icon

Najkrajšie mená pre chlapcov. Vaše tipy a návrhy!

avatar
sophia
31. máj 2006

Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 9. jún 2026 · 2300 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Výber chlapčenského mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a inšpiráciou zo zoznamov mien; v diskusii sa najčastejšie objavili mená Marek, Jakub, David, Daniel, Matej, Samuel, Simon, Oliver, Alex, Filip, Sebastian a Maxim.
  • Dostupné online zdroje s meninami a databázami mien uvedené v diskusii sú sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.babynames.com.
  • Pri zápise nezvyčajných alebo cudzokrajných mien na matrike sa v diskusii uvádza možnosť požiadavky matriky na potvrdenie z príslušnej ambasády a tiež potreba notárskeho vysporiadania otcovstva pred pôrodom v prípadoch slobodných matiek.


Najčastejšie otázky

Q: Sú na matrike problémy so zápisom neslovenských mien?
A: V diskusii sa uvádza, že niekde akceptujú všetky mená uvedené na www.babynames.com, ale niektoré matriky vraj požadujú potvrdenie o udomácnení mena od príslušnej ambasády.

Q: Kde nájdem kalendár menín a databázy mien, ktoré sa spomínali ako zdroj inšpirácie?
A: V diskusii boli odporúčané sk.wikipedia.org/wiki/Meniny a www.calendar.sk pre meniny, a www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.parabebes.com ako databázy mien.

Q: Existujú overené metódy na plánovanie pohlavia dieťaťa spomínané v diskusii?
A: V diskusii sa spomínal "Dr. Jonáš" so stránkou www.Centrum.Jonas.com a ľudová "metóda 7 rokov" založená na údajnom cykle obnovy krvi; diskusia neobsahuje vedecké dôkazy o ich spoľahlivosti.

Q: Kde hľadať nápady na mene pre dieťa?
A: Používatelia v diskusii odporúčali stránky www.babynameworld.com, www.behindthename.com, www.parabebes.com a lokálne zoznamy menín ako sk.wikipedia.org/wiki/Meniny alebo www.calendar.sk.

Q: Ako postupovať, ak slobodná matka chce zapísať dieťa na otcovu príslušnosť?
A: V diskusii sa uvádza, že slobodná matka musí mať vysporiadané otcovstvo u notára pred pôrodom, ak chce dieťa zapísať po otcovi.

Q: Aké zdrobneniny sa v diskusii uvádzali pre mená Damian a Daniel?
A: Pre Damian boli spomenuté zdrobneniny "Damko", "Damusik", "Damianko"; pre Daniel boli spomenuté "Danko", "Danulo", "Danuško", "Danulik".

Závery z diskusie

Zhoda

  • Výber mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a snahou vyhnúť sa opakovaniu mien v rodine.
  • Pri hľadaní mena rodičia bežne používajú online kalendáre menín a databázy mien (sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com).
  • Zdrobneniny a domáce prezývky sú pre mnohé mená bežné a rodičia ich pri výbere zvažujú.


Sporné názory

  • Zápis neslovenských mien na matrike: jedna možnosť – "všetky mená z www.babynames.com sú prípustné"; druhá možnosť – niektoré matriky žiadajú potvrdenie od ambasády.
  • Metódy ovplyvnenia pohlavia: jedna možnosť – služby ako Dr. Jonáš (www.Centrum.Jonas.com) a ľudové tabuľky/“7‑ročná metóda”; druhá možnosť – diskusia neponúkla overené vedecké dôkazy o ich účinnosti.


Otvorené otázky

  • Aké sú jednotné, oficiálne pravidlá matriky pre zápis cudzokrajných alebo neštandardných mien?
  • Má Dr. Jonáš overiteľnú mieru úspešnosti pri plánovaní pohlavia a sú dostupné nezávislé štúdie?
  • Ako sa oficiálne priraďujú meniny menám, ktoré nie sú v slovenských kalendároch (napr. Darian)?


Spomenuté značky a firmy

mojasvadba.sk, sk.wikipedia.org, www.babynameworld.com, www.bleskovky.sk, www.Centrum.Jonas.com, www.calendar.sk, www.behindthename.com, www.mamaaja.sk, www.parabebes.com, www.babynames.com, wanda.atlas.sk, IKEA

Spomenuté produkty a metódy

amniocentéza, 3D ultrazvuk (3D foto), Dr. Jonáš (metóda plánovania pohlavia), metóda "7 rokov" založená na výmene krvi, notárske vysporiadanie otcovstva pred pôrodom, meninové kalendáre

Miesta a osoby

Nové Zámky, Grécko, Rúbanisko, Valentino Rossi, Angelina Jolie, Brad Pitt, Dr. Jonáš, Jonas (syn zakladateľa IKEA)

avatar
xanna
3. okt 2011

Zase sme pri téme aké je najkrajšie 😔 Podľa mňa žiadne meno nieje najkrajšie,pretože vždy príde niekto s krajším menom a poviete si :Aha,toto je tiež krásne pripíšem na zoznam 😀

Môj názor je ten,že pri chlapcoch by som zvolila jednoduchšie mená,či už na výslovnosť ba dokonca na pravopis 😉 Muži sú "lenivý" a neradi "robia" komplikované veci,tak prečo ich do dospelosti zaťažiť ešte s menom,ktoré je tak zložité 😉

Moje tipy sú: Alan,Aleš,Bruno,Dag,Hugo,Niko ----->Sú zaujímavé,slovenské,krátke,ľahko sa vyslovujú 😎
---->ZASE PODOTYKAM,VESTKY TIETO MENA SU ZO SLOVENSKEHO KALENDARA <------

avatar
ivetka1981
6. okt 2011

žienky my sa rozhodujeme s partnerom dať meno MAXIM...čo hovoríte??

avatar
lucinda7
6. okt 2011

@ivetka1981 krááásne🙂aj my máme Maximka🙂

avatar
ivetka1981
6. okt 2011

@lucinda7 to som rada,že toto meno sa páči aj niekomu inému ako nám...v našom okolí nepoznám nikoho,kto má takto pomenované dieťa...🙂

avatar
lucinda7
6. okt 2011

náš ma 5 rokov,vtedy som nepoznala ani ja🙂a už 3 kamošky maju Maximkov🙂došlo nejak do mody 😀 😀 😀 😀
a druheho mame Alexika 😝

avatar
lukaemma
6. okt 2011

nám sa narodí Lukáš,už od začiatku ho tak voláme,4roč. dcera každému hovori,že to bude Lukaš 😀 ,tak by sme už určite nemenili 😉

avatar
lukaemma
6. okt 2011

ale aj Maxim je krásne meno,máme v okolí také meno 🙂

avatar
mihouk
6. okt 2011

@ivetka1981 Maxim je pekne meno, ale pozor moze sa ti vyklut nezbednik ako z toho nasho 😝
@lucinda7 Aj my mame Maxima a druhe sme planovali Alexeja, ale asi to bude baba, aka nahoda 😀 😀 😀

avatar
lucinda7
6. okt 2011

@mihouk tak dajte Alexandru alebo Alexiu🙂

avatar
mihouk
6. okt 2011

@lucinda7 To by ju vsetci volali Sasa a to nechceme, zatial mame Matildu (Tilli), tak uvidime ci bude vizerat ako Tilli, to bol nas najvacsi problem pri Maximovi, ci vizera ako Maxim 😉

avatar
paulitas
19. okt 2011

Ahojte kočky ....ja mám Olivera a čakám ešte chlapčeka a asi to bude Oskar 🙂 Mate este nejake tipy?

avatar
linddi
20. okt 2011

Richard 🙂

avatar
katka3012
20. okt 2011

Patrik 😉

avatar
alexandrag1
20. okt 2011

Pre nás je najkrajšie Richard🙂

avatar
petra1303
24. okt 2011

Ahojte...ja som zufala s vyberom chlapcenskeho mena...mala som totiz vybrate ze bude bud Maximilian, alebo Maxim...no moja svagrina je tiez tehotna a su na 100% rozhodnuty ze malemu daju meno Max...taketo kratke...lebo priezvisko maju Faktor...takze bude Max Faktor...ja sice mam termin o 3 tyzdne skor...ale bojim sa ci koli tomu nebude hadka...alebo nieco...ze sme dali take iste meno aj ked mne to take iste meno nepride...co mi na to poviete? Zaujima ma nazor aj niekoho nestranneho...dalsia vec je ze byvame od seba 130km oni byvaju na Sk a mi v At a stretavame sa tak 5 krat do roka...

avatar
katecameron
24. okt 2011

@petra1303 no si si ista ze keby si dala ty prva meno tak d aj ona to iste?uz ste im to hovorili ze chcete take meno? kto s tym prisiel ako prví ty mas vyhodu podla mna ze porodís skor no inak ja by som take meno ako svagrina nikdy nedala ale písem ze JA az to tebe nevadí ale inak v rodine dve vnucata s takym istym menom to nieje dobre

avatar
petra1303
24. okt 2011

@katecameron no ide o to, ze oni su na 100% rozhodnuty ze bude Max...urcite to nezmenia ani keby sa mi narodili stvorcata a vsetci by sa volali Max...ide o to ze oni chu mat Max a mne sa aj tak paci Maxim a nie taka skratka...tu v Rakusku ani skratky moc nepouzivaju...volaju celim meno ako sa pise...

avatar
ciusinka
24. okt 2011

@petra1303 Ked chces Maximiliana alebo Maxima, tak si ho daj, ja by som nebola ochotna sa nikomu prisposobovat..My mame vybrate Marco pre chlapca uz 6 rokov, co sme spolu..Zrazu moj bratranec ma tiez Marca..My este babo necakame a mozno ani nebudeme mat syna, ale aj keby sme mali, bude tiez Marco a nikoho nazor ma nebude zaujimat..Je to vase dieta, vase rozhodnutie a nikoho ineho..A uz duplovane, ked sa so svagrinou vidite len tak malo..Nehovoriac o tom, ze meno Max Faktor..no neviem..mali by rodicia mysliet aj na to, ako sa to dieta raz bude citit..

avatar
katecameron
24. okt 2011

@petra1303 sprav ako myslís ale moj nazor dve rovnake mena v rodine nikdy ale pokial ho nikdy nebudete volat max ale trebars Maxim tak ako s píse tak potom by to boli len podobne ale moj muz je z rodiny kde sa pouzivaju stale len dve rovnake mena ti poviem otras ked sa povie M...... nikdy nikto nevie o kom sa hovorí a na koho myslí ja som bola v ich rodine prva ktora som to zmenila a bol to pre nich obrovsky hriech ale konecne ked sa povie meno mojich synov vzdy vieme o koho ide sprav ako uznas za vhodne ale ty das meno prva

avatar
petra1303
24. okt 2011

@ciusinka mne sa paci ta kombinacia Max Faktor...uvidime ako sa bude pacit jemu ked dospeje...nechcem rosputat vojnu v rodine...inak aj ja som este rozmyslala nad Marcom, alebo Marcusom 😉
ja som povedala, ze ak raz budem mat dcerku bude na milion percent Linda...no lenze brat mal dieta o 3 roky skor ako ja a oni dali Lindu...vobec ma ani nenapadlo, ze daju take meno kedze ratali s tym, ze to bude Max a ani nic ine nepripustali lenze ked porodila tak bola v soku a svagrinina mamina, chcel mat dcerku Lindu ale uz dalsie dieta nemali tak povedala ze ci moze byt a ona suhlasila...takze mne Lindu vyfukli a som aj rada mojej dcerke by sa to meno absolutne nehodilo... 😎 takze asi to tak ma byt aj teraz...

avatar
ciusinka
24. okt 2011

@petra1303 Je to na tebe, ale v konecnom dosledku tentokrat rodis ty ako prva, takze si mozes dat co chces a oni sa budu musiet prisposobit 🙂 uz ti jedno meno vyfukli, aj ked si nakoniec rada, ale druhe ti vyfuknut nemusia 😉

avatar
ciusinka
24. okt 2011

@petra1303 A inac z vlastnej skusenosti som sa poucila, ze sa nikomu neoplati dopredu povedat, ake mas vybrate meno pre dieta, ale rovno ho tomu dietatu dat a oznamit to ostatnym..Kolegyna cakala dievcatko a vyberala medzi Danielou a Melaniou, hovorim, ze mne sa paci Viktoria..No a hadaj, ma Viktoriu..Dalsej kamoske som povedala, ze mne sa paci Nely pre dievca..bum, ma Nelu..Tete som povedala, ze chceme Marca, cakala babo, nevedela este pohlavie a zrazu, ze chlapec bude Marco! No to ma skoro porazilo, ale nakoniec maju dceru..Takze najlepsie, nikomu nehovorit vopred, ale az po porode ked uz to meno date..Lebo ludia ako keby potom stratili kreativitu a daju meno, ake povies ty..

avatar
madamebutterfly
24. okt 2011

Pre mna je najkrajsie meno pre chlapca Filipko a ak by som mala dievcatko tak Amelia ale kamoska studujuca medicinu mi povedala ze to v latincine znamena cosi ako bez koncatin takze to radsej nie ale znie to krasne.

avatar
lucinda7
24. okt 2011

@petra1303 kludne daj podla mna Maxima🙂je to krásne meno🙂aj ja mám Maximka🙂a kedže máš rodiť skôr,opakovať bude švagrina nie ty 😝

avatar
mihouk
24. okt 2011

@petra1303 Nezda sa ti ze beries ohlady na ostatnych ci rodis prava, alebo druha??? OK chapem ze si nedala Lindu, lebo brat uz mal, ale teraz oni este Maxa nemaju, takze sa rozhodni ako ty chces a oni sa zariadia ako oni chcu. Ja mam Maxima a je to super meno, nemam rada ked ho volaju Max, brat ma Miska a Matusa, takze nasa jedina podmienka bola keby sa nam narodil chlapec, ze nebude zacinat na M, lebo ked ich volas vsetkych naraz, tak sa ti jazyk pletie a moja mama ich aj tak stale vsetkych vola Miso, lebo je najstarsi a nepomoze si.
Ale po pravde, keby som ja ja volala Max Faktor, tak rodicom urcite "podakujem", je to vtipne, ale pre dieta krute, myslim ze si este kvoli tomu dost vytrpi, takze keby si sa rozhodla pre Maxima a oni to zmenili, mozno mu tym urobis obrovsku sluzbu.

avatar
lalinko2010
24. okt 2011

ja mám doma ĽUDOVÍTA, a to je už štvrtý v rodine, nesúhlasila som s tým menom, ja som chcela TIMOTEJA alebo OLIVERA. ale toto meno mu aj ide, voláme ho Lalko, Luli, Lulu..

avatar
petra1303
24. okt 2011

@mihouk to si pekne napisala...no som si ista na 100% ze to nezmenia a poohovaraju nas...ale to mne je jedno...brat sa vyjadril, ze by mu to nevadilo a svagrina tiez...a mame dobry vztah...no urcite ak sa tak stane tak z toho vznikne problem 😠

avatar
mihouk
24. okt 2011

@petra1303 Pokial sa stretavate len par krat do roka, nejak by som to nerieslia, je ine keby spolu vyrastali. A mozno ked budu vacsi, tak sa na tom budu zabavat, no ja by som sa na Max Faktore zabavala urcite 😝 Prepac, ale je to hrozne smiesne meno a ani tie miliony po ozajstnom Maxfactore nebude dedit, iba ostaru s menom bude mat. A uz vedia na 100% ze to bude chlapec??? predsa su 3 tyzdne po tebe, takze to este nemusi byt na isto.

avatar
petra1303
24. okt 2011

@mihouk budu mat chlapca je to viac nez iste...

avatar
danuskap19
24. okt 2011

mne sa paci chlapcenske meno Lucas