Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

eriqe
11. nov 2008

Weroni ano, ale teraz nie a neviem ci sa k tomu este vratim 😅 lebo zmluva mi uz skoncila, tak .... uvidime

smary
11. nov 2008

weroni u nas som odpozorovala,ze jurko sa riadi nejakym rezimom takmer presne v polroku...proste som si vsimla,ze vydrzi byt 3h hore a potom chce spat,tak som ho podla toho aj spat davala,nikdy sme pre to nemali ziadne problemy z uspavanim,ani cez den,ani v noci...tento jeho rezim sa este viac upevnil so zavedenim prikrmov,lebo kedze od zaciatku bol riadny jedak,tak som vedela,ze ked teraz zjedol tolko a tolko,tak najskor bude chciet jest o 3h...ale do toho polroka to napriklad s jedenim (kojenim) bolo totalne bez rezimu,lebo jurko sa chcel kojit v uplne nepravidelnych intervaloch (od 40min po 5h) 😀 ...pre mna,totalne tabulkoveho cloveka to sice bolo tazke,no ale v polroku zacal byt aj jurko tabulkovy (aspon nieco ma po mne) a sam sa zacal spravat rezimovo 😵 kedze ja by som mu ziadny umely rezim nenastavovala,tak som bola rada,ze to tak vyslo 😎 ...okolo roka si rezim zacal menit a teraz priblizne v 16m uz spava len raz denne a spat sa mu chce 5,5h po ranajsom zobudeni 😅 pricom vecer o 20.00 -20.30 uz sam ochotne ide spat znovu (o nocnom budeni radsej nepisem,tam sa este nerozhodol co vlastne chce ) 😀
napriklad tuto noc sa mlady pan rozhodol,ze nam musi nieco dolezite porozpravat a tak od 3.00 do 5.00 rozpraval a rozpraval 🙄 😀 popri tom sa vrtel a motkal po mojej posteli,nakoniec som spala v malickom klbocku pri jurkovych nohach 😅 .... inde mi miesto nenechal 😀 🙄 no ale noc pred tym prespal v kuse 11h,tak sa nestazujem 🙂
ako spavaju vase deticky v noci? a ake mate siroke postele? zmestite sa tam vsetci traja? lebo ja uvazujem,ze kupime este tretiu postel,co by sme dali k nasej manzelskej...ono fakt nie je sranda,niekolko krat do tyzdna spat v malom klbku pri nohach postele...trosicku trpi chrbat 😅

verulka
11. nov 2008

weroni, rezim 😀 ja to slovo v slovniku nemam 😅 pri mojej povahe a zivotnom stlye sa to ani neda..jediny rezim, ktory mam je, ze Ron ide spat okolo 7mej- on sa vypyta a nedebatuje..mne to robi kopu problmeov, lebo ked krpcom konci kruzok o 6tej, letime dmov a s odretymi usami to stiham...cez den spia ako ma chut a aka je noc..ani jedno z mojich deti nemalo rezim. lebo my vsetko robime rychlo a zrazu 😉 v tomto su totalprisposobivi 😀
mena- no pre mna je dolezite aby ich nebolo vela a hlavne, aby mi ich muz pustil 😀 takze Ronusika sme rodili straaasne dlho..muselo sa hodit k chalanom a bt dostatocne silne...v hre bol Bruno, ale nakoniec padol zreb na Rona 😉 jo a ineho nepoznam 😀
ja mat deti sama, tak sa volaju hana, tamra, david a jakub...a moje uplne vysnivane meno je samson 😅 babo by bol samko. ja si furt predstavujem ako by som sa ako pubertacka zoznamovala s chalanom( valsatym) a on by mi povedal, ze samson, tak som namakko 😀 ale nepreslo..taknic a dalej uz nepokusame osud 😀

indy
11. nov 2008

My tiez ziadny pevny rezim nemame a ja tiez som povaha, ktorej presne dany rezim nevyhovuje v nicom. Skor mam potom tendenciu rezim porusovat 😀 Riadim sa podla maleho a kedze mame satku dobreho pomocnika tak sa v nej vyspi pocas dna hocikedy a hocikde, takze to nam dava volnost, ale to tu poznate skoro vsetky 😉 Tiez ked sme doma tak cvicime na fitlopte, blbneme, spievame, hrame sa. No najradsej je vonku takze tomu sa najviac prisposobujem. Asi do 3 mesiaca mu bolo jedno o kolkej zaspaval, ale presne ako dovrsil 3 mesiac tak si zacal vyzadovat byt v klude uz o takej 7. Takze kazdy den zhruba o 7 ideme do spalne, necham najskor drobca prevalovat sa po posteli, zablne si so mnou, alebo s tatinom. Na naladenie na masaz mu pustim nase oblubene mantry, dame si 20 minutovu masaz a potom kupel, kojenie a pri kojeni vacsinou zaspinka. Masirujeme kazdy den je to prenho uvolnenie a naladenie sa na spanok, ale kupel po masazi byva tak kazdy druhy den.

lenki33
11. nov 2008

verul mate uplne paradne fotky, fakt krasa, ma to aspon nejaky napad 🙂
a ja ze preco ty mas taka mlada tooolko deti a to preto ze ty si sa ako pubertacka zoznamila s vlasatym samsonom a hned si bola namakko 😉 😀
teda napr pri vrodenych dispoziciach mojho draheho by bolo meno samson vyslovene hanlive 🙂
a ja som z mien zufala,mame rydzo slovenske priezvisko takze vooobec neviem, ale dcera bude asi julia

valka
autor
11. nov 2008

lenki, my vyberame mena rydzo slovenske...teda bude katka, zuzka a mozno potom este janka a mirka 🙂 na 6. si nespomeniem (lucia je 5.)
pre chlapcov sme mali matej, jakub, matus, marek, a este nejake 2, ale to si tiez nespomeniem 😔

olinka6226
11. nov 2008

my nemame nejaky pevny rezim. pri mojich aktivitach sa to ani neda... ale taky ten zaklad je ze vstavame okolo pol 7 rano, nocnik,mlieko ranajky (ranajky niektore dni az u mamy alebo svokry, podla toho ci idem do roboty) potom sa motkame doma, ideme s nelkou von, desiata, potom spolu ciastocne upratujeme a samko ide medzi 11-13h spat obeduje bud pred alebo po podla toho kedy ide spat. no a vecer chodi spat medzi 19-21h piatky ak sme ok, chodievame do herne. pondelky mame kruzok poobede. no a v pondelok, stredu a stvrtok sa hra u babiciek od pol 9 do takej pol 3.

bihan
12. nov 2008

Kočky, chcela som sa opýtať, ako to máte zaraidené, keď decká spia s vami v posteli... ja si to totiž nejako neviem predstaviť 😅 S MM spávame obaja na bruchu (rozčapení ako žaby 😅), ja na boku fakt neviem spať, v tehotenstve to bolo pre mňa utrpenie. Sára tak isto spí na bruchu a celú noc cestuje z jednej strany na druhú.. ako to fičí u vás?

lenki33
12. nov 2008

bihan a co je na tom ked spite vsetci na bruchu?? ja tiez spavam na bruchu, niekedy teda aj na boku, alebo na chrbte a Danu tak isto a spime vsetci spolu 🙂

valka
autor
12. nov 2008

bihan, nedovol malej sa roztahovat...u nas na to funguje spaci vak...dost jej to limituje moznosti pohybu a hlavne okolo seba nekope 😉
jaj, asi sme chytiili nejaku virozu ci co...lucka ma sopliky ☹ chudatko, celu noc sa budila...takze sme nevyspate obe... 🙄

bihan
12. nov 2008

Teda, aby som to upresnila, u nás spoločné spanie už nehrozí 😅 ale strašne ma to zaujíma 😀
Valka, u nás spací vak nepripadá do úvahy, v noci je tak 23 stupňov a to som rada, že sa nepotíme, keď sme "nadivoko" 😅 😀

lenki33
12. nov 2008

no my mame dost velku postel ale aj tak sa vsetci traja drzime pokope, o nejakom roztahovani nemoze byt rec, ale mozno je to aj tym ze mame len jednu perinu 😀

lenki33
12. nov 2008

valka ak mas borovicovy etericky olej, tak daj par kvapiek do hrnca s vodou a Lucku akoby napar, staci ked ju chvilu pri tom podrzis, a potom to nechaj chvilu varit odokryte, aby to islo do priestoru, zajtra jej nic nebude 😉

valka
autor
12. nov 2008

lenki, nemam ☹
a kedze jej sopliky tecu dolu po tvari (neodsavam ich, lebo to teraz nema vyznam, ked tak pekne odtekaju sami), tak radsej ani von nepojdem...ten vietor a chlad by jej asi pod nosom narobili riadnu paseku...☹

bihan, no mozno by pomohol spaci vak z niecoho tenkeho - hodvab alebo ...teraz si nespomeniem na nazov, ale robi sa z toho super luxusne pradlo 😀 efekt by bol iba o tom, ze dieta nekope...

weroni
12. nov 2008

jeeeeej baby ani neviete ako ste ma potesili s tym rezimom ja totiz vsetky mamicky co poznam naokolo tak napr. ked sme vonku tak o urcitej hodine ze "uz musime ist, pojde spat" takze som rada ze nie som jedina co fakt rezim nema 🙂 ale presne ako pisete, mne to takto vyhovuje lebo pri nasich tulavych botach by sa asi aj fakt tazko realizoval ten rezim no uvidime ako sa to bude dalej vyvijat hlavne po prikrmoch 🙂

bihan my spime tiez vsetci traja spolu a takisto je mala vo vaku ako valka pise, nuz je pravda ze ja takisto spanie na boku neznasam ja neviem preco ale mna proste pri lezani na boku bolia bedrove klby - to od siedmeho mesiaca tehotenstva ako sa zacala cela panva rozsirovat a uvolnovat , potom po porode sa zase stahovala naspät a inac mam obcas pocit ze lonove kosti sa furt este davaju naspat ako to obcas v noci boli 😒
ale napriek mojmu nepohodliu ja proste neviem zaspat inac ako pritulena k Esterke, totalne sa na nu nacapim a cucham ju 😀 a pritom ju este drzim za ruku 😀 no psycho proste, ale sak ked sa po par mesiacoch ozve chrbtica budem musiet nieco vymysliet 😅 (inac uz sa ozyva lebo z toho lezania na boku sa mi skracuju trapezy 🙄 ) takze - musim znova zacat cvicit a plavat. Od buduceho tyzdna chcem zacat s malou chodievat raz do tyzdna do aquaparku, jednak s nou, potom ked sa mi to podari tak ju nakojim a ak zaspinka po kupkani tak ju necham na karimatke pri lehatku spinkat a ja si zatial trocha zaplavem, neviem ci sa to bude dat zrealizovat ale uvidime.

eriqe
12. nov 2008

Weroni my sme na tom boli presne ako vy. Cely den sme sa niekde tarali a Ruty si pocas toho vklude pospala dokonca viac ako doma, ale od 9 mesiacov proste nechce vonku spavat. Vsetko ju zaujima a aj ked je neskutocne unavena, tak nezaspi ☹ Tak mi je to luto, lebo predtym pocas celej tury spavala. Ked to bolo 6 hodin, tak 6 hodin vkuse. Ale teraz co sme boli posledne, tak bola cely cas hore a nervnozna, takze sme sa museli otocit a ist domov, kde spala 3 hodiny vkuse a to uz nas cakali na navsteve. Uplne sa nam to zvrtlo. Musim sa teraz s tym nejako zmierit a prisposobit sa 😖

valka
autor
12. nov 2008

s tym rezimom je to u nas rovnako...do nedavna Lucka spvala ceeely vylet...a teraz iba doma...a rezim teda dodrziavat musim aspon priblizne, lebo ona je unavena v pravidelnych intervaloch a ked prepasiem ten spravny moment uspavania,tak zacne byt hyperaktivna a potom,hoci je unavena, tak zaspat sa jej neda a zaspava tak tazko... ☹
ale na druhej strane je to super, lebo viem,na kedy si mam co naplanovat...a viac-menej mi to vychadza... 😅

smary
12. nov 2008

bihan no nieco mi hovor,ja som vzdy spavala na bruchu,cele tehu som sa tesila,ze po porode znovu budem moct spat na bruchu,ale jurko sa dokaze (aj v spacom vaku!!!) poroztahovat v nasej posteli tak,ze ja bud spim na tenkom pasiku volneho miesta (a tam sa teda zmestim jedine bokom) alebo ako som uz pisala,spim schulena v klbku pri nohach postele 🙄 😀 ale zvykla som si 😅

naozaj niektore deticky rezim nemaju nikdy a ak ich do rezimu netlacia ani rodicia tak je to super,vyhovuje to tak obom (a dala by som po prstoch rodicom,co svoje deti na nejaky rezim nasilu ucia)...no u nas to bude fakt tym,ze sme s muzom obidvaja kockate hlavy 😅 ja teda som v tomto este cudnejsia,lebo ja napriklad milujem rozvrh hodin a pod 😀 😅 a jurko je asi po nas 😅

eriqe
12. nov 2008

to s tym spanim poznam 😀 ja niekedy spim na "balkone" miesto Ruty a ona s ocinom sa rozvaluju

verulka
12. nov 2008

bihan, ja spim len na bruchu..hned po porode ako ma dali na izbu, tak som nan zalahla a pospala si 😀 po cca7mes konecne poriadne 😀
ja spim na bruchu Ron v strede a duro na druhom boku v akejkolvek polohe. Ron sa v noci ani nepohne 😕 mozno ta plienka mu v tom brani..a aj onspi na bruchu..a to ho este zo strany od muza oddelim vankusmi..postel mame normalnu, ale nejako sa zmestime..Dnes v noci prisiel aj Radko, tak muz sa s nim nejako poskladal a do mojho priestoru nezasahovali 😀 ja som ten co musi mat svoj priestor 😝 jo a vak u nas nehrozi, moji su/boli z toho desne nervozni 😉
baby, my uz by sme asi dalsie meno nevymysleli 😀

smary
12. nov 2008

eriqe u nas sa ani ocino nerozvaluje...on sice na bruchu spi,ale na uplnom kraji postele...fakt mame asi male postele,alebo enormne roztahovacne dieta 😀 ...a balkon sa nam spravit neda,lebo keby som vybrala tycky z jedneho boku postielky,tak sa cela postielka rozsype...kupovali sme taku nejaku lacnu,cize to nejdem riskovat,postielka nam aspon sluzi ako "zabrana" z jednej strany postele,aj ked su dni,ked jurko sam chce ist spat do svojej postielky,ale to je tak 2x do mesiaca...

valka
autor
12. nov 2008

smary, a ako by si riesila, keby dieta rezim nema a rodicia ho potrebuju? myslim si, ze vzdy by sa dieta malo prisposobit rodicom a nie oni jemu....lebo ako sa bude cela rodina (napr. 3 deti) prisposobovat najmladsiemu ?

smary
12. nov 2008

valka ja si myslim,ze kym je dietatko naozaj male,tak by sa rodicia mali v ramci moznosti prisposobit jemu (hovorim v ramci moznosti,t.j.,ze jasne,ze ak ma dietako uplne nejaky blby mod nastaveny,ze napr. vecer zaspava uz o 18.00 a rano mu zacina o 4.00,tak by som to aspon tak jemne poposuvala,alebo je v rodine vela malych deti,alebo nieco podobne...) ale ak rodic chce mat silou mocou rezim,len pre to,ze chce mat rezim a ze chce mat napr.o 20.00 uz pokoj a tak nuti dieta,aby o 20:00 spalo,alebo uz nechce aby spavalo 2x denne po hodine,ale raz denne 2h,a tak ho nasilu drzi hore,tak o tom som pisala,to sa mi nepaci...poznam vela rodicov v mojom okoli,ktori proste daju dieta o 19.30 do postielky ci je unavene,alebo nie,lebo vtedy ma spat a hotovo 😠

valka
autor
12. nov 2008

tak to je fakt od veci...my sme boli nestastni, ked lucka po case zacala chodit spavat miesto o 22 o 19...takto si ju manzel moc neuzije, lebo ked pride z prace, lucka je uz unavena...ale co s nou, ked chce spat, ze jo 😉

bihan
12. nov 2008

Inak to vám poviem, len na zábavu, na Fr máme nadštandardnú posteľ 160x200.. oni tu všetci majú 140x190.. kto by sa tam vpratal ešte aj s dieťaťom 😅

Sári si urobila režim sama a dosť pravidelný - kedysi spala tiež ako prišlo, žiadne teraz ideme spať, teraz ideme papa, ale v určitom momente sa to zlomilo (už neviem kedy) a nastavila sa na vstávanie 7:30, prvý spánok 10:30, druhý spánok 15:00, večer po siedmej je už umrnčaná mŕtvolka 😝

A ešte niečo vám musím ukázať, včera to poslala jedna kočka u nás v téme http://www.childdrowningprevention.com/

verulka
12. nov 2008

valka, u nas sa prisposobujeme vsetci vsetkym 😉 ide to...inak to je jedina vyhoda, ked dieta mal spi, ze nie je problem s tym nacasovanim 😀 Ronko sa musi prisposobit , ked ja potrebujem iost po deti a on by mozno aj robil nieco ine- u nas sa casto nejedna o spanok, ale napr ma dostat prikrm, ale nemoze, tak dostane mlieko a potom prikrm..v tomto je velka pomoc satka, lebo dava slobodu, takze sa dokazeme prisposobit setkym potrebam...mne chodi spat velmi skoro, sice je z muzom menej, ale zase tym padom mam cas sa venovat skolakom. takze som rada 😉

valka
autor
12. nov 2008

verul, takze dieta sa prisposobuje tebe a vacsine...nie vy vsetci ronovi...🙂 o to islo...

bihan, ak som to pochopila, ide o to, naucit krpca plavat, aby sa vedelo dostat k dalsiemu skor, ako taky neplavec vlezie do vody? alebo...?

kili
12. nov 2008

naši nemali režim asi do roku, možno aj viac. teda spali kedy chceli spať, v kočíku väčšinou zaspali hneď. Potom som si všimla, že sa im to tak ustálilo a začala ich dávať spať vždy po desiate, obaja zaspali a spia tak vždy tie 2h. Keď sme vonku ako včera, tak spia aj v kočíku, ale je to horšie, to pospia len asi hodinu, keby sme ale niekde odparkovali, tak spia tie 2h. Ale nevadí, lebo síce včera cez deň spali hodinu, ale dnes spali od 20.30-10,00 😀

smary
12. nov 2008

kili,ze 20.30-10.00 😲 😲 😲 ...sa priznaj,vcera si ich napchala makovymi buchtami 😀

bihan
12. nov 2008

Valka, ide o to, aby si naučila dieťa (teda oni to učia v tej škole 😅), že keď sa dostane pod vodu, musí sa otočiť na chrbát a dostať sa do tej "splývacej" polohy, aby plačom dokázalo privolať pomoc 😵 a keď sú decká väčšie, tak ich naučiť dostať sa na chrbát, aby si oddýchli, otočiť na brucho, chvíľku plávať, zase otočiť na chrbát a oddych, kým nedôjdu k brehu.