Ako naučiť 3 ročné dieťa samé jesť?

nina233
2. jan 2013

Maly ma cerstve 3. rocky a este upne samostatne neje. Pri polievke je to boj, ak ma jest samostatne, pri druhom jedle (tuhej strave) je to ovela lepsie a lahsie. Ucim ho to od 1,5 roka, ale samostatne to nejde. Uz som ho nechala nad tanierom s polievkou aj 30 minut, kym to nezje, ale sam proste nechce, takmer vzdy mu musim pomoct a dokrmit ho. Potom zje cely tanier. Polievky miluje hocijake, takze nie je to o tom, ze by ich jedol nasilu. Aj lyzicku drzi tak vselijako, polievka mu vyteka kazdou stranou, nevie sa poriadne nahnut nad tanierom alebo niekedy sa nahne az az, az ma pusu v polievke 🙂. Vsetko mu tecie po pusinke a brade.
Kedy vase deti samostatne jedli a ake finty ste na ne pouzili?
Dakujem. Nina

jasminet
2. jan 2013

neries... nasa tiez od asi 1,5 skusa sama jest, aj teda zje - ak ma chut a naladu a chuti jej 😀 mala obdobie ked jedla iba sama, vsetko, potom zas babky zafungovali, pod natalka, nakrmim ta, ved si este mala - za maminku, za tatinka... 😝

ale aj v skolke ich stale krmia, pomahaju, nenechaju hladne deti 😉 ak dieta zvladne same, tak sa naje same, pripadne s polievkou pomozu, ak nezvlada vobec, ze len gebri vsade okolo, tak nakmia komplet

hradnapani
2. jan 2013

@nina233 ja by som tu polievku velmi neriesila. Nestresujte sa obaja, nakrm ho. Hlavne ze vie zjest to druhe jedlo uz viacmenej sam. Na polievku dorastie casom 🙂 Ja som to v troch rokoch tiez este nevedela, a dnes mi to ide jedna radost 😀

jaruska8
2. jan 2013

Jaaaaaaj, my sme na tom opačne, my všetko sami a tak to aj vyzerá. Niekedy by som bola rada, keby som jej aspoň polievku mohla dať ja. 🙂 Pokiaľ ti zje druhé v pohode, tak by som sa pre to nestresovala. 😉

madlei
2. jan 2013

skoda, ale podla mna si na to mala mysliet skor. ja mam rocnu dceru a uz vie ako narabat s lyzickou aj vidlickou, aj dnes sama papkala s vidlickou, j asom jej naberala a ona si to davala do pusky. finger food tiez ovlada. jedlo musi byt hrou, zabavou a jest sa musi s chutou. my hlavne jedavame cela rodina spolocne ranajky a vecere, podla mna vzor v rodicoch je zaklad. obed tiez vzdy my dve jeme spolu. vzdy sa snazime robit aj nejake srandicky pri stole, dovolime jej jedlo chytat bez ohladu na to ako to potom vyzera pod stolom. skus aj ty papkanie spolocne, citat si knizky, alebo nieco pekne rozpravat a mozno aj priklad rovnako stareho dietata by nebol zly, skus nejaku kamosku co ma rovnako stare dieta, nech sa navstivite, date spolocne papkanie. a hlavne treba trpezlivost 🙂 drzim palce

marlenka27
2. jan 2013

neboj, ono to pride, aj my bojujeme od 1,5 roka, myslim ze to maju niekde zafixovane a cakam kedy sa tie informacie vyplavia na povrch 😀 , treba mu dat lyzicku a dalsou musis sucasne dokrmovat 😉

opica
2. jan 2013

bud kludna, mam dve deti. prvy jedol sam vsetko od roka a krasne, cisto. nikdy som nemusela po nom nic utierat, teraz ma 3.5 a uz si sam kraja jedlo 😉 a druhy hotova katastrofa. teraz ma 1.5 a teda konecne je schopny sa ako tak najest priborom, ked mu nieco velmi chuti, ale stale je to horor. nakoniec je schopny aj polievku jest rukami. ale neriesim, je zas sikovnejsi v inych veciach, ako bol starsti. cize ja nesuhlasim s @madlei. obe deti vychovavam rovnako, rovanko k nim pristupujem, jedavame vzdy vsetci spolu a aj tak to nema vplyv. takze ho len nechaj kolko sam chce a vladze a kludne ho potom dokrm. on na to casom pride, neboj 😎

ivett1
2. jan 2013

@nina233 finta asi neexistuje...musíš mať len trpezlivosť ... a možno spoločné stolovanie, lebo deti radi kopírujú správanie dospelákov😉 ... naša dcérka (teraz má 6 a pol r.) jedla sama tuším už od čias keď chytila lyžicu do ruky a ani počuť, aby som ju krmila...spustila vresk, že "sama, sama, sama....!" ... tak som ju nechala a pekne sa naučila jesť... vidličku a nôž používa už od dvoch rokov (ak nie skôr) ...len jej to trvá dosť dlho (musí mať kľud) ....synček, ten je zasa taký výmyselník, že robí "opičky" pri stole, musím ho napomínať a ešte aj teraz špekuluje (má vyše 4 rokov) a vyjednáva, že "mami, ty mi pomôž, ja už nevládzem..." 🙂 ... ale zasa zje pekne všetko...nie je vyberavý ... 😀 ...

angua27
2. jan 2013

nečítala som celú diskusiu, tak sa ospravedlňujem, ak sa budem opakovať. 😉
môj syn mám 5 rokov a polievka, ak sa nesústredí mu z lyžičky tečie na všetky strany. takže neriešila by som. 😉 nechať ho vždy trošku nacvičiť si to a potom pomôcť, aby sa najedol. 😎

nina233
autor
2. jan 2013

@madlei nemyslim si, ze som na to mala mysliet skor, od 1,5 roka na tom intenzivne pracujem a myslim, ze som nic nezanedbala. To vsak neznamena, ze lyzicku nemal v ruke uz skor. Uz od cca 9ich mesiacov vedel na co je, cize nie je mu to nezname. Papanie je aj u nas rodinna zalezitost, na obed som vzdy s nim, vecer aj ostatni.
Deti v jeho veku nemame, ale myslim, ze postaci aj nas vzor. Od septembra to isti skolka, takze vo vacsom kolektive to bude myslim lepsie. Kazde dieta je ine, ina osobnost, v niecom vynimocne, na nieco dozreje neskor. Chce to len cas a trpezlivost 😉

nina233
autor
2. jan 2013

@angua27 tak to si ma potesila, zrejme musi dozriet na to cas 😉 Pomaham mu, aj naberat, aj nasmerovat do pusinky, tak asi to chce len trening 😉

nina233
autor
2. jan 2013

@opica tiez si myslim, ze kazde dieta je ine, v niecom sikovnejsie, v niecom menej. Ostatne veci zvlada bravurne, dokonca ovlada uz cca polovicu abecedy, sam mi nosi pismenka z "puzli" a chce vediet, ake to je pismenko. Sam si pospaja niektore lahke slovicka v knihe (mama, baba, dedo a pod.), uci sa hodiny, cisla a neskutocne ho to bavi ( sam si to vyzaduje, nechcem ho ale velmi ucit, aby sa v skole nenudil). Cize je to indi vindi, deti nie su robene cez kopirku, vies to uz porovnat 😉 Tak snad aj to papanie pojde lepsie. Dokrmujem ho len pri polievke, da mu teda poriadne zabrat 😉

memma
2. jan 2013

moja ma 3,5 roka a nemozem povedat ze nevie jest, pretoze to co ma rada a co jej chuti zje pekne a je za nou cisto, ale vacsinou sa s jedlom iba hraje a je vsade naokolo. Neviem preco, ked ju nakrmime zje vsetko, ale ked ma jest sama, tak ma dost po 5 lyziciach

nina233
autor
2. jan 2013

@memma presne, ked ho nakrmim zje vsetko, ak sa krmi sam, jedlo je vsade, len nie na tanieri a zje tretinu z porcie. Oblubene jedlo spucuje jedna radost 😉

kobrtko
4. jan 2013

No, asi Ťa to nepoteší, no môj drobec jedol samostatne, keď mal rok aj niečo. Vieš, on je taký od malička, veľa vecí chce robiť sám, má to v povahe. Keď niečo, čo chce urobiť sám (napr. vyzliecť sa), urobím miesto neho- teda trochu mu pomôžem, tak sa začne hnevať a radšej mu bundu znovu oblečiem, nech si ju dá dolu sám, vtedy je spokojný. No, každé dieťa je iné.
A chodí do škôlky? Tam by sa dosť inšpiroval ostatnými deckami. Inak dosť dôležité je asi aj od takmer prvých tuhých príkrmov mu dať do ruky jeho vlastnú lyžičku a nehľadiac na to, či niečo zašpiní alebo nie, mu dať možnosť pobabrať sa v jedle a neskôr, keď bude Vás vidieť jesť, tak sa naučí pekne stolovať. Asi ho teba nejako POZITÍVNE motivovať. Nikdy ho nehreš, že špiní, vysvetli mu napr. že jemu dáš podbradníček alebo nepremokavú podložku pod tanier a keď bude chcieť a bude väčší, tak bude papať tak ako dospeláci. Ale pochváľ ho za každý úspech v stolovaní, neboj čas to všetko vyrieši, ale treba malého k tomu viesť. Držím palce

madlei
4. jan 2013

@nina233 jasne Ninus, ja som to nemyslela zle, len vies niektori rodicia cakaju az kym dieta nejde do skolky a potom sa cuduju ze to dietatu nejde. ale kazde dieta je individualita. a podla nasej malej viem, ze treba na nich skusat mozne nemozne a mat hlavne more trpezlivosti.

andrejka1983
5. jan 2013

@nina233 nechaj ho same jest a ono sa naučí samo 🙂 nekrm ho.....sadni si oproti nemu,daj mu lyžičku a misku a nech je...ty jedz tiež a nech ťa pozoruje 🙂 príde na to sam,,....moja dcera ma 2.5 roka a sama je polievku s yžicou aj si to ofuka ked je pálive a minimálne sa okyda....ale nechala som jej vždy jedlo na dosah ruky a ked chcela si zobrala 🙂 a tak sa naučila