Dvojročná dcéra nechce nič jesť

jahodiss
12. apr 2021

Ahojte, určite tu bolo už týchto tém milión no ja mám trochu iný problém. Už od začiatku som si všimla, že to nebude veľký jedák, no zato som ju nikdy nejak veľmi nenútila do jedla. Mala vybratých pár potravín, ktoré jedla, z ktorých som vedela pripraviť viacero jedál. Postupom času mi začala čoraz viac aj z tých vybraných jedál odmietať obed či raňajky, ktoré som jej pripravila. Dostali sme sa do takého bodu, kde začínam byť naozaj zúfalá. Nechce mi jest žiadnu zeleninu, ani mäso. Jej jedálniček vyzerá ako keby mala predpísanú diétu. Všetko suché, bez ničoho. Prosím, ako ju donútiť viac papať? Zachvíľu ide do školy a mňa chytá panika, keď si pomyslím, že tam bude trucovať skrz jedla. Poraďte prosím.

patka06
12. apr 2021

žiadnu paniku ...väčšina detí sa práve v škôlke naučila jesť všetko a bez vymýšľania, keď jedli ostatné deti ...ja tomu hovorím davová psychóza
Predpokladám, že dcérka nemá staršieho súrodenca, ktorý by bol "vzorom" v jedení ..tak to musíte byť vy rodičia ....stolovať stále spolu, pripraviť jej jedlo ale zároveň nechať ochutnávať aj z vašej porcie...a hlavne nenútiť nasilu
Ak nezje raňajky obed večera ....vylúčiť z jedálnička akékoľvek maškrty

elizabet173
12. apr 2021

@jahodiss deti v tomto veku väčšinou vymýšľajú, niekedy tým pútajú na seba pozornosť, niekedy tým rodičov dokonca vydierajú. Ako reaguješ, keď jej dáš raňajky alebo obed a ona ich neje? Donútiť ju nedonútiš nijako a ak ona zistí a zrejme to už zistila, že ty si z toho, že neje zúfalá, tak má voči tebe zbraň. Možno by som skúsila si to mesiac dva nevšímať, viem, že to nie je jednoduché, nepísala si konkrétne, čo ti zje, ale nechala by som ju týždeň dva naozaj jesť to, čo chce, potom sem tam jej dala jedlo v takej podobe, aby si z neho mohla vybrať to, čo chce, ale nebolo by len suché. Napríklad ryža na polovici taniera a na druhej mäso so šťavou, nerieš, ak zje len tú šťavu, ale nereaguj na pišťanie, že chce len samú ryžu. O dva dni zase napr. cestovinu s omáčky troch na druhej strane taniera, ale bude tam. Žiadne sladkosti, sladené nápoje, iba voda a nesladený čaj, žiadne mlieko z fľaše.

lindous
12. apr 2021

Ja som bola rovnaký nepapkáč, dodnes počúvam ako som aj v škôlke chcela iba suchý chlieb, nikdy pomazánku a na tanieri som stavala priehrady, len aby sa mi šťava nedotkla prílohy a jedla som len tú prílohu suchú, mäso a šťava nehrozilo, zo zeleniny iba uhorku a mrkvu a tak ďalej 😅 pani učiteľky zo škôlky si na mňa pamätajú asi do dnes, čo sa so mnou vytrápili v jedálni 😂😂 a vlastne pre teba bohužiaľ nemám radu, len že sme to všetci prežili a aj keď som do dnes celkom vyberavá, tak som sa nakoniec rozpapkala, keď to všetci prestali riešiť a tlačiť do mňa jedlo cez slzy 😅

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hennyinnsbruck
13. apr 2021

Jaj ja už toto neriešim.. Som sa dosť nanervacila 😂
Moja (2.5) tiež zje len pár jedál.
Od októbra je v škôlke trvalo asi mesiac kým vôbec začala s nimi jest a teraz je tak - vravela mi učiteľka - pozrie na jedlo a alebo zje alebo nie. Neochutná nič.
Ale napr polievky co iné deti nezjedia zje moja 😂
Ale je tam desiatu, ovocie poobede, obed podľa toho čo maju.

w123
13. apr 2021

Sme na tom uplne rovnako, trapime sa uz vyse roka a nervy mi tecu kazdy bozi den, ale nic s tym podla nna nenarobis nutit nasilu je este horsie a tiez mam uz teraz hrozu z tej skolky lebo bude zazrak ak tam moja nieco zje. Vcera mi rano vypila len mlieko zjedla jogurt obed nic medzitym nic vecer mi este trikrat hrizla do chleba a dala si mlieko a to bolo vsetko. Mne lekarka poradila sirup na chut do jedla pre deti to mozes skusit a inak asi len pevne nervy a vydrzat a snad jedneho dna sa to zmeni.

jahodiss
autor
13. apr 2021

@elizabet173 reagujem ako kedy. Asi podľa nálady a podľa toho, koľko času chcem tráviť v kuchyni. Úprimne ma to tak veľmi nerozčuluje. Snažím sa jej vždy pripraviť niečo iné a asi to je ten problém. Malá dobre vie, že pokiaľ nezje to, čo jej dám, tak dostane niečo, čo ľúbi. Zo zeleniny mi nezje už nič, jedine trochu uhorky k párkom si dá. Praženicu zje, suchú ryžu, cestoviny bez ničoho alebo len s grankom..rybie prsty z trúby, mäso len obaľovaný rezeň..občas si dá jogurt.. Všetko sú to suché veci bez ničoho.. Je mi jej ľúto lebo varenie beriem ako hobby a vedela by som jej perfektné veci variť. 😏

jahodiss
autor
13. apr 2021

@patka06 vzor v jedení veru nemá. Nie sme súdržná rodina. S otcom nežijeme a nakoľko som na všetko sama, tak jem kedy sa mi dá.

eeffka
13. apr 2021

@jahodiss ja sa k tebe pridem najest 🙂 ak chces varit.
Tvoje dieta pekne je, vidim tam jogurt, maso aj ryzu, od hladu neumrie a zeleninu veru nejem v podstate ani ja ... ale ja som aj aky jedak taka kucharka.
Daj jej viac tekutin a vybavene, ja napr polievku tak 1x za tyzden, niekto bez polievky nema den, pre mna tepla voda

patka06
13. apr 2021

@jahodiss skús zmeniť spôsob stolovania, nájdite si na jedlo spoločný čas a jedzte spolu pekne v pokoji, ak dcéra odmieta jedlo, ktoré jej dáš neustúp a nedaj jej to čo si vyberie alebo čo ľúbi, samozrejme, že občas jej sama od seba predložíš jej obľúbené.
Možno práve tým, že ste samé, máš tendenciu vyhovieť a ustúpiť, dcéra to zjavne využíva

sasitimi17
13. apr 2021

Moja dcéra je do bodky rovnaká presne ako tvoja s tým rozdielom že moja zje mäso ale len občas keď ma náladu alebo chuť. Ma dni kedy zje dokopy jeden jogurt a pol rožka a potom ma dni kedy mi pekne papá cely deň. Tiež mala svoje obľúbené potraviny ktoré časom začala odmietať. Vždy musím hľadať niečo nové čím jej to nahradim. Niekedy je len na suchom chlebe a šunke, proste iné mi nezje. Moja ide do škôlky v septembri ale do súkromnej neviem či tam bude nejaký rozdiel v stravovaní či ju budú nútiť alebo nám to domov nabalia ale to ani neriešim, s tým nech si už učiteľky poradia🤷🏼‍♀️
Mimochodom dnes po veľmi dlhom čase mi zjedla ovocie- jablko 😅

marzuz89
13. apr 2021

@patka06 veľmi súhlasím, pekne spísané, tiež by som poradila toto.

@jahodiss určite je náročné byť na dieťatko stále sama, no na spôsob stolovania by to naozaj nemalo byť použité ako výhovorka ❤️ aj maminky, ktoré majú manželov celé dni v práci, sú na jedlo detí od rána do olovrantu same a aj napriek tomu jedia spolu. Ved keď navarím obed, zjem ho v tom istom čase so synom pri stole. Nebudem si ho ohrievat o hodinu. Ranajkujeme tiež spolu. Desiatu je sám, lebo ja v tom čase tajne vyzieram čokoládu bokom 🤣 je to len o zvyku, skus. Navyše dvojročné dieťatko už vie normalne jest samé, o to to máš jednoduchšie.

Papať spolu pri stole, žiadny mobil ani iná zábavka k stolu nepatrí. S jedlom nebehat, papa sa výhradne za stolom. To je za mňa začiatok, a potom ďalej už len vytrvalosť, začať obľúbenými jedlami, aby si zvykla na spoločné stolovanie s pravidlami. Keď to bude ok, začať ponúkať tie rizikové 🙂 🙂 a neustupit, keď nebude chcieť spapat. Osobne by som ponúkla ďalšie jedlo také, ktoré viem ze spapá, ale až v čase ďalšieho jedla. Nepapa raňajky, tak na desiatu dám niečo obľúbené, ale až v čase desiaty 🙂 alebo odmietne obed, náhradu nedám. Po spinkani dostane iné už ako olovrant.. Celkovo je otázka jedenia tenký ľad, ale myslím ze prave ustupovanie, mobily v ruke, kŕmenie takto veľkých deti alebo ponúkanie iba obľúbeného jedla atď je cesta do pekiel 🤔

simsalabim
13. apr 2021

"Malá dobre vie, že pokiaľ nezje to, čo jej dám, tak dostane niečo, čo ľúbi." Toto je podstata problemu. Preco by mala jest ine, ked jej das ine ako to, co na varis? Ja by som kludne jedlo odlozila a odstala by opat to iste neskor. Trochu hladu tu tvrdohlavost ciastocne zmeni. Nehovorim, ze musi jest vsetko, ale ako matka mas na starost aj zdrave stravovanie a ked nezje ziadnu zeleninu, ktora je pre nu mimoriadne dolezita, treba nieco v tvojom pristupe zmenit.

annamivo
13. apr 2021

@jahodiss nám takto syn odmietal jedlo, tiež dom skúšala, nútila, prehovarala, zjedol len to chcel. Teraz mu zistili toľko intolerancii na potraviny že ešte aj to čo mu chutí nesmie. prestala som nútiť a som vďačná aj za to málo čo zje a robím tak aby mal on vždy niečo čo mu chutí a môže, inak by nejedol nič, ani tu ryžu lebo aj na tu má alergiu, ale len nízku tak raz do týždňa mu ju dám.

elizabet173
13. apr 2021

@jahodiss tak keď vieš, kde robíš chybu, prečo ju robíš? Tvoje dieťa len využíva to, že nie si dôsledná. Keď zmeníš seba, budeš pre ňu v jedle vzorom a nebudeš nahrádzať jedlo, ktoré je pre ňu dôležité jedlom, ktoré ľúbi, problém zanikne.

gugulko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz