Zabezpečenie predajne - ako zamedziť krádežiam v predajni?

zpohodliadomova
21. jan 2023

Stal sa prípad, že jeden "zákazník" odcudzil robotický vysávač v hodnote 300 € z prevádzky secondhandu a outletu oblečenia. Našťastie asistent predaja bol svedkom tej krádeže a rozbehol sa za zlodejom a prinútil ho vrátiť ukradnutý vysávač pod hrozbou zavolania polície. Tak či tak, sa už ten "zákazník" trestného činu dopustil a vzhľadom na svedkov sa to bude riešiť dodatočne s políciou. Určitý typ zákazníkov si zvykol nakupovať "na sekeru" tovar, ktorý nie je zadarmo. Niektorí aj zaplatia, no niektorí sa už neukážu alebo ešte pošlú ďalších aby "nakradli" viacej. Prípadov krádeží, ktoré sme na vlastné oči videli na prevádzke bolo však viacej. Preto sa vás žienky, ak niektorá prevádzkujete obchody alebo nejaké iné prevádzky pýtam, ako takéto situácie riešite. Jedná sa o to, že antidiskriminačný zákon riešenie takýchto situácií dosť komplikuje, ale určitý typ zákazníkov si sám za to môže, ak ich už na prevádzku nepustíme.
Pripravujeme prevádzkový poriadok pre zákazníkov, ktorý však nesmie byť diskriminačný a musí platiť pre každého rovnako.
Znenie by mohlo byť takéto, snáď to bude právne v poriadku.
Prevádzkový poriadok pre zákazníkov:
1. Vstup na predajňu maximálne 3 osoby.
2. Po vstupe sa predajňa uzamkne z bezpečnostných a prevádzkových dôvodov.
3. Tovar je možné si zarezervovať, nie však zobrať z predajne bez zaplatenia. "Na sekeru" tovar nepredávame.
4. V prípade zistenia pokusu o krádež, bude privolaná polícia.
5. Po uhradení vybraného tovaru bude predajňa odomknutá a môže vstúpiť ďalší zákazník.
6. Žiadame, aby ste v rámci možností zanechali po sebe poriadok na predajni.

zpohodliadomova
autor
21. jan 2023

@lenuska9999 neviem či som Vám odpovedal. Ale s tými zákazníckymi kartami, žiaľ by to bol akt diskriminácie, a tej sa potrebujem vyvarovať. Preto s každým zákazníkom musím zaobchádzať rovnako, nemôžem segregovať. Tu nejde o to, že by som niekoho nechcel vpustiť do predajne, ale skôr o to, že sa to nedá ustrážiť, keď viacej ako traja zákazníci na predajni a vtedy niekto využije, to že blokujem tovar a kľudne si odíde s tovarom bez zaplatenia. Zmizlo mi už takto z predajne sako za 100 € (predtým hodnota okolo 600 €). Nie všetky veci v secondhande musia byť obnosené, niektoré sú fakt ako nové bez známok používania, dokonca i s visačkou, len musíte mať šťastie na dodávateľa s kvalitným tovarom. Ja na sekeru ani tovar nedávam, ale určitý typ zákazníkov je natoľko drzí, že oni si ten tovar proste zoberú, aj keď im jasne hovorím, že im ho odložím a keď donesú peniaze, tak si ho môžu zobrať. Tovar, ktorý je rezervovaný, sa rezervuje len do toho termínu, na akom sa dohodnem so zákazníkom, pokiaľ však nepríde v tom termíne pre ten tovar, tak sa zas vyvešia na predajňu.

zpohodliadomova
autor
21. jan 2023

Ešte toľko dodám, že aj predošlá majiteľka secondhandu v tých priestoroch, to tak riešila. Že zákazníkov púšťala do predajne postupne, teda pustila ich zopár, neviem presne koľko, zamkla predajňu a keď ich vybavila postupne, tak pustila ďalších. Nemala tam kamerový systém ani iné zabezpečenie. Asi mala ten istý problém, ako ja. A asi som tým pádom, prevzal jej klientelu, len som nebol upovedomení o tom, aká tá klientela môže byť.
Za tie dva mesiace, mám už však aj pravidelných zákazníkov, ktorých si vážim a pri ktorých, keď by som ich aj nechal bez dozoru, viem že mi nič nezmizne, skôr ma upozornia ešte na iných, ktorých vidia kradnúť.
Tak nechcem nikoho diskriminovať, ale dá sa to vôbec? Tí ľudia, si za to môžu sami. Nezáleží na rase - proste nechcem ľudí hádzať do jedného vreca. Ale kvôli tomu zákonu o diskriminácii musím pristupovať ku každému rovnako.

maranco
21. jan 2023

@zpohodliadomova rezervácie tovaru by som zrušil, predsa do obchodu idem keď mám peniaze a chcem nakúpiť a nie len tak bezcieľne očumovať a zaberať priestor nakupujúcim zákazníkom. Maximálne rezervovať ak nemáš platbu kartou tak len toľko kým si odbehne do bankomatu.

Arduino stojí cca takto https://techfun.sk/kategoria-produktu/arduino-v...
pohybový snímač ak zákazník vychádza aby automaticky uvoľnil dvere ak boli zavreté kvôli plnej predajni
https://techfun.sk/produkt/hc-sr501-pir-infrace...

počítadlo zákazníkov, buď 2× ultrazvuk a tak vieš, či vchádza alebo vychádza, treba otestovať citlivosť
https://techfun.sk/produkt/ultrazvukovy-senzor-...
alebo infračervená dióda/laser https://techfun.sk/produkt/laserovy-prijimac-a-... tak ako je na výťahových dverách https://techfun.sk/produkt/infracerveny-senzor-...
alebo možno by bol lepší Doppler radar https://techfun.sk/produkt/doppler-radar-hb100/
či neostali otvorené dvere https://techfun.sk/produkt/senzor-zatvorenia-dv...
to všetko sú drobné sumy + relátka, spínače, kábliky, najdrahšia položka bude ten elektromagnet ktorý drží "zamknuté" dvere napríklad https://www.alarmysro.sk/e_shop/ul275-slmc-elek...

babulkomale
21. jan 2023

@zpohodliadomova ja by som sa vysrala na cele podnikanie v takejto oblasti kde su opice co hromadne kradnu.

modrykonik33
21. jan 2023

Kks to kde máš predajňu , že sa tam tak kradne? 🤔 Zamykanie predajne je ozaj zlý nápad, skôr by som prijala brigádnika, ktorý ustriehne zákazníkov a bude sledovať počty oblečenia, ktoré si zákazník zoberie do kabínky, zákazník si vytriedi to čo berie a ostatné dá personálu...prípadne existujú kartičky s číslami - počtami kusov oblečenia

modrykonik33
21. jan 2023

Alebo skús predajňu presťahovať na bezpečnejšie miesto...robila som vo veľa obchodoch a väčšinou sa kradlo v tých lacných, kde chodila všelijaká švarga, možno skús zvýšiť ceny

zpohodliadomova
autor
21. jan 2023

@babulkomale našťastie sú to ojedinelé prípady, väčšina zákazníkov sú slušní ľudia. V rôznom vekovom rozmedzí. Prídu, pokecajú si, niečo kúpia a spokojne odídu. Ale nájdu sa žiaľ aj indivíduá, ktoré ja nepoznám, teda neviem ich odhadnúť, hlavne keď prídu na predajňu prvýkrát. Teda zvyčajne raz a naposledy. Tu je skôr aj ten problém, že určitá časť zákazníkov bola asi pri predošlej majiteľke secondhandu zvyknutí nakupovať na sekeru, tak si myslia, že aj ja im dám tovar na sekeru. Ale, ja zo zásady na sekeru tovar nedávam. Veď aj v hocijakom inom obchode, keď by ste nemali dosť peňazí, napríklad v takom Lidli alebo inom reťazci, Vám nedajú na sekeru, že o mesiac donesiete 15€ a pod. V každom obchode by teda mali platiť rovnaké pravidlá. A nikto nie je nadčlovek so špeciálnymi vymoženosťami. Ku každému zákazníkovi pristupujem rovnako. Teda privítam ho, snažím sa zistiť jeho potreby a ponúknuť čo hľadá, ak to práve mám na predajni, nablokujem ho a rád ho privítam znova. Nevedel som až tak do čoho idem, je to výzva. Tak to vidím, že v mojej predajni budú občas policajné návštevy, ak si to situácia bude vyžadovať.

dilino
21. jan 2023

Mám aj ja secondhand ale toto keby som zaviedla nikto by mi tam neprišiel. Ved sú teraz kamery rôzne tak si kúp kamery a nie blbosti že ja ho zavriem v obchode. A zasa asi do sekáča nechodia toľký ľudia že musia čakať že po 3 ich pustíš. Ja by som pred takým sekáčom nečakala. Tento postup ti len odláka zakáznikov a ved môžeš niekoho príbuzného poprosiť nech je u teba a dá pozor v predajni.

dilino
21. jan 2023

Ja mám urobený systém na pípanie ako v čínských obchodoch ak by chcel ukradnúť nejaký tovar začne to pípať. S tovarom prejde cez pokladňu ak ja dám pomocou takého pristroja dole ten krúžok na tovare. Je to drahšie ale zasa sa za medzi krádežiam. A ušetríš kopec v peňazí.

slavomira236
21. jan 2023

@zpohodliadomova mňa okradli v Lidli celú peňaženku sbs-kár predajňu nemohol zamknúť aby dotyčná neutiekla

slavomira236
21. jan 2023

@zpohodliadomova to máš koľko ľudí na predajni naraz? U nás je sekac kde je stredu všetko za 50 centov to by si mal vidieť stredu a hlavne keď sú dávky...inak púšťanie ľudí a zamykanie tam bolo už počas korony to bol des to už stali o 7mes spoluobčania pod obchodom aby boli o 9tej dnu prvi..

beronsche
21. jan 2023

@zpohodliadomova 3 osoby na predajni, kde zvykne byt naval? Vyborny napad, zaved to a ziaden naval hrozit nebude..

Idem do obchodu, je zamknute z dovodu naplnenia kapacity ktora je az 3 osoby, odchadzam a viac ma tam nevidis..
preco myslis, ze budu ludia cakat, Kym ich pustis dnu??

lenuska9999
21. jan 2023

@zpohodliadomova ja len ešte dodám, že: prečo si myslíš, že keď zamknes predajnu s troma zákazníkmi, tak ti z nej nič nezmizne ?? Samozrejme je ľahšie ustrážiť troch zákazníkov ako nával ľudí , ale ak je niekto šikovný a kradnúť chce, spôsob si nájde. A ja osobne by som nechodila do predajne, kde by ma niekto zamykal. Cítila by som sa veľmi nepríjemne. A s tými klubovymi kartami to funguje v dosť veľa podnikoch.

karmen118
22. jan 2023

Zamykanie je blbosť, hlavne ak nevieš s kým sa tam zamkneš, kľudne aj so zlodejom...okradne ťa a donúti ťa otvoriť aj tak dvere, ešte môže aj niekoho zraniť, plus nie je to bezpečné, ak by vypukol požiar alebo hocičo iné sa môže stať, to radšej tie čipy na oblečenie alebo ešte jedného asistenta predaja, čo by vyslovene mal na starosti sledovať či niekto nekradne, aj keď ten sám tiež veľa nezmôže, ak bude viac zlodejov naraz. Keď kradnú viacerí, radšej spravia tak, že jeden sa nechá chytiť s najlacnejšou vecou a ďalší z obchodu ujdu nabalení.