Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zaujímavé tv dokumenty

dreamer8
10. feb 2016

V tejto teme by som chcel uvadzat zaujimave tv dokumenty, hlavne tie ktore by mohli zaujimat mamicky. Mozete sem davat aj tipy na dalsie zaujimave dokumenty.

Prvy, ktory som dnes videl a sokoval ma, je dokument o kozi, aj ked si poviete, ze kozu nenosite, odporucam si to pozriet, hlavne matkam s detmi - lebo sa to netyka len zdravia ludi, ktori s tym pracuju, ale aj zdravia zakaznikov, v EU je mozne kupit zdraviu skodlive detske topanky, ktore mnohonasobne prekracuju povolene limity na nebezpecne latky!

Koža: Otroci módy

Topánky, gauče, bundy, peňaženky...sú v trende už niekoľko rokov. Reč je o kožených výrobkoch. Sú cenovo prístupné a predávajú ich takmer na každom rohu...Ale ako to, že tieto produkty zaplavili naše trhy? Príčina je jednoduchá: V snahe obísť európske podmienky výroby prenášajú producenti výrobu do tých krajín, ktorých pracovná sila je lacná a ktorých produkčné podmienky zďaleka nie sú také prísne, ako na starom kontinente. Výsledok: detská práca, chemické zamorenie prostredia, zvýšená úmrtnosť, choroby z povolania...Najvyššiu cenu za lacné a módne kožené výrobky platia robotníci v Indii a Bangladéši...

Mozete si to pozriet alebo nahrat aj z reprizy na Dvojke 11.2.2016 o 13:25.

zuzzit
10. feb 2016

Tiež som to akurát videla a je mi z toho zle... Najhoršie na tom je to, že nemôžete to vôbec kontrolovať! A spotrebiteľa nikto neochráni. Aj keby tie topánky šili v EÚ, tak nikde nemá človek záruku, že kde je zdroj suroviny/kože. Svinstvá, farbivá, bielidlá sú aj v textile (čiže alternatíva, že textilné topánky sú zdravšie, tiež nieje pravdivá - lepidlá, syntetika, farby to máte aj tam...) a význam oblečenia z druhej ruky získava zvýšenú hodnotu, že väčšina toho svinstva sa už vyprala. Nech žije MK! 🙂

oli18
10. feb 2016

Asi pred 14 dňami bolo o rybách. Ak by ste to videli, viac by ste ryby nejedli. Doporučovali len sardinky v konzerve, lebo tie žijú krátko a sú z výlovu.

dreamer8
autor
10. feb 2016

@oli18 k rybam, uz sa zacinaju objavovat v obchodoch rybie konzervy s logom a textom bezpecneho lovu, snad aspon na zapade to budu ludia kupovat, snad niekedy aj u nas, chcelo by to aby parlamentne strany mali toto vo volebnych programoch, viac postihovat a dotacie ci nizsiu DPH na taketo bezpecne lovy a nie na vsetky ryby, lebo vacsinu Slovakov zaujima len cena.

dreamer8
autor
10. feb 2016

@zuzzit lenze prave po vyprati, noseni, poskodeni sa tie latky uvolnuju, nie je to ziadna vyhra, videl som aj dokumenty o textile, rifliach, no tu nafilmovali 12, ci 14 rocne deti ako pracuju, niekedy aj cely den, dospeli 12 hodin, 7 dni v tyzdni a doslova sa kupu v tych chemikaliach a doma potom piju znecistenu vodu a jedia potraviny z tej otravenej pody.

Inak neviete ci je mozne sem davat youtube odkazy? Risknem to, pozrite si dalsi dokument:

Cena riflí (88%)

Sú symbolom slobody a radosti zo života - modré džínsy, či rifle - jedno z najpopulárnejších oblečení v Európe. Pôvodom z Ameriky sa tieto pracovné nohavice stali bežnou súčasťou denného oblečenia celých generácií. Dnes sa väčšina z nich produkuje v Číne, v juhovýchodnej oblasti Guandong - v meste, ktoré si hovorí hlavné mesto džínsov. Lenže namiesto prosperity sa miestni obyvatelia dožili najmä zamorenia ovzdušia a chudoby. Celé oblasti sú zamorené v dôsledku neekologickej výroby týchto textílií. Vydajte sa spolu s autormi filmu na cestu po stopách džínsov - od miesta ich predaja v Nemecku až po miesto ich výroby v Číne. Kto platí skutočnú cenu za lacný tovar?

https://www.youtube.com/watch?v=erMddN04pEQ

Ak by odkaz vymazali, napiste to youtube toto: Cena Riflí / Dokument Nemecko 2012

stary_ujco
11. feb 2016

Neviem, či si niekto všimol, ale v dokumente o kožiach sa objavili krabice s logom Bata...

liz_lemon
11. feb 2016

@stary_ujco my sme si to všimli tiež

oli18
11. feb 2016

Aj naša pôda je otrávená, len sa na to už zabudlo. Tohto roku bude 30 rokov, čo vybuchol Čiernobyľ a do pôdy / a nielen do nej/ padli rádioaktívne látky cézium a stroncium, ktoré sa za 25 rokov rozpadli na polovicu. Takže polovica je tu, tá sa o polovicu rozpadne zase o 25 rokov atď, atď.

mimla
11. feb 2016

Tak ešte celkom zaujímavé dokumenty pre rodičov sú napríklad "consuming kids" alebo "Coca cola v nesnázích".

Ja pozerám dokumnety tu, pretože je tu toho veľa o konšpiráciách a ja milujem košpirácie. Neberiem ich vážne, ale stále ich milujem.
http://topdocumentaryfilms.com/

oli18
11. feb 2016

@dreamer8 neviem, čo myslia pod bezpečným lovom. Skôr by sa hodilo bezpečný CHOV. Dôležité je krmivo pre ryby a čistota vody, v ktorej ich chovajú. Z rýb nevhodných na konzumáciu kvôli znečisteniu mäsa sa robí krmivo pre ryby ☹ Najviac znečistené je Baltické more a dná nórskych fjordov, kde chovajú lososy. Toto nikto nevyčistí. O čínskych pangasioch radšej nepíšem!

dreamer8
autor
11. feb 2016

K rybam, siril sa isty cas HOAX (odporucam nastudovat si to slovo) prave o pangasiusoch, tie ktore sa k nam dovazaju sa chovaju oddelene a malo by to byt bezpecne, mozno je to na samostatnu temu, vzdy si treba zistit co najviac informacii.

K tomu bezpecnemu lovu, mam tu prave tuniakovu konzervu K classic, je tam logo ryby a napis SAFE a v texte "Lovna oblast Zapadny Indicky ocean (FAO 51). Metoda lovu: vakove siete bez FAD" - na ceskej wiki natukajte "Tuňák", tam pisu co to znamena a preco je tento sposob lepsi.

Ked sme pri rybach, tak v tom Bangladesi krmia ryby a kurcata tak, ze zmiesaju krmivo pre ryby s kozenymi zbytkami a kyselinami, TOXICKYMI - a potom to jedia a zapijaju to znecistenou vodou.

Videl som vela podobnych dokumentov, ale ten z prveho prispevku s Kozou ma vazne sokoval, ludia tam pracuju 12 hodin denne, 7 dni v tyzdni priamo v tom svinstne, dokonca tam mnohi aj spia, lebo si nemozu dovolit platit najom, kedze maju mesacny plat 30€!! No a vidiet 12 a 14 rocneho chlapca a dievca tam pracovat...

svetlanat
13. feb 2016

Neviete ci sa neda program zdielat z archivu na facebooku? Aby to videli viaceri?

oli18
14. feb 2016

Do krmív pre ryby pridávajú v Norsku ethosyquin chem. vzorec C14H19NO, v EÚ zakázaný, ale Nórsko v EÚ nie je! Prirodzená farba lososa je len mierne ružová. Na tehlovú je prifarbovaný, opäť chemicky.

santafe
14. feb 2016

@dreamer8 tiez som pozerala ten dokument o kozi, ale nestihla som cely. ale pozriem ho cely, aj ked najradsej by som vopchala hlavu do piesku a nevedela o tom... aj to malo co som videla mi stacilo... ta hrozna cierna hmota, ktora vznikla ked do nejakych zvyskov z tych kozi pridali nejaku chcemikaliu, a vraj potom s tym krmia ryby a kurence... bolo mi nevolno...

dreamer8
autor
14. feb 2016

@svetlanat tak v archive RTVS to NIE je, to je zvlastne. Na youtube je len uputavka, aj to len za inou:

https://www.youtube.com/watch?v=6dDiCfAiKwY

No nasiel som nieco ine, v tomto clanku sa venuju problematike, je tam aj video ktore sa da zdielat a hlavne aplikacia, vsetky potrebne informacia su v clanku:

https://www.mojandroid.sk/change-your-shoes-zme...

dreamer8
autor
24. feb 2016

Záhada miznúcich včiel

Dvojka 24.2.2016 20:55
Dvojka 25.2.2016 13:25

"Investigatívny vedecko-populárny film o záhade miznúcich včiel, ktorých klesajúci počet je priamym ohrozením celej našej spoločnosti. Včely sú vari najvýznamnejším druhom hmyzu, ktorý opeľuje rastliny - a aj tie, ktorými sa my, ľudia, živíme. Jedna tretina našich potravín závisí od opeľovania včelami.
Táto katastrofa hrozila našej civilizácii už niekoľko generácií. Autori dokumentu nakrúcali po celom svete - aj na vedeckých pracoviskách: snahou vedcov je nájsť skutočnú príčinu úhynu včiel."

zuzzit
24. feb 2016

uhm, ďakujem za tip, zaujímavé a hrozivé. A strašne ma prekvapil názor niektorých vedcov čo tam tak prenikol - včely umierajú pre naše monokultúrne poľnohospodárstvo a používanie pesticídov a tak by sme v nich mali zmeniť gény, aby boli odolnejšie, alebo začať používať robotické včely!?!?! Nemal by sa náhodou zmeniť človek a jeho prístup k prírode???

zuzzit
10. mar 2016

Ináč našla som ten film Koža: otroci módy na youtube. Je to žiaľ tuším v švédčine ale zato s angl. titulkami:
https://www.youtube.com/watch?v=QWYotUh7YIc

dreamer8
autor
10. máj 2016

Lož o mlieku

Väčšina z nás pozná reklamné slogany na mlieko - Mlieko, ktoré vás postaví na nohy. Máloktorý produkt má taký dobrý imidž ako mlieko. Napriek jeho vysokej spotrebe sa však ozývajú aj kritické hlasy. Mlieko je podozrivé, že môže spôsobiť rozličné choroby. Napríklad ekzémy, astmu, či diabetes. Niektorí vedci tvrdia, že bez mlieka nám chýba dostatok kalcia, iní varujú pred vedľajšími účinkami mlieka. Napriek tomu denná spotreba mlieka v západnej Európe rastie. Lenže - je naše mlieko naozaj tým, čím by malo byť?

http://www.csfd.cz/film/351084-milch-luge-die/

https://www.youtube.com/watch?v=GM2zr8aUT88

Pozrite si to a spravte si vlastny nazor...

dreamer8
autor
22. jún 2016

Nebezpečné plasty

Teraz na Dvojke a zajtra bude repriza:

Dvojka 23.6.2016 13:30

dreamer8
autor
25. júl 2016

Veľký tabak, mladé ciele

Dvojka 28.7.2016 20:30
Dvojka 29.7.2016 13:30

"Film sa zaoberá cielenými reklamnými kampaňami a aktivitami tabakového priemyslu, zameranými na mladých ľudí."

dreamer8
autor
25. aug 2016

Ožiarené potraviny

Dvojka 25.8.2016 20:30
Dvojka 26.8.2016 13:25 (repriza)

Čo je to - ožarovanie potravín? Túto metódu, niekedy označovanú aj ako ionizovaná radiácia, vyvinula pôvodne americká armáda v priebehu Kórejskej vojny v 50. rokoch 20.storočia. Vojaci potrebovali konzervované potraviny, ktoré nebudú ohrozovať parazity. Neskôr takto upravovali potraviny aj pre astronautov vo vesmíre - až si túto metódu osvojil potravinársky priemysel. Dnes sa ožarujú potraviny od Brazílie až po Európu. Ale sú si konzumenti vedomí toho, čo sa deje s ich stravou predtým, ako sa im ocitne na tanieri?

dreamer8
autor
13. sep 2017

Biznis s diétou

Dvojka 14.9.2017 13:20

https://www.csfd.cz/film/538923-produits-allege...

"Od ich nástupu v 60tych rokoch prezentovali potravinárske podniky tzv. "light" produkty ako zázračný liek na nadváhu v boji s tučnou stravou. Tieto "lieky" však vynašiel potravinársky priemysel - a nie vedci. Tzv. "light" výrobky obsahujú menej cukru, menej tuku, menej soli....zatiaľ čo ich chuťové vlastnosti sú rovnaké. Lenže tieto výrobky, ktoré nám majú pomáhať pri odbúravaní nadváhy, môžu byť pre naše zdravie niekedy oveľa nebezpečnejšie ako samotný cukor, tuk, či soľ. Tvorcovia tohto dokumentu sa preto pokúsili odhaliť pozadie všade prítomného biznisu s diétou"

Tu začni písať odpoveď...

Odošli