• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Znaky v tehotenskej knižke. Čo znamená BPP?

22. júna 2015 
ahoj lucia, aspon s niecim mozno pomozem. hodnoty Htk, Ery, Leu, Trom su ukazovatele z tvojej krvi, teda ci si v poriadku ty, ide o hodnoty hemoglobinu, cervenych krviniek, bielych, krvnych dosticiek, ci mas v poriadku zrazanlivost a tak. Vsetky hodnoty mas super, su uplne vo fyziologickom rozmedzi. Okrem toho, keby sa im nieco nezdalo, urcite by ta poslali na hematologiu. Pokial ide o BPD, FL, AC, to su skratky, ktore sa tu uz neraz riesili - hovoria o proporciach babatka, ktoremu tyzdnu to zodpoveda. BPD je biparietálny priemer = vzdialenosť temenných kostí hlavičky, AC – obvod bruška, FL – dĺžka stehennej kosti. Tvoje udaje zdpovedaju 33.tt, 34.tt a 32.tt zrejme. Ono to nebyva zvycajne uplne rovnake vsetky tie parametre- ale ako pise dadulienka, vyzera to ze babatko je vacsie stipku ako na ten 30.tt :wink:
- dalej bez znamok IUGR (intrauterine growth retardation) znamena ze je vsetko OK, teda nepozoruju spomalenie vnútromaternicového rastu
- skratka LMK neviem co znamena...
Inak myslim, ze sa netreba stresovat, ak nie je nieco v poriadku, povedali by ti a urobili dalsie vysetrenia. Navyse, podla mna sa treba pytat, ako vysledky dopadli, ci uz z krvi alebo usg, ci ti to mozu vysvetlit... :grinning:
4. júl 2008 o 15:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Baby ,prosim Vas,neviete co znamena v knizke OP?dnes mi tam doktorka napisala 144, neviete co to znamena?Doteraz som tam mala len znak +
Som v 27 tt.
28. júl 2008 o 20:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
adulik, ozvy plodu. zrejme frekvencia srdiecka tych 144, teda pocet uderov za minutu.
28. júl 2008 o 20:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pampuliacik: ja by som ta chcela poprosit o radu co je to HtK a aka ma byt jeho hodnota. V mojej tehotenskej knizke mam hodnotu 42,2 a neviem sa dopracovat k tomu co to znamena.
29. júl 2008 o 08:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
cerica, logicky by to mohlo znamenat ozvi plodu, ale ja mam pri OP cislo 152, a pri frekvencii srdca 130...pisala mi to tam ten isty den...tak tiez rozmyslam, ze co to asi je...ale asi nic take dolezite.
29. júl 2008 o 12:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte mam k vam prosbu dnes som bola na ultrazvuku a lekar mi napisal toto: LMK:0,6 cm.......PL: + II, ZS......SID: 2,63....BFC: 0, enhydramnion, SC aktualne mort. nalez FF a cerebellum a cyst. magna -BPN daKUJEM
4. aug 2008 o 14:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nevi nekdo co znamena v kolonce poloha plodu znacka PP+ ??? nikde to nemuzu najit :frowning2:
24. okt 2008 o 13:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
PP to su pravdebodobne pohyby plodu
24. okt 2008 o 14:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
hmmm, to jsem se taky docetla, jenomze ja to mam v kolonce 'poloha plodu' tak myslim ze to bude asi nejaka poloha, ale jaka? :confused:
24. okt 2008 o 14:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
PP bude poloha panvou...PH je hlavickou...podla mna...vase miminka maju este nejaky cas sa otocit, v tomto stadiu je normalne, ze su dole panvou...
24. okt 2008 o 14:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jeeej, sirinka ked ja som asi natvrdnuta, co to je poloha panvou??
24. okt 2008 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aha, takze poloha panvou ze by bolo dole zadockom?
24. okt 2008 o 14:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lenkaaa ide o to, ako je babatko v maternici ulozene. do urciteho tt je to vascinou tak, ze mimi sa svojou panvou ako keby opieralo o tvoj krcok maternice, ale na porod je najvhodnejsia poloha, ked sa mimi v brusku otoci a pri krcku ma svoju hlavicku...vacsina babatiek to aj sama hravo zvladne... :wink: takze preto sa aj poloha babatka sleduje...
24. okt 2008 o 14:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sirinka - moc dakujem za rady! :slight_smile:
24. okt 2008 o 14:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
alline • 24tt • Včera o 20:07
ahojte, viete mi poradit, v piatok som bola na sonografickom vysetreni v 22tt. Lekar meral velkost babatka a mam tam take skratky ako BPD 55, TAD 17,7, FL 39 a fakt netusim co to ma by a ci je to ok. Doktor povedal, ze vsetko je ok, ale ak by ste mi niekto vedeli napisat co to vsetko v "preklade" znamena. Dakujem
3. nov 2008 o 06:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte baby, co vam lekarka napisala do kolonky kolposkopia a OC v tehotenskej knizke? Ja tu mam nieco ale neviem to dobre vylustit, lebo je to strasne necitatelne napisane. Dakujem za odpoved.
10. dec 2008 o 10:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
co znamena CS 2? viem,ze je to nieco s krckom
10. dec 2008 o 14:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
alline tie skratky vysvteluje pampuliacik na zaciatku tejto stranky, ide o velkost babatka

petruci to by malo byt cervikalne skore, co ti povedal doki? dvojka je uz skoro otvoreny krcok, aspon podla mojej knizky.

hanam a u teba neviem, skus pozriet niekde dozadu, ci to uz niekto neriesil.
10. dec 2008 o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nepovedal nic, ze som este zatvorena a este sa nic nedeje
tak som dufala,ze sa aspon !nieco" deje ked predtym som mala CS 0 a teraz CS 2,ale vcera som sa docitala,ze to skore moze byt az do CS 12? :confused:
11. dec 2008 o 10:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby,v kolonke moc mam napisane neg....uz 2 krat..ale moc mi nikto nebral..tak preto sa cudujem,preco pisu neg. ked mi ani nebrali moc a ani netusia ze co mam s mocom.. :grinning:
11. dec 2008 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dicinka tak to sa opytaj sestricky, ja som do kazdej poradne musela priniest aj moc
11. dec 2008 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte :slight_smile: nevie niekto nahodou co znamena "bpn"?...pery bpn, branica bpn chrbtica bpn...
11. dec 2008 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bez pozitivneho nalezu
aj tu su nejake skratky:

http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=4118
11. dec 2008 o 17:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
yuyka ze nemate razstep zrejme...
11. dec 2008 o 22:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tanulik... • 31tt • Dnes o 11:51
prosim vas neviete mi poradit bola som na ULT ale este som nenavstivila svojho gynekologa a rada by som vedela ci je vsetko v poriadku v tehotenskej knizke mam napisane takto.
Poloha podlieha KP zadocku
BPP=74,9-28/1
FL=54,5-28/5
AC=230,9-29/1
Placenta nofunde TYPO,Morfologia plodu v norme

scandya • 28tt • Dnes o 12:01
Čo znamenajú značky v tehotenskej knižke
Tehotenská knižka má niekoľko strán a je v nej množstvo údajov o vašom zdravotnom stave. Nie všetky vám môžu byť jasné, a preto vám niektoré na prvý pohľad nezrozumiteľné skratky, objasníme.
RA: rodinná anamnéza (údaje o závažných ochoreniach v rodine).
OA: vaša osobná anamnéza (údaje o ochoreniach, ktoré ste prekonali alebo ktorými trpíte, a operácie, ktoré ste podstúpili. Najviac vás môžu ohroziť choroby srdca, vysoký krvný tlak, endokrinné ochorenia vrátane cukrovky, choroby pľúc, pečene, močových ciest, choroby a úrazy chrbtice a panvy)
Ab. rok/g.m. – samovoľné potraty – rok, kedy sa udiali (g.m. gestačný mesiac – dĺžka tehotnosti v mesiacoch, kedy sa potrat udial)
UPT: rok/g.m. – umelé prerušenia tehotnosti, rok, kedy boli vykonané a dĺžka tehotnosti v mesiacoch;
PM – dátum prvého dňa poslednej menštruácie.
Cervikálne skóre – bodovanie vlastností maternicového čipku, ktoré určia pripravenosť krčka maternice na pôrod.
CI nad MT – cervikálne skóre (index), je väčšie ako maximálna tolerancia a tehotná by mala byť vyšetrená v ambulancií pre rizikové tehotné
OP – ozvy plodu (v termíne pôrodu od 120 – 160 úderov za minútu).
Fundus – spona v cm – meranie vzdialenosti od horného okraja lonovej kosti po vrchol maternice pomocou krajčírskeho metra.
CRL – cranium rumph lenght – dĺžka plodu od hlavičky po zadoček (meria sa do 15. až 16. týždňa).
KS + Rh muža – krvná skupina partnera – otca dieťaťa;
Protilátky – u Rh negatívnych matiek sa robí 3x za tehotnosť odber krvi na zistenie eventuálnej tvorby protilátok proti Rh faktoru;
Ery – (erytrocyty) počet červených krviniek;
Hb – (hemoglobín) koncentrácia krvného farbiva;
Ht – (hematokrit) pomer červených krviniek ku plazme;
Le – (leukocyty) biele krvinky;
Tr- (trombocity) doštičky;
Lues 2 x – odber krvi na zisťovanie sifylisu
HIV – odber krvi na pozitivitu HIV;
HbsAg – zisťovanie prítomnosti žltačky typu B;
TOXO – zisťovanie protilátok na toxoplazmózu;
Screening GDM – vyšetrenie krvi na tehotenskú cukrovku;
MOP p.p. – mikróbny obraz pošvový – vyšetrenie náteru pošvy pod mikroskopom;
Str. agalactiae – vyhľadávanie prítomnosti streptokoka skupiny B v pošve a konečníku
TK – krvný tlak
P – pulz
FHR – reakcia srdca
Bpn - bez pozitívneho nálezu (napr. pri normálnom výsledku vyšetrenia moču)
B – bielkoviny (B +/- = bielkoviny v moči prítomné/neprítomné)
C – cukor
H – hnis
MOP – mikrobiologický obraz pošvy
GLYKÉMIA– hladina cukru v krvi
Rh – Rh faktor
Ekg – elektrokardiografia, kontrola pravidelnej činnosti srdca
Bpn – bez patologického nálezu
AS – akcia srdca
OPP/OPN (OP+/-) – ozvy plodu počuteľné/ nepočuteľné; približne od 14. týždňa
OPPP – ozvy plodu počuteľné, pravidelné (srdce dieťatka pulzuje takmer dvakrát rýchlejšie ako srdce budúcej mamičky- približne 140 úderov za minútu, mamička 72 úderov za minútu - a zvukovo pripomína cval koníčaťa)
Ceph – cefalická poloha – hlavičkou nadol
Vx – vertex – hlavičkou nadol
Kp – koncom panvovým – hlavičkou nahor
L – pozdĺžna poloha plodu
BPP – priemer hlavičky dieťaťa
APAD – predozadný priemer bruška plodu
TAD – priečny priemer bruška plodu
AC – obvod bruška ploduHC – obvod hlavičky plodu
BPD – biparietálny priemer - vzdialenosť temenných kostí hlavičky plodu
SF - vzdialenosť medzi symfýzou (lonová spona) a fundusom (dno maternice); udáva sa v centimetroch a vyjadruje mieru rastu maternice; meria sa od horného konca spony po oblasť, do ktorej dosahuje maternica; dá sa z nej odhadnúť postup tehotnosti
PRIMI – gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát
MULTI - gravidita – žena, ktorá už rodila
1 para – primipara, prvorodička
0 para – nulipara, nerodička
OTP – očakávaný dátum pôrodu
TP – termín pôrodu
Trim – trimester
RG – riziková gravidita
SC (s.c.) – cisársky rez (sectio caesarea)
Cx – krčok maternice
PPK – pôrod panvovým koncom
Ak by si potrebovala dam ti aj link na tu stranku :slight_smile:

tanulik... • 31tt • Dnes o 12:06
a nevies mi este poradit co znamena to TYPO?a dakujem pekne za odpoved

scandya • 28tt • Dnes o 12:12
Ja sa v tom nevyznam, ale skus tuto stranku
http://primar.sme.sk/c/4116458/tehotna-caka-vas-navsteva-lekara-a-tehotenska-knizka.html
17. feb 2009 o 13:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
alexandra • 4d • Dnes o 13:21
KP je koniec panvovy
AC je obvod bruska (23cm), FL je dlzka stehenej kosti (5,4cm) a AC je priemer lebky (7,5cm). Laickym okom ak sa na tie miery pozriem, tak su adekvatne tt, mozno este o nieco malicko vacsie.

Tak sa prosim Ta nestresuj, ak by nieco ok nebolo, lekar Ta posle do nemocnice.
17. feb 2009 o 13:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte.Som v týždni 19+6.Dnes mi robili sono a mám v knižke tieto skratky:BPD 45 mm=19+5
FL 29 mm = 18+6
FAC 136 mm = 19+1
Myslíte že je to v poriadku?Doktor mi nepovedal nič.Možte mi aj napísat čo znamenajú tieto skratky?Hlavne chcem vediet čo znamená skratka FAC,nikde som to nenašla.ďakujem
27. feb 2009 o 14:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
angly je to uplne v poriadku!ta skratka je ac a je to obvod bruska :grinning:
27. feb 2009 o 14:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte co znamena R.I.A.U.-0,73-0,76 bola som na sone v 30.tyz. a nikde na nete to nemozem najst
19. mar 2009 o 14:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vivien663 znamenaju prietoky cez pupocnik, hodnoty mas uplne super, do 0.60 je to ok. :wink:
19. mar 2009 o 19:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok