Dôchodkyne, pomáhate svojim deťom?

23. okt 2023

Od januára budem dôchodkyňa, žijem sama, mám 2 deti. Starší syn žije v zahraničí, mladšia dcéra býva 10km odo mňa. Keďže ešte celkom vladzem rozmýšľam že by som pracovala ďalej u nás vo firme alebo si našla nejakú brigádu. Predsa každá koruna sa ráta hlavne keď je človek sam.
Lenže dcére sa to nepáči. Ona chce aby som ostala doma na dôchodku a ona ráta s tým že jej budem strážiť deti keď budú choré alebo cez prázdniny aby ona s manželom mohli chodiť do roboty a nemuseli si brať ocrky a dovolenky.
Vykricala mi že každý normálny rodič pomáha deťom strážiť vnúčatá v prípade choroby a prázdnin. Že ja som sebecka keď myslím len na seba keďže by som ešte pracovala ďalej. A čo ona má robiť ked deti budú často choré.
Má 3 a 5 ročne deti.
Čo si o tomto myslíte? Pomáhate vy svojim deťom na dôchodku so stráženim vnúčat? Alebo finančné že im kupujete dary hračky alebo sladkosti? Alebo si užívate čas osamote a myslíte konečne aj na seba?

lienka.7
27. okt 2023

@kvetinka75 konečne, uz ti tu aj
@drahomirrra pripadne aj iné napísali - dokonca samotná babka, že pomáhať je uplne normalne, prirodzene a najmä ľudské. Nikto ti tu nepíše o starostlivosti 24/7 a o využívaní dôchodcov. To sú len vaše dementne fabulacie. Taktiež nie všetky babky sú zničené a so 100 diagnózami, co sa tu automaticky taktiež pausalizuje, hlavne tými, na ktoré sa kasle.
To ty to tu zbytocne hrotis, za to ze tebe nikto nepomáha. A po ďalšie, nepoznáme stanovisko dcéry, sú tu len stanoviska @autorka ktoré ona modifikuje podľa potreby. A opakujem, to, ze sa aj stará každý víkend ešte nevylučuje to, ze nemôže vypomoct aj cez tyzden. Pokial to robí dobrovolne, tak nech nefrfle a nepoužíva to ako argument, že ona už sa predsa stara, tak co este chce dalej. Pokial to ma "nakazane" o com pochybujem, tak nech si otvorí ústa a zredukuje to napr.na každý druhý týždeň.
Mimo diskusiu, aj ja mam aktuálne nachladnute dieťa, ma klasicky soplik. 2 dní som s nou bola ja, teraz nastúpila babka, a uplne v pohode, žiadny problém nemá, to je co???. Kvapky jej dat zvládne, detto poinhalovat, posoluxovat. Zabavia sa spolu, kreslia, uvaria si obed, idú si lahnut. ZIADNY PROBLEM, to je co??? Uplne bezne mi pomáha nielen mama, ale aj svokor, či dokonca aj ďalšia rodiná. A teraz dúfam, že ťa od závisti aj roztrhne 😘🤣

kvetinka75
27. okt 2023

@lienka.7 neboj sa, ja som v kľude, tvoj život ma vôbec nezaujíma a neviem prečo zachádzaš do krajností nikto som nepísala že sa má na ňu vykašlať. Tiež ti asi chýba schopnosť čítať s porozumením

krajinka
27. okt 2023

@kvetinka75 ty si potrebujes zdvihnut tlak alebo preco s nou stale diskutujes?

veronicka1901
27. okt 2023

@lienka.7 presne ako píšeš. Až mi srdce stíska, že na naše tri deti som len ja s manželom. Ako dobre by mi padla takáto pomoc aspoň občas. Áno, rátala som s tým, ale aj tak to človeka zamrzí ☹️. Je veľmi pekné, že vám rodina pomáha a zaujíma sa 😊.

jana_eyre_2
27. okt 2023

@kvetinka75 zbytočne vysvetľovať, úplne s tebou súhlasím.. len by ma zaujímalo, že keď majú také pekné a dokonale vzťahy v rodine preco tu potrebujú tak prskat na modrom koniku.. niečo je zrejme nevyvážené 🤔

drahomirrra
27. okt 2023

@lienka.7 Kvetinka sa rada rozpisuje, najma v diskusiach o svokrach a zlych, zlych nevestach a mladych zenach. Ktovie, co sa jej prihodilo. Uplne zbytocne tu vysvetlujeme, ze hoci ma autorka deti kazdy vikend, moze pokojne dcere povedat, ze to redukuje na kazdy treti. Deti su cely tyzden v skolke, autorka moze odpocivat po praci do lubovole. A ze nikto po nej nechce nonstop, proste zastupit rodica, neverim, ze az taka je ta dcera svinucha. Deti niesu chore stale a prazdniny su v lete. Cize suma sumarum, cele tyudne ma babka free, vikendy si smie zredukovat ako chce, deti mozno chore nebudu celu zimu a velke prazky su v juli. Cize vlastne ma babka frei do júla.

miskakyska
27. okt 2023

@jana_eyre_2 bude asi tým, že sa držia hesla "ku mne buďte tolerantní všetci,ja nemusím byť k nikomu"

dskjhfdlkdjhl
27. okt 2023

@drahomirrra Myslis, ze autorka, ked pride z prace, tak ju doma ziadna robota necaka? Ty tiez ked prides z prace, tak mas volno? Ci si myslis, ze len ti maju doma robotu, ktori maju male deti?

lilitela
27. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl To mi nevieme, ci ju doma nieco caka. Tak by ma teraz aj celkom zaujimalo, ake povinnosti maju samo zijuci ludia denno denne cez tyzden po praci. Kludne niekto napiste.

dskjhfdlkdjhl
27. okt 2023

@lilitela A toto sa pytas vazne? Ty si myslis, ze clovek, ktory ma dospele deti, pride domov a ma volno? Ten nepotrebuje varit, upratovat, nema ziadne konicky? Caka kedy mu donesu vnucata, lebo nema do coho pichnut?

autor
27. okt 2023

@lilitela Vieš čo robím doma po práci ti napíšem, dôjdem domov spravím si čaj navarim si jesť, keď mám z predošlého dňa tak si to zohrejem, potom umyjem si riad popracem čo treba každý deň niečo malé poupratujem. Dám jesť psovi chodím a ním aj von na prechádzku, pomotam sa na dvore v záhrade porobim čo treba. Teraz na jeseň je us menej roboty no na jar a cez leto je toho dosť. Večer si pozriem správy a idem spať. Občas keď mám čas tak si rada lustim krížovky.

mateson
27. okt 2023

@lilitela 🤦 jasné že nič. Obzvlášť keď žijú v dome so záhradou , dvorom.

mateson
27. okt 2023

@lilitela čakám , že teraz napíšeš k čomu je jej dom.

deedol
27. okt 2023

autorka, uprimne, kasli na vsetkych na MK a urob podla seba. ja by som to chcela mat v starobe vyvazene, teda aj cas so synom (a jeho pripadnou partnerkou/partnerom a vnucatami), aj s mojim partnerom (kym este bude zit), aj sama so sebou a s kamaratkami. ty to mozes mat inak a je to uplne ok. riad sa v prvom rade tym, ako to citis ty.

lilitela
27. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl Pleties ROBOTU a VOLNO dohromady. Volno je volno a robota je robota, a trvam na tom, ze clovek ktory zije sam, nema vela roboty po praci. Volna ma dost a je kazdeho vlastna vec, ako s nim nalozi. Nech sa venuje aj konickom. A pre mna konicky = volno. Lebo uz "vacsie volno" neexistuje.
Pises, akokeby zeny tu na MK pred tym nez sa stali matkami, neboli slobodne a bezdetne a nevedia, ako to chodi. Ak sa stravujem v praci, doma nevarim, chlieb s rajcinou mam za par minut. Ak si varim doma, zvycajne nieco nenarocne, spolu cca 20 minut. Prala som 1x tyzdenne, nakupovala 1x tyzdenne velky nakup , asi na 1 hodku. Upratovala som v sobotu, trvalo to asi 2-3 hodiny, kupelna, kuchyna, sporak, prach, povysavat, zotriet. Cez tyzden teda nebolo treba upratovat. Alebo kto chce, nech si priebezne upratuje cez tyzden, nemusi cez vikend potom, ale urcite viac nez na taku polhodku hodku denne to nebude. Ked je clovek sam a v praci, ani nema kedy neporiadok urobit. Aj tak to cele denne nezaberie viac ako hodinu.
Teraz mam aj dom, aj zahradu, viem co to obnasa.
Je mi uplne jedno, co autorka robi, nech si zije ako citi. Za mna je starat sa cez vikend o vnucata dostacujuce.
Ja som len zjavne alergicka na dramatizovanie a prehananie tam, kde je to uz do oci bijuce.

dskjhfdlkdjhl
27. okt 2023

@lilitela Tak nedramatizuj a nestaraj sa do toho, ako si to ludia, ktori maju dospele deti, zariadia. A hlavne neporovnavaj napr. 20-30 rocnu so 60 rocnou, to sa neda porovnat. Ja mam velky dom a zahradu, pomerne narocnu pracu, jedno dieta skolopovinne a jedno dospele a sice je to ine, ako ked boli deti male, ale rozhodne sme este nemali na veceru chlieb s paradajkou a to ani vtedy, ked som bola sama doma, ale chapem, niekto nevari ani pre deti, nie este aby varil sam pre seba😉

simona20201309
27. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl co je zle na chlebe s paradajkou? 😃 milujem to od detstva ci na ranajaky ci na večeru

dskjhfdlkdjhl
27. okt 2023

@simona20201309 nikde nepisem, ze je zly. Ak by si citala poriadne, tak by si pochopila, ze tym bolo myslene to, ze aj ludia, ktori uz nemaju male deti, mozu v kuchyni travit viac casu ako len pripravou chleba s paradajkou. Ale chapem, bolo sa treba chytit niecoho😉

johankaivanka
27. okt 2023

Buď starostlivosť o deti beriete ako radosť a dar mať tú možnosť..alebo povinnosť a v tom prípade by som šla do práce. Ja mám deti v podobnom veku a je na nezaplatenie mať niekoho, kto vám pomôže v časoch, kedy ostať doma s malými deťmi počas choroby je luxus. A na nezaplatenie mať babku, ktorá naozaj chce. Takých je dnes už málo...

simona20201309
28. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl co som chytala? Opýtala som sa. Už nečítam celú diskusiu len ma zaujala táto poznámka, to je cele. Ja zas chápem ze keď sa tu naťahujete už 16str tak automaticky všetko človek berie vztahovacne

0silvia0
28. okt 2023

@simona20201309 a to zato ze ty milujes chlieb s paradajkou od detstva, tak to musia milovat vsetci s odrastenymi detmi? Mne by to po 3 dnoch liezlo usami, ja to nemilujem. Nechutia mi paradajky z obchodu, a nerada sa napchavam chlebom. Tiez ma to zaujalo a dufam, ze to nebudes brat vztahovacne, len vysvetlujem, aj ked som nebola zaangazovana do debaty o rajcinach a chlebe😁

dskjhfdlkdjhl
28. okt 2023

@simona20201309 Vzhladom k tomu, ze ja som nepisala, ze chlieb s paradajkou je zly, tak Tvoja otazka absolutne nevyznela tak, ako sa ju teraz snazis prezentovat. Ja napr. paradajky mam velmi rada a este radsej ich pestujem, ale debata bola o inom.

simona20201309
28. okt 2023

@0silvia0 Kristove rany .......
Nevyjadrujem sa........

simona20201309
28. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl ta tvoja poznámka vyznela tak, že ten kto ma na večeru chlieb s paradajkov je neschopný lenivec... asi tak. Jednoduchšie povedané aby pochopil KAZDY. Akoby chlieb na večeru bol len pre niekoho kto nemá čas, je zaneprázdnený, alebo lenivý.

0silvia0
28. okt 2023

@simona20201309 presne tak "kristove rany" vyznel aj tvoj prispevok o chleboch s rajcinami🤦‍♀️
A ty si vobec nepochopila prispevok
@dskjhfdlkdjhl ona to vobec nemyslela tak ako to ty interpretujes.

simona20201309
28. okt 2023

Dobre. Tak to uzavrime tak ze mam rada chlieb s paradajkami 🤚 to je všetko co som k chcela k tejto 16stranovej plodnej debate dodať
Rajcina znie strasne

dskjhfdlkdjhl
28. okt 2023

@simona20201309 ak si nepochopila moj prispevok, tak si sa mohla radsej opytat ako bol mysleny, nie rovno pisat svoj vyklad.

dskjhfdlkdjhl
28. okt 2023

@simona20201309 Rajcinu som ja nikde nespominala, ja som pisala o paradajkach😉

simona20201309
28. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl mohla 😀 ale nechcela som

simona20201309
28. okt 2023

@dskjhfdlkdjhl to nebolo adresované tebe