Ako naučiť 5 mesačné dieťa papať príkrmy?

1lusia1
11. mar 2016

Ahojte. Mame 5mes aj 2 týždne a začali sme prikrmovat. 1.den roztlacena prevarena mrkva mracila sa a ako keby ju napinalo. Tak som druhy den skusila jej ju rozmixovat neúspech. Opat sa mracila, vypluvala a ako keby ju napinalo. Tak tretí deň zemiak opat to iste. Dnes zase zemiak s materským mlieckom co bezne pije a zas to iste. Včera som skusila dat aj ryžovú kasicku s mojim mlieckom a to chcela. Akú ju naučiť na prikrmy? Kedy jej to dávať? Ak je úplne hladna alebo najprv trocu nakojit? Poradte prosím. Dakujem

huahua
11. mar 2016

@juhseverzapad Ako nesoliť? No normálne, jednoducho nesoliť 🙂 Odporúča sa až do jedného roka. Sodík zvyšuje krvný tlak a myslím, že je to aj dosť veľká záťaž na obličky, myslím, že ich ešte nemajú celkom vyvinuté, alebo čosi také. Deťom stačí soľ obsiahnutá normálne v potrave (pečivo, syr...), netreba prisáľať.

lorela
11. mar 2016

@huahua Čo tam po soli, keď už aj Pribináčika môže 😅

simaaprilova
11. mar 2016

Ja by som sa vas zienky chcela spytat.ja som zacala tiez prikrmovat ako ste vyssie uviedli najlrv zeleninkovymi kasickami az kym sme nepokombinivali vsetky druhy plus aj masko(vsetko som pucila a masko len tak naskriabala na male). Vsetko zjedla.potom sme zacali aj jablcko,banan,hrusku a prisla 6.choroba ked nejedla nic len pila caj a vodu a po tej chorobe ju zo vsetkeho natahuje na vracanie,place a nedostanem do nej ani jednu lyzicku.co myslite mam zacat od zaciatku s prikrmami alebo ju nechat po chorobe oddychnut a dat jej len mliecko nejaky cas?:-/

tina2014konik
11. mar 2016

@1lusia1 Moja skusenost .. netlac na pilu, pride cas, ked ti sama ukaze, ze to chce. Asi este nenastal cas. Moja tiez odmietala vsetky prikrmy..... a az okolo roka zacala ich papat... neboj, nic nezmeskas... nutenim,len v nej vyvolas averziu.... inak mixovane prikrmy mi moja odmietala stale... a dodnes do nej nedostanem napr detsku vyzivu a vsetko, co je sladke, piskoty, atd. Prve co mi zjednakusok bol banan.. a potom po case ryzu.... ale nie zadnu krupicu atd...

lorela
11. mar 2016

@simaaprilova Určite to chce čas. Pomaly skúšaj, alebo jej dávaj to, čo mala "najobľúbenejšie".

tina2014konik
11. mar 2016

@1lusia1 netlac na pilu, ake nechce nic ine, len mliecko, tak davaj len mliecko....vsetko am svoj cas....

tina2014konik
11. mar 2016

@simaaprilova po chrobe nechaj oddychnut a davaj mliecko a kludne aj viac nariedene vodou, koli tekutinam... to nam doporucovala aj pediatricka

juhseverzapad
11. mar 2016

@huahua tak nemysli, lebo obličky sú jedny z prvých orgánov, netreba všetko veriť internetu. Soľ obsahuje jód, ktorý je veľmi dôležitý na funkciu štítnej žľazy.

mily7
11. mar 2016

@simaaprilova môžeš dať mliecko nejaký čas a zas od znova po lyzickach zavadzat prikrmy, nechať ochutnat .

Všetkým ktoré začínajú, nebojte sa ak deti nechcú zo začiatku jesť . Je len výnimočne málo detí,ktoré sa po roku nezozpapaju . Až teraz som stretla babu ktorej dcéra bola na mlieku len celý rok. Krásne 3r zdravé dieťatko. Deti potrebujú čas ako vo všetkom,potrebujú dozrieť .

tina2014konik
11. mar 2016

@mily7 plne s tebou suhlasim.... deti potrebuju cas... a dozriet.... a postupne pridu an chut vsetkemu

lorela
11. mar 2016

@juhseverzapad Ale nie u pól ročného dieťaťa.
No nehnevaj sa, ale to už je naozaj silná káva takto malému dieťaťu soliť.

juhseverzapad
11. mar 2016

@lorela moja ochutnala v tom veku aj zmrzlinu, keksíky, všetko ovocie, jogurty + to čo sme jedli my. Má 3 roky, ešte nebola chorá a to už chodí do škôlky, sama si vypýta čo chce. Netreba sa báť, veď človek ako druh je všežravec!

simaaprilova
11. mar 2016

@mily7
@tina2014konik
@lorela
Dakujem baby za odpovede.uz som bola zufala ze co mam robit ked pred choroboh vsetko krasne zjedla a teraz toto ale povzbudili ste ma🙂 lebo uz aj z okolia som len pocuvala ze je mala vyberava a mam ju nasilu stopat .co sa mi ale nepacilo uz ani ako napad nasilu dzgat male dieta.tk by sa jej cele papanie len zhnusilo:-/ dakujem este raz🙂

mirkaaa80
11. mar 2016

@1lusia1 no treba len vydrzat. Postupne....moj maly odmietal 2 mesiace, ale raz to pride, uvidis. A ked uz sa naucil papat zeleninku a mali sme obednajsie kojenie vynechat a papat prikrm, tak to spapal, ale este si dal aj to kojenie.

lorela
11. mar 2016

@juhseverzapad Tráviaci trakt ešte nie je uspôsobený na takéto poživatiny, nehovoriac o tom, že malé dieťa, aspoň do tých 3 rokov, kým rodičia môžu ovplyvniť v plnej miere stravu, by malo dostávať v rámci možností naozaj len to najzdravšie (narážam na rafinovaný cukor, stužené tuky, emulgátory - ktoré v 6. mesiacoch nie sú na mieste). Tohto názoru som zase ja.

juhseverzapad
11. mar 2016

@1lusia1 netreba sa báť, každé jedno dieťa zo začiatku odmieta. Ja som bola nonstop zafŕkaná 😀 Začne papať, keď sa bude chcieť.

mily7
11. mar 2016

@simaaprilova aj keby bola vyberava ,nasilu stopat nech sa stopu ti hlupáci, prepáč ale už mám dosť 😳mám také deti,moji pri zuboch odmietali jesť, prvé prikrmy hrôza celé mesiace. A starší má 4 a vyberá ale jedava a mladšia papa lepšie ale mlieko bolo top dlho u nich. O nič neprisli. A pamataj si deti majú svoj čas či pri jedle ,rozpravani, odplienkovani, stále to bude o individuálnych potrebách a čase😄

juhseverzapad
11. mar 2016

@lorela Tráviaci trakt je plne vyvinutý v 3. mesiaci, nová doba a choré myslenie je zabijakom novej generácie, lebo paradoxne, čím viac ich chránime, tým viac ubližujeme.

lorela
11. mar 2016

@juhseverzapad Vyvinutý, ale nie pripravený na trávenie ťažkých jedál. Organizmus malého dieťaťa nevie "bojovať" s nevhodnými zložkami potravy v takej miere, ako dospelý.
Hmmm, kde by bola nová generácia, keby nebolo skúseností tej predošlej...

tina2014konik
11. mar 2016

@simaaprilova nic nasilu, ona je len slabucka po chorobe a jedlo by jej len pritazilo, dieta vie co potrebuje.... moja napriklad ani teraz nechce k masu prilohu.. papabud prilohu alebo masko...a ked nema chut na normalne jedlo, tak to vzdy zachrani mlieko a to ma uz 2 a pol roka 🙂 .... nepocuvaj okolie,,,, aj mne vraveli, ze malicka je vyberava, ze nechce lizatko ani mliecnu cokoladu a ze je divne dieta.. ked je chuti horka cokolada, kysla kapusta a sunka bez chleba 🙂 ...dieta uz podla vone jedla si vybera ci je to pre neho dobre... a vetky prirucky o prikrmoch od 4 resp 6 mesiaca su teoria... keby si bola videla ako moju anpisano pri mrkve a plakala... tak som sa na to vykaslala a vsetky doporucenia knih i lekarov anechala to tak.. a teraz miluje varenu zeleniny.. mrkvu, karelab petrzlen, kapustu.. len to chcelo cas... tak drzim palce... 🙂 nakoniec, nepoznam dospeleho,co by pil len mlieko.. vsetci sme z toho casom vyrastli a papame normalne 🙂

tina2014konik
11. mar 2016

@lorela presne tak traviaci system sa u deti vyvija do 5 roka zivota.. preto neponahlat a "nepatlal pate pře devate".... lebo tym salen zbytocne zatazi organizmus a vznikaju alergicke reakcie... a ono staci len par mesiacov pockat, az ten traviaci system dozreje.. a dietatu to zacne aj chutit 🙂 my sme zo zaciatku boli osypani a mali hnacku skoro z kazdej zeleniny... a teraz... pohoda... chcelo to cas 🙂 takze neponahlajte nikam..lebo aj ta zelenina, co sadnes pestuje je plna chemie a dusicnanov...

juhseverzapad
11. mar 2016

@lorela Ako dieťa pripravíš, tak bude reagovať. Čiže, v materinskom mlieku, ak sa žena stravuje normálne - všetko, tak dieťa prijíma protilátky a tým je pripravené aj na tie škodlivé, to je evolúcia, stále sa vyvíjame a prispôsobujeme sa aj na tie životu nie zrovna prospešné látky.

simaaprilova
11. mar 2016

@mily7 tak toto je velmi pekne napisane🙂kazdemu odcitujem tu poslednu vetu ta je vystizna🙂

tina2014konik
11. mar 2016

@mily7 plne s tebou suhlasim...vsetko ma svoj cas.... na toto su tabulky uvadzane v knihach uplne nanic..maximalne tak na vystresovanie matky

simaaprilova
11. mar 2016

@tina2014konik potesila si ma velmi🙂 dobre sa to cita ze v tom nie som sama lebo z okolia(hlavne starsia generacia co stopali deti hlava nrhlava vsetkym aj ked deti nechceli) mi vsetci hovoria ako im deti ukazkovo presli z mlieka na normalne jedlo,na prvy sup zjedli celu misu bez zababrania bez "ceremonii" a zd ja mam doma mimozemstana:-/ pritom akk zistujem je to uplne obycajny normalnh priebeh.ziadny fenomen

tina2014konik
11. mar 2016

@simaaprilova ano mas upne normalne dieta, len okolie je tak trochu nenormalne, lebo uz zabudli, ako to bolo u nich 🙂

lorela
11. mar 2016

@juhseverzapad Sú určité škodlivé látky, na ktoré organizmus neprivykne nikdy a tým pádom ho nebude nikdy ani tolerovať. Len do určitej miery - do určitého množstva.
Ako príklad stačí uviesť imunitu dieťaťa, hoci len na bežné detské choroby, ktoré nachytá v škôlke. Len silný organizmus s dobrým základom (nielen tým genetickým) dokáže plnohodnotne a vo väčšej miere odolávať.

huahua
11. mar 2016

@juhseverzapad Pokiaľ viem, deti sa rodia s plne vyvinutými obličkami, teda anatomicky ale funkčne sa vyvíjajú ešte niekoľko rokov. Nejdem sa hádať, nemám patent na rozum, ale tiež dám na rady detskej lekárky. Pokiaľ tebe povedala, že soliť dojčatám je ok, tak soľ, mne povedala, že soliť nie, tak nebudem. 🙂 Inak môj syn bude mať štyri roky a nevie si vyfúkať nos, pretože ešte nemal ani riadnu nádchu 😉 takže hádam som z neho tým stravovaním nejakú padavku nevychovala...

juhseverzapad
11. mar 2016

@lorela Tak moje dcéry majú dobrý základ, tým, že som im dopriala všetko. Napr. soľ určite nepatrí k tým na ktoré si organizmus neprivykne.

juhseverzapad
11. mar 2016

@huahua Moja má 3 roky a tiež ešte nevie, čo je to byť chorá. 😀 Tak, kde je pravda? 😀 😀