Bývalá manželka nechce odísť
Som po rozvode cca 3 roky, s exmanzelkou sme majetkovo vyporiadaní 2 roky. Mám dve deti, dospelé 18r a 22r, žijú so mnou v mojom dome, ktorý som nadobudol pred svadbou. Syn cez týždeň býva na internáte. Problém je, že tu stále býva aj exmanželka. Rozvádzali sme sa v dobe kovidu, sám som jej navrhol, že nech odíde až si niečo sama nájde. Sú tu dve poschodia, miesto bolo, tak mi to nevadilo, niekedy sa nevidíme aj 3 dni. Nechce to však nijako riešiť, je zavretá u seba hore a nechystá sa nejako odísť. V dobe vyporiadania sme sa finančne vyrovnali, financie na jednoizbový byt alebo starší dvojizbový má. Mne to nejako extra nevadí, ale naozaj už sú to tri roky. Najprv nemohla chodiť po obhliadkach bytov skzr kovid, potom cena nehnuteľností rapídne stúpla a do podnájmu nechce. Peniaze z vyplatenia dáva vraj na lieky a kúpele. Cez víkend mi oznámila, že má asi roztrúsenú sklerózu, čaká na nejaké posudky a že potom jej prednostne priradia byt. No neviem, nezdá sa mi to. Ešte mi oznámila, že ak bude invalidná, nemôžem ju len tak vyhodiť, lebo zatiaľ nemá kam ísť a bude nezaopatrená. Osobne to nechcem riešiť škandálmi, políciou, ja jej nechcem rušiť ani trvalý pobyt, kedže nemá kam ísť. Sme malá obec, to by sa rozkríklo. Neviem ani ako by to obec riešila. V obci máme malú bytovku, sociálnu, 5 bytov a tie sú obsadené. Najbližšie mesto má asi svojich občanov, ktorým prideľuje byty. Keď pôjdem na obec, zariadi jej nejaké bývanie, aj keď nemá kde? Dá sa to vôbec nejako riešiť?
Stručné zhrnutie
- Po rozvode a majetkovom vyporiadaní môže vlastník domu žiadať vysťahovanie bývalej manželky prostredníctvom právnika, doporučeného oznámenia, súdného príkazu na vystahovanie a vykonania políciou, čo diskusia považovala za bežné právne riešenie.
- Dočasné riešenia zahŕňajú písomnú nájomnú zmluvu alebo účtovanie nájomného a energií bývalej manželke, prípadne financovanie krátkodobého podnájmu (napr. zaplatiť 3 mesiace nájmu), aby sa predišlo dlhodobému spoločnému bývaniu.
- Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník a kapacita v malých obciach je často obmedzená; ZTP/invalidita môže v diskusii figurovať ako argument pre prednostné priradenie bytu, ale niektorí diskutéri upozorňovali, že to nie je zaručené a treba overiť lekárskymi posudkami.
Najčastejšie otázky
Q: Ako oficiálne oznámiť bývalej manželke, aby opustila môj dom?
A: Diskusia odporúčala poslať jej písomné oznámenie cez právnika alebo doporučený list s jasným termínom na vystahovanie a v prípade nesplnenia podať žalobu o príkaz na vystahovanie na súde; pri vykonávaní rozhodnutia súd môže vyžiadať asistenciu polície.
Q: Môžem zrušiť trvalý pobyt bývalej manželky na mojej adrese?
A: Podľa príspevkov je možné riešiť trvalý pobyt na obecnom úrade (zrušenie alebo presun do poradovníka), odporúčalo sa ísť na obecný úrad a overiť postup lokálne, pretože praktiky sa líšia podľa obce.
Q: Aké dočasné kroky môžem urobiť, ak nechcem okamžitý súdny spor?
A: V diskusii odporúčali dohodu o nájme s podpísanou nájomnou zmluvou, účtovanie nájomného a energií alebo zaplatenie niekoľkých mesiacov podnájmu (napr. návrh „zaplatím 3 mesiace“), prípadne mediáciu s mediátorom pred súdom.
Q: Ako funguje prideľovanie sociálnych bytov na obci?
A: Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník; diskusia uvádzala, že malé obce majú často len niekoľko mestských/sociálnych bytov (v jednom príspevku spomenutých 5 bytov) a čakacia doba môže byť aj roky (spomínané „aj 10 rokov“).
Q: Môže bývalá manželka žiadať po rozvode výživné od bývalého manžela?
A: Diskutéri uvádzali, že súd môže priznať výživné pre rozvedeného manžela, ak má nízky príjem (napr. len čiastočný úväzok alebo invalidný dôchodok), a odporúčali právne posúdenie prípadu alebo konzultáciu s právnikom; na webe bol odkaz na článok o výživnej povinnosti medzi manželmi (hurtaj.sk).
Q: Dá invalidita alebo ZTP prednosť pri pridelení bytu alebo zabráni vystahovaniu?
A: V diskusii niektorí tvrdili, že ZTP/invalidita môže zvýšiť šance na prednostné priradenie bytu, iní písali, že to nie je automatické a treba mať lekárske posudky; otázka bola v diskusii sporná a bez jednotnej odpovede.
Závery z diskusie
Zhoda
- Po rozvode a po majetkovom vyporiadaní má vlastník nehnuteľnosti právne možnosti žiadať vystahovanie bývalej manželky prostredníctvom právnika a súdu.
- Dočasné opatrenia uvedené účastníkmi zahŕňajú nájomnú zmluvu alebo účtovanie nájmu a energií ako prostriedok na motiváciu bývalej osoby opustiť dom.
- Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník a v malých obciach sú často nedostatkové; čakacia doba môže byť dlhá.
Sporné názory
- Invalidita/ZTP môže dať prioritu pri prideľovaní bytu, alebo nemusí; jedni tvrdili prednosť, iní tvrdili, že nie je zaručená a treba overiť lekárskymi posudkami.
- Niektorí odporúčali okamžité kroky ako zrušenie trvalého pobytu a výmenu zámkov, zatiaľ čo iní varovali pred dopadom na vzťahy s deťmi a reputáciu v obci.
Otvorené otázky
- Ako presne obce prideľujú byty podľa miestnych VZN a aké kritériá dávajú prednosť ZTP/invalidite v konkrétnych obciach?
- Do akej miery môže súd priznať alebo nariadiť výživné pre rozvedeného manžela v konkrétnej situácii s čiastočným príjmom a aké doklady sú potrebné?
Spomenuté značky a firmy
obecný úrad, polícia, súd, právnik, mediátor, neurológ, hurtaj.sk, Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
nájomná zmluva, účtovanie nájomného, zrušenie trvalého pobytu, výmena zámkov, príkaz na vystahovanie (súdny príkaz), poradovník pre sociálne byty, sociálny byt, podnájom, ZTP, invalidita, výživné, podanie cez právnika, mediácia
Miesta a osoby
Galanta, Modra, Bratislava, Pezinok
@tom_ah ach... a ešte jedna vec: ja mám z teba taký dojem, že ty si vykakaný nielen zo svojej bývalej, ale aj zo svojej dcéry. ja viem, že moje dieťa je moje dieťa a navždy zostane. ale ak je raz dospelé, tak musí pochopiť, že pohár pretiekol. ty sa jej však bojíš, že čo ona na to.... preboha, veď nemá ani 5, ani 14 rokov, aby sa zrútila. dospelá osoba to musí vidieť a chápať, že takto sa priživovať nemá a nedá.
@tom_ah poznám niekoľko ľudí, čo dávali žiadosť o sociálny byt. Nepotesim ta. Čaká sa od nevidím do nevidím, rataj na roky ak vôbec, pretoze to, že je podana žiadosť neznamená, že jej vyhovejú. Z tvojich príspevkov mám pocit, že tvoja exmanželka sa tvári, že svoju situáciu rieši a ty sa zas tváris, že chces aby odišla. Vo výsledku však ani jeden z vás pre to nič nerobí.
@maciatkolulu podľa zákona jej vyplatil polovicu príjmov - z jeho platu a investícií do jeho domu, aj preto musel predať 2 zdedene pozemky aby splnil literu zákona
Prepáč ale taký trubiroh ako ty sa len tak nenájde !
Exku si vyplatil podľa zákona aj etiky, a teraz ju 3 roky dotujes platením elektriny,vodné a stocne,žumpa, plyn, tv, smeti. Riešiš tupé reči susedov a dediny čo povedia, ale oni sa z teba smejú doteraz, neustále aký si ..., lebo žiješ v dome s ex trubovatou.
Už dávno si jej mal povedať aby sa odsťahovala, teraz aj dať ultimátum stanoviť termín.
Ale niiiieeeeee, ty ako trtko opakujes nám tu to isté, a že do septembra .. no hovby ! Okamžite jej zrus trvalý pobyt, na obecnom úrade to vybavíš za 5 minút s rozsudkom o rozvode.
Napíš jej doporučený list, stihni do konca marca, aby opustila nehnuteľnosť v tvojom majetku, najneskôr do konca mája , teda 31.5. 2023. Vzor o vypratanie nájdeš zadarmo na nete .Prípadne zaplatíš 100e právnikovi, aby jej napísal formálne on. Môže ti byť fuk kam pôjde. Policajti ti nepomôžu, to je iba medzi vami, občiansky spor, lebo nevyvádza ožratá kedy by ju mohli vykázať z obydlia. Aj sa neodstahuje, tak si v prdeli, Potom mozes iba podať návrh na súd o vypratanie , kedy ešte len začne kolotoč v rodine, aj v dedine , cirkus na celý okres na 100 rokov.
Nečakaj do septembra, lebo ani do Silvestra neodíde, ani do toho o 209rokov. Nerob to seba trúbu naďalej.
Načo ešte čakať? Nečakal si už dosť? Ona sama od seba neodíde. A čo na to dcéra? Je dostatočne stará na to, aby pochopila, že jej matka je príživníčka a ty nie si povinný ju trpieť vo svojom dome. Byť tebou riešim to hneď
Problem je, ze sama neodide, nema kam. Byvanie nema, socialny byt nedostane, o invalidnom dochodku moze akurat snivat. Peniaze, co si jej dal, asi uz minula. Minimalne cast z nich uz je prec, ak nema pracu, resp. na pol uvazku ju neuzivi. Byvanie zdarma u teba je jedina jej zachrana. Ale mate tym obaja toxicky zivot. Neznasat sa, pises, ze ta nenavidi a dalej byvate pod jednou strechou. Aj ked ju das vystahovat policajtami, kam pojde? K rodicom, do ubytovne? Nema a nikdy nemala svoj zivot zvladnuty.
My ženy z koníka ti ju máme prísť vypratať ?
Veď zavolaj brigádu a do 24h ju máš preč, keď ty nie si schopný
Takto, jeden muž, čo evidentne sa minimálne tvári, že je inteligentný, príde na ženské fórum, slepačie a pýta sa ako s lenivou exkou, ktorú už XY rokov živí, hmmm a všetky, viete, všetko, ako ju vyplatil, ako žili, kto koľko dal, samozrejme, chlap všetko a ona nič, absoluuutne nič, čistá zlato kopka... "Pri všetkej úcte" , no nič nemám slov👍🤣pána zaujíma, kto ako dostal sociálny byt, nemôže sa ist opýtať, nemôže nič a všetky si idete a idete a idete to svoje 😉
@maciatkolulu No myslim, ze ovela jednoduchsie temy sa tu preberaju. Vidite tam dve ciarky, som tehotna ...? Mozem otehotniet, ak sme mali sex iba chvilu a potom som sla na wecko? Len toto je tema, ktoru zeny nerady citaju, pohlad na rozvod z druhej strany. Ved za rozvod na vine je okamzite vzdy muz, lebo je sebecky ha.. ...
@liljana Ano, to je pravda, ale teda toto tu mi nepríde tiež celkom normálne, mam približne rovnaký vek ako jeho ex, som 2.x vydatá, poznala som a aj poznám XY mužov, ale teda, aby sa chlap prišiel pýtať na takúto úplne jasnú vec sem? Plus s a nevedel ist opýtať na vlastný obecný úrad? Plus 100000 zaujímavých dôvodov atď.
@cacianka fakt polovicu príjmov musí manžel manželke vyplatiť pri rozvode, fuuu, tak to idem dat spätne môjmu ex... Dotyčná toto nepochopila😉
@panelacikova
Takto. Ty ju nemozes ani vyhodit, ani vymenit zamky. Za to moze podat na teba trestne oznamenie. Pobyt jej zrusit mozes, ale nemozes vyhodit. Policia ti nepomoze, nemas sudny prikaz na opustenie domu. Podaj navrh na vypratanie z nehnutelnosti. Bude to sudny proces, kde sud skuma, ci je schopna si vyriesit nahradne byvanie. Ona uz peniaze nema, prijem nizky (ak vobec), invalidny nizky, kedze nikdy nepracovala. Ak ide o invalidnu, ztp osobu je to komplikovanejsie. Ak sud uzna, ze vystahovanie ju ohrozi na zivote, zamietne to. Mozes ziadat (aj sudne) bezdovodne obohatenie a ziadat najom. Taketo spory sa tiahnu 5 aj 10 rokov. 12 stran je tu o tom, ako ju mas vyhodit. Ona vsak moze podat trestne oznamenie, zajst na policiu. Policia si zisti (od obce), ze tam 20 rokov byvala, mala pobyt. Pride k tebe policia a vysvetli ti, ze najprv musis mat zo sudu prikaz na vypratanie nehnutelnosti. Nepocuvaj zeny na MK, ty asi sam dobre vies, ze to tak je, preto ju proste nevyhodis, asi si sa uz informoval, preto aj sam pises, ze to nechces riesit policiou ani vymenou zamkov. Hladas jej byt (socialny), aby v pripade sudu si mohol operovat, ze ma prideleny socialny byt a moze ist tam. To by uz na sude preslo.
Su pripady, kedy sa to robi na drzovku, a to tak, ze ju vystves. Zaplatis ludi, ktori sa budu hrat na najomcov. Riadne jej oznamis, ze dom budes prenajimat. Oni ju jednoducho vystvu.
@tom_ah až na to, že sám si tvrdil toto, tak si to uprac sam.... Lebo všetko, čo píšeš vyzerá dosť zvláštne.
Ale ja to chápem, mne to je ľuto, ale čo s tým mám ja? Nech sa o nu postará štát, my sme tri roky rozvedení. Keby k tomu došlo, neoprávnený pobyt (po zrušení trvlého pobytu) snad vyrieši aj polícia, nie? S čím mám isť za právnikom?
AUTOR
•
21. mar 2023
@toskanka Trvalý pobyt jej snáď zrušiť môžem. Nemá tu vlastnícke právo, nie sme príbuzní. A keď tu nebude mať pobyť tak snáď ju vyvedú. Veď potom by sa tu mohol prisťahovať kde kto.
•
@maciatkolulu Pobyt jej zrušiť môžem, to už riešim. Normálnu osobu by možno aj prvotne vyviedli, neviem, to tu jedna písala, že jej exmanžela vyviedli von policajti. Policajti môžu (prvotne alebo neskôr, keď im dodá potvrdenie o zťp) reagovať aj tak, že musím mať súdny rozkaz na vypratanie.

@tom_ah tak jej povedz že nemôžeš čakať roky kým jej byt pridelia ak vôbec...daj je Max mesiac nech si niečo nájde ...pohroz že menis zámky . Nič viac robiť nevieš. Ak do mesiaca neodíde volaj policajtov.
Daj jej to písomne trebárs aj doporučené nech máš dôkaz keby ťa náhodou chcela obviniť neviem z čoho..ak Šaca ňou nedá normálne komunikovať alebo nechceš všetko dávaj písomne...