Tipy na šťastné a dlhé manželstvo/partnerstvo

27. feb 2024

To, že laska časom “ochabuje,vytráca sa, stáva sa zvykom” je také známe, ale musí to byt naozaj tak ? Ja verím tomu, že ste tu take, ktoré sa so svojim manželom/partnerom milujete a ste spolu šťastný aj napriek tomu, že ste dlho spolu 💕💕
Tie ktoré to tak máte, zo zaujímavosti sa opytam, aké sú vaše tipy, skúsenosti a odporúčania na šťastný dlhodobý vztah ? ❤️

majlo1234
28. feb 2024

@louise super, toto prave spolocne s muzom nemame vobec

daren1
6. mar 2024

Ja by som pridala spoločný humor, u nás v niektorých vypatych situáciách funguje. Dcéra už to definuje ako nás rodinný ktorému rozumieme len my..
Veeeela tolerancie, kompromisov na oboch stranách. Vraj sa ľudia menia každých 7 rokov a tak nejako je to aj vo vzťahu. Narodenie deti, strata zamestnania, postup v práci to všetko mení ten vzťah posúva ho alebo ničí.
A láska, úcta, rešpekt a vždy hovorim nerob iným to, co nechceš aby oni robili tebe.

daren1
6. mar 2024

@wanduska327 vitaj späť, som rada ze si späť

ixa
6. mar 2024

My sme spolu 25 rokov a poznáme sa ešte o 7 viac.. podľa mňa treba vedieť tomu druhému dopriať voľnosť, svoje záujmy, čas aj mimo rodinu.. výlet s kamošmi aj na viac dní, či večeru s kolegami.. a tolerovať rôznosť záujmov.. a keď niečo niekomu vadí, tak sa vedieť o tom otvorene porozprávať.. dobrý vzťah je o kompromisoch.. takže zhrniem, keď muža pustím, vždy sa mi vráti lepší 😊 a teda ja ho veru moc nechválim, o deti sa stará keď treba, povysáva, keď treba aj operie, ožehlí.. prácu a starosti doma a kolo detí si delíme ako kedy kto môže.. takže ja mužovi nemám čo vyčítať.. a inak podľa mňa platí staré dobré: čo nechceš, aby robili tebe, nerob ty druhým.. a teda aj pre "čo chceš" to platí

natalka13
6. mar 2024

Joj my sme v 50% talianske manzelstvo a druhu polku sa lubime.
Cestujeme spolu a aj osobitne.
Toletantnost je potrebna a velmi v kazdom vztahu ci manzelskom ci kamaratskom.

miskakyska
6. mar 2024

@maribell už je fuč🙃

maribell
6. mar 2024

@miskakyska neboj, ona sa vráti 😁

marlene
6. mar 2024

Sme spolu s manzelom ako par 26 rokov, 21 rokov manzelia, pozname sa asi 30 rokov. Recept nemam, myslim , ze treba si byt vedomy toho, ze nie vzdy je a bude vsetko ruzove. Vediet , ze vztah sa casom meni.
U nas je to tolerancia vzajomna, respekt , spolocny humor, sex a jasna komunikacia. Ked sa hadame tak poriadne, ale vzdy sa hned udobrime a nik z nas nie je urazeny.

timurkvakin
6. mar 2024

@evka52 Je to trochu smiešne, no žiaľ, je to tak. Mužské ego... (nooo, nie že by ženy boli iné). Často sa nad tým s manželkou smejeme (výročie "zlatej" minulý rok v lete-nemáte začo). Málokedy sa stane, že muž zbadá, že to žena až "přehrává" (ako hovoria českí herci-teda preháňa). Ale nie tak, ako jedna moja kolegyňa, keď niečo potrebovala: "Ahoj, myslíš si, že by si mohol byť tak úžasný a spraviť...to a to". Primerane primerane, no rozhodne oceniť, pochváliť, vážiť formuláciu výčitky (ak je to už "akútne"). Samozrejme aj vice versa.

sapa20
6. mar 2024

Prepáč/te ale
😂😂😂😂😂😂😂

Na to neexistuje návod.

Spolu už skoro 20rokov ale nie tip top vzťah ani láska ako na začiatku.

maryetta
6. mar 2024

@evka52 nam toto hovorili na predmanzelskych naukach. Ako rada že muz ma aspon raz denne zene povedat ze je krásna. A zena muzovi ze je sikovny 🙂
Jasne ze aj na tom je nieco pravdy ale zakladom vsetkeho je komunikacia.

zuzu11166
6. mar 2024

Ak mozem,napisem vlastnu skusenost
Mala som manzela,no to bol velmy omyl.vydala som sa velmi mlada/18/,rozviedla sa/23/
Cize stale velmi mlada.
S druhym manzelom som uz viac ako 20 rokov,hoci sme sa vzali az v roku 2016,ale zili sme spolu dlho predtym.takze zodpovedne mozem prehlasit,ze sme spolu uz vecnost a ja ho lubim rovnako dnes,ako pred rokmi a verim,ze aj on mna-cize ja som z tych stastnejsich.no neviem radu ako na to,ani mne to prve nevyslo.zrejme musi clovek najst k sebe tu druhu polku.

alantroj
6. mar 2024

Moji stari rodicia boli manzelmi 70, rozumej 70 rokov. Ked moj otec v zarte vravel ze ako to starkz vydrzi ze je to na nobelovu cenu mieru starky vravi....mam take pravidlo. ked sa schyluje k hadke radsej idem do garaze a nieco si tam majstrujem...a tak som stale v garazi 🙂 mal dobry humor.
My s muzom travime spolu aktivne cas aj s detmi aj sami. Otvorene sa rozpravame. Aj o tom ked ta niekto iny pritahuje, bali alebo dava navrhy. Moj muz ako kazdy chlap nerad rozprava a mam taky trik. Kazdy vecer ideme na prechadzku. Ako sa prechadzame ani si to neuvedomi a zacne rozpravat...o praci, rodine, planoch, snoch. Mna moj muz stale pritahuje ako chlap aj ako osobnost. Jasne ze sa povadime, ja som cholerik ale neviem si predstavit zit s niekym inym. Stale ho lubim.

adrianajozko
6. mar 2024

Tak ja som si myslela ze sa nikdy nerozvediem. Bola som vydata 20 rokov ale bohuzial manzela som davno nemklovala slor som chcela pre syna rodinu ale ked syn dospel uvedomila som si ,ze takyto zivot ma nenaplna a chcem este zazit lasku a poriadny sex ,ziadostivost,muza,ktory ma apetit a nenormalnu pritazlivost a vzrusenie.
Vdaka bohu po 40 sa mi totp podarilo a nevahala som ani minutu ,syn bol samostatny a moj zivot som si chcela este uzit naplno. Nevahajte a ked nieste spomojne tak treba ist dalej v zivote. Naozaj zijeme kratko. Ja som mala stastie a nasla som muza svojich snov dokonca som stihla este sa aj vydat a mat svoju vysnivanu dcerku . A manzel je uzasny. Chcem zit aspon 50 rokov aby som si uzivala zivot naplno. Odpirucam kazdemu kto nieje v zivote stastny v manzelstve nevahajte a skuste.

rutyruth
6. mar 2024

Tak my sme spolu 15 rokov. Talianske povahy obaja. Manžel mi so všetkým pomaha ale je veľký kritik a perfekcionista. Ja taky flakac. Vychovavame deti viacmenej bez pomoci starých rodičov alebo niekoho iného co dosť poznačilo nás vzťah. Snažíme sa tráviť osamote určitý čas, chodiť spolu na obedy, kultúrne podujatia.Ja som v poslednej dobe nejak na bode mrazu, on naopak sa veľmi snaží. No viem ze chcem byt len s nim a verím že ma to časom prejde a opäť príde zalubenost aj keď tiež uvažujem ako to refreshnut. Súhlasím s názorom že chváliť chváliť chváliť. O vzťah ako o všetko na com nám záleží sa treba starať. Veľa párov si myslí že stačí spolu žiť a fungovať a bude dobre až raz zistia že spolu žijú ako dva cudzí ľudia. Treba byť tomu druhému vďačný za to co pre nás robiť a pri konfliktoch sa vedieť trocha vcítiť aj do koze toho druhého. Snažím sa toho držať aj keď veľakrát je to mission impossible 🙈

katka700
6. mar 2024

Nechcem ti brať ilúzie ale šťastné manželstvo ako ho servírujú romantické filmy a knihy neexistuje. Možno v okolí poznáš starý par kde jeden o druhom hovorí len pekne, držia sa vonku na prechádzke za ruky ale ich rodina vie svoje. Sú páry po 40tke čo si na seba nájdu čas ako manželia, chodia na dovolenky bez deti, všetci obdivuju ich ideálny vzťah. Potom zrazu bum rozchod nikto nechápe prečo. Prevali sa nevera, psychicke týranie, závislosti.
Takže cynicky poviem že jediný návod na šťastné manželstvo je obrovská tolerancia na oboch stranách a rokmi klesajúce nároky (chlapovi čo mal krásnu ženu nevadí mať pri sebe babicku a zenine nároky na chlapa sa zredukujú na "dýcha").

rutyruth
6. mar 2024

@katka700 🤣 plný súhlas

midka
6. mar 2024

My sme spolu cez 25 rokov - zaklad je dobry vyber partnera.....Mat spravne nastavene poziadavky a pri vybere nerobit kompromisy,, proste musi ti vyhovovat na 100%, ...alebo nic,,,,

wanduska327
6. mar 2024

@daren1 Ahoj ďakujem, aj ja ťa rada vidím

natalka81
6. mar 2024

Vďačnosť je tajomstvo
Ale obaja, nielen jeden
A je pravda ze "Nie je chyža bez kríža"

denithestrange1993
6. mar 2024

Stastne manzelstvo=vybrať si pričetneho partnera,nemyslim dokonaleho,ale takeho,ktoremu na vas zalezi,chce s vami vsetko prezivat a byt vam oporou. Najviac si cenim manzelstvo nie v krasnych chvilach,ale vtedy ked som sa citila najhorsie a manzel tu bol pre mna 🥰

larena
6. mar 2024

Ak sú v manželstve deti tak nájsť si čas na seba ako pár..večere vo dvojici, nejaký welness atď..možno pre niekoho nie priorita ale nám to teda určite velmi posilňuje vztah

adrianajozko
6. mar 2024

@larena tak toto urcite chyba

adrianajozko
6. mar 2024

@denithestrange1993 ano je to tak aj ja som vtedy najviac spoznala manzela a zacala ho este viac milovat naco su nam miliony ked sa nemas o koho opriet a nema ta kto utesit

annnnie19
6. mar 2024

Ja si myslím že každý vztah prejde krízami a práve po ich prekonaní je pevnejší-určite nemyslím neveru alebo inú stratu dôvery, to je koniec vzťahu skôr či neskôr.

Vztah podľa mna dvoch ľudí musí stať na 4 pilieroch aby sa dal udržať:
1. Vnímanie sveta-politika, ekonomika, sociálne cítenie musí byt veľmi podobne u oboch partnerov.
2. Sex - musí vás bavit tak rovnako ak niekomu stačí 2xdo týždňa v jednej polohe a ma partnera čo to chce každý deň v každej miestnosti v dome sa neudrží podľa mna,
3. Spoločne koníčky, spoločne záujmu, spoločný priatelia - nie všetky/všetkych ale aspoň niečo
4. Vzdelanie - partneri by mali aspoň na podobnej úrovni vzdelania resp. inteligencie.

Moji svokrovci sú spolu uz 50 rokov zachvilu majú obnovenie sľubov a myslím že sú spolu veľmi šťastný. Ja som z manzelom 13 rokov, ma moju dôveru, som s ním šťastná aj keď sme prešli ťažkými obdobiami ked sme spolu šťastní neboli. Nikdy ma nepodviedol ani ja jeho a snazi sa ma spraviť šťastnou a ja jeho. A to je dôležité z oboch strán.

miss_foxy
7. mar 2024

@evka52 presne ako píšeš. Ja chválim môjho chlapa lebo má napred v niečom inom, on mňa chváli lebo mám napred zas v inom… stále mu hovorím ako dobre vyzerá, ako super vybavil čo treba, keď hovorí o práci stále mu hovorím že ja viem že je šikovný a pod. 🙂

frzeiovn
7. mar 2024

EXISTUJE A FUNGUJE!!! Ahoj. Tak som rada, že je tu aj táto téma...a hneď na začiatok by som vyvrátila názor alebo konštatovanie, že vzťah rokmi ochabuje. My budeme mať v máji 17. výročie sobáša, máme tri deti (zatiaľ, ja by som ešte chcela🙂) vo veku 16,14 a 10r. My sme do manželstva šli s presvedčením, že ten druhý je pre mňa ten pravý a na celý život, sme katolíci a tak aj podľa viery vedieme deti. A pritom môjj manžel nie je nejaký model alebo čo, mňa oslovili jeho názory a skoro vždy sa zhodneme...Veľkú úlohu vo vzťahu zohráva predmanželské spolužitie a vplýva na budúcnosť vzťahu, my sme vydržali až do svadobnej noci...Chodili sme spolu cca 8 mesiacov ( a to vtedy pracoval manžel v BA, tak chodil domov na víkendy)od septembra do mája...proste sme hneď vedeli, že sme jeden pre druhého a tá neskutočná iskra čo preskočila a čo sme stvárali, teraz sa na tom smejeme...ale je tu stále v nás. Vždy bol u nás a je na prvom mieste Boh, a potom zvládneš čokoľvek. My máme totiž úplne iné záujmy, on miluje poľovačky, knihy, píše, stále číta, doma už máme Maticu slovenskú, šport ho nebaví, domáci kutil teda nie je, ak niečo treba opraviť tak s mojou pomocou🙂 Ja som zasa samá akcia, športovanie, furt niečo vymýšľam...ale vždy sa na niečom dohodneme, tak by sme boli alebo šli ako celá rodina a boli spolu. Je to o vzájomnom rešpektovaní toho druhého a jeho potrieb, nie mojich... Ja sa musím snažiť o to, aby bol môj manžel šťastný a potom som aj ja a opačne, malé prekvapenia, hoci nie je veľký romantik, na to som ja...ale proste mne vždy chýba, keď aj odchádza z domu, akoby mi niečo chýbalo, voláme si aj cez deň z práce, už sa neviem dočkať kedy príde domov, proste tam tá láska rastie a tým, že rokmi spoznávaš chyby toho druhého, ktoré sme si možno na začiatku nevšímali lebo sme boli strašne zamilovaní do seba. Vieme sa nekonečne rozprávať... Teraz je to láska aj s chybami, omylmi a nedostatkami toho druhého, a niečo také, keď si niekto pomyslí, že ja toho druhého prerobím podľa mňa nefunguje. A zasa aj my máme starosti, úver, deti boli už všetky na operácii, nemala som prácu dlho ale proste a dostanete...

frzeiovn
7. mar 2024

Ešte pridám, že manželia potrebujú čas len pre seba, bez detí, a to veľmi pomáha, my chodíme každý deň na prechádzku a trávime dosť času spolu...

zuzikboc
7. mar 2024

Tak ja trošku aj z osobnej skúsenosti: sme spolu 27 rokov, z toho 25 rokov manželia. A máme stále krásny a harmonický vzťah, sme z tých, čo s na prechádzkach stále držia za ruky. Dokonca sme sa po rokoch rozhodli pre druhé dieťa, ktoré má aktuálne 5 rokov). Všetko je to o šťastí, natrafiť na toho správneho partnera a potom neustále ten vzťah udržiavať a pestovať. Nehovorím, že sme sa nikdy nepohádali, ale také tie vážnejšie hádky by som možno spočítala na prstoch jednej ruky. Základom je robiť kompromisy (ale pozor, nielen ty, ale aj partner) a stále si uvedomovať, ža ani ja niesom dokonalá, takže to nebudem vyžadovať ani od partnera a budem teda tolerovať a prehliadat nejaké malé chyby (a to už si každý musí určiť, kde je jeho hranica tých malých chýb). A hlavne rozprávať sa a problémy riešiť hneď v počiatku, kým z nich nevznikne veľký konflikt.

zuzikboc
7. mar 2024

@rybkoava My sme na tom boli rovnako, dvadsiate výročie sme trávili so 4-mesčným synom, podotýkam plánovaným 😁 A dokonale si to užívame 😁