Ako pracovať na vzťahu?

ka_3_na
6. feb 2022

Ahojte s mužom si prechádzame vážnou krízou so všetkým čo k tomu patrí. Ale obaja sme zistili, že nech sa stalo medzi nami čokoľvek, nech každý z nás urobil čokoľvek, chceme byť spolu, stále k sebe niečo cítime a máme spolu malé dieťa. Poraďte ako zachrániť vzťah, ako začať akoby odznova? Čo robiť a čo nerobiť, aby to tentokrát vyšlo? Chceme nám dať poslednú šancu aj keď sme sa veľmi odcudzili

lucik90
6. feb 2022

@ka_3_na najlepšia rada aká v tomto prípade existuje: partnerská poradňa u psychológa.

zuzuliatko18
6. feb 2022

Podla mna zaklad je u oboch si povedat, co je zle, co nefunguje a najst kompromis na tom, ako to zmenit. Najst si cas na seba, na rozhovor, neriesit Len nutne organizacne veci, ale aj seba navzajom. My sme kedysi Mali vyhradeny jeden vecer v tyzdni, kedy sme si sadli a povedali co SA nam v ten tyzden pacilo, co SA koho dotklo alebo nebolo v poriadku, vydebatovali sme si co kto.ako.myslel a tym nabrali rovnovahu na dalsi tyzden a nedusili v sebe prip. Krivdy..odkedy mame dieta je to trosku tazsie, sme viac unaveni, ale ked sme to isty cas flakali, do toho SA udiali negativne veci, ktore sme nevedeli ovplyvnit, dodnes sme SA s niektorymi nezmierili (umrtie) a nas vztah sa zhorsil. Teraz si znova zavadzame system, ze si aspon jeden vecer v tyzdni najdeme pre seba, otvorime vinko a pokecame. Necakame zmenu ihned, ale postupne, po malych krocikoch. Hlavne je rozpravat sa a pocuvat, nedomyslat si to, co druhy nepovedal.

heidy222
6. feb 2022

Pripajam sa k prispevku hore. Je to klise Ale najdolezitejsia je komunikacia. Naucit sa komunikovat. Nikto nevidi druhemu do hlavy, treba sa naucit bezkonfliktne a neobvinujuco vyjadit svoje pocity. Najst Si spolocneho konicka aj keby to Bol Len serial, hlavne ze spolu. My napr doma mame len 1 Telku aby sme nesedeli Kazdy vo svojej izbe vecer 😊. Najst Si Baby Sitting a chodit pravidelne na Rande

heidy222
6. feb 2022

@zuzuliatko18 aj my to mame tak. V piatok vecer flasa vina a 2-3 hodiny sa debatuje aj o uplnych prkotinach, Akonahle to pre unavu zacneme flakat vztahova kvalita ide hned dolu

rybkoava
6. feb 2022

Nám pomohlo to, že som išla s manželom na ryby aj na noc. 24 hodín sme boli spolu, bez internetu a bez možnosti, aby jeden z nás mohol odísť. Dodnes si pamätám to počiatočné trápne ticho. Všetko sme si vyrozprávali. V našom prípade som už bola rozhodnutá odísť, aj mamu som nato pripravila, že sa vrátim. Boli sme spolu vtedy 9 rokov. Ďalšia možnosť je welnes pobyt, aspoň na víkend. Potrebujete sa spolu porozprávať, zmeniť prostredie, mať čas len jeden pre druhého. Je tomu už 6 rokov, ostali sme spolu. Vždy keď je u nás dusno ukrojíme si čas pre seba.

barborka106
6. feb 2022

Pre mňa (aj pre môjho priateľa) sú vo vzťahu okrem lásky a dôvery podstatné ďalšie štyri hodnoty:
1. KOMUNIKÁCIA (vedieť sa ospravedniť, vedieť urobiť kompromis a vedieť sa dohodnúť, zasmiať sa, porozprávať sa o všetkom - dobrom aj zlom, vyriešiť problém medzi štyroma očami, povedať si pekné slovo počas dňa - aj fráza typu "Som tu pre teba, milujem ťa, si super" dokáže divy)
2. SPOLOČNÝ VOĽNÝ ČAS (obyčajná prechádzka v prírode, spoločný výlet, spoločný seriál, spoločenské hry, spoločné záujmy, dobré jedlo 🙂 )
3. PODPORA (pocit od partnera, že je tu pre vás a že vám kryje chrbát vo všetkom, čo robíte)
4. ČAS PRE SEBA SAMÉHO/SAMÚ SEBA (každý má vlastný koníček, ktorý ho napĺňa).

Dúfam, že sa váš vzťah s partnerom zlepší. Ale musíte sa o to snažiť obaja. Držím palce. ❤

ka_3_na
autor
6. feb 2022

@lucik90 presne to som mu navrhla aj ja a na moje pocudovanie suhlasil. Mas s tym aj osobnu skusenost?

ka_3_na
autor
6. feb 2022

@rybkoava o tomto sniva aj on kedze je vasnivy rybar 😁 len pre mna to je cista nuda, ale dala som tomu sancu v minulosti aj som si skusala chytit rybky….a sme spolu vyse 7r

ka_3_na
autor
6. feb 2022

@barborka106 s komunikaciou sme uz zacali ako aj baby pisu pri pohari vinka ….sme si povedali co nam vadilo a musim uznat ze moje spravanie v konfliktnych situaciach malo velky podiel na krize a vela veci som si uvedomila a rovnako aj on
-spolocny cas riesime ….akurat dnes som navrhla “rande” ako kedysi ked sme spolu len chodili lenze tu je casto problem dieta kedze nie vzdy ho mozeme a mame kde “odlozit”
-s podporou je to u nas velmi zle tu musime zacat uz od nuly ….jednoducho sme si robili vela zleho a naprieky, nase rodiny sa do toho zamiesali a branili si kazdy svojho co vsetko len vyostrilo a my sme nevedeli stat pri sebe ale kazdy branil svojich rodicov teda my dvaja sme stali proti sebe
-cas pre seba sameho….ako zena na materskej ho nemam vela a on mal vzdy viac casu pre seba a venoval sa konickom co mi aj dost vadilo nakolko ja som ocakavala ze sa bude venovat viac rodine a pomahat s malym …..chcela som maleho uz dat do skolky no je plno a platit sukromnu neprichadza teraz do uvahy

barborka106
6. feb 2022

@ka_3_na Tak super, že ste natom začali pracovať a že sa obaja snažíte, takto to bude len lepšie aj lepšie. ❤
A ešte k tomu času pre seba samú - skús malého dať aj tvojmu partnerovi, nech ho na 1-2 hodiny postráži (veď aj tvoj partner je rodič) a ty sa môžeš venovať aj úplne jednoduchým činnostiam - napr. cvičenie, zumba - online, beauty večer (kúpeľ, maska na tvár, ísť na vlasy), káva na balkóne, prečítať si knihu, navariť výborný obed, upiecť koláč atď. - sú to obyčajné činnosti, ale niekedy slúžia fakt super na psychohygienu. Musíš to brať pozitívne a nastaviť si tak myseľ, a keď budeš vo všetkom vidieť to dobré, tie dobré veci sa začnú diať stále.

A k tomu spoločnému času ešte. Tak skúste aj malého zapojiť do vašich aktivít. Na každom ročnom období je super to, že sa môžete niečomu venovať. Napr.: zima - vybehnúť na hory, spoločná sánkovačka, korčuľovanie atď. Malý bude šťastný, že je s vami a vy obaja budete šťastní tiež, že ste deň strávili ako rodina. 🙂

Veľmi vám držím palce ❤

rybkoava
6. feb 2022

@ka_3_na u nás sa našťastie do toho nikto nestaral. Vedela to len moja mama. Môj muž problém nevidel. Do toho začal rybárčiť s kamarátom a ja s dieťaťom sme boli vzduch. Mala som pocit, že keď odídem ani si to nevšimne. Išiel si proste svoje, on potreboval zmenu a ja som mu v tom bránila. Ty si na md no ja som chodila do práce, kde som musela fungovať hlavne psychicky a ešte k tomu to bolo chvíľu po návrate z md. Ak Ti môžem poradiť, ak manžel súhlasi z poradňou, tak si vzťah dajte do hromady skôr ako nastúpiš do práce. Ja som časom začala rybárčiť tiež. Vždy si zoberiem knihu alebo krížovky a vypnem. Mm sa smejú, že má sen každého rybára. 🙂 No mi nechodime len na ryby, spolu sa venujeme mini záhradke. Naučili sme sa robiť "nepostatné" veci spolu ako napríklad on naškrabe zemiaky, ja ich dám variť. On dohliadne na dieťa a ja idem na nákup, on mi ho zase pomôže vyložiť z auta a upratať. Deti to všetko vnímajú, teraz som rada že sme to ustáli a neviem si predstaviť, že by sme neboli spolu. Aj keď viem, že vtedy som musela naše manželstvo potiahnuť ja, nevyčítam mu to. Vie že to tak je. Držím palce aby ste to zvládli.🙂