Najkrajšie mená pre chlapcov. Vaše tipy a návrhy!
Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam
Stručné zhrnutie
- Výber chlapčenského mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a inšpiráciou zo zoznamov mien; v diskusii sa najčastejšie objavili mená Marek, Jakub, David, Daniel, Matej, Samuel, Simon, Oliver, Alex, Filip, Sebastian a Maxim.
- Dostupné online zdroje s meninami a databázami mien uvedené v diskusii sú sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.babynames.com.
- Pri zápise nezvyčajných alebo cudzokrajných mien na matrike sa v diskusii uvádza možnosť požiadavky matriky na potvrdenie z príslušnej ambasády a tiež potreba notárskeho vysporiadania otcovstva pred pôrodom v prípadoch slobodných matiek.
Najčastejšie otázky
Q: Sú na matrike problémy so zápisom neslovenských mien?
A: V diskusii sa uvádza, že niekde akceptujú všetky mená uvedené na www.babynames.com, ale niektoré matriky vraj požadujú potvrdenie o udomácnení mena od príslušnej ambasády.
Q: Kde nájdem kalendár menín a databázy mien, ktoré sa spomínali ako zdroj inšpirácie?
A: V diskusii boli odporúčané sk.wikipedia.org/wiki/Meniny a www.calendar.sk pre meniny, a www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.parabebes.com ako databázy mien.
Q: Existujú overené metódy na plánovanie pohlavia dieťaťa spomínané v diskusii?
A: V diskusii sa spomínal "Dr. Jonáš" so stránkou www.Centrum.Jonas.com a ľudová "metóda 7 rokov" založená na údajnom cykle obnovy krvi; diskusia neobsahuje vedecké dôkazy o ich spoľahlivosti.
Q: Kde hľadať nápady na mene pre dieťa?
A: Používatelia v diskusii odporúčali stránky www.babynameworld.com, www.behindthename.com, www.parabebes.com a lokálne zoznamy menín ako sk.wikipedia.org/wiki/Meniny alebo www.calendar.sk.
Q: Ako postupovať, ak slobodná matka chce zapísať dieťa na otcovu príslušnosť?
A: V diskusii sa uvádza, že slobodná matka musí mať vysporiadané otcovstvo u notára pred pôrodom, ak chce dieťa zapísať po otcovi.
Q: Aké zdrobneniny sa v diskusii uvádzali pre mená Damian a Daniel?
A: Pre Damian boli spomenuté zdrobneniny "Damko", "Damusik", "Damianko"; pre Daniel boli spomenuté "Danko", "Danulo", "Danuško", "Danulik".
Závery z diskusie
Zhoda
- Výber mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a snahou vyhnúť sa opakovaniu mien v rodine.
- Pri hľadaní mena rodičia bežne používajú online kalendáre menín a databázy mien (sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com).
- Zdrobneniny a domáce prezývky sú pre mnohé mená bežné a rodičia ich pri výbere zvažujú.
Sporné názory
- Zápis neslovenských mien na matrike: jedna možnosť – "všetky mená z www.babynames.com sú prípustné"; druhá možnosť – niektoré matriky žiadajú potvrdenie od ambasády.
- Metódy ovplyvnenia pohlavia: jedna možnosť – služby ako Dr. Jonáš (www.Centrum.Jonas.com) a ľudové tabuľky/“7‑ročná metóda”; druhá možnosť – diskusia neponúkla overené vedecké dôkazy o ich účinnosti.
Otvorené otázky
- Aké sú jednotné, oficiálne pravidlá matriky pre zápis cudzokrajných alebo neštandardných mien?
- Má Dr. Jonáš overiteľnú mieru úspešnosti pri plánovaní pohlavia a sú dostupné nezávislé štúdie?
- Ako sa oficiálne priraďujú meniny menám, ktoré nie sú v slovenských kalendároch (napr. Darian)?
Spomenuté značky a firmy
mojasvadba.sk, sk.wikipedia.org, www.babynameworld.com, www.bleskovky.sk, www.Centrum.Jonas.com, www.calendar.sk, www.behindthename.com, www.mamaaja.sk, www.parabebes.com, www.babynames.com, wanda.atlas.sk, IKEA
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza, 3D ultrazvuk (3D foto), Dr. Jonáš (metóda plánovania pohlavia), metóda "7 rokov" založená na výmene krvi, notárske vysporiadanie otcovstva pred pôrodom, meninové kalendáre
Miesta a osoby
Nové Zámky, Grécko, Rúbanisko, Valentino Rossi, Angelina Jolie, Brad Pitt, Dr. Jonáš, Jonas (syn zakladateľa IKEA)
@kaja73 moj muz nevie povedat r a ked sa sam predstavuje, ze juraj, tak malo kto mu rozumie. a este ked ma poood capicou, rozumiem mu iba ja. no a š to by bolo ususlane, lebo tak mu bude zacinat priezvisko. inak sa mi paci aj jurko, matyaš (mates), tobiaš, matuš. proste vsetko to, co musim vynechat... ☹
@maca_p vidis,sranda je že my sme zas vyberali meno zasadne s R,pretože u nas v rodine ho ma každy v mene-Peter,Karin,Margita,František,Karol,Maria.Erik,Barbora-proste všetci-jeden jediny nemal-svokor a ten zomrel ako 45 ročny,všetco ostatni sa dožili vyše 70 rokov,niektori vyse 80-z tych staršich samozrejme.
My sa rozhodujeme medzi Fabiánom a Ľubošom. Ale ako to zvyčajne býva nakoniec sa bude volať úplne inak 🙂)
clovek by ani neveril, ako sa da pri menach dobre pobavit, ze Adolf a Hučko 😀 . Ja som v mama a ja videla fotku dievcatka a pod nou meno Ela Lilly Obrtáčová.... podla mna tiez na pobavenie. Aj ked krasne mena ,ale nuz neladia - samozrejme sa ospravedlnujem maminke - len podla mna to vyznieva smiesne....Ale na druhej strane dcerka sa vyda a je to!!
@martija Ja si myslim, ze kazdy by mal dat take meno ake uzna za vhodne. Vykaslat sa na okolie, ved ty si rodic, ty budes to dieta vychovavat a volat ho po mene. A mozno riadit sa tak trochu instinktom. Ja napr. neviem ci sa mi narodi chlapec alebo dievca (ale vnutorne som presvedcena, ze to bude dievca), mam vybrane len dievcenske meno a to meno prislo ku mne akokeby "samo", jednoducho ked mi prebehlo myslou hned som vedela, ze je to to prave. Je mi jedno co si pomysli rodina a okolie, nebudem sa predsa prisposobovat okoliu a volat dieta menom, ktore sa mi napr. ani nemusi pacit, a manzel nastastie tiez suhlasi s menom tak som rada. Takze baby riadte sa predovsetkym svojim instinktom.
@dejka77 ano ja viem,ze mas pravdu,a tiez si to hovorim, ale ja nemozem za moju povahu, som proste clovek ktory sa da velmi lahko ovplivnit (samozrejme nie vo vsetkom),ale ked mi niekdo povie,ze to meno je skarede, ze sa mu nepaci, tak mam chrobaka v hlave. Napr. moja mama je ucitelka na velkej zakladnej skole,takze ktorekolvek meno poviem,uz pozna, a spoji si ho zo ziakom, zial v dost vela pripadoch neg. skusenosti ma. Takze uz premyslam a rozmyslam....no skoda reci. A najhorsie na tej mojej nerozhodnosti je,ze manzel vzdy vyhra (doteraz vyhral!) a vravi,ze teda tretie nech vyberiem ja, tak som vybrala, a zase nesuhlasi a manipuluje 😠
mne sa inak velmi paci meno Alexia, ale mm nie, a ani neviem,aka by mala byt zdrobnenina,to ma trosku odradza, nemate napad na zrobneninu?
@martija Alexia je pekne meno. A preco je zdrobnenina taka dolezita? Ja osobne zdrobneniny nerada pouzivam, mozno preto, ze sama mam take meno, z ktoreho sa neda urobit, resp. da, ale v zivote ma tak nikdy nikto nevolal, mam len skratku, ktora nie je zdrobnenina. Na toto meno ma tiez ziadna nenapada. Mozno Alexka, Alexicka 🙂 ludia su schopni pouzit cokolvek.
@dejka77 aj ja rada pouzivam zdrobneniny pre decka, aj ked nie vzdy, ked su malinke,tak mi to neda, ked uz su vacsie,tak netreba. Ale najviac koli babkovcom, ti uz rodychavali dennisa a lenyho, a teraz sme sa dozvedeli,ze to bude do tretice chlapcek, tak mam hlavu v smutku koli menu, uz predtym sme nevedeli si vybrat, tak teraz uz som fakt v koncoch. Frekventovane mena su krasne - preto su frekventovane - ale ja take meno nechcem, takze to bude dost tazke...
ahoj dievčatá... nemate niektora skusenosti s tym ze date dietatku nejake exotické meno?? počula som že v tom pripade treba potvrdenie z prislusnej ambasady ak este nie je zaevidovane na matrike.
@ankalv1 v rodine mame Marka, co je dost podobne. Mame dost velku rodinu, hlavne z manzelovej strany a vsetky zaujimave mena su obsadene, alebo sa nepacia mm, a teraz dokonca zacal aj moj 6 rocny syn presadzovat svoj nazor (to nam este do toho chybalo) a ked poviem meno povie fuuuuj, a uz som uplne nahrata!!! ma kamarata zo skolky Rastika, takze to sa mu paci. Mne sa ale nepacia mena konciace na - slav, teda Miroslav, Stanislav, Rastislav.....atd. Takze toto dieta bude asi bez mena 😀
@ankalv1 ano presne si trafila moje oblubene Alex, Sebastian a aj Damian (ma ho muzov bratranec), lenze Sebastian nema peknu zdrobneninu - Bastik (ako pre psika), Sebi - divne... a Alex bol moj favorit - ale ked mna odradza, ze teraz v okoli je kazdy chlapcek Alex, aspon tu u nas....ale mozno uz by som to kaslala, tak sa mi paci,tak ho dam - lenze manzelovi sa nepaci 😠 ..... a ako sa poznam den pred terminom meno mat nebudem.....lebo budem stale spekulovat - v znameni som vaha a uplne to vystihuje moju vahavu povahu. A to som si povedala,ze viac nebudem spekulovat,lebo pri druhorodenom sme tiez vahali a presadil sa muz, a este rok po narodeni som si nebola menom ista a nevedela som,ci sme nespravili chybu,kedze krpec sa narodil v spanielsku,ale teraz uz zijeme tu. Len dufam,ze v dospelosti nebude mat s tym menom problem... ach jo! tie mena!!!
Inak sa mi velmi paci meno aj Aleixo (Alejšo), je to katalanske,lenze tu by si na nom lamali jazyky,a to nechem. Ale napriklad uz Aleš sa mi nepaci. Jedna kocka dala meno Alek - co je tiez celkom zaujimave....
No my sme s manželom dosť dlho bojovali 🙂 on chcel Eliáša, ja Tobiáša.. Mne sa ešte páči Matúš, Samuel..
Pre dievčatko sme sa zhodli na Dorotke.. Ale čakáme chlapčeka, o čom síce môj manžel nevie 🙂 🙂 Takže zatiaľ asi Tobiáško, ešte uvidíme..
@lemonkaa dobre ste sa rozhodli, aj mojmu muzovi sa paci, co je dost problem,aby sa jemu meno pacilo,takze nebude vylucene, ze nakoniec aj my dame. a mozno neni zly napad nechat si to pre seba ako pises,a vyjst z hotovou vecou,aby uz clovek nemohol spekulovat a hlavne,aby rodina sa nestarala. Tak vam drzim palceky, nech vam vsetko dobre dopadne... 🙂
@lemonkaa
@martija ahojte troska sa vam tu votrem, lebo mam strasnu dilemu, tiez cakame chlapceka, a manzel chce len po sebe Stefan, neviem ako mu to vyhovorit, vobec nechce ustupit, ide ma porazit. Suhlasila by som len v pripade, ze Stefan bude ako druhe meno a prve ake si ja vyberiem. Pisete, ze si meno vyberiete az v nemocnici, ked sa to tam napise, je to uz trvale, manzel pojde totiz na matriku a nechcem aby to znova zmenil len podla seba
@aurra my sme mali tiez problem s chlapcenskym menom, to, co som mala vybrate ja, sa mm nepacilo az do takej miery, ze ho nakoniec sprotivil aj mne, potom sme si spolu sadli, napisali sme si z kalendara mena, ktore sa nam pacia obom a vylucovacou metodou sme nakoniec vybrali a zistili sme, ze k nasmu priezvisku sa aj tak hodi meno po mm najlepsie ... a na matrike moze este zmenit meno otec dietata, v porodke mu sice daju papier, ale na matrike sa vacsinou pita este raz pani, ci suhlasi to meno ... mojim kamoskam sa stalo, ze mm prisli s rodnym listom a ine meno na nom, nez sa povodne dohodli, ale v 1 pripade to bola skleroza manzela a v 2 pripade chyba matrikarky

@maca_p Je tam sice r,ale velmi sa mi pači meno Daren a aj jeho podoba ako Renko.Nas Patrik sa tak mal volat,ale mm to neodsuhlasil ☹