Od ktorého mesiaca ste dávali lepok?

vladka82
22. nov 2014

od ktoreho mesiaca ste zacali zavadzat lepok.Zrovna som docitala clanok o lepku a najradsej by som bola keby moj malinky lepok nepapa.Nakolko ani ja pecivo vobec nejedavam.Dakujem

livia76
22. nov 2014

po roku

prasiatko30
22. nov 2014

Od 6-7m dokonca co som pocula v skandinavskych krajinach aj skor od 4-5m - tam dokonca spajaju vysoky vyskyt celiakie u deti s velmi neskorym zavadzanim lepku. Inaksie v ramci europy je to od toho 6-7m

celasapremenim
22. nov 2014

to co pise prasiatko30 mi pred par dnami spominala moja pediatricka, ze je novy trend dat ochutnat takmer vsetko od stvrteho mesiaca, lebo je tam nejake antialergicke okno vo vyvoji dietata, ze sa im ma dat vsetko ochutnat, nie nakladat ich tym...myslene, nie ako predty, ze od siedmeho mesiaca strava vobec a specialne ma upozornila na lepok
ja som nejedla lepkove veci asi rok, ale v tehotenstve som si sem tam nieco dala aj teraz ako dojcim, myslim si, ze je dobre, ked s tym pride organizmus do styku aj ked zatial len sprostredkovane cez mm...potom znovu skocim na taku stravu, lebo mi vyslovene vyhovuje

danieli
22. nov 2014

Som celiaticka a absolutne suhlasim s prasiatko30, ja som tiez chcela oddalovat zavadzanie lepku co najneskor, potom som si precitala vyskumy a skutocne sa to odporuca v 6-7 mesiaci aj skor, dokonca sa odporuca takato schema zavadzania lepku aj u deti s pozitivnou rodinnou anamnezou, teda presne ako my, inak lepok to nie je len pecivko (je v milion veciach), ak ma celiakiu tak sa prejavi bez ohladu na to, ci to pecivo jest bude alebo nie (vsetky polievky su zahustovane mukou, omacky, moze byt v parkoch, pastete, kecupe, zmrzline...)

lennicka
23. nov 2014

Tiez som konzultovala tuto zalezitost s pedi prave kvoli rodinnej anamneze z mm strany, a tiez kvoli imunologickemu oknu odporucila v nasom pripade skore zavadzanie od 5 mesiaca, normalne staci od 6... Islo naozaj o "homeopaticke" mnozstva, ako vseobecne s prikrmami. ..

lucy125
23. nov 2014

Mne pediatrička poradila aby som leok poamly zavadzala od 5.mes. čo som tak aj robila,ale boli sme nekojený.

safranca15
23. nov 2014

V 5mes

evittam
23. nov 2014

@celasapremenim Je to imunologické okno - od 4-7 mesiaca treba dať ochutnať všetko. 😉

veriiii
23. nov 2014

ja v ukoncenom 6.mesiaci..mnohi pediatri sa riadia este starym odporucanim po 7.mesiaci..a su studie,ktore zasa hovoria,ze nezalezi ci vyuzijes imunolog.okno alebo nie,neredukuje to risk celiakie..
ale ESPHAGAN pre lepok stanovil v roku 2008 imunologicke okno-teda najvhodnejsi cas na zavedenie lepku podla toho ci je dieta ciastocne kojene,ci je kojene plne alebo na umelom mliecku:

-dojčeným deťom pridáme lepok po 6. mesiaci, najneskôr do uk. 7. mesiaca. Do polievočky môžeme zavariť 1 ČL krupice, trochu bezvaječných cestovín, alebo nadrobiť trochu pečiva

- deťom čiastočne dojčeným a čiastočne na UM pridáme lepok po ukončenom 4. mesiaci, najlepšie medzi 5. - 7. mesiacom, využijúc ochranu dojčenia

- deťom na UM podáme lepok medzi 6. - 7. mesiacom života

siska53
23. nov 2014

Noo..moj sa s nim stretol po ukoncenom 6.m.,lebo som mala prechodne menej mlieka vecer a maly reval. Mala som od kamosky ako darcek obilninovu kasu. Tak som sa spojila so znamou-pediatrickou a ta.ze v pohode mozem dat.
A mala zas zopar dni pred ukoncenym 7.m.,lebo som sla na operaciu a ona nechcela moje mlieko z flasky,tak som im nakazala davat kasu na ranajky a vecer. Lebo mala zatial zavedu len desiatu a obed a inak bola dojcena. Tak prechodne mala tie obilninove kase.
A ak teda do mlieka v malom mnozstve ide vsetko,co mama skonzumuje,tak s nim boli v styku od narodenia.

lauricka
23. nov 2014

blbost,pekne mu nasad lepok hned ako zacne jest prikrmy. Prikrmy sa mozu zacinat zeleninou alebo kludne obilnou kasou, takze v pohode. Takto mozes mat hysteriu zo vsetkeho, aj zo vzduchu, tak sa fungovat neda. Staci trosku ovsenej kasicky mu zaradit do jedalnicka na zaciatok. Pozri si nieco o imunologickom okne. A super je, ak sa dojci pocas zavadzania prikrmov. S Tvojim jedalnickom to nema nic spolocne. A pozor, celozrnne pecivo nie je pre malicke deti vhodne, zacinas s bielym pecivom.

78lenka
23. nov 2014

4-5 m

lakyfrutarian
23. nov 2014

A ako je to s tym imunologickym okienkom, ked je dieta kojene aj rok? Potom bude na vsetko alergicke, co nejedlo pocas toho casu?