Prikrmovanie od štvrtého mesiaca

jana208
18. sep 2012

dobrý deň. chcem sa poradiť. mám 3 a pol mesačnú dcérku, je plne kojená. mám ju začať prikrmovať od 4 mesiaca? ak prikrmujete, tak čím? mliečnymi kašičkami napr. Hipp?
a dokedy je potrebné sa obmedzovať v jedle - myslím strukoviny, citrus. ovocie.
a ešte jedna otázka aký máte názor na požitie piva - kvôli tvorbe mlieka.
ďakujem.

jana208
autor
18. sep 2012

STERILIZÁTOR
Mamičky, ešte by som sa chcela spýtať, že keď dieťa pije z fľaše používate sterilizátor? AK áno tak akoo často.

bublina83
18. sep 2012

@jana208 Ahoj, uz si urcite pocula, ze plne kojene deti do 6 mesiacov nepotrebuju nic, iba materske mliecko. Pokial mas pocit, ze je smadna, daj jej trosku cajik ... neviem, ci si uz skusala, mozno ti bude odmietat flasku. Flasku som vzdy len pred prvym pouzitim vyvarila a potom vzdy vecer len preliala vriacou vodou z kanvice a asi raz za cca 10 dni vyvarila. Inak ked uz budes chciet nieco dat, tak kasicky Hipp by som asi vobec neriesila, skor by som skusila uvarenu rozmixovanu mrkvu, zemiacik na zaciatok. Co sa tyka obmedzenia stravy, tak skus nieco zjest zo spominanych potravin a sama uvidis, ci bude mat mala nejaku reakciu. A pivo ... no vraj sa moze hlavne cierne, ale podla mna je to vymyslene len aby kojace matky co najviac pili tekutin ... ale za poharik decentne neuskodi 🙂

ela2710
18. sep 2012

@jana208 kasicky by som do roka urcite nedavala, moj maly nebol dojceny, prikromovat sme ale zacali len par dni pred 6. mesiacom, dovtedy sa nam nepodarilo ho krmit z lyzicky, mala je kojena a prikrmovat zacnem tiez az okolo 6. mesiaca, zacina sa prikrmovat mrkvou, neskor mrkva+zemiacik, neskor sa pridavaju dalsie zeleniny: cuketa, brokolica, atd. neskor ovocie,... 😉

liz_lemon
18. sep 2012

@jana208 flase treba sterilizovat kazdych 24 hodin, idealny je sterilizator do mikrovlnky, ja mam Avent, trva to len 6 min

rebroza
18. sep 2012

@jana208 ahoj. ja som nepouzivala sterilizator. mala pila umele mlieko prvy mesiac a potom na striedacku s mojim dalsie dva tri a vzdy som len flasu umyla teplou vodou. akurat, ak sa mi stalo, ze som flasu neumyla hned, napr. v noci, preliala som ju bud vriacou vodou, alebo obcas povarila - vyvarila aj s cumlom.
obmedzovanie v jedle je individualne. treba po troske skusat a uvidis, co na to babo. niektore nema problem napr. s citrusmi, ine sa hned vyhadze.... niektore viac boli brusko, ine vobec.
ja som zacala prikrmovat okolo 5. mesiaca a to varenou zeleninou - mrkva, zemiak. potom jablcko varene, banan. a ked to uz bolo v pohode, zacala som davat aj instantne kase.

kvetinka211
18. sep 2012

@jana208
Ahoj, ak dietatko pekne prospieva tak nadalej iba koj (nedavaj ani umele mlieko-nechapem celkom otazku o tom sterilizatore, ani cajiky netreba davat). Mozes tak o mesiac dat obcas omrvinky z chlebika (kvoli lepku aby sa vyuzilo citlive obdobie kedy si na neho babo zvykne.) Kasicky nedavaj ako prve a uz vobec nie tie presladene hipp,hami,sunar a pod. - to je plne umelin a hlavne kopy cukru 😠 Tie by mali uplne zakazat, su pre babatka vyslovene nevhodne. Zacni po 6 mesiaci postupne pomixovanou zeleninkou - mrkvicka, mrkvicka zemiacik. a pod., vzdy pridavaj nove druhy s odstupom viac dni aby sa ukazala pripadna alergia. Neskor mozes zaviest aj ovocne kasicky (najlepsie domace - nastruhat jablcko, pomackat banan ...) a neskor nemliecne nesladene kase. Vsetko ale pomalicky a postupne, nech to nie je pre babo velmi rychle, mate na vsetko dost casu a do roka je hlavnou potravou stale mliecko. Az po roku zacnu byt prikrmy hlavnou potravou a mliecko doplnujucou. V jedle sa vonec nemusis obmedzovat, vyuzi teraz tie dva mesiace na to, aby si zacala jest vsetky zdrave potraviny. S pivom je to blbost, najlepsie je pit vela cistej vody. Ale ak mas chut na pivo, tak nealko v pohode 😉

euka210
18. sep 2012

ak je dojcena a mlieko jej staci, tak naco prikrmovat? Az po 5-6m, no nie kase, ale zeleninu na obed po lyzickach. Kase urcite nie.
Skus nieco zjest a uvidis ako zareaguje, ci bude v pohode alebo sa nevyspis kvoli prdikom 🙂 ...my sme to mali po kyslej kapuste na Vianoce 🙂
Pivo je hlupost, aj mne hovorili ze na mlieko mam pit, ale sme si nasli ako to funguje....zdanlivo je dost mliecka, lebo babo menej pije. Takze je to len povera 🙂 Ale jasne, ze som si v lete dala 🙂...ale nas uz je rocny chlop dojceny par krat, takze to nevadi.
Ak dojcis a chces v tom pokracovat. tak flasu nedavaj, aby sa neodstavilo, lebo z flase ide lahsie a babatka su veeelmi mudre v tomto 🙂 Netreba ju, staci mlieko pripadne prevarena voda lyzickou (ziadne umele sladke caje ani granulovane) a ked bude mat 6m tak flasku s naustkom. My sme tak mali, no najlepsia je zatial flasa so sosacikom od vody Toma, bo makky naustok viac kusal ako pil 🙂 usetris si namahu so strerilizovanim, bo potom uz netreba 🙂

sendy182
18. sep 2012

@jana208 čo ja si pamätám keď je dieťa kľudné priberá v norme tak sa prikrmuje UM od ukončeného 4 a MM od ukončeného 6 mesiaca........takže u teba mi to vychádza na ukonč.6 mesiaca..........najprv zeleninový príkrm na 1-2lyžičky , potom na druhý deň viac a to isté jedlo napr. mrkvu, zemiak, jablčko..........a kaše neskôr keď spapá jeden príkrm............ja som pivo nepila........takže neviem............len pohár čistej letnej vody pred a po kojení.....kojenccké čaje a hlavne prikladanie v noci........

zuzi241
19. sep 2012

no nam lekarka povedala,ze pomaly zacat s prikrmovanim od 4.mesiaca a tiez plne kojim....

aljoska1
19. sep 2012

aj mne kázala lekárka začať so zeleninkou na obed, že nech si malý zvyká a to bol len kojený a priberal až až - 5 mesiacov a 9 kíl. že mu mám dať pár lyžičiek (koľko zje) a potom mliečko (ak bude chcieť) a pravdaže on chce. a tak teraz zje tak 80 ml zeleninky a zapije to MM tak dúfam, že nebude ako malý slon pri ďalšej kontrole 🙂