Čo robiť pri dlhotrvajúcom nechutenstve u 3-ročného dieťaťa?

alessia443
1. okt 2019

Maminky, je tu niekto, koho dieta doslova nenavidi jedlo? Syn, teraz 3,5 rocny,, v podstate od narodenia odmietal jest, nechxel sa kojit, flasu odmietal uplne, nechcel prikrmy, a celkovo jedlo doslova nenavidi. Kazde jedno jedlo, kazdy den je peklo, krici, place, ma zachvaty akonahle zbada tanier s jedlom... Stalo sa, ze si az kaslom vyvolal zvracanie, len aby nemusel jest.. Robim co mozem, vymyslam, vyvaram jedla ktore by mu chutili, ale vacsinou neuspesne. Jedine, co plati, su vyhrazky,typu, ked nebudes jest, nedam ti sladkost, nepustim rozpravku, atd... Je to hrozne,ale nic ine nefunguje.. Myslela som, ze pomoze skolka, ale mam pocit, ze sa.to este zhorsilo, oni totiz jedenie nechavaju cisto na nom a ja to doma donho musim doslova natlacit,inak by sa toho ani nedotkol. Pediatricka radi nevsimat si to, ale da sa to tri roky nevsimat? Nedat mu jest je prenho najvacsia motivacia a odmena. Existuje vobec nejaky odbornik, ktory by sa tymto zaoberal? Alebo nejaky pripravok na chut do kedla? Dakujem za vase rady.

diewcatqoo
1. okt 2019

@alessia443 ahoj, ja mam doma nieco podobne. Syn bol odmalicka nejedlik. Boli dni, kedy zil len na vode a ziadne jedlo som do neho nedostala. Kludne aj dva dni takto vydrzal, na treti zjedol pol sucheho rozka a dalsie dva dni zas len voda. Bola som zufala a vela som sa kvoli tomu naplakala. A este tie debilne reci ostatnych typu "co mu nedas najest" a pod.
A neskutocne ma vytacali reci, ze ziadne decko od hladu este dobrovolne nezomrelo. Nedokazala som pochopit, ako mi moze niekto radit to, aby som dietatu nenukala jedlo.. ved musim mu ponuknut a dohliadnut na to, aby nieco zjedol. Az som si raz povedala ok, kaslem na to. A cuduj sa svete, akonahle som prestala riesit jedlo, syn si sam zacal pytat. Postupne sme sa dopracovali k tomu, ze momentalne zje ranajky, desiatu, obed, olovrant a veceru. Su to sice porcie ako pre pol rocne dieta a striedame par jedal dookola, ale aspon to uz pre nas nie je utrpenie.
Radim ti nachvilu to prestat riesit. Ja viem, ze je to velmi tazke, ale mozno si mu sama nechtiac vytvorila k jedlu blok, ked ho nutis. My matky chceme tak dobre pre svoje deti, ze niekedy to je az na skodu. Neries jedlo, nechaj to naozaj na nom aspon par dni a uvidis, co bude. Hlavne nepovol a nenechaj sa vyprovokovat a zas mu nasilu neponukaj jedlo. Aky je jeho denny jedalnicek? Davas mu aj nejake snacky pomedzi hlavne jedla? Ak ano, tak tym si moze zaplnit brusko a potom uz ostatne nezje.
Krvne testy si mu nedavala robit? Niekedy zvykne byt nechutenstvo pri nedostatku zeleza. Pripadne moze mat nejake intolerancie, preto sa vyhyba jedlam, ktore mu robia zle.
Inak ja som davala na podporu chuti do jedla Nutrolin B, su to vitaminy B skupiny + laktobacily, ale nejaky extra zazrak sa nekonal. Existuje aj Pediakid na chut do jedla a potom este mozete skusit pangamin, co su pivne kvasnice. Pripadne, ak by to bolo naozaj zle a videla by si na nom, ze je z nedostatku jedla nejaky malatny alebo co, mozes mu dat vypit nutridrink.

brendaa
1. okt 2019

@alessia443 ja mam zatial otazky... co ma rad, ma oblubene jedlo, ma cas a jedenie? Je aktívny, sklesly, pochudnuty, rastie, v noci dobre spi ? Co tekutiny.... Dzusiky, pije mlieko?...

snehulienka8
1. okt 2019

@alessia443
ako casto jedava? co? skus krmit 3x denne. to by mal byt dostatocne hladny, aby mal chut..
skus zistit, preco nechce jest.. ak nepovie tebe, tak tatovi, babke, psychologovi, skus ineho lekara..
nasmu na nechutenstvo zaberaju kvapky B12 a nechat ho vyhladnut..ale, nema s jedlom taky problem, ako ten vas..
nedrzi niekto u vas dietu, nevyjadruje sa o jedle negativne? znamej 7r dcera mala nabeh na anorexiu, lebo "maminka dietovala" a dieta ju bezhranicne obdivovalo a kopirovalo...
drzim pace

nikuskaa92
1. okt 2019

@diewcatqoo kde kupit ten nutridrink? Je volnepredajny ?

alessia443
autor
1. okt 2019

Dakujem Vam za reakcie, dievcata. Zelezo v krvi ma v poriadku. No musi byt nieco, co mu sposobuje to, ze neciti hlad ani nema na nic chut. Ale co? On zje z donutenia nejaku kasu na ranajky, potom doobeda nic, na obed z donutenia polievku, potom uz nechce nic, ale vacsinou donho dostanem nejake maso s prilohou, aspon trochu. Zvysok dna uz nechce jest nic. Dnes vecer som donho vyhrazkami dostala aspon trochu suchych cestovin🙏. Takze ak zvladne aspon tie tri chody pocas dna (medzi tym nic), tak skacem po strop od radosti... Ale je to boj.. Ovocie a zelenina? O tom mozem snivat...Mliecne vyrobky? Pch! Dobrovolne zje iba uhorku, to je jedine jedlo, ktore vezme na milost!🙂 Nic ine mu nechuti.. On snad zije z nejakej energie z vesmiru,, ci co...
Skusim nejake tie vitaminy, ako ste spominali.. A skusim to teda na par dni neriesit, i ked sa zas bojim, aby sa mu este viac nescvrkol zaludok🤦.

janinah
1. okt 2019

Na sladenie používajte glukozu a ešte radím psychologa,tým nanucovaním si mu celý proces jedla premenila na stres /nemyslím to v zlom,človek robí čo vie a musí/...u nás bolo také obdobie jedno celé leto,tri mesiacežil o kakavku a hrianke s maslom,semtam hranolky,prežil a potom pomaličky sa rozjedol,ovocie ,zeleninu nezje dodnes,a to má už 14r.

lija22
2. okt 2019

@alessia443 nema ziadnu diagnozu? uvazujem, ze napr decka s autizmom mavajuproblem s papanim, inac citia chut a konzistenciu jedla, inac citia hlad/nehlad a preto jedia len to iste dokola a casto ledva aspon nieco. Myslim, ze takyto problem moze mat aj zdrave dieta, len co citam prekonali to vsetci, len tak ze z tohovyrastli, proste casom preslo. och musi to byt hrozne pre vas oboch

ptmt1011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diewcatqoo
2. okt 2019

@nikuskaa92 nutridrinky predavaju v lekarni a mozno este v nejakych obchodoch pre sportovcov. Zijem v cesku a tu su volnopredajne, neviem ako je to na slovensku. Ale pred podanim dietatu by som sa pre istotu opytala lekara.
Inak, existuju aj nejake jogurty a tycinky, ktore su velmi kaloricke a maju v sebe ziviny. Poznam mamicku, ktora ma uplneho nejedlika (v 2r mal 8kg) a oni dostali na predpis taketo jogurty a tycinky, pomedzi to este davala na odporucanie lekara nutridrinky.

brendaa
2. okt 2019

@alessia443 skus da opytat na Peritol detskej lekarky, ozaj zabera🙂

sunnybaby15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alessia443
autor
2. okt 2019

@sunnybaby15 No, on ma praveze velky problem aj so spankom, je velky ale fakt ze velky nespavec, takze ta ospalost by nam veru aj vyhovovala🙂. Ale rozumiem, ze s takymito vecami opatrne, takze urcite by som to zvazovala a brala ako poslednu moznost. Ale poradim sa o tom s lekarkou.

sunshine007
2. okt 2019

Mali sme doma presne to isté, ale nie od narodenia, u nás to bolo od ukončeného 3.mesiaca. Natrápila a naplakala som sa statočne. Dnes vo veku 2 rokov je spánok aj jedlo relatívne OK. A čo nám pomohlo? Pevný režim a nenútiť! Vždy v rovnakom čase jedlo (5x za deň), vždy v rovnakom čase spánok. Ak dieťa nechce, odložiť bokom a ponúknuť až ďalšie jedlo v obvyklom čase. Snažiť sa ponúkať to, čo ma dieťa rado, opatrne pridávať nové chute (tak lyžičku z nového jedla a dosť). To je alfa a omega. Postupom času som zistila, že keď malá 4 dni vyvadza, vrieska, nespi a neje (len zobe), na piaty deň zje viac a pospi cez obed aj 3 hodiny. Tieto problémy súvisia predovšetkým s nezrelym CNS, ale to je na dlho debata...

brendaa
2. okt 2019

@sunnybaby15 poznam vela deti, co to uzivali, pomohlo detom aj rodicom🙂no ako som pisala treba sa poradit s lekarkou. Mas to podobne ako s dithiadenom, Trifedom,..... Budeme sa tu dohahovat? 😁😅Autorke som napisala, ze sama poradit s lekarkou, no pri nechutenstve pomoze, deti sa rozpapaju. Ja nie som za nutri drinky, moj nazor. MIER

sunnybaby15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brendaa
2. okt 2019

@sunnybaby15 pre mna nutridrink je iba nahrada stravy, problem neriesi, nerozpapa sa z toho... tiez poznam v okoli co to uzivali.... Používajte len na základe odporúčaní lekára alebo kvalifiko vaného pracovníka v oblasti klinickéj výživy. Od 3 rokov veku. Zvýšená opatrnosť je potrebná u detí od 3 do 6 rokov veku.
Zabudla som napisat nie vsetkym detom chuti jest, niektoré sa rozjedia v ms, niektore az na strednej. No viem ako potrapi rodičov nejedenie. 🙂
@alessia443 drzim palce.