Môžem vrátiť knihu, ktorá má veľa chýb?

bom123
20. jan 2020

Ahoj, je neaká možnosť aby mi vrátili peniaze za jednu knihu zato, že sa mi nepáčila? Jedná sa oto, že stála 13 eur a kupovala som ho v rýchlosti, týmpádom som prečítala len zadnú časť knihy, ale dovnútra som ani nekukla. Doma som zistila, že tá kniha má milión chýb...akože to čo má byť...ako by ju napísali v inom jazyku a dali len do google prekladač a tak vydali v inom jazyku..vety sú úplne zle sformulované, milión chýb...takto som ešte nikdy nebola nahnevaná na jednu knihu. A keď neviem to spraviť aby mi vrátili peniaze ja tú knihu fakt spálim od zlosti a pošlem to video otom tej vydavateľky... tá kniha ani jeden cent nestoji..neže ešte 13...

vulka
20. jan 2020

@bom123 Knihu vrátiť nemôžeš.

korunka1
20. jan 2020

suhlas s
@vulka

@bom123 daj co je to za knihu

basska_b
20. jan 2020

@bom123 Závisí od konkrétneho obchodu a jeho podmienok. Ak si kupovala v kamennom obchode, väčšinou nie je možnosť to vrátiť. Mala si možnosť si ju dobre pozrieť, prelistovat ... ale ak cez internet, máš právo do 14 dní odstúpiť od kúpnej zmluvy a poslať to bez dovodu späť. Tuším len postu platís

basska_b
20. jan 2020

@vulka Hmm, alebo myslíte že na knihu to neplatí, ani keď je to cez internet? Len oblečenie, elektronika a pod. Tiež by to dávalo zmysel.. . S tým že ma si človek pozrieť recenzie a podobne
@korunka1

bom123
autor
20. jan 2020

@korunka1 ale je to maďarská kniha....Helena Hunting- Piszkosul akarlak

basska_b
20. jan 2020

@bom123 A v kamennej predajni kúpené?

korunka1
20. jan 2020

@bom123 a to si ju kupovala u nás?

deedol
20. jan 2020

knihy sa nedaju vratit - ani v kamennom obchode, ani kupovane cez net. to by tak vsetci robili, ze precitam a vratim.
mozes ju predat alebo darovat (nepriatelovi:D)

bom123
autor
20. jan 2020

@basska_b skúsim sa spýtať v kníhkupectve...dúfala som, že mi niekto neako vie poradiť, ale nevadí...ináč tiež si myslím, že sa nedá vrátiť..ale ináč skôr som myslela, že neakým spôsobom tým vydavatelom to vrátiť..mám aj blok ztoho..no tak uvidím

moonlight1210
20. jan 2020

@bom123 skus tam zajst, mozno ti vymenia kus za kus, za inu knihu. a ak by stala viac, tak doplatis len rozdiel. spytaj sa ich, ci by suhlasili. ale bude treba mat asi aj doklad.

dejna26
20. jan 2020

Napríklad v Martinuse, v kamennej predajni, knihu vymieňajú do 14 dní za iný tovar, avšak musí vyzerať ako nová.

bom123
autor
20. jan 2020

@korunka1 áno u nás

korunka1
20. jan 2020

@bom123 tak aspoň napíš vydavateľovi, čo za kravinu vydali, ak si si istá, že je blby preklad. Napiš aj niekam recenziu

bom123
autor
20. jan 2020

@korunka1 pokúsim sa..ja som písala hneď sem na MK, tu mi vedeli vždy skorej poradiť ako niekde inde

simca06022011
20. jan 2020

@basska_b knihy sa nedajú vrátiť ani cez net kúpené

bom123
autor
20. jan 2020

@dejna26 nekupovala som ho v Martine... pravdu povediac ani neviem ako sa volalo to kníhkupectvo, len viem kde to je..ale keď je možné v Martinuse také tak možno aj v iných kníhkupectvách. Spýtam sa nato. Ale ďakujem za radu 🙂

simca06022011
20. jan 2020

@bom123 nie je možné vrátiť knihy. Ani v Martinuse, ak nie sú zabalené v ochrannom obale. A to ako človek co každý mesiac kupuje knihy viem 😂 Inak je to iba na dobrej vôli obchodu. Kamenný obchod, TJ pri priamom predaji vôbec nemá povinnosť akýkoľvek tovar brat späť. Iba reklamáciu môžeš skúsiť podať a počkať na vyjadrenie.

dejna26
20. jan 2020

@simca06022011 brigadujem v Martunuse. A do 14 dní vymieňame za iný tovar. Je pravda , že je to na našom uvážení , či je tá kniha poškodená alebo nová. Doteraz sa mi ešte nestalo, že by mi niekto doniesol knihu, ktorá nevyzerala ako nová. Väčšinou len prešvihnú tých 14 dní, a s tým sa už neda nič robiť.

bom123
autor
20. jan 2020

@simca06022011 te ochranný obal je trošku prehnané..veľmi málo kníh je zabalený....ale tiež si myslím, že sa nedá vrátiť...zato sa ešte pokúsim 😀 zato aspoň nič nedám ako napríklad za túto sprostú knihu

seve_ranka
20. jan 2020

ja som v martinuse jednu knihu vrátila na druhý deň. A v pohode.

deedol
20. jan 2020

len pre info, ak to martinus umoznuje, tak ide nad ramec zakona. co je fajn, kedze je to v prospech spotrebitela.
(podobne ako ked obchody s obleckom vezmu nieco naspat a vratia peniaze/daju darcekovu kartu, hoci by nemuseli, lebo kamenne predajne nemaju takuto zakonnu povinnost.)

simca06022011
20. jan 2020

@seve_ranka áno ma druhý deň, ja som tiež, lebo som také mala dve, ale nie o tyzden- dva týždne

vulka
20. jan 2020

@basska_b Podľa zákona 102 z roku 2014 nemáme právo vrátiť zakúpené knihy. Len ak by šlo o nejakú špeciálne zabalenú 🙂

simca06022011
20. jan 2020

@bom123 nie je prehnaný, drahšie knihy jo majú napr keď mi prídu z Martinusu dosť často a je to aj v zákone tak uvedené

simca06022011
20. jan 2020

Môžeš skúsiť posunúť ďalej knihu cez nejaký bazár, bohužiaľ stáva sa ze človek zle kúpi 😂 alebo skus tu reklamáciu ak nepochopia s vrátením. A kníhkupectvo nech si chyby rieši s vydavateľom.

seve_ranka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
20. jan 2020

@vulka Pravda, ľudia by to prečítali a potom vrátili 😀

blunka
21. jan 2020

Ale tu nejde o vratenie knihy z rozmaru !
Ta kniha mà chyby.
Takže je to chybný výrobok.
Normalne choď a podaj reklamáciu.
Dôvod chybný preklad textu. Uveď aj par prikladov, alebo okopiruj 2-3 strany a tam v kopii zvyrazňovačom zvyrazni chyby keby bol niekto nechápavy.
A pripni to k tomu.
Ak by neuznali reklamaciu, potom sa obrať s otazkou na SOI tvojho kraja.

korunka1
21. jan 2020

@blunka o neviem, neviem. Kniha ako taká bude niečie duševné vlastníctvo a to sa asi nedá len tak reklamovať, že sa mi nepáči dej,preklad. A pokiaľ zadávateľka nie je súdna alebo nejaká iná prekladateľka, tak je to riadne na vážkach, čím by argumentovala.
Ak už, tak ja by som šla cestou nejakého dotazu,sťažnosti na vydavateľstvo, ale musí si to vedieť obhájiť.

ivangeline
21. jan 2020

Cez net sa do 2t vrátiť dá.. EÚ zákon o reklamácii bez udania dôvodu v prípade kúpy cez internet.