovitc120
21. aug 2010

@prsky tak topodla mna vystihla s tymi praktickymi radami.
Ja to mam do BA cca 250 km 😅. Ale ak by si velmi chcela, v BA mi byva sestra, tak by som ti to pozicala cez nu alebo postou.

prsky
21. aug 2010

@blovitc120 v pohode, dakujem za ochotu, zas tak nehorim za tym citat ich, aj tak by som sa mala radsej venovat bakalarke 😀 pri najhorsom si ich poziciam v kniznici 😉

hexi
22. aug 2010

@myzma tak zelmirka ti to presne opisala ako mame tu postielku a fakt je to super mam malu pri sebe a ona sa vypinka aj ja

hexi
22. aug 2010

🙂 @myzma to co si pisala ze ti maly spi v satke a ze nema cumlik a ze ho nosis, to ti druhi nevedia pochopit, rob si podla seba ako to ty citis, tebe vyhovuje ze ho nosis, a je ti tak lepsie, mala mi bola v satke chvilu a potom uz mi vobec nechcela byt, a kocik sme vyuzili malo , mame ho odstaveny v spalni a je to na nieco dobre, malinku si tiez nosim na rukach , hyckam si ju , a co sa tyka cumlika my sme na nom zavisli ale da sa to , ked potrebuje pocit ako keby dudla prsnik tak jej ho dam, a ma urcitu vyhodu ze ju ukludni, kazdi ma na to iny nazor. Ja si myslim ze je to moje dieta a ja si ho vychovam ako budem chciet a nie aby my do toho ludia kecali ze bude rozmaznana, neviem ci by som aj malinku dala do druhej izby spat lebo by som bola nespokojna ci dobre spinka , ci dycha takto ju mam pri sebe a kontrolujem si ju, a milujem tie chvile ked sa prituli ku mne a povie my mama. Davam jej lasku a ona ju opatuje mne. Fuha ale som sa rozkecala xi 🙂

johanka.
23. aug 2010

U nas sa, zda sa, potvrdilo, co som na viacerych miestach citala, a sice ze nosene deti su kludnejsie a menej placu. Ked bola moja este uplne malicka, tak strasne vela plakavala, raz sa pediater nad tym az pozastavil, ked aj unho nie a nie prestat so svojim koncertom. Potom som ju vela nosila, v podstate mi vyrastla na rukach a v satke 😀 a dnes mi vsetci vravia, ze aka je dobra, neplace zbytocne, len vsetko skuma a stale sa okolo seba zvedavo obzera, ked ju niekam vezmem. Nie je to tym, ze by bola nejaky kludas, praveze stale musi nieco so sebou robit a stale ma nejake poziadavky. Ale nevyplakava mi. Tiez mate podobnu skusenost?

jonki
24. aug 2010

ahojte chcem sa spytat na spolocne spanie...citim to ako prirodzene a spravne a planujem to takto aj urobit(aj ked sa stretam v mojom okoli s udivom ze preco 😕 ???)...teda dat detsku postielku k nasej manzelskej(volate to balkon? 🙂 )...aka postielka je na to najvhodnejsia? je to technicky ok odmontovat z hocijakej postielky jeden bok??? a prisposobit vysku matracov??? nebude ta postielka prilis nestabilna???
akou postielkou ste to riesili vy?

prsky
24. aug 2010

@jonki mame prirazenu postielku k posteli (postielka je k tomu este pri stene). da sa to spravit z hocijakej postielky. my sme bocnicu odmontovali a rost manzel primontoval tak, aby bol matrac vo vyske nasej postele (povodne dierky boli nizsie ako by nam vyhovovalo). stabilita je zabezpecena jednak opretim postielky o stenu a jednak postelou, ktora je k postielke prirazena (ale aj keby nebola postielka pri stene, tak je dostatocne stabilna. nasa postielka ma kolieska, tie sme zaaretovali. ale dcerka aj tak spi v nasej posteli, obcas ma v postielke nohy 😉

jonki
24. aug 2010

@prsky vdaka 😉, tak nejako si to predstavujem aj ja 😉 akurat ze mne to s tou stenou nevyjde..lebo to by som uz nemohla zavriet dvere 😀 To znamena ze si mozem kupit v podstate hocijaku postielku?...kedze tie dierky tam tak ci tak budeme musiet predvrtat vo vyhovujucej vyske podla matracov 🙂

prsky
24. aug 2010

@jonki presne tak, hocijaku, ktora sa vam pozdava 🙂

jonki
24. aug 2010

@prsky tak to je parada...konecne budeme mat aj postielku... 😵 mam pocit, ze by som sa uz mala rozhybat s vybavou... 😀...zatial mam objednane len latkovky 😵
som ani len netusila ze je tu AP tema...kedysi som chodila zo zaujimavosti citat do ceskej...dnes som skusala na konovi najst nieco o postielke/spolocnom spani a aha AP 😵

hexi
25. aug 2010

@jonki ahoj , ja mam tiez postielku ako balkon mala mi v nej spi od narodenia a som vlastne v kontakte s nou stale, nemusis sa bat ze by sa ti postielka poskladala , ono ked je to srobmi zastiahnute tak nestane sa nic a deticky nie su take tazke aby to dolamali , mala mi este aj skace na nej, dokym ja este driemem v posteli, je to fakt super, vyspis sa aj ty aj tvoje babo 😀

jonki
25. aug 2010

akurat dnes ma kamoska upozornila, ze to spolocne spanie nemusi byt az take super...ze aj jej sestra to teraz s ich novoskom vzdala...a vratila sa spat k bocnici

mate aj vy nejake negat skusenosti so spolocnym spanim???

blovitc120
25. aug 2010

@jonki a co jej na tom vadilo? Mne osobne vyhovuje viac spolocna postel ako bocnica, lebo to bolo jedno, ze bola spojena, aj tak mi tam nechcela byt a spala vzdy natlacena na mne. Akurat potom, ked sa uz vedela hybat, by som sa bala, ze mi spadne z postele, ked bude cestovat v spanku.

jonki
25. aug 2010

@blovitc120 prave ze netusim...ja som s nou nehovorila osobne...len kamoska to spomenula, ze sa rozpravali...aj o to ze my cakame, spolocnom spani, latkovych plienkach....a ze ona to vzdala ze jej to nevyhovovalo...este sa skusim povypytovat, ze preco a jej kamoska zase po troch mesiacoch vzdala latkovky...tak uvidime co caka nas 😀

prsky
25. aug 2010

@jonki tiez by ma zaujimala ta negativna skusenost. mne ani nenapadlo, ze by mohlo babo spat inde ako s nami - my sme spavali s nasimi ako deturence a este na zakladke sme sa nejednu noc k nim prisli suchnut a rano sme ani nevedeli, kedy sme sa prestahovali k nim 😀 preslo nas to v ranej puberte. ale brachova kolegyna napr. tvrdila, ze ona spavala s rodicmi do 14tich - co mi uz pride ale celkom zvlastne a je mi vtipne, ze napriek tomu, ze s nimi dlho spavala, tak dospievanie zobrala supom - v 16 otehotnela 😀

jonki
25. aug 2010

@prsky urcite sa opytam ked sa stretneme s kamoskou, ze co jej sestre vadilo 😉
aj mne to pride vcelku prirodzene, ze by babo malo spat blizko rodicov...akurat vcera som rozmyslala, ze aky vyznam ma kupit nenormalne drahu detsku izbu akoze pre babo a potom ho tam supnut, nechat samotne a namiesto mamy mu podstrcit elektronicku pestunku ☹

prsky
25. aug 2010

@jonki mne zo zaciatku vadilo iba to, ze som spala stale v dvoch polohach - na jednom alebo druhom boku s rukou nad hlavou babatka - trpla mi ruka a bola som dolamana. telo si zvyklo a teraz tak spavam bez problemov. jedine, co mi vadi je, ze sa k Lale neviem otocit chrbtom, resp. ked sa otocim, tak za chvilu sa zacne mrvit. som zvedava, ako toto poriesim od aprila, kedy ma prist na svet nase druhe babo

jonki
25. aug 2010

@prsky mam otazku....mam pocit, ze mam dost tvrdy spanok...to sa prichodom babenka asi upravi, ze???(teda ak mi dovoli sa vyspat 😵) nechcem aby to bolo pre babo nejako nebezpecne..inak tie bezne kriteria pre bezpecny spanok splnam 🙂

prsky
25. aug 2010

@jonki urcite babo neprilahnes, ak myslis toto. dokonca moja skusenost je, ze v podvedomi vnimas babo a akonahle sa zacne mrvit, vytiahnes prso, ono sa prisaje a spite dalej - toto vsetko v polospanku/spanku. rano castokrat ani neviem, kolkokrat ma v noci cucala, vsetko robim automaticky (ja dokonca prehadzujem malu z jednej strany na druhu, inak by som celu noc spala na jednom boku). problem v tomto zmysle bol len ten, ze som neprebalovala 😅 - pri casto kakajucom malom babatku to moze urobit sarapatu, ale nasa sa skoro naucila v noci nenakladat. a parkrat sa stalo, ked lezala medzi muzom a mnou, ze sa muz otacal a hrozilo, ze ju prilahne a to som sa prebrala a zachytila ho - fakt nerozumiem, ako je to mozne, ale je to asi nejaky 6 zmysel alebo co 🙂

jonki
25. aug 2010

@prsky vdaka...ano presne to som myslela 😉 ...ono ja sa zatial pohybujem len v urovni teorie...a ta niekedy moze mat od praxe daleko...a tak kazda prakticka rada je pre mna super 😉
inak vdaka, ze si mi minule poslala ten link o kojeni 😉 bolo to od teba mile 😉

trdlo
25. aug 2010

Caute kocky, nestihla som si sice precitat celu temu, len poslednych par stran, ale aj ja ²fandim" tomuto "pristupu" k detom.
Nasa mala tiez uz od narodenia spava s nami v posteli, aj ked vsetci nad tym zalamovali ruky, ze vsak si na seba upletiete bic a potom ju uz z manzelskej postele nedostanete 😲 Dcerka bude mat uz 15 mesiacov a myslim, ze to dobre zvladame. Teraz pekne zaspi bez nutenia a vyplakania v postielke (len som pri nej a hladkam jej chrbatik pokial nezaspi) a v noci (okolo 4-5) ked sa zobudi, tak ju dame ku nam do postele. Na zaciatku sa manzel tiez strasne bal, ze malu prilahne. Ja som to vyriesila tak, ze som malu oblozila z jeho strany vankusom na kojenie. Z mojej strany sa nebojim. To maju asi vsetky mamy v sebe, ze babo neprilahnu. Tak som mohla v pohode kojit aj v noci berz toho, ze by som to vedela 😀 Ja som sa celkom dobre vyspala, lebo som nemusela vstavat a malu brat z postielky.
Jaaj a malu tiez nosim. Na zaciatku v elastickej satke, potom sme presli na manducu, bez ktorej si nas zivot ani predstavit neviem 😅 Ked je mala nepokojna, hodim si ju na chrbat a popri tom si navarim, upracem...a mala si tak super pospi 😉

johanka.
25. aug 2010

@jonki neboj, babo neprilahnes, ono sa vraj tie spanky matky a babatka synchronizuju, ked spia spolu, ze naraz mate fazy plytkeho a hlbokeho spanku, takze sa zobudzate naraz. Ja sa casto preberiem, kym mala este ticho spi, ticho cakam a o niekolko sekund sa zacne mrvit a spravidla potrebuje prso na uspatie, tipujem, ze podobnu skusenost maju aj ostatne mamicky, co spia so svojimi babatkami. Vsak vyskusas a uvidis ci vam to vyhovuje. Toto je super stranka o spolocnom spani: http://www.askdrsears.com/html/7/T071000.asp
Draha detska izba naozaj nema zmysel, my dodnes nemame zriadenu detsku izbu. Mala ju nepotrebuje, ona chce byt pri nas, nie vo vlastnej izbe. To este len pride, ked zrazu bude chciet vlastne sukromie, nebudem ju do toho tisnut.

blovitc120
25. aug 2010

@prsky k tomu otoceniu chrbtom k dietatu, nasa sa naucila, ze ked sa otocim chrbtom, tak v momente sa mi otoci chrbtom aj ona a uplne sa na mna pritlaci a tak spi, milujem ten pocit, ako sa na mna tisne chrbatik 🙂. skus si ty lahnut chrbtom k jej chrbatiku