Yorkshire alebo shi tzu

perthes
23. jan 2022

Ahojte
Prosím Vás o skúsenosti, rady..nevieme za rozhodnúť medzi Yorkshirom alebo shi tzu. Veľkostne je Yorkshire menší, ale príde mi aj taký divokejši. Ale máte skúsenosti ? Ďakujem vopred.

mamina0078
23. jan 2022

yorkov mame v rodine 3 (2 z toho pri detoch) a su to skvele psy, pokojne len treba sa im venovat co sa tyka socializacie najma s vacsimi psami a vychove aby nezdivoceli. So shi Tzu nemam ziadne skusenosti.

perthes
autor
23. jan 2022

@mamina0078 a nemajú tendenciu štekať ? My bývame v dome. V teplých mesiacoch môžu byť aj vonku. Ako zvládajú byť samé keď ste v práci ?

mamina0078
23. jan 2022

@perthes su v pohode 1 byva v bytovke 2 v dome... Ten z bytovky ked pocuje zvuk na chodbe niekedy zasteka par krat ale nie je to nic strasne a ani susedia sa nestazuju, ti z domu v tomto majú vyhodu, ze nemaju okolo seba tolko rusivych elementov a doma pekne vedia vydrzat len ich treba ako kazdeho postupne ucit najlepsie od prveho dna formou hry aby nemali neskor separacnu uzkost

lindous
23. jan 2022

My máme yorkshirku, tá ale vôbec nespĺňa povesť svojho plemena, že sú to malí uštekanci 😅 väčšiu pohoďáčku nepoznám, byť sama doma je zvyknutá, niekedy aj keď som cez deň doma, tak o nej poriadne ani neviem, lebo celý deň spí 😊 ale jej otec teda bol taký, že išiel do všetkých a štekal na každého...

Shihtzu mali priateľovi rodičia, ale toho som spoznala, keď už to bol starý pán na psom dôchodku, no bol to kľudný psík

vikes
23. jan 2022

@perthes Pozrite si históriu obidvoch psov Yorkshire je teriér a bol používaný na chytanie myší a potkanov a môže byť uštekanejší. Shi tzu je vyslovene spoločenské plemeno.

perthes
autor
23. jan 2022

@vikes ďakujem. Ja čo som bola v kontakte s Yorkshirom tak kazdy bol ustekany taký divoký.

perthes
autor
23. jan 2022

@mamina0078 ako to myslis učiť formou hry. Ako aj hygienickým návykom ? Treba šteniatko venčiť aj v noci ? Kamarátka ma anglického buldocka, a ona aj v noci s ním ide občas von 😨

lenkapap
23. jan 2022

ahoj, mám 3x shih tzu a sú to veľmi kľudní psíkovia... nič ich nerozhodí neštekajú ak sú sami (len keď sa hrajú), dá sa s nimi manipulovať (kúpanie, čistenie uší atď) a sú veľmi spoločenskí.... aj k iným psom. čo sa týka Yorkieho, osobne som nemala, ale susedia a dobrí kamaráti mali a je pravda, že s nimi mali isté problémy - agresia voči iným psom, prípadne ich hrýzli pri kúpaní a podobne. ale asi by som si nedovolila zovšeobecniť, veľa zohrá aj tak výchova 🙂

lululilien
23. jan 2022

Poznám uštekanych yorkshirov bez výchovy ale aj jednu malú yorkshirku, ktorú naša známa pekne vychovala a správa sa ku nej ako ku psovi. Aj za ňu dala veľa peňazí, takže určite v tom zohrávajú aj gény. A páči sa aj môjmu psovi, lebo on by najradsej tie malé nevychované čudá zjedol. 😅

perthes
autor
23. jan 2022

@lululilien takže ju má s PP ?

nttnnt
23. jan 2022

teta ma shitzu a je to magor pes :D a to jej preslo uz rukami x psov cize ma skusenosti aj s vychovou ale toto je proste dement...este aj parkrat kusol pana aj jej vnuka, ktory mu neurobil nic len ho isiel pohladkat ked si on strazil kost meter od neho leziacu - tak to decko jasne ze nemalo ako vediet, ked si pes nadialku strazi kost no magor :D :D kamarat mal yorka a ten bol 100% to bol taky bohovy pes aj povaha aj posluchal vsetko...ale vidim ze tu chvalia aj aj no tak asi zalezi aj co kupite predsa nie je pes ako pes aj ked je to jedno plemeno

lululilien
23. jan 2022

@perthes má ju z dobrého vrhu. Daj si veľký pozor od koho si psa zoberieš. ja som psickarkou dlhé roky, cvičiť psov je moje hobby a poznám veľa ľudí ktorí chceli ušetriť a kúpili psa za lacno a potom s ním mali problémy, buď mal psychické problémy(agresivita), alebo začal mať zdravotné problémy a musel ísť na operáciu a nakoniec ich stál oveľa viac.. ale nie všetci, je to lotéria.

perthes
autor
23. jan 2022

@lenkapap no tak ja z toho čo som stretla Yorkshirou tak mám tiež takú skúsenosť. Shi tzu mi príde pritulnejsi, kludsi. Ide o to že manžel spí doma po nočnej, tak aby sa vyspal

hennyinnsbruck
23. jan 2022

Precitajte si Charakter oboch plemien nevyberajte podla vzhladu

Ja som chcela a mam 2 yorkov.vela zalezi na vychove a ci je z dobreho chovu. Urcite nekupujte z mnozky taky maly pes sa moze aj 15r dozit.radim nesetrit.
Moji nie su ustekany - po svojej davke pohybu su to doma gaucaci , dceru miluju . Mladsi sa sem tam s malou pohra starsi ma uz na haku.Neplznu.

fem
23. jan 2022

@perthes york sa lahko prechladi, nemozes nechat vonku ked ste dlhsie prec, nema chlpy, lahne niekde, kludne aj v lete, oni su citlivi na prechladnutia ... Socializacia je zaklad fakt skusena vychova, vsetky situacie hluku stroje dopravne prostriedky ludske situacie psy hotely od malicka a cvicit .. ziadne vychovavat len na dvore, nie je to uplne jednoduche plemeno na vychovu

perthes
autor
23. jan 2022

@nttnnt čosi shi tzu taký malý agresor. Odpadnem. Veď to že každý pes má aj svoju povahu..nie o si donesie od rodičov..kamarátka ma buldocka a veľmi na neho neplatí že je to kľudný pes

petrapod
23. jan 2022

Tak ja mám doma yorka je to naše zlaticko už mu ťahá na17 rOk. Ked bol malý bol divokejsi ako shi-cu . Sestra má dvojročného shi cu. K deťom je super povaha aj sa pojaši a keď sa nikto nezaujíma tak si ľahne a čaká,spinká. Veľmi dobre plemeno k deťom.