Meno pre chlapčeka. Aké je podľa vás najkrajšie?

sophia
31. máj 2006

Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam

petzi
12. jún 2010

Ahojte , no meno Florian chcel dat aj moj drahy synovy, no nakoniec dame Jan Mikael.lebo tu v rakusku ho m vela chlapcov .ale je pekne uznavam.... 🙂

maggie2
13. jún 2010

Tak to budete mať neobvyklé meno, lebo tu v Rakúsku sa Jan píše: Ian a Mikael sa píše: Michael 😉

bubulka722
14. jún 2010

Ja som premýšlala nad menom Mário. Prvý syn sa volá Adrian. Tiež nie som zástancom mien ako Jessica, Carmen, Vanessa, Kevin, ... Tieto mená sú mi známe najma od našich tmavších spoluobčanov. Tým samozrejme nechcem znevážiť ničí výber, len treba brať ohľad na to, že popri slovanských priezviskách to znie dosť smiešne.

maggie2
14. jún 2010

@bubulka722 veľmi nerada by som sa púšťala do sociologickej analýzy mien, a máš v podstate pravdu.

Ale nemali by sme znevažovať tieto mená, keď už ich detičky majú, veď oni za to nemôžu.
Ostáva nám len jemne upozorniť na to, že deti s takýmito menami môžu mať napr. nástupom do školy problémy o ktorých sa nám ani nesníva.

Napr. to, že ich učitelia podľa mena intuitívne zaškatuľkujú nesprávne. V nemecky hovoriacich krajinách sa robil výskum a sociológovia zistili šokujúcu vec: že učitelia trpia stereotypnými predsudkami: deti z menami ako Kevin, Chantal a pod. automaticky majú tendenciu hodnotiť ako deti problémové správaním, či intelektom, z prostredia nízkej sociálnej vrstvy, kde rodičia sú problematickí napr. nezamestnaní, alkoholici atď, čo vôbec ale nemusí byť pravda, a tým deťom vyložene učitelia a okolie škodí.
V Anglicku bol škandál, pretože jedna cestovná kancelária orientovaná na luxusných klientov pri rozosielaní direct mailovej reklamy vyselektovala zo zoznamov, adresárov nositeľov "podradných" mien (napr. Peggy, Mandy, Sandy, Chantal, Chloe) a adresovala svoje ponuky len na tie adresy kde figurovali mená solídne a tradičné . Jednoducho chcela minimalizovať straty materiálu na reklamu ktoré by obdržali i tak nesolventní klienti. Čiže ten štatistický súvis tam je skutočne, ale to neznamená, že to tak na 100 percent je. Na Slovensku mnoho ľudí novozbohatlíkov dáva exotické a cudzo znejúce mená, hoci na Západe tieto mená štatisticky dávajú rodičia slabého sociálneho - ekonomického statusu. Kevinizmus a Chantalizmus sú pojmy ktoré západným sociológom sú dôverné.

Ja ako protiargument uvádzam, že niekedy honba za cudzo a exoticky či snobsky znejúcimi menami, je nakoniec pekným návratom k menám, ktoré pôvodne stratili v domovskom regióne popularitu, a to sú v podstate mená ako Sophia, Sofia, Sophie - čo je v podstate Žofia, detto Victoria (Viktória) , Elisabeth (Alžbeta) atď.

Myslím si, že veľmi zlý dopad na dávanie mien majú tzv. prezývky hlavne v dedinskom prostredí, kde pekné mená ako Jozef, Mária, Anna, Dorota ale i Dezider sú profanované a znejú až pejoratívne : Jožo, Mara, Anča, Dora, Dežo. Je logické, že rodičia sa tomuto chcú vyhnúť a chcú aby meno dieťaťa znelo dôstojne, čo ale často nakoniec až preženú, pretože Slovenčina má fenomén zdrobňovania- zdrobnenín, čo tieto mená, ktoré nie sú na to stavané skomoľuje a hlavne cudzincovi je nepochopiteľné: Christopherko, Sophiinka, Vanesska, sú v podstate umelé a neprirodzené.

Ale nechcem nikoho uraziť, je to naozaj sloboda rodičov, aké dajú meno, a treba to akceptovať. Každopádne ich ale treba oboznámiť i s možnými tienistými stránkami ich voľby, ktoré ich môžu časom stretnúť doma alebo v zahraničí, či už v detstve alebo dospelosti. Vyhýbala by som sa dávaniu mena v zdrobnenej podobe už i z dôvodu, že každé dieťa raz bude dospelé. Ako sa môže cítiť dospelá žena na slovensku s menom Peggy, alebo muž s menom Saymonko?

janette4
14. jún 2010

My sa s manželom momentálne tiež bavíme o menách.Manžel je Michal,synček je Matúš.Navrhla som mu,ak by bolo druhé chlapec,aby bol Maxim-všetci traja by mali rovnaké iniciály M.G,alebo Tadeáš-aby to ladilo s Matúšom,s tou koncovkou Š.

kikass
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenuska79
15. aug 2010

ahoj, Damian je uzasne meno. 😉 Mozno preto, ze sa tak vola moj manzel. Je zrietkave a su to silne osobnosti.

anjelik3
16. aug 2010

Ahojte, keď budeme mať chlapčeka, tak to bude Tobias, dievčatká Terezka a Klára. 😉

bircka
16. aug 2010

Ahojte, my čakáme chlapčeka. Najprv to mal byť Matej, potom Oliver a nakoniec to bude Timur. Pre dievčatká sme mali v zálohe Stela, Eliška a Markéta. A doma máme Dorotku.

janinna11
16. aug 2010

My tiez cakame chlapceka a este sme sa definitivne nerozhodli, Lukáš, Matej, alebo Jakub 😉

evpa
17. aug 2010

my mame doma troch chlapov - Jerguša, Matúša a malilinkeho Jonáša.

evpa
17. aug 2010

a pekne je aj Matyáš.

majkoalucka
17. aug 2010

ahojte ja som vzdy chcela mat Matuska az do porodu to tak malo byt no a nakoniec sa vola po tatovi Marek a moj druhy szn je zase Jakubko....

avanti
18. aug 2010

@evpa - sikovna mamina, ked stiha 3 dietky po sebe. Chcela som sa spytat, ako po domacky volate Jergusa?

halaska22
18. aug 2010

Moj synatok ma prve meno z otcovej strany po dedovi a druhe meno tak ako som ja chcela vola sa Dixon Justin - lebo sa narodil "just In time" 😝

abnka
18. aug 2010

Ahojte, čakáme chlapčeka a mne sa veľmi páči meno Aurel. Ale iba mne. Mama ma zrušila že ako ho budem zdrobnene volať a priateľ trvá na Dominikovi, ktorého som navrhla kedysi (pred Aurelom) tiež ja.
Ale mám pocit že Aurel si vypýtal malý sám......
Aké máte skúsenosti s týmto menom ?

zuzu101
18. aug 2010

Môj chlapček sa volá Boris - vybral mu ho mm.Ja som chcela Šimona alebo Maxima.Teraz by som nemenila, to meno mu nesmierne ide. 😀 😀 😀 .Manželovi sa páčia slovanské mená, pôvodne trval na Ivanovi, čo som rázne zamietla pri spomienke na Mrázika, alebo aj Jakuba chcel.No som zvedavá aké meno dáme ďalšiemu potomkovi ak sa podarí.

evpa
20. aug 2010

avanti- jergusa volame celym menom, alebo jergusko, jergusik, jergusino ale aj jergusisko🙂
ked si to manzel vymyslel, (chcel jergusa este som ani nebola tehotna,) tak som bola zhrozena, ze ako mu budeme hovorit, zdalo sa mi dlhe hovorit mu jergusko a strasne tvrde JER-GUS a nakoniec je to take super meno, nie je otrepane. a konieckoncov vsetkym mojim chalanom hovorime celym menom, nepouzivame skratene prezyvky.

vodnari
21. aug 2010

My čakáme tiež chlapčeka a meno už máme dávno vybraté bude to Branko......

avanti
21. aug 2010

evpa - dik za odpoved, ja prave takym menam fandim, ktore nie su casto pouzivane 😎

maggie2
23. aug 2010

@abnka Aurel je vlastne Zlatko (Aurum lat. je zlato)

abnka
26. aug 2010

@maggie2 Ano, to viem. Myslis ze by som mu zdrobnene mohla hovorit Zlatko, a v rodnom liste by mal Aurela 🙂 ? Lebo slovenská verzia Zlatko, by sa mu nehodila k cudzokrajnemu menu, kdežto Aurel by sa zvukovo hodil.....

nana85
26. aug 2010

ahojte,co vravite na mena Bruno a Branislav?co sa vam zda lepsie?

andika10
26. aug 2010

ja som chcela rené ale švagrinka ma predbehla tak máme Olivera

avanti
26. aug 2010

@nana85 - podla toho, co sa lepsie hodi k vasmu priezvisku. Mne osobne sa viac paci Branislav 😉

maggie2
26. aug 2010

@abnka ide o to, že odborníci psychológovia sa všetci zhodnú v tom, že dieťa sa má volať menom takým aké v skutočnosti dostalo. Dať meno Aurel a volať Zlatko je to isté ako dať meno Rose a volať Ruža, čiže je to trochu nezmysel. Dieťa si má samo zvyknúť na meno, ktoré bude po celý živort jeho sprievodcom. Dajte meno ak môžem poradiť také, ktoré sa Vám bude hodiť k priezvisku a bude sa Vám páčiť v podobe akej je. Aurel, Aurelius, Aurelian, Aureus sú všetko varianty ktoré možno dať. Slovanské varianty sú Zlatko alebo Zlatan. Ale slovenské zdrobneniny s tých neslovanských na domácke oslovovanie z toho odvodiť ťažko - ale je to problém? V zahraničí smerom na Západ s tým rodičia problém nemajú - tam málokedy zdrobňujú deťom mená.

daducha
26. aug 2010

My máme Lukáška a Timonka ( Timon ) .Pôvodne to mala byt Lea, no kedze nam dievcatko nevyslo ani na 2x ,tak je Timon.No a najväcsia sranda je ta, ze bez toho aby sme to vedeli, ma Timon meniny vtedy ked v nasom kalendari Lea 😉 .Tak si myslim, ze si meno vybral sam a presne take ake ma mat.
Este sa mi pacia Matyáš a Florián.

anjelicek26
26. aug 2010

@maggie - no kazdu Alexandru volame Saska, to je predsa to iste, ci nie? My mame Maximiliana a Alexandru, ja som slovenka, drahy nemec, zijeme normalne v nemecku, ale teraz sme na tri roky v anglicku, potom sa este tiez "niekam" chystame a bude to asi dost exotika, my sme vyberali mena, aby ich vedel vyslovit kazdy a vsade. Su dost staromodne, ale urcite si z nich nikto nebude robit srandu a ani ich nebudu komolit. Alex&Max je fajn 😵

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcelkatt
26. aug 2010

Ahojte, náš prvý syn má meno Erik a teraz čakáme duhého chlapčeka a bude sa volať Patrik. Z dievčenských mien sa mi páčia: Klára, Simonka, Veronika,