Akú pripraviť prvú mrkvičku pre dieťa?

ssussie
24. nov 2012

No dnes je to uz hold tak - stale viac zien najprv studuje potom robi karieru a az ked ostane na materskej zisti, ze je na prd gazdina - moj pripad. Na poslednej poradni nam lekarka povedala, ze mozme nase 4 a pol mesacne slniecko zacat prkrmovat. Viem, ze prva bude mrkvicka. A ako ju urobit? Chapete ... mne aj caj prihori ... ale nie, az take tragicke to nie je ... ale kebyze mi date rozobrat pocitac alebo navarit veceru - tak si vyberiem ten comp :-P Takze aky hrniec je najlepsi - smaltovane su nebezpecne, antikorove uz takmer zakazane ... tak neviem. Ma mat maly vlastny hrniec? A asi aj tanierik a lyzicky - co po jedle vysterilizujem, vsak? No cize ideme na tu mrkvicku - hrniec, do nej voda (aka - varit v dojcenskej?), ta zovrie - supnem osupanu mrkvu (porezat na kocky - a aku - ved uz aj mrkiev je kopec druhov) a varim ... kym nezmakne? To asi kolko? potom necham vychladnut, popucim a sup papat?

Dakujem za rady empatickym mamickam, sliepky co sa mi budu vysmievat, nech mi vylezu na hrb :-P

bodka70
24. nov 2012

@ssussie , ahoj myslím, že s hrncom si nemusíš robiť ťažkú hlavu, stačí že nebude obitý, poškriabaný alebo s hrdzou, nemusí byť špeciálny pre dieťa. Sterilizovať tiež nemusíš, veď vo vnútri bude vriaca voda pri varení. Očisti mrkvu, odrež tú zelenkavú časť hore, tam je najviac škodlivín, pokrájaj na menšie kúsky, nie úplne na drobno, nech sa nevyvaria všetky vitamíny. Daj do vody a uvar. Mrkva nemusí byť úplne rozvarená, lebo to aj tak rozmixuješ na začiatku, neskôr, keď bude bábo staršie, tak popučíš vidličkou.
či je tak akurát, zistiš vidličkou, pichni do zeleniny, keď už sa dá ľahko napichnúť, ale nerozpadáva sa, je akurát 🙂.

xlucia
24. nov 2012

@ssussie tak dnes si to zabila 😀 . varit komp 😀
no ale k veci. tvoje dieta ma na prikrmy este min. mesiac cas, to k zastaralym nazorom tvojej dr.
nic netreba sterilizovat, ani tanier, ani hrnce a uz vobec nie lyzicky, lebo krmit zacnes plastovymi
kup ich v detskom odd. tescu, alebo v DM, a urcite viac kusov. jednou sa bude "krmit" dieta samo, druhou budes stihat ty
hrniec v poriadku akykolvek cisty, mimo hlinikoveho.
nacistis mrkvu, nakrajas na drobno, zalejes dojcenskou vodou a varis. ked do nej pichnes a bude makka, mas ju uvarenu. nechas trochu vychladnut, das to misky, riadne pomagas, pripadne das lyzicku, ci dve z tej vody, co si to v nej varila.
a papate. riadne ale ozaj riacne to popuc vidlickou, ale keby sa nahoudou dieta drhlo tak az potom to mixuj.
lepsie ak si dieta hned zvyka na male kusky.
ok?

ssussie
autor
24. nov 2012

@bodka70 no takze nebola som uplne mimo 😀

ssussie
autor
24. nov 2012

@xlucia lyzicky uz mame, tanier je na ceste ... az taky debil nie som ...iba lavoruky poldebil :D

ssussie
autor
24. nov 2012

jaj a svokra chcela dat vyvarenu mrkvu z polievky - to je skoro vsak?

bodka70
24. nov 2012

@ssussie , v pohode, ja s varením nemám problém, i keď zase sa nepovažujem za super kuchárku. Každý má nejakú slabosť, ja zase naopak ako ty - "maturujem" pri každom návode na použitie pri každom prístroji zložitejšom od fénu 😝 😀 😀 😀 .

xlucia
24. nov 2012

@ssussie ved ja som ti nepisala ze si debil 😲 , ma ani nepadlo, by som si take nieco ani nedovolila 😲 😲 😲
keby mala zjedla kusok cistej mrkvy varenej vo vyvare, tak sa jej nic nestane, len vyvar je slany....

bodka70
24. nov 2012

@ssussie , ako na to sa nezomiera, keby si mu dala aj takú mrkvu z polievky, ale určite vhodnejšia je varená osobitne pre bábo bez soli a korenín.

bodka70
24. nov 2012

@xlucia , si ma predbehla, rovnaké príspevky píšeme 😅 😅 😅

xlucia
24. nov 2012

@bodka70 toz zazrate maminy 😀 😀 😀

bodka70
24. nov 2012

inak pri mojom druhom dieťati som išla presne ako podľa knižky, prvý príkrm mrkvička, neskôr som pridala zemiak, potom cuketu, potom ďalšiu zeleninu, až potom prvé ovocie. Bo vraj aby si dieťa nezvyklo na sladkú chuť ovocia a neodmietalo zeleninu. Pri prvej som to nevedela a začali sme rovno tým najsladším - banánom.
A výsledok? prvá dcérka zbožňuje zeleninu, najobľúbenejšie jedlo - špenát. 😉 . No a tá druhá doteraz nezje to, s čím sme začínali : mrkvu a zemiaky a nezje takmer žiadnu zeleninu (len zeleninový vývar občas) a ovocie miluje. takže tak 😝 😀 😀 😀.

kata13
24. nov 2012

@bodka70 a myslis, ze to je tym, ze jedna zacinala ovocim a jedna zeleninkou? alebo je to len nahoda 😕 ja sa chystam zacat o mesiac s prikrmami

ssussie
autor
24. nov 2012

@xlucia netvrdim ze si to pisala, len si robim srandu na vlastny ucet 😀

soldi
24. nov 2012

@ssussie ahoj, sympaticky prispevok 😀
takze, mam pre Teba dve velmi prakticke rady 🙂

rada cislo jedna: kup si nieco taketo: http://www.originalbabyshop.eu/parny-varic-mixe...

ma to tri funkcie: upari to zeleninku, rozmixuje ju a podla pootreby aj rozmrazi a zohreje 🙂
su rozne za rozne ceny a daju sa kupit aj pouzivane. vyhody su: rychla priprava a minimum riadov. ja mam syna, ktory ma rok a pol a tato vecicka ma u nas stale vyuzitie 🙂 plus zabera velmi malo miesta 🙂
robim mu tam napr. aj presnidavky 🙂

rada cislo dva: do detailov rozobrane prikrmy, najlepsia stranka aku som kedy videla je tu: http://kojeni.net/prikrmy.php
su tam dva subory, v jednom sa pise o tom ako klast lyzicku do ust dietata, ako rozpoznat spravne potraviny (napr. kvalitne maso) ako konkretne a kedy zavadzat.
druhy subor su tabulky, co sa moze jest od ktoreho mesiaca s rozdelenim pre kojene a nekojene deti 🙂

ako nevyziadanu radu cislo tri Ti odporucim miesto umelohmotnych lyziciek silikonove, vela praktickych dovodov, nechce sa mi ich rozpisovat, ale su proste lepsie 🙂

bibistec
24. nov 2012

este ze na zaciatku to vobec dieta nemusi papat, nevadi dokrm mliekom, aby nebolo hladne, ked zje 2 lyzicky si kralovna ale aj tak dokrm mliekom.

slavka034
24. nov 2012

ssussie...veľmi sympatický príspevok 😀 😀 😀 😀 😀 myslím že hocičo navaríš svojmu miminku tak mu chutiť bude isto))))

vlnka81
24. nov 2012

@soldi ani nevies ako si mi pomohla 🙂 cez sviatky sa chystame na hory (nebude tam kuchynka) a nas drobec bude mat prave nieco cez 6 mesiacov a ja som prave dnes rozmyslala ci neexistuje nejaky maly parny hrniec pre deti . a hla hned aj s mixerom 😀 skvely link, velka vdaka.
mozem sa spytat - mas tuto istu znacku? mne sa ta cena zda brutalne premrstena...ale ak odporucis tak by sme do toho asi sli. ak mas teda tento druh mozem sa spytat na presne rozmery (pises ze je maly co je plus)? dalsi velky paksament do kuchyne mi veru nechyba 😀 aj na cestovanie by sa tiez zislo nieco malinke...a este by ma zaujimalo ci ten mixer vie mixovat aj na hrubo. asi to zrejme zalezi od toho ako dlho mixujes, ci? uff asi blba otazka ale ja som na tom podobne ako sussie - v kuchyne sa velmi neohrejem ☹

verronicka
24. nov 2012

@ssussie ahoj, vlastny hrniec babatko nepotrebuje,lyzicka najlepsie silikonova (lepsie sa s nimi dietatku papka).
Ja varim len z dojcenskej vody, ocistis mrkvicku, umyjes, nakrajas na kolecka,das do hrna zalejes vodou a varis do mäkka (cca 20min). Vodu zlejes prip. vyberies mrkvicku do inej nadoby a rozmixujes na kasu -podla potreby pridas ten vyvar zo zeleninky uvidis casom sama podla konzistencie 🙂 (rozpucit vydlickou mozes skusit neskor podla toho ako bude dietatko papkat,lebo kazde je ine. My mame 7,5mes. a stale mixujeme 😀
Za tak 3 dni mozes pridat do mrvicky aj zemiak. Postup ten isty ocistis, umyjes, nakrajas na kocky a varis spolu s mrvickou v hrnci. Ak neni ziadna zla reakcia za 2-3dni mozes skusit inu zeleninku (napr. brokolicu, karfiol -ale bez stopiek tie naduvaju). Ale vzdy pridavas len jeden druh zeleninky. Neskor mozes kombinovat podla chuti ako chces napr. aj 3 suroviny naraz.
Ja kupujem hocijaku zeleninu, co je v obchodoch, ak nie si zamerana na BIO tak je jedno aku zeleninku kupis, sama na nej vidis ci je cerstva a pod.
A urcite by som este varila dietatku samostatne, lebo nic neochucujes. Držim palce 🙂

soldi
25. nov 2012

@vlnka81 ahoj, su aj ine znacky, aj avent ma, podla mna to je jedno 🙂 tento konkretne mam aj ja a tu je podstatne lacnejsie 🙂 http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=12059597&tab=5 tam stoji rovnako ako avent. mne sa dizajnovo paci viac ta beaba, rozmery ma fakt male 25*12 a pritom sa tam zmesti vela. da sa k nemu dokupit aj cestovny kufrik a rozne nastavce, napr. na robenie cestovin, alebo ryze 🙂
a hrubka mixovania zalezi od toho, ako dlho mixujes 🙂

inpurity
25. nov 2012

aaaach, zas ma raz mierne zdvihlo zo stolicky 🙂

nase mimi sa narodi onedlho a ja uz teraz viem, ze postupy, ktore praktizovali nase mamky boli a este stale su najnormalnejsie - pretoze si neviem tak celkom predstavit, ze by mi mama utekala kupit moj vlastny hrniec na mrkvu alebo zemiaky.. toboz nie dojcensku vodu - ved ked sa nieco vari, voda tym varom pochopitelne prejde a tym sa v nej zabije vsetko " zle " ... naco tie vsetky caviky okolo?

skor si berte priklad z tradicnych postupov nasich mam a babiek a uvidite, ze usetrite haldy prachov a siahodlhych uvah ... ved tie deti nebudu na nic normalne zvyknute, od malicka im predsa treba budovat imunitu ... jedna znama dokonca nedovoli vziat jej dvojcata na ruky nikomu, kto ma rozpustene vlasy ( lebo je na nich lak a prach !! ) tak kazdej hned podstrci gumicku ... a to je, vazeni, uz naozaj vazna diagnoza ... pretoze vychovat dieta v sterilnom prostredi je pren to najhorsie ... a ze je to proti prirode, ani nemusim hovorit ...

fakt to neprehanajte, zacina to byt miestami necitatelne

vlnka81
25. nov 2012

@soldi dakujem 🙂 uz som ho vcera vecer objednala, nasla som ho nakoniec za 120 eur aj s postovnym , len aby ho mali na sklade (co pisu ze maju 🙂 mali ale len farebnu kombinaciu sorbet co je zelenkava s orandzovou, tiez velmi pekne 🙂 manzel gulal ocami pretoze este sme ani dokrmovat nezacali a uz je par stoviek fuc 😀 (stolicka, paksamenty ako lyzicky, pdbradniky, misky) ale dakujem 1000x. a pozreala som si aj tie accesories k beabe - ufff hned som ich nasla par co by som hned brala 😀 ten kufrik je super. mas aj tu vsuvku na ryzu a cestoviny?

soldi
25. nov 2012

@inpurity vazena dama, staraj sa o seba 😉 a pis potom, ked bude dieta na svete 😉

@vlnka81 no, aj to je fajn cena, pred rokom sa dal kupit za 70, takze to slo riadne hore 😒
ja mam bielo cerveny- gipsy a je potom aj taky bledosedy, ale u nas byva malokedy 🙂 a mam aj tu vsuvku, ale s tou som spokojna nebola- my robime basmati ryzu a tam to nekonecne dlho trvalo. mozem posunut za 10 eur vratane posty ak chces 🙂
inak odporucam k nemu kupit jeden ten velky poharik- na ohrievanie jedla, lebo tam presne pasuje 🙂

vlnka81
25. nov 2012

@ssussie nuz hovoris mi z duse 😀 😀 tiez som mala prve bejcy v 30tke ale nelutujem vobec, postihala som toho kopec a nemam ziadnu kariernu frustraciu a ani uz ma nelaka velmi cestovat kedze som aj to stihla. nejake destinacie mam este v zalohe na dochodok 😉 😀 😀
ja by som urcite zo zaciatku davala dojcenecku vodu, urcite by som nechcela aby maly pil fluor a ine zazraky ktore tam plavaju. tiez tvrdost vody moze byt vselijaka. a tu nejde o posilnenie imunity, ta si pride na svoje ked maly zacne vymetat kuty 😀 mam tiez z roznych zdrojov, ze najviac dusicnanov je v strede mrkvicky - co je zial ta najsladsia cast, tak isto hlubiky od brokolice a karfiolu maju kopec dusicnanov..
dak drzim palce, a nzeufaj ak to nepojde hned (mam par kamosike kt su uz na 6. m a zacali prikrmovat) tak tie prve tyzdne to je vacsinou hra a motivacia 🙂

@bodka70 jeej tak to si ma potesila 🙂 tak ak nam nepojde zeleninka nebudeme na to vobec tlacit a dame rovno mnamky bananik 🙂 vsak ak si predstavym ze potom sladulinkom mliecku maju priejst rovno na mrkvicku , ktoru mimochodom sama nemusim tak uplne chapem ze vacsinou prve davk skoncia na stene 😀

@inpurity no a tym gumickam sa vobec necudujem, u nas si ich navsteva vypyta sama ak nehce prist o vsetky svoje vlasy 😀 😀 maly ich pouziva ako lana aby sa dostal na "vrchol " hlavy 😀 😀 je to maly akrobat, asi ho dam do cirkusu 😀
v dobach nasich starych mam nebolo take zaspinene prostredie - ani vzduch, ani poda, ani voda ☹ ziadne lietadla, ziadne chemikalie v pode, atd. ..natrhla si zeleninku rovno zo zahrady... teraz nemas v zelenine istotu ani ked kupis s oznacenim BIO ☹
a varom vody sa nicia bakterie, urcite sa nevyparia dusicnany, ktore su sice skvele pre travnik ale nahromadenim v tele babatka mozu zle vplyvat na prenos kyslika v krvi (alebo tak nejako) takze ja by som to urcite nepodcenovala. drzim place k prvym prikrmom 😉

brnka
25. nov 2012

@ssussie a do hotovej mrkvicky daj par kvapiek olivoveho oleja. Inak ja nie som zastancom kupovanych prikrmov, ale pri tej mrkvicke myslim, ze kludne mozes kupit hotovu. Drobec aj tak prve dni zje len trosicku.

denaalubos
25. nov 2012

@inpurity Mna podvihlo zo stolicky,ked som precitala tvoj najmudrejsi prispevok,na ten urcite cakala a pokial citam dobre, ona sa iba pytala ako na to,ved pise ze nie s kuchynou kamoska 😔 ale takyto prispevok cakala....takze asi tak
@ssussie ked ti mozem poradit,tak skus ti mrkvicku dobre pretlaccit a uvidis ci bude cchcet aj taku papat. Tak poradila aj mne kamoska a som rada. Lebo niektore deti ked papaju pomixovane nemusia potom chciet prejst na tuhsiu stravu prikladiba pretlacenu lebo ich bude napinat mozno ked zacitia kusok dacoho. Chapes,lebo som sa nejak zamotala,tak dufam,ze som dobre napisala. A necitaj tie prispevky co ti tu hned zakazuju zacat prikrmovat zevraj skoro,aj my sme zacali tak a vela inych tak zacina. 🙂

xlucia
25. nov 2012

@inpurity empatia a IQ nula bodov. ak prevaris vodu, chemicke zlozenie sa ti nezmeni, a v mnohych oblastiach nie je pitna voda vhodna pre dojcata.
este potrva kym prides k zdrarnemu koncu, kym porodis, a duplom kym zacnes prikrmovat..... a uz mudrujes a kricis hop, kym si nepreskocila 😖
ty sa riad starymi mamami. hlavne podla vzoru svokry prikrmuj najneskor v druhom mesiaci a mozno trochu skor, ak sa ukaze ze mas dieta s ekzemom.....
a hlavne ani kojit nemusis.... vsak my sme vyrastli na sunare 😲

domak2
25. nov 2012

@ssussie ahoj, ja suhlasim s @xlucia, ze kludne este mesiac pockat, o nic nepridete 🙂 Inak ja som malej kupila maly parny hrniec, zda sa mi to rychlejsie a ze vraj aj zdravsie, ale kto uz dnes vie 🙂 no a kupila som aj malicky mixer ,uvarm do makka , mixnem, ak sa ti to bude zdat moc huste mozes dat MM ak kojis, alebo aj UM, no a po tomto vsetkom mi mala zjedla jednu lyzicku z ktorej polovicu vyplula 😀 inak tu je pekny clanok o prikrmoch https://sites.google.com/site/blogodojceni/http...

vikipollard
25. nov 2012

@soldi ahoj aky velky poharik do tej beaby mas namysli prosim,mozes mi hodit link dakujem

vlnka81
25. nov 2012

@vikipollard myslim ze @soldi myslela tento poharik

http://www.slune-cz.cz/beaba-kelimek-na-jidlo-1...

mas aj ty beabu?

vikipollard
25. nov 2012

@vlnka81 dakujem ano mam, ale este len zavretu v krabici, este som ju neskusala. 🙂