Kedy začať dávať sladkosti?

lenkastefanovic
24. apr 2014

prosim zdiela tu niekto rovnaky nazor ako ja ked nechcem dovolit davat sladkosti (cokolada, gumove cukriky, ...) mojej 15 mesacnej dcere aspon do 2 rokov (povodne do 3 rokov) aj ked sa moje okolie a najblizsia rodina tomu cuduje? keksiky, jogurtiky, piskotky, cajiky a stavicky dostava... dakujem za nazory L

alietam
24. apr 2014

Ahoj pri synovy sme vydrzali bez sladkosti asi do dakych 26 mesiacov asi raz za tyzden dostal daky keks narodeninove torty len olizol ma teraz pat rokov a zje sladke ale v malom mnozstve nastastie je dobry jedak takze mu dovolim sem tam zhresit ale na narodeniny tortu len ochutna kusok zmrzlinu nejedava nepozna to ani nanuky v cukrarni si pyta radsej polievky 🙂 zo zakuska len odhryzne a da zjest mne ale ma rad kinderka keksik alebo sem tam tie gumene medvediky sem tam lizatko zacalo to v skolke ze lizatka tak dvakrat do tyzdna ma dovolene a su tyzdne ked si nespomenie ani na to lizatko ale zase dcera ta by jedla len same cokolady lizatka tej musim zakazovat a schovavat max.co moze su chrumky ju musim krotit na sladke a vyberame im co im kupime aj ked dostanu take co sa nam nepaci hned odkladam a potom bud vyhodim alebo dam ked niekde ideme na navstevu a viem ze to maju radi.svagrove deti napr.stale frcia na sladkom a potom nejedia normalne jedla co nasi este zjedia je hroznovy cukor a to im prevazne davam ked su chory aa maju teplotu to nam odporucola ich dr.aby mp telo malo daku energiu tak dar do caju hroznov cukor

meluela
24. apr 2014

@lenkastefanovic
Maskrtky ano, sladkosti nie. Co pre rodinu znamena sladkosti nie. Dost tazko sa vysvetluje rozdiel medzi polskou cokoladou z kauflandu/lidlu plnou stuzenych tukov, fosforeskujucimi gumenymi cukrikami s glukozovo-fruktozovym sirupom a kvalitnou horkou cokoladou//gumenymi alnatura z ovocneho koncentratu.

Maskrtky su u nas nesezonne ovocie (ja to nekupim, ako darcek je to ok), oblubene sezonne ovocie, kvalitne susene ovocie a oriesky (co je inak dost problem najst), domace muffiny/lievanky/wafle/torty, kysnute pecivo z obchodu, dzem na chlebe/v jogurte, s prizmurenymi ocami muesli tycinka. Niekedy mam pocit ze sladkeho az-az a neviem si predstavit ze by k tomu este mala pribudnut cokolada ci pol balika cukrikov.

Nemyslim si, ze by sa na to v neskorsom veku vrhol, prave naopak bude mat v sebe sebaregulacne mechanizmy. Ja som sladkosti mala aspon trochu obmedzene a viem sa ako-tak ovladat pri sladkom. Muz nemal a je schopny sa sladkeho napchat neuveritelnym sposobom.

Najtazsie na tom vsetkom je vycvicit si rodinu a kaslat na okolie, ktore sa uplne predhana v tom, aby mi do dietata v co najmensom veku napchalo lizatko.

euka210
24. apr 2014

mas moju podporu, lebo ked raz zacnes, tak uz sa toho nezbavis :( Nasho naucil dedo asi od 1,5r na Brumika a potom banan v cokolade a potom to od neho stale pytal...dodnes to tak je. Ked je to obcas, nemam s tym problem, ale zeby kazdy den drankal od deda ci babky nieco slakde, tak to uz je vela. Ja mu take nedavam a oni skor podlahnu. Mna tiez zlosti, ze vsade ked prideme mu davaju sladkosti. Kym bol maly tak som odlozila a bol pokoj, ale teraz je uz mudry a chce vsetko zjest. Takze drz ho od sladkosti najdlhsie ako mozes 🙂

alexis617
25. apr 2014

ahojte u nás to bolo takto pri prvom synovi som striktne odmietala nástrahy všeho sladkého mohol len ovocíčko a piškoty do 3 rokov samozrejme ,že sladkosti sme ,mu pojedli mi ,to čo dostal 😀 a je to tak dodnes nenávidí vše sladké 😎 ako dobre ,pri druhom synovi sme vydržali len do roka potom mu natisli čokoládu zúrila som 😠 a je s neho závislák ako aj so mňa a v nádeji pri treťom ,že sladkosti budú len moje ... 😎 no neviem len dokedy pokým mu njaky dobrák nepodstrčí niečo hriešne dobré

darty13
25. apr 2014

Ahojte, môj prvý syn je alergik do dvoch rokov toho veľa jesť nemohol, takže sladkosť bolo pre neho ovocie alebo zelenina. Kym mal dietu bol zdravy ako repa, ani sopliky sme nepoznali. A ani teraz sa pre sladke nejde potrhat. Takže teraz pri druhom synovy tiež sa sladkostiam budeme vyhýbať. Keď som bola ja malá babka nas rozmaznavala sladkosťami a som taky zavyslak na sladke 🙂

marikaema
25. apr 2014

Ja osobne nevidim nic zle ked sa dieta normalne stravuje a dostane sladkost....moja mala vyse roka ked jej tatino dal sladkost a odvtedy je zavisla ako ja🙂 Rovnako lubi aj ovocie a zeleninu. Hned ako sa naobeduje tak si pyta kessik🙂 z horaliek len oblize cokoladu a poda mi to aby som to dojedla🙂 zazila som situaciu ked som bola vonku s kamoskami a s ich detmi, boli sme si sadnut na kavu,casnicka doniesla ku kave cokoladku kazdemu z deti....maly mal 2 roky sa pustil do cokoladky, druhej kamosky dcera sa iba nanho pozerala tiez 2 rocna a rozplakala sa ze ona cokoladku nemoze papat. No vtedy som si povedala ze ja svojim detom zakazovat teda sladkosti urcite nebudem🙂 Sama lekarka mi povedala ze dieta sladke potrebuje,dokonca my povedala nech dam 7 mesacnemu synovi sem tam nieco sladke oblizat. Dieta cukry potrebuje, to ze je potom viac aktivne je somarina. A take komentare ako su ze moze byt alergicke na mlieko a podobne su myslim tiez dost nevhodne,nakolko v cokolade je susene mlieko....a ked je alergicke tak by sa nemali davat ani jogurty a nic podobne. Ked som bola ja mala tak som pila cerstvo prevarene kravske mlieko a dobre bolo. Mala ma 24 mesiacov,tiez jej davam aj obycajne mlieko,kakao...nie ze by som nedavala pozor na svoje deti ale urcute ich neobmedzujem co sa tika jedla. Poznam maminu ktora je v takej fin.situacii ze dava polrocnemu dievcatku obycajne mlieko lebo si nemoze dovolit kupit dvakrat do tyzdna nutrilon,co ju vide na 30 euro a lekarka otom vie. Jednoducho ked clovek nemam inu moznost je nuteny sa tak zachovat.

mamadana2
27. máj 2014
Používateľ mamadana2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamadana2.

ja tiež svojim deťom nezakazujem sladké, rovnako ako moji rodičia nikdy nezakazovali sladké ani mne. Je pravda, že potraviny, ktoré si kupujeme si vyberáme dôkladne, tiež uprednostňujem horké čokolády, proti gumeným medvedíkom nemám nič, pretože ich zbožňujem aj ja. Najnovšie máme radi a vyjedáme spolu lieskovoorieškové nátierky Lino lada, majú lieskovoorieškové, duo a naše najobľúbenejšie mliečne - deti ich majú na raňajky a poobede si občas dáme dve - tri lyžičky. Samozrejme sladké až po normálnom pestrom jedle a tiež majú dostatok ovocia a zeleniny. Podľa mňa ide skôr o množstvo a pomer. Hlásime sa k heslu všetko s mierou 🙂

llienkaa
27. máj 2014

Ani ja nedavam a ani tak skoro nebudem davat...okolie to musi len respektovat. Ty si mama a nema ti kto do toho kecat.

talula
27. máj 2014

na mna sa tiez pozerali ako na sprostu... od 2rokov uz mala dovolene cukriky a cokoladu aj ked som s tym tiez chcela pockat neskor ale to sa proste neda, ked kazdy moj znami mal vzdy nieco sladke pre moju dceru, ale ja som jej taketo sladkosti nekupovala...

deni24
27. máj 2014

Naša ma 15mesiacov a nevie co sú sladkosti a tak to určite do 3rokov zostane cukríky cokoladky .... Obsahujú kopec E ciek a na zúbky to nie je bohviečo tiez mam muža zubára a kazdy den k nemu chodia detičky dokonca uz aj 2rocny s úplne vykazenymi zubmi a ked sa spýta rodičov co pijú odpoved : no ved len jupikov dzusiky ... Ale je to dost aj o tom ako sa rodičia stravujú s manželom sme prešli na zdravú stravu bez cukru tukov ... takze aj dcérka papa rovnako je to každého osobná vec aj na mna divne pozerajú ked odmietneme cokoladku na ihrisku ja jej vzdy doma upečiem kolAcik zo spaldovej muky s ovocím alebo si von berieme hrozno čučoriedky a je spokojná 🙂 ako si naučíte tak mate 🙂

cervenaruza123
27. máj 2014

@lenkastefanovic netusim co je spravne, ale pozor na to, ako sa stravujete doma. znama ma dcerku, tiez jej nechcela davat sladkosti, lenze ona sama je prakticky zavisla od sladkosti a zo stresu ich poje tolko, ze sa niekedy cudujem, takze jasne, ze to mala po nej chytila. to nehovorim o tom, ze kym dojcila, tak urcite sa jej to sladke dostavalo aj do mlieka a mala si na to musela zvyknut (teda aspon sa nieco take hovori, ze od cukru dokazu byt ludia zavisli ci co). mala teraz ma problem zjest vsetko normalne, len sladke somariny by jedla. takze hlavne je asi dolezite sa stravovat tak, ako sa stravujete vy.
inak podporujem nejedenie sladkosti, po precitani knihy o francuzskom stravovani sme sa doma snazili riadit par radami a nejest vselijake potraviny s umelymi prisadami a len prirodzene veci jest. a po nie dlhom case su nam vsetky sladkosti az priiiiserne sladke, nic kupovane mi nechuti a aj sa citim lepsie a zhodli sme sa na tom cela rodina.

zuzka1008
27. máj 2014

Ja som zastávam rovnaký názor, malá má skoro 4roky a sladkosti je veľmi málo , a to ju už neobmedzujem, proste vie že ovocie a zelenina je lepšia a hotovo, ked má chuť na čokoládu tak si ju dá už automaticky s jablkom alebo s banánom 😉
Veľa úspechu

denie111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
silvike
Autor odpoveď zmazal
Zobraz