Najkrajšie dievčenské mená
Ahojte podobné temy tu su, ale ja by som vedieť aké sú podľa vas najkrajšie divčenské mená, čisto divčenské nie chlapčenské!!!!!!
Napríklad mne sa páčia Timea, Nela, Emily, Adriána
Stručné zhrnutie
- Rodičia často porovnávajú medzinárodné a slovenské dievčenské mená a pri výbere používajú online databázy mien a knižné menné kalendáre (v diskusii boli uvedené babynamesworld.com, babynology.com a kniha "Tehotenstvo s úsmevom").
- Pri mene, ktorý nie je v slovenskom mennom kalendári, niektorí diskutujúci uviedli, že matrika môže požadovať doklad o používaní mena v inom štáte a poplatok, iní tvrdili, že známe medzinárodné mená (napr. Emily) sa väčšinou zapíšu bez dokladu; odporúča sa overiť požiadavky priamo na miestnej matrike.
- V diskusii sa opakovane spomínali populárne mená ako Ema, Laura, Nela, Viktória, Sofia, Sara, Vanesa, Timea, Mia, Olivia, Zara a Chiara, pričom rodičia zdôrazňovali potrebu zvážiť priezvisko a možnosť zdrobnenín.
Najčastejšie otázky
Q: Ako overiť, či je meno v slovenskom mennom kalendári?
A: Skontrolovať možno Slovenský menný kalendár v knihe "Tehotenstvo s úsmevom" (uvedené v diskusii) alebo online na stránkach ako krstne-mena.eu a rodina.cz; matrika tiež vie overiť, či je meno akceptované.
Q: Musím platiť na matrike, ak dám dieťaťu meno, ktoré nie je v kalendári?
A: V diskusii sa uviedli dva postoje: niektorí tvrdia, že matrika žiada doklad o používaní mena v inej krajine a poplatok, iní uviedli, že bežné medzinárodné mená (napr. Emily) sa zapisujú bez dokladu; odporúča sa kontaktovať konkrétnu matriku pre presné informácie.
Q: Kde nájdem medzinárodné mená a ich významy?
A: V diskusii boli odporučené weby babynamesworld.com a babynology.com, ďalej buducamamicka.sk a databázy ako krstne-mena.eu; niektoré mamičky spomínali aj články a knižné zdroje s významami mien.
Q: Ako vybrať meno, aby sa hodilo k priezvisku a malo peknú zdrobneninu?
A: Rodičia odporúčali porovnať celé meno s priezviskom a vyskúšať možné zdrobneniny; v diskusii boli uvedené príklady zdrobnenín: Olívia → Olili, Lili, Livka; Nela → Nelka.
Q: Ktoré dievčenské mená boli v diskusii označené za momentálne populárne?
A: Najčastejšie spomínané mená boli Ema, Laura, Nela, Viktória, Sofia, Sara, Vanesa, Timea, Mia, Olivia, Zara a Chiara.
Q: Existujú návrhy na menej bežné slovenské mená?
A: Áno, v diskusii bol zdieľaný rozsiahly zoznam zo Slovenského menného kalendára s príkladmi starších alebo menej používaných mien ako Justína, Marína, Dorotka, Ludmila či Ľubica.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri výbere mena rodičia často odporúčajú zohľadniť, ako meno znie s priezviskom a aké zdrobneniny z neho vzniknú.
- Ako zdroje na inšpiráciu sa bežne používajú online databázy mien (napr. babynamesworld.com, babynology.com) a knižné menné kalendáre.
- Medzinárodné mená sú v súčasnosti populárne vedľa tradičných slovenských mien.
Sporné názory
- Pri zápise mena, ktoré nie je v slovenskom kalendári, sú dve protichodné skúsenosti: buď matrika požaduje doklad o používaní mena v inej krajine a poplatok, alebo niektoré známe medzinárodné mená (napr. Emily) zapíšu bez dokladu.
- Niektorí rodičia preferujú originálne zahraničné mená kvôli originalite, zatiaľ čo iní uprednostňujú tradičné slovanské/slovenské mená z dôvodu ľahšej výslovnosti a súladu s priezviskom.
Otvorené otázky
- Aké sú presné a jednotné požiadavky konkrétnych matrík pri zápise mena mimo slovenského kalendára?
- Ktoré z momentálne populárnych mien zostanú ojedinelé a ktoré sa v budúcnosti stanú úplne bežnými?
- Ako vybrať meno, ktoré bude dobre fungovať aj v dospelosti a v medzinárodnom kontexte?
Spomenuté značky a firmy
babynamesworld.com,babynology.com,buducamamicka.sk,rodina.cz,krstne-mena.eu,alinka.sk,Zara
Spomenuté produkty a metódy
Slovenský menný kalendár,meniny,zápis mena na matrike,doklad o používaní mena v inom štáte,poplatok za zápis cudzieho mena,význam mien,overenie mena cez online databázy,zdrobneniny mien
Miesta a osoby
Slovensko,Česko,Rakúsko,Viedeň,Egypt,Banská Bystrica (BB),Sásová,Fončorda,Monika Hilmerová,Marina Anissina,Dr. Vodecký
@sssimi veruze, Erika a Patrik je super..my mame chlapca Erika a ked bude raz nahodou druhy chlapcek, tak bude Patrik..sme presne zvazovali ze Erik a Patrik...ide to pekne spolu..
Ale mate pravdu, ze tolko je peknych mien a u nas to tak skaredo hovoria alebo deti sa vysmievaju..Keby som zila v zahranici tak je niekolko mien, co zle volat nebudu ale u nas hroza...manzelovi sa napriklad paci Viliam, ale ked to ostane tak ako to, proste Viliam a ked som sa tak zamyslela, paci sa to aj mne..ale u nas to bude jednoznacne Vilko a to sa mne uz nepaci vobec..v Nemecku som raz babysitovala jednym rydzym Nemcom a mali chlapca s menom Milan..som nechapala kde to vzali, ved to u nich nie je..a im ze sa to meno strasne pacilo..a vzdy ho pekne Milan aj volali...ale u nas to je Mino a Minko a Milo a co ja viem co..inak dievcatko v tej rodine sa volalo Mathea...tiez zvlasne a zaujimave meno..len ako by to nazvali u nas 😝
@m.i.r.i ja si zase neviem vôbec nájsť dievčenské meno. Som z toho nešťastná. Sárku som mala od 15ky, ale teraz tápem. Chlapec by mal byť Marco, ale dievča? Uvažovala som nad Miou-tá sa ale nedá zdrobniť (to vyžaduje manžel), potom ma napadla Nicole-ale to by ju mm volal Nikolka a to sa mi nepáči. Ach neviem....
@sssimi no vidim, ze cakas teraz malicke..ale ved mozno to bude chlapec a mas po probleme 🙂
Ale ja veru neviem, ono to je tak tazko radit, kedze si kazda zakladame na inom a tak ako sa nam kazdej pacia ini muzi, tak aj ine mena🙂 My sme prave hladali mena co su take aj slovenske aj zaroven normalne znejuce v zahranici, kedze v dnesnej dobe otvorenych hranic nikdy nevieme, kde nase deti skoncia, ci uz v skole, ci v zivote..aj my sme zili s mm kade-tade a viem, ze rydzo slovenske mena typy Jaroslav, Miroslav ci Frantisek, alebo zenske Lubomira, Kvetoslava a co ja viem co su v zahranici pre nositelov peklo🙂 mne staci ze robim v zahranicnej firme a denne som v styku s cudzincami a moje meno tiez stale komolia, nevedia vyslovit..tak my sme si zakladali na tom a prave tiez na tom, aby sa nedalo povedat az tak velmi skaredo..aj ked deti vymyslia kadeco..tak mame Erika, lebo to je medzinarodne meno a zaroven aj na SK ok...my mu hovorime doma aj Ericek, ale zle mu povedat ani nejde..aj ked som mala bratranca Erika a sme mu v zlosti hovorili ze Ero🙂 to uz len sme nic asi vymysliet nevedeli..lebo no Erisko alebo co asi tazko 🙂
To len tak naokraj..ze rozhodnut sa musi kazdy sam
My sme si na internete napriklad nasli zoznam mien, celkovo svetovych, abecedny zoznam..bolo ich tisicky..ale dali sme si ten cas, ze sme si kazdy sadli a vybrali zo zoznamu 10 dievcenskych a 10 chlapcenskych, ktore by sa nam pacili...tak sme mali kazdy 20 mien..a potom sme s manzelom skrtali tomu druhemu tie, co v ziadnom pripade nechce ten druhy..a tak sa nam to zuzovalo,snazila som sa si predstavit dietatko s takym menom a casto je to o tom si zvyknut..my sme vedeli uz asi v 10 tt, ze to bude chlapcek, tak sme sa dlho pripravovali a dala som mu meno uz v brusku..a ked bol ultrazvuk, tak sme mu uz proste hovorili Erik a na fotkach to bol uz proste on..iny ani nemohol byt 🙂
Tak vela stastia..mozno to bude Marco 🙂
@sssimi to máš pravdu, velmi sa hodí a viem zvykli by si, ale ani Maťovi sa nepáči a už som sa s tým dosť natrápila, ked som videla ako sa niektorí tvária, ked som povedala Erika..Tak som sa zaťala a o mene nehovorím, dám aké dám a hotovo, nebudem hladieť na nikoho, je to moja vec, mám ešte jedno vybraté, tak dám také aké sa bude malinkej hodiť 🙂 Inak Marco je super a tiež som rozmýšlala nad Nicole, ale tiež sa mi nepáči zdrobnenina Nikolka, tak to som upustila..no a Sárku som tiež dlllllho dlllho chcela a to ma nejak prešlo 😕 Ešte máš kopu času vybrať si to pravé 🙂
@m.i.r.i
@lylyna ja viem, že mám ešte veľa času, ale ja som taká blbá, že chcem mať všetko nalinkované dopredu 😀 Bohužial pri dievčenskom mene maximálne tápem. Dokonca sa mi snívalo, že som porodila dievčatko a keď sa ma na sále spýtali na meno, tak som nevedela, tak hovorím, že Nina-a ja to meno nemusíííím 😀 Normálne horor. potom som behala po pôrodnici a zisťovala ako to môžem rýchlo zmeniť 😀 😀 😀 A to sa mi snívalo, keď som ešte nevedela, že som tehotná.
no my tiez verime, ze to bude tentokrat dievcatko. 🙂
A asi teda bude Barborka. 😉
od detstva mám vysnívanu Bernadetu 🙂.... no tak sa mi to meno páči🙂 Tiež SofIa a Lenka😀
@bellie Ria je fajn Mne sa celkom pozdava kľudne aj Riana len neviem či sa to nedá len ako Rhiana
My malinká sa volá Tara, každý po nás pozerá a nechá si to meno zopakovať, ale mne už príde byť také samozrejme 🙂
@m.i.r.i podla mna neexistuju univerzalne mena. kazde meno znie v danej krajine inak. jednoducho si ho prisposobia. aj klasiku ako jozef, frantisek,ci jan volaju inak v nemecku, spanielsku, grecku, anglicku,.....ja nechapem, preco by sa nasinec mal prisposobit neschopnosti cudzincov vyslovit slovenske mena?!? a nakoniec, tak ako exoticky zneju u nas cudzie mena, tak zneju exoticky v cudzine nase, slovenske mena.
@alecka mas pravdu..mne ine len o to, ze mi to je samej neprijemne..ja som Miroslava...ini kolegovia aj muzi Miroslav..samozrejme si davam hovorit Mirka, cudzinci mi pisu bezne ze Hi Miro...co je pre nich normalne ked to pisu aj chlapom, Mirka nevedia ani vyslovit..ja to ale len o tom, co je pre koho priorita..citam tu sama, ze niekto nechce mat r v mene, kvoli moznemu rackovaniu, ini zas to r vyslovene chcu..niekto chce mat rovnake pociatocne pismenka u deti a podobne veci..u nas je to napriklad ta taka jemna medzinarodost 😉
@m.i.r.i no ako by sa oni tvarili, keby si ty komolila ich mena 😀 😀 😀 .tiez mam svoju skusenost, ze si jednoducho prisposobili moje meno svojmu jazyku 😠 , a neoslovovali ma menom ako ma volaju doma. ja som vobec nechcela kritizovat vas vyber.zareagovalasom lebo uz niekolkokrat som sa stretla tu na fore s nazorom ze daju dietatu exoticke meno,aby dobre znelo v cudzine a aby sa nejako odlisovalo od deti s obycajnymi mienami a potom vznikaju zazracne kombinacie 😀 .a pritom doma mame klenoty, nemame sa za co hanbit. nuz ale kazdy mame svoj.....pekny vecer 😉

@lussyp mne sa tiez paci Viktoria,Zara,Diana..a plno inych teraz ma nenapada...
Karin je nadherne meno a Bianka tiez take jemne... 🙂