Život s malým dieťaťom v cudzom štáte

kikina84
30. jan 2013

maminy ..mam 2,3 rocnu dceru a manzel dostal ponuku na pracu v škotsku..Obaja nevieme ani ceknut po anglicky,,on k praci rec potrebovat nebude nakolko mu pracu zabezpecuje jeho sestra,ktora tam zije a v partii budu chlapi hovoriaci jeho recou..S tym vsak problem nemam,,skor ma zaujima ako zakomponovat dieta v tomto veku do prostredia v uplne cudzom prostredi,navyse v uplne inom jazyku,,mate s tym niektora skusenosti? ma vyznam ist do uplne cudzieho statu ked nevieme po anglicky? co ak sa nieco stane a budem potrebovat surne pomoc,ako sa jej dovolam? prosim poradte,pripadne dajte vlastne skusenosti,ci ste boli v podobnej situacii..
dakujem za rady ..Kika

irriss
30. apr 2013

@alka221 ..to myslis s nami..jako s nama "zahranicnima" 😉 ???

stardust
30. apr 2013

@bubelko Vies hovorit svajciarskou nemcinou? Alebo len hochdeutsch?

alka221
30. apr 2013

@irriss myslim povacsinou tych, ktori hladaju dovody, preco sediet doma.a klobuk dole predtymi, ktori maju odvahu nieco so svojim zivotom urobit.. 😉

je pravda, ze slovaci su rozni, a citala som tu nazor, ako jej slovaci nepomohli s pracou, a podobne veci, kazdy ma tak ako sa snazi, ale velmi dolezita je ta mentalita..a v tomto sme my slovaci bohuzial o dost krokov pozadu..

bubelko
30. apr 2013

@stardust ako sa to vezme, rozumiet rozumiem skoro vsetko, teda okrem valliserdüütsch 😉 a rozpravat - ked sa nesustredim na to, ako rozpravam, tak prepinam do schweizerdeutsch, ale väcsinou sa snazim drzat hochdeutsch, nejako mi to stale neda. vzdy vravim, ze som prilis triezva na to, aby som rozpravala svajciarsku nemcinu. kamoska povedala, ze ma raz musi opit, len ked slovaka svajciar tazko opije 😀 😀 😀

irriss
30. apr 2013

Az Vam bude 40...NEjkrasnejsi, nejmelodictejsi a nejsmutnejsi zaroven pro Vas bude "pisnicka"..ktera Vam bude ve chvilich smutku trhat srdce a spoustet slzy.. ☹
Pisnicka se jmenuje "Kdeeeeeeee domov muuuuuuuuuuj"..Kdeeeeeee Domov muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj.."
Budete hledat odpoved na tuto otazku , na kterou neexistuje jina odpoved, pro Ty, co se vydali "za hranice" nez tato:

NAS DOMOV JE TAM, KDE JSOU NASE DETI..a jeho KORENY JSOU V NASEM SRDCI..

irriss
30. apr 2013

@alka221
Ver tomu, ze ziju v zemi..kde dnes a inovace "dneska" je tam, kde byl Slovak a Cech zhruba pred 30ti lety..
Smutna realita... ☹ ale pro mnohe ..krasne pozlatko..

trish31
30. apr 2013

@sisaka k tým vakcinam,čo si sa vyjadrila ze nevies aké na SVK dovážajú ked sú tu deti choré,sklamem Ta,vakciny sa distribuuju vsade rovnaké

alka221
30. apr 2013

@irriss suhlasim s tvojim nazorom, bohuzial, mentalita sa uz asi zmenit neda, na to je dost neskoro.. 😅
a vyborny postreh ako som uz kdesi vzadu aj ja pisala je, ze domov je tam, kde mas milovanych ludi.. ostatne je v spomienkach v srdiecku 🙂

sisaka
30. apr 2013

@trish31 ja som nezabudla, neboj to sa zabudnut neda, ani "uzasne" zazitky s lekarmi, uradnikmi, ucitelmi .... a ostatnymi milymi, usmievavymi ludmi, raz za 5 rokov si chodievam osviezit pamat, aby som nezabudla preco som odtial odisla

irriss
30. apr 2013

@trish31 Nekdo si spletl Export-Import 😎 dovoz Coca Coly z Polska s vakcinou ze Sibire 😀

stardust
30. apr 2013

@bubelko ako na reaguju na teba bezni Svajciari, ked na nich hovoris hochdeustch? Vraj nemaju moc radi Gummihalsov 😀

irriss
30. apr 2013

@sisaka V tom pripade jsi musela odejit z podsveti 😒 ne-li utect od podsveti..
Slovensko je jedna z nejkrasnejsich zemi.. 😉

p.s. Zazila jsem vybuch Cernobylu..byla jsem na SK u babicky..doslova par km od vybuchu a muzu Ti rict, ze se lide zmobilizovali tak, jak se popisuje Valka v dokumentech... pomoc - solidarita bliznich..a nikoho nezajimalo, odkud kdo prisel..chleba se dal i kdyz prisel dotycny z Cingova..

bubelko
30. apr 2013

@stardust zo zaciatku to bola sranda. na volejbale, kam som chodila, na mna sice vzdy zacali po nemecky, ale potom prepli a ja som nerozumela. no a ked uz som rozumela, tak si zvykli a vzdy zacali automaticky po nemecky.
teraz je to uz v pohode, pretoze vzdy ich uz upozornim, ze nemusia na mna hochdeutsch, ze rozumiem, ale nerozpravam 😉
no oni nemaju radi nemcov ako takych, ale to by bolo na dlho 😉

trish31
30. apr 2013

@sisaka je mi Ta úprimne ľúto

stardust
30. apr 2013

@bubelko takze ked Slovenka spusti hochdeutsch,tak je to prijatelnejsie ako Nemec s hochdeutsch?

stardust
30. apr 2013

@irriss ech, ty lichotnicka 😀 Cesko je tiez jedna z najkrasnejsich zemi 😉

irriss
30. apr 2013

@stardust Ja jsem Ceskoslovenska...nejen rodem..ale i jeste v r.2013 pro zdejsi profesory University 😠 😠 😠 😠

bubelko
30. apr 2013

@stardust asi tak. aj ked mna sa kazdy pyta, ci som holandanka 😀 😀 😀 a minule jedna susedka zahlasila, ze si myslela, ze som svajciarka, ktora sa snazi rozpravat hochdeutsch 😀 😀 😀

stardust
30. apr 2013

@bubelko hehe, mna sa zase skoro kazdy v Nemecku pytal, ci som Svajciarka podla mojho prizvuku...a to som este v zivote vo Svajciarsku nebola 😀

irriss
30. apr 2013

@bubelko furt lepsi nez Ruska, Rumunka ..Albanka...kdyz je poopravis, reknes, ze jsi z Cech..tak se Te ptaji, jestli Ti prezili ve valce rodice 😎

sisaka
30. apr 2013

@trish31 napodobne

cawes
30. apr 2013

@trish31 neboj sa ja velmi dobre viem naco duphaston je. Ten som ale dostala ovela neskor najprv som bola u dr. Ktory mipovedal ze mam mat nohy hore a a ani na wc nechodit a az o dva ci tri tyzdne mi dali duphaston.

irriss
30. apr 2013

@cawes ..Muzu se zeptat, jak jsi resila napr."prujem" ty 2-3 tydny s nohama nahoru?😉
v dobrem!!

sisaka
30. apr 2013

@irriss sto ludi, sto chuti, preto netreba trpiet a zit tam, kde sa necitime dobre, zivot je moc kratky na to, aby sme ho prezivali treba ho zit.

bubelko
30. apr 2013

@stardust no vidis 😉 inak my sme boli kamoske za krstnych a krstilo sa v rheinland-pfalz. tam tiez vsteci hned - jeeej, vy zijete vo svajciarsku 😀 😀 😀

@irriss no to hej, to mas recht. 😉 inak najradsej mam otazky, preco mam ine meno ako moj muz ( mam stale -ova na konci, aby si ma neplietli s ludmi z balkanu) a potom, ked nieco objednam a kurier sa pyta - som tu spravne, viete, na zvonceku je ine meno (bez -ova 😀 )

emia
30. apr 2013

@lucina26 ahoj , vo švajčiarsku mame bratranca žije tam už 20 rokou,šiel tam hned po učnovke,žije na severe a tam sa rozprava nemecky ,na juhu sa hovori po taliansky a na zapade po francuzky a v centralnej časti retoromansky, takže 4 jazyky ,nieje problem tam existovat ani s anglitčinou ,ale nieje uradny jazyk takže vybavovat sa po anglicky uradne veci sa neda.
a čo sa tyka rodičovskeho zaleži či budeš mat švajčiarsku zdravotnu poistovnu ,lebo ak ano slovensku kartičku musis vratit a tym padom ti zoberu rodičovsky ak nie a ostane ti slovensky preukaz možeš poberat dalej.

irriss
30. apr 2013

@sisaka s tim souhlasim.. 😉

sisaka
30. apr 2013

@bubelko aj ja som ova a tym padom mame s muzom uplne ine mena. Uz bol neraz Mr. .....ova ja pouzivam aj meno bez koncovky, ked nejde o oficialne dokumenty

irriss
30. apr 2013

@bubelko
no ja jsem Andrea..a mam prijmeni po manzelovi..takze napr. na letisti bez deti na mne pri kontrole koukali (pred lety)a s pochopenim a blbym usmevem mne odbavili..s "AHAAA".ale ten usmev je skodoliby..jakoze jsem "trans"..
no a tady vsude je to problem..protoze Andrea zenske bylo uzakoneno az pro deti narozene letosniho roku..jinak jsou to muzi..a prijmeni se tu neprebira po muzi, takze jsem vzdy prohlizena jak delinkvent.. 😖

sisaka
30. apr 2013

@irriss tak to je dost dobre 😀 , to budes fakt podozriva az do smrti