Želatína v broskyňovej kôstke

mijunik
10. júl 2014

Ahojte, dnes som odtrhla prvú tohtoročnú zrelú broskyňu z nášho stromu a keď som ju rozkrojila, tak sa rozpadla aj kôstka a v jej vnútri je nejaká priehľadná lepkavá želatína. Zvonka som si žiadne poškodenie plodu broskyne nevšimla, len na malom kúsku mala ako kedy zaschnutý sliz od slimáka (ale neviem, čo to bolo). Neviete mi niekto poradiť, z čoho môže byť v kôstke tá želatína? Je to také niečo, čo drží pokope, možno ako priesvitné husté lepidlo, čo je také plastické (lepia sa s takým vzorky krémov do časopisov). Môžeme tú broskyňu zjesť? Nebude tá želatína škodlivá - že by sa z nej nakazila celá broskyňa? Pridávam foto (pod želatínou je vidieť tmavé jadierko z kôstky) a vopred ďakujem za rady. 🙂

reanda
10. júl 2014

neviem, z coho to je, ale zjedla som takych broskyn uz hromadu a stale zijem 😀

katarinamarkova
10. júl 2014

neboj prezijes 🙂 stava sa ze pri kostkovom ovoci sa akoby kusok zivice objavi takto aj v kostke

babaker
10. júl 2014

tieto broskyne su najvhodnejsie do broskynoveho kolaca so zelatinou 😀

http://najrecept.sk/2013/09/ovocny-broskynovy-k...

mijunik
autor
10. júl 2014

@reanda
@katarinamarkova
@babaker
Baby, ďakujem za odpovede, fakt som také niečo ešte v broskyni (ani v žiadnom inom ovocí) nenašla, tak ma to prekvapilo. 🙂 Kôstky sa zvyknú rozpadávať, to viem, ale že môžu byť plnené želatínou... 😀 No a dík za recept, koláčik vyzerá chutne, v nedeľu budeme mať oslavu (synček bude mať 3 rôčky) možno aj upečiem. Pozriem, či aj ostatné broskyne budú mať želatínové kôstky, mohla by som ušetriť na želatíne z obchodu... 😀 😀