Nechce jesť príkrmy

5. júl 2022

Dieta polrocne nechce jesť prikrmy, ani zeleninove (mrkva zemiak atd atd ) ani ovocné -jablkové presnedavku, banánové )... nevie mi ani ústa otvoriť a tlacim mu to tam nasilu, trva to strašne dlho a strácam pri tom nervy.Dávali by to tie prikrmy aj nasilu keď nechce ? To sko sa potom naučí jesť ?? vzdávam to už

pribinak
5. júl 2022

Kriste, toto nerob. Fakt nerob. Vyrobis tomu dieťaťu vážne problemy s príjmom potravy
Radšej ešte chvíľu počkaj s tuhou stravou, ale toto vážne nie

thereisabear
5. júl 2022

Chúďa dieťa. Určite sa naučí jesť, keď mu to budeš pchať do úst nasilu... Jedine ak získa odpor k jedlu a do konca života bude mať problémy. Ešte pár mesiacov nemusí nič jesť, stačí že trochu ochutná. Mixuješ to? Skúšala si aj kúsky?

dskjhfdlkdjhl
5. júl 2022

Treba trpezlivo skusat, aj jedna lyzicka moze byt u niektorych deti vykon, v ziadnom pripade nie nasilu.

autor
5. júl 2022

@pribinak
@dskjhfdlkdjhl
@thereisabear nezvlaDám to v mojom okolí všetky deti zoŠrotuju jednu presnedávku na posedenie do 5 min. a my sa iba trápime... je to kojene dieta

sima1415
5. júl 2022

Môj má 10 a stále nechce :D musí to chcieť sám nasilu mu nedávaj

dskjhfdlkdjhl
5. júl 2022

Neporovnavaj svoje dieta a nenut ho do jedla. Si jeho matka, nie dozorca.

elizabet173
5. júl 2022

to myslíš vážne, že polročnému tlačíš príkrmy nasilu? Veď mu môžeš spôsobiť blok na dlhé roky a budete sa trápiť s jedením do puberty. Daj si na mesiac pohov, nič sa mu nestane, keď začnete o mesiac, deti nie sú naprogramované, v 6 mesiacoch sa má s jedlom ešte len oboznamovať, stačí, keď olíže lyžičku. Čo nezvládaš? Pre mňa je zázrak, že by dojčené zošrotovalo celú presnídavku. Kľudne môže byť na materskom mlieku ešte aj dva mesiace. Nebuď premotivovaná a neporovnávaj, každé dieťa je iné. Tebe by sa tiež nepáčilo, keby ťa porovnávali s inou matkou, rovnako starou, s polročným dieťaťom. Na čo do neho potrebuješ napchať v šiestich mesiacoch celú presnídavku? No na nič

pribinak
5. júl 2022

Vo veku 6 mesiacov stačí že párkrát poolizuje lyzicku. Veď sa len zoznamuje s jedlom
Načo toto robíš?

nwnw
5. júl 2022

A naco riesis deti v okoli..? Kedje kojene, nic mu nechyba. Daj okostovat,ale nenutit!!!

petamich
5. júl 2022

a v mojom okoli su aktualne rocne deti, co su prevazne na UM, nemyslim si, ze je cesta nasilu do neho nieco pchat, tychto prvych par mesiacov to skor ma byt hravou formou ho zoznamovat, ochutnavat...inak co planujes robit okolo 1-1.5 roka ked bude chciet sam a zasvineny je cely byt, on, ja, stol, stolicka 🤷‍♀️ ako budes potom reagovat? toto ozaj nie je vec, z ktorej by si sa mala rucat

a evidentne sme sa vsetci naucili jest, zatial som nestretla pocas mojho zivota niekoho, kto sa to nenaucil

lienka.7
5. júl 2022

Preco nasilu? Zbláznila si sa?
Ine deti nech ta absolútne nezaujímajú!
Moja prva začala poriadne jest prikrmy az vyse ako 7-mesacna. Mladsia uz ako 5 mesačná je taky jedak ze by zjedla aj mna. Staršia mi nikdy nechcela ovocné predsnidavky, ani tie kapsičky proste nič. Teraz keď som krmila mladšiu, 1x zjedla polku predsnidavky, a to ma 2 roky!!!
Ked chce mlieko, davaj mlieko a bodka. A taktiež nemusi mu chutiť práve to, co mu dávaš. Moja nechcela inu značku jedla ako hami, proste kupila som dm alebo iné a to mi v žiadnom pripade nezjedla. Cize odporucam ti poskusat ci to nie je aj v tom

mogaa
5. júl 2022

ak je kojené, tak v 6mesiacoch sa s príkrmami len začína....čiže prvé dni je úspech 2-3lyžičky a aj to mu dávaj len trošičku, nie plnú lyžičku.....hlavne to nepchaj do neho na silu....prvé týždne si len zvyká na chuť, to nie je aby sa najedol, stále je hlavnou potravou mlieko.....záleží kedy si s príkrmami začala, ale zrejme skoro a hneď mu pcháš na silu plné lyžičky.....začína sa postupne....čiže kludne ak zje len lyžičku aj to je úspech,......ale nedáva sa tak že plná sa mu napchá do pusy.....dáš na špičku a vložíš....a uvidíš či u chutí či nie...nikdy to nerob na silu a hneď pnú lyžičku...dieťa prvé týždne len ochutnáva a zvyká si na chute, nie je to jeho zdroj obživy....

marcellka32
5. júl 2022

Sama nezjem celú presnidavku a ty to chces od malého dieťaťa?? Každý deň len ponukni z prikrmu, ak nechce, opäť ďalší deň, neboj sa bude jesť, každý sa naučil jesť, ale nenut ho

jaskolka
5. júl 2022

Preboha, netlač ho nasilu 🙈. Len preto ze nejaké dieťa v okolí zje celú výživu, tak stopes ho ako hus na Vianoce? Dieťa ktoré začína s prikrmom, ak zje pár lyžíc tak je dobre. Len skúša nové chute, zoznamuje sa s inou konzistenciou, nemá sa z toho najesť. Základ bude stále mlieko.
Skúšaj, podávaj, postupne bude jesť viac. To je úplne normálne.
Ci si myslela, že okamžite zbasti plný tanier polievky, výživu a dva banány?

diamond007
5. júl 2022

Nie nedávam nasilu. Mám rovnakú malú, má už deväť mesiacov.
Nasilu nenutim, zväčša jej chuti len to čo má v ruke a sama papa. Lyzicky odmieta nejako úplne

andreatytler
5. júl 2022

Chapemm ta, tiez som stracala nervy a to nas syn aj jedol niektore dni. Ak by som mala este jedno dieta, vobec by som okolo prikrmov nestresovala.
Do 1 roka ma byt zaklad stravy mlieko a prikrmy su len na to aby sa dieta oboznamilo s novym jedlom, nove chute, vone, textury, novy sposob jedenia a tak su prikrmy do jedneho roka skor hra a zabava ako jedlo samotne. Urcite nebude hladny. Toho sa neboj a urcite to neznamena ze bude cely zivot slabo jest. Prave naopak, ak mu z jedla urobis teraz zabavu a prijemnu cinnost, bude sa k tomu rad vracat cely zovot.
- Jedzte spolu. Ty svoje a on svoje. Ak chce z tvojho taniera, daj kusky zeleniny alebo ovocia na svoj tanier a davaj mu tie. Urob okolo jedla prijemnu atmosferu. Debatuj s nim. Vyzivaj sa v jedle. Ovoniavaj ho, fukaj ak je horuce. Smejte sa.
- daj mu do ruky lyzicu. Aj keby sa s nou pol roka len hral, je to dobre na podporu samostatneho krmenia.
- nechaj ho nech si jedlo ohmata aj rozmaze. Daj na zem noviny alebo handry. Nebude ho to bavit vecne.
- ak nechce, nenukaj a zober prec s uplnym kludom a usmevom. Skus neskor na veceru alebo na druhy den. Ak stale nechce, pockaj mesiac kym to zase ponuknes
- nevadi ak bude jest dookola stale to iste. Nas syn v tom veku jedol mixovanu tekvicu, babaty, cuketu, jablko a hrusku. Do toho som mu v malych mnozstvach schovavala maso a zeleninu co nemal rad.
- mozes kupit maly jedalensky stol ako maju v skolke ked uz bude sam chodit a sediet. Daj jedlo tam a zavolaj. Ak pride fajn, ak nie netrap sa. U nas namiesto stolika perfektne fungovala uciaca veza. Tam si syn vyliezol kedy chcel, potom zase odisiel ked bol najedeny a velakrat este dobehol na par dalsich hltov.

autor
5. júl 2022

ale čo imunologicke okienko .... ako mame všetko ochutnať keď nechce ? Ako si na to vybuduje imunitu?..Ďalšia vec všade je napísané že po 2 až 3 týždne od nasadenia prilrmu má akoby úplne nahradit prikrm obednú dávku mlieka,,,no ale to z tej jednej lyžičky asi ťažko nahradí 200 ml mlieka...

autor
5. júl 2022

@andreatytler ďakujem ti za rady.. pri tom bude že to má byt zábava a hra odpadavam lebo u nás je to cisto utrpenie.. zabávam hračkou a keď otvorí ústa šupnem to tam aj nasilu žiaľ ... nesúďte má ale dnes už som vypenila od nervov... aj som si povedala keby mám mat druhé dieta tak už len kvôli týmto príkrmom radšej nie tak som bola nasrata

marianeta
5. júl 2022

Okolie nech ťa nezaujíma, to v prvom rade, a netlač mu/jej to nasilu..Keď zje jednu lyžičku tak zje jednu, a čo? Skús mu tam odstreknut mlieko a možno tak mu/jej bude chutiť lepšie.. Žiadne nasilu.. Hold nie všetky deti jedia všetko a vždy..

autor
5. júl 2022

@andreatytler ešte sa spýtam ako si myslela ako si písala že kúsky ovocia s zeleniny mu dať na tanier ... to nemôžem on nemá zuby,ide sa mi zadrhnut aj z pyré ked tam je malička kocka mrkvy 0,5 cm nie ešte z malého kusku zeleniny..

andreatytler
5. júl 2022

Ja viem, tiez som stresovala ale teraz uz viem ze to bolo uplne nepotrebne. Dieta zacne jest same od seba ak to jedenie pre neho spravis prijemnym. Netreba rozptilovat hrackami (aj ked aj to som robila). Proste to maj na salame. A zje, tak dobre, ak nezje tak tiez dobre. Odloz a kasli na to.

andreatytler
5. júl 2022

Ako zadrhnut? Ze mu zabehne alebo ho napina na vracanie?

andreatytler
5. júl 2022

To nevadi ak nema zuby. Ak je to do makka uvarene tak to deti vedia roztlacit jazykom a dasnamy a tak zjedia.
Ale ja som davala len mixovanu. Ak by som mala este dalsie dieta, dala by som pred neho kusky uvarenej zeleniny kym ja jem a nech skusa a popri tom by som ho krmila pomixovanym.

jaskolka
5. júl 2022

Vyhod tie všetky príručky, a nečítaj ani na internete tie kadejaké tabuľky a ukazovatele a neviem co ešte.
Skus vnímať dieťa. Ono to najlepšie "povie" co potrebuje. Paradoxne ono aj vníma, že ty si v strese, a ešte viac ti bude všetko odmietať, lebo robíš sebe aj jemu z jedla trápenie
Neboj sa, neumrie od hladu, ani nebude alergik na všetko, ak nepôjdeš "hlava nehlava"podla priruciek.
Tie sú len ako pomôcka, nie pravidlo. Sú orientačné, nedajú sa nalepiť na každé dieťa. To.mas ako s tehotnymi ženami. Podľa tabuľky by mala žena pribrať 10-15kil. Ale jedna priberie 5,ďalšia 9,ďalšia 18 a ďalšia 25.Ale v konečnom dôsledku všetky porodia zdravé dieťa.
Už chápeš že je to len orientačné a nemôžeš sa toho tak šialene držať t?

andreatytler
5. júl 2022

S imunologickym oknom sa netrap. Nie je to zarucene ze to bude na 100% fungovat a kludne moze byt bez alergii aj keby ochutnal jahody prvy krat v 2 rokoch.
A to co pisu v knihach o nahradeni obedneho mlieka prikrmom tiez ignoruj. Riad sa dietatom a tym co chce ono.
Asi pred tyzdnom tu bol prispevok od mamicky, ktora drasticky obmadzila mlieko u tusim 9 mesacneho lebo ved uz papa prikrmy. Dieta sa ale zacalo budit pocas noci. Proste do roka je mlieko zaklad a dieta same zacne pit menej mlieka ked sa zasyti prikrmom.

autor
5. júl 2022

@andreatytler napína na vracanie.. je to rozmixované ale naschval nedávam aby nebolo riedke a aj z tohto napíne .. nech si zvykne na tuhší stravu... no z tohto dôvodu si neviem prestaviť že si sám zoberie kúsok malej zeleniny to je pre neho scifi... a však kašlem ja na to už nebudem tlačiť nasilu

andreatytler
5. júl 2022

Aha... no ked tak casto napina tak len velmi pomalicky s prikrmami. To je bezne v prvych mesiacoch. Je to pre neho novy pocit v ustach a nevie co s tym.
Daj mu rozmixovanu zeleninu do misky a nech sa v nej babre lyzickou alebo aj rukami. Nech si to poolyzuje, pomadzi to skus krmit ale len vtedy ak dobrovolne otvori usta.
Nas syn sa potreboval s kazdym jedlom oboznamit. ovonat, pretlacit pomadzi prsty, ochutnat kusticok an jazyk, odmietnut, ochutnat znovu.
Vela mamiciek radi nemixovat lebo deti sa tak naucia na hladku stravu a kusky im robia problemy. Iba popucit vydlickou.

autor
5. júl 2022

@jaskolka v poriadku .. ale keď otvorim kona skupinu termínovky a vidím kto všetko čo zje a ešte si aj sám dáva do úst a potom vidím ako je to u nás doma tak som proste nasrata ... to o tom strese je úplne pravda že vidí a ešte viac zatvorí ústa že ich nikto neotvorí lebo priznám sa neraz aj trieskam už aj lyžičku som zlomila plastovú... ja neviem nie som na toto povaha

andreatytler
5. júl 2022

A este si nastuduj prvu pomoc pri duseni. Ked uz zacne jest kusky, asi mu to velakrat zabehne. Nedavaj klzke kusky ako napriklad hrozno, hrasok. A vzdy ho sleduj ked papa.

nwnw
5. júl 2022

Aco budes robit ked v tej skupine budu baby pisat ze ich deti uz stvornozkuju, chodia v 10m a podobne? Budes lamat kocik? Daj si nieco na ukludnenie. Mozno budes davat dlhsie mixovanu stravu, mozno Ti bude odmietat niektore jedla a co? 🤷
J