Od ktorého mesiaca a koľko čaju môže piť novorodenec?

zelenydudlik
27. feb 2015

Ahojte maminy,potrebujem radu...mám 3tyzdnoveho syna a bohužiaľ nekojim, nemám mlieko...môžem uuž dávať cajik? Ak áno aký, v akom množstve a jak casto

tenerifka
27. feb 2015

Tak malemu babatku a najma teraz v zime uplne postaci UM, ina tekutina by mu zbytocne zaplnala brusko a vypil by menej mlieka. Ak budes mat pocit, ze je neskor v teplejsich mesiacoch smadny, radsej mu daj trochu cistej(prevarenej) vody

13091991
27. feb 2015

Ja som kojila mesiac a davala som cajik hned s um..cajik aj zrieduje stolicu takze to bolo fajn lebo bola moja mala casto zapecena...

liebling98
27. feb 2015

Presne, ako píše @tenerifka. Malo by postačovať UM, v lete, keď je teplo, čistú prevarenú vodu. Ale aj v zime, hlavne keď sa veľa kúri (čo pri malých detičkách ľudia tak nejak podvedome robia), dieťatko je vo vykurenej izbe s nízkou vlhkosťou, môže byť tiež vhodné doplniť trochu tekutiny. Nemusí to byť hneď čaj, úplne stačí čistá prevarená dojčenská voda (alebo aj z vodovodu, pokiaľ je zdravotne nezávadná). Pre bábätko stačí aj 150ml na 24h.

lusi24
27. feb 2015

To je blbost ja malej davam čaj od porodnicw..zlatíčka cajik rozťahuje zaludok my sme sa nekojili a cajik a aj mliečka vela da nepocuvaj tu tenerifku ja jej robim od narodenia sunarek od 1mesiaca je feniklovy v neskorsich mesiacoch sú aj ine.a moje zlaté teplota miestnosti pri babetku by mala mať 27C

prstek
27. feb 2015

zvlášť pri UM dávať pomedzi aspoň po troške čajíka, nakoľko sa stváva, že UM často zapeká, čajíkom tomu predchádzame....

pribinak
27. feb 2015

v lekrani kupis detsky sypany feniklovy caj pre babatka od 3 tyzdnov. Nekupuj granulove caje, su presladene a predrazene

lorela
27. feb 2015

Bábätkám stačí mliečko (či MM alebo UM), plne pokrýva aj pitný režim.
AŽ s prvými príkrmami (teda v 5 - 6 mesiacoch) môžeš postupne dávať vodičku, prevarenú alebo dojčenskú.
Jedine ak má bábätko vysokú teplotu, hnačku alebo sú tropické horúčavy, čiže hrozí dehydratácia, vtedy je možné podať ďalšie tekutiny.
Ak je v rodine alergik, hoci len senná nádcha, bylinkové čaje sa neodporúčajú vôbec.

stanislavao
27. feb 2015

teraz len mlieko a v lete, ked je teplo, tak cistu vodu. netreba caje.

maminecka2
27. feb 2015

Ahoj, lekári čaj ani pre väčšie babo neodporúčajú, lebo sa horšie vstrebáva železo z mliečka, prípadne neskôr zo stravy (napr. v Anglicku ani detské čaje nekúpiš som počula). Do 10 mesiacov žiadnu tekutinu, len mliečko, max. pri tropických teplotách trošku prevarenej vody. Potom by malo dieťatko vypiť cca 180 ml vody denne. Inak netreba ani pre miminečká používať kojenecké vody, je to len marketing. Sme to zisťovali, hlavne obsah dusičnanov- koj. vody majú mať max. 10 (neviem akých jednotiek), no a na nete sa dá zistiť koľko presne má ktorý zdroj a voda na Slovensku všade má málo dusičnanov, napr. u nás doma je to vyše 5, u mojej sestry cca 2. Takže sme Lucku domíňali a už fičíme len na vode z vodovodu. Samozrejme iné to je ak nemáte verejný vodovod.
Tu je stránka, kde si môžeš pozrieť ukazovatele kvality vody (do vyhľadávania na stránke napíš lokalitu, ktorú chceš preveriť): http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/. Na tejto stránke je rozbor SEVAKu: http://www.sevak.sk//uploadsfile/TvrdostDusicna....
Inak môj mladší má už rok a neviem do neho dostať moc vody, len pár ml. No a o staršom ani nehovorím, ale to už je iný príbeh. 😜😜
A ešte niečo- aj pri horúčke, dehydratácii atd. sa odporúča to vykriť kojením, ale neviem ako to je ak je na UM.

prasiatko30
27. feb 2015

Moje deti nepili caj ani doteraz caj nepiju - mladsia sa mi zda ze taku telutinu ani raz do ust nedala - a tu su. Obe piju vodu a dokonca mladsej ani nechutia ziadne malinovky, umele dzusy, fanty ani nic podobne.

A 3 tyzdnovemu dietatu bohate staci MM alebo UM nic ineho nepotrebuje

evittam
27. feb 2015

@zelenydudlik V pohode môžeš dávať čajík - nie je to žiadny problém alebo neviem čo. A že stačí len UM alebo MM? No to je strava - my keď sme smädný tiež sa len nenajeme alebo podobne. Ja som obidvom deťom dávala čajík cca od 2.týždňa a všetko je v najlepšom poriadku. Ak mu bude chutiť a bude chcieť tak mu kľudne daj. 🙂 😉
A kočky, prepáčte,to je čo za sprostosť že stačí dávať piť čaj alebo vodu až od 5.-6.mesiaca. To je teda pekná kravina. Ale ako kto uzná za vhodné a nikomu jeho názor neberiem........

kofoluska
27. feb 2015

Nie, dieta caj nepotrebuje. Na pokrytie pitneho rezimu aj hladu mu bohate staci MM alebo UM. Ano, niektore UM zapekaju, ale vtedy staci zmenit mlieko a najst take, ktore zapekat nebude. Neskor, ked zacnes prikrmovat, mozes zacat ponukat obycajnu prevarenu vodu z vodovodu. Ak bude dieta smadne, da si. Ak nie, odmietne. Moj syn takmer do roka nexcel naozaj nijake tekutiny, stacili mu tie, ktore mal v jedle. Teraz pije cistu vodu. Caj dostane vynimocne, len ak je na to opodstatneny dovod.

katchicaa
28. feb 2015

Ako píše viac maminiek predomnou.. mne sama doktorka povedala, že kým neprikrmujem, čaj ani vodu vôbec nemusím dávať, tekutiny mu poskytne aj UM.

moni244
28. feb 2015

Ja nechapem, co je zle na caji, ho tu zatracujete, ako keby to bolo nieco maximalne nezdrave a nevhodne

trgypadl
28. feb 2015

Moni 244 zdielam Tvoj nazor.....
neviem,ci je rozumne detom nedavat urcite veci....potom to aj tak vyzera,ked vyskusaju v 3 rokoch nieco nove a bum alergicka reakcia....
od pol roka by sa postupne malo dieta stretavat s roznymi potravinami a postupne pridavat do jedalnicka

everex
28. feb 2015

Ja mam tiez trojtyzdnove babo iba kojim a davam cajik feniklovy cca 30ml za den,samozrejme nie naraz

ivkah131
28. feb 2015

Fuuuuha, pozeram, ze co mamicka, to iny nazor... ja som mojmu davala cajik od prichodu domov z porodnice. cajik mu davali aj v porodnici. klasika, kupila som rascu celu a dala prevarit s kojeneckou vodou. nakolko som maleho aj kojila, aj prikrmovala, mi v porodnici kazali, ze mu mam davat do mlieka espumisan, aby ho nenafukovalo. ked sme sli na prvu poradnu k dr., som sa jej rovno opytala, ci musim davat espumisan, ci nemozem malemu robit radsej cajik rascovy alebo cistu vodu. povedala, ze kludne. ze lepsie cajik ako davat kvapky. kazdy den som mu urobila cerstvy cajik z rasce 50ml a dala mu napit po troske. nikdy sme ziadne problemy s nafukovanim a bolestami bruska nemali. a rascovy cajik mu robim doteraz, striedam ho s harmancekovym cajom a cistou vodou. znama svojmu malemu od 3 mesiaca tusim davala pit neprevarenu kojenecku vodu, jej tak poradila zase jej dr. kazdy lekar radi nieco ine. napr. inej znamej povedala dr., ze malej ziadnu vodu, ani caj do 6 mesiacov a rovno predpisala espumisan kvapky, ze kazdy den do mlieka ma davat... no neviem...

henikav
28. feb 2015

Najlepsia pre dietatko okrem mliecka je cista voda, hlavne v lete ked je teplo. 😉

ivet1371
28. feb 2015

Naj je kojenecka voda od narodenia.

engie203
11. sep 2017

Ahoj chcem sa opytat moja mala ma 6 tyždnov a dochtorka povedala že jej mam davat čajiik ..a ja som s jej pytala že ked mi straštne plače či nie je hladna a ona že ked vipije viac ako 50 ml mlieka tak ano ak nie tak hladna nie je a to jej mam dat ako naraz ??? Nič sa jej nestane ?? To som sa jej zabudla opytat ??

janka12350
3. okt 2017

@prstek moja malá začala druhý týžden možem jej dat čajík? lebo sme na UM a zapieklo ju

engie203
3. okt 2017

@janka12350 ano ale iba geniklovy a rumancekovy ten je od 0 mesiacov

lorela
5. okt 2017

@janka12350 2 - tyzdnovemu babatku nanajvys trosku cistej vody. Ak ju zapieklo, skor by som uvazovala nad zmenou UM, ale po porade s vasou pediatrickou.

Rumancek od 1. dna veku dietata to je snad vtip!

janka12350
6. okt 2017

Už sme vymenili mliečko len ešte sa to neupravilo to sa si ani neupravi zo dna na den zmenou mliekom

luluncek
22. nov 2019

@prstek nemyslíš ,v Tom prípade že je zle mliečko ,že mu nepasuje teda keď musíš dávať vodicku?ja som pri nutrilone dávala sem tam len mal krásnu stolicu teraz sme skúsili baby love kôli tomu že z nuttilonu mával kolíky strašne no ale toto baby love má stolicu jak plastelina kamoška že mliečko je husté treba dávať viac cajiku...aby sa nezapieklo podla mňa je to blbosť nie?

lukasko12
9. nov 2020

Baby ja by som chcela davat malinkemu aspon cajik zapit ale je predcasniatko aky by som mu mohla davat cajik