Ako a kedy zavádzať lepok v strave dojčiat?

Zodpovedané
27. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zavádzania lepku u dojčaťa. Manžel má celiakiu - dedičné ochorenie.

Ako a kedy zavádzať lepok v strave dojčiat?

Ďakujem

Dobrý deň,

u detí, ktorých rodičia sú celiatici sú odporúčania rovnaké ako u detí zdravých rodičov. A to nasledovne:

1. ZAVIESŤ LEPOK V SPRÁVNY ČAS - v malých množstvách je vhodné zavedenie lepku medzi ukončeným 4. až 12. mesiacom veku dieťaťa. V prípade zavedenia lepku skôr/neskôr ako táto hranica je zvýšená incidencia celiakie. Podľa mňa - ak Vaše dieťatko zvládlo základné druhy zeleniny a mäsa, môžete pridať lepok. V minulosti sa odporúčalo do ukončeného 7. mesiaca, ak to nestihnete presne nič sa nedeje, ale teda okolo 7. - 8. mesiaca pokojne.

2. ZAVIESŤ POŽADOVANÉ MNOŽSTVO - lepok zavádzame v malých, postupne zvyšujúcich sa množstvách - cca 5 gramov denne (čo je asi 1 čajová lyžička danej potraviny). Ak by sme dali naraz príliš veľa, zvyšuje sa riziko celiakie.

3. AKÚ POTRAVINU PODAŤ? - nie je preferovaný druh lepku na zavedenie. Podľa mňa ak dáte klasickú detskú krupičnú kašu alebo kupovanú instantnú bezpríchuťovú kašu (napr. Babylove 3-zrnná - ale na trhu je určite viac nemliečnych kaší bez pridaných príchutí, cukru). Ako s každou potravinou, podanie opakujeme 3 dni po sebe pre odsledovanie prípadných reakcií.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička