Prvé prikrmovanie v 4. mesiaci

nodesha
2. jan 2017

Maly mal 30.12. 4 mesiace boli sme s nim u lekarky ci mozme zacat prikrmovat, dala nam hami letacik ako prikrmovat, 30.12, 31.12, 1.1. som mu dala hami prva lyzicka mrkva a pekne vsetko spapal a dnes by mal jest inu zeleninu kupili sme hipp brokolicu a po prvej lyzicke mi zacal vrieskat, neviem co mam dalej robit, ci mu to dat vyskusat navecer, alebo zajtra mu to dat alebo totalne odpisat tu zeleninu, alebo robit to ako vacsina ludi, ze budem davat len ovocne vyzivy, dakujem

sibalka21
2. jan 2017

@nodesha Neviem sice odkial mas, ze vacsina ludi dava len ovocne prikrmy, kedze to je ta najhorsia volba aku si mozes vybrat.... Skus mu to dat este na vecer a ked to nebude chciet, normalne prejdi na inu zeleninu....

nodesha
autor
2. jan 2017

@sibalka21 dakujem

slavka1811
2. jan 2017

ja som zacala prikrmovat ked mala mala 4,5 mesiaca.zacala som ako ty mrkvou,ale varila som,bolo to no vselijake,potom som o tri dni dala zemiak,nechcela ho,tak som to skusala este dalsie dva dni,potom som skusila kupit tekvicu-kupovana jej chutila,este zoparkrat som skusila dat kupovanz prikrm a ten malej chuti ale vraciam sa stale k domacej strave a malej nechuti asi nic,uz kombinujem viac druhov zeleniny,vyskusala aj kur.a kralicie maso ale zje mi max. 5 lyziciek.nezufam,nevzdavam to.ked jej nechuti neladujem to do nej nasilu.casom si zvykne urcite.davam jej len na obed prikrm,potom uz som jej ho pocas dna nenukala,teraz je uz vacsia tak jej davam na olovrant ovocie a to mi papa,aj ked nezje nikdy viac ako 60ml...chce to len trpezlivost.je to pre nich uplne nieco nove,lyzicka,tuha strava,nova chut...

maris5
2. jan 2017

Skusaj dalej, ale zacala by som normalnu varenu doma pripravenu zeleninu podavat. Tekvica, zemiak, mrkva, batat, brokolica. Moj brokolicu tiez nechcel zo zaciatku. Skusala si to aj ty ochutnat ci sa to da jest? Raz sme dostali taku zeleniovu vyzivu a maly to nechcel, ani mne to nechutilo. Malo to velmi vyraznu chut oproti doma pripravovanej strave.

Ovocim zacnes az neskor. Dieta si rychllo zvykne na sladku chut a uz nebude chciet jest zeleninu.

katriona1
2. jan 2017

já jse sice u dcery taky začala mrkví a bramborem, ale už bych to nedělala, měla z toho potom zácpy, takže lepší je tekvice, cuketa, batáty, já jsem si teda vařila doma svoje, bylo akorát léto tak jsem měla ze zahrádky, ale dělala jsem to tak, že jsem vždy 3 dny dávala na začátku jednu zeleninu a do té jsem pak další 3 dny přidávala další, takto jsem pokračovala, a když malá vyzkoušela pár druhů co jí chutnalo tak jsem je kombinovala různě mezi sebou až potom jsem přidávala maso a ovoce až po zelenině a nejlépe regionální takže jablko, hruška, švestka,
každé dítě je jiné, některé dává přednost tuhé stravě a hned od začátku toho sní dost a jiné dítě sní pár lžiček a dlouhou upřednostnuje mléko, takže to berte jako zábavu, zkoušení něčeho nového, je to ochutnávání, žádné nutění, když jedna zelenina nechutná tak dej jinou, když chutnala ta mrkev a nedělá mu problémy tak do mrkve přidej trochu nějaké další zeleniny at tam cítí to co mu chutnalo, klidně můžeš kombinovat skleničky a něco doma vařené, já si dělala zásoby do mrazáku do tvořítek na led a pak jsem si to nakombinovala podle sebe i maso jsem si takto dělala a pak měla malá každý den jiné 🙂
takže nikam nechvátat a užívat si 🙂

bluka2
2. jan 2017

Hipp brokolica je dobry hnus, to ako jedine moja nechcela jest a to jedine som ani ja nechcela ochutnat podla tej krasnej vone... V inych krajinach ma hipp vsetko mozne, len nie toto, neviem preco to este je na slovenskom trhu.

evittam
2. jan 2017

@nodesha Ja som kupila kupovanu vyzivu co sa tyka zeleninovych a masovych pri kazdom dietati len raz-nechutilo to ani jednemu. Ked som to ochutnala ani som sa im nedivila.
Uvar si doma-nie je to nic tazke. Ja som od zaciatku davala minimalne 2 druhy zeleniny-napr.zemiak+mrkva, neskor som pridala viac,este neskor maso,zltok,ryzu,bezvaj.cestoviny....Ochucovala som bylinkami,rascou. Neskor aj malinkou stipkou soli-len na zvyraznenie chuti zeleniny.😉
Ovocne som davala aj kupovane,ale tiez sme si radsej spravili vlastne. Ale prve prikrmy boli vzdy zeleninove-obedy. Ovocne-desiaty,olovranty.

ivanecka0602
2. jan 2017

pripajam sa do debaty...za dva tyzdne mame 4 mesiace tak tiez rozmyslam ze co a ako bude...
takze zacat prikrmovat na obed? mam dat pred prikrmom normalne mliecko a potom prikrm, alebo len prikrm?
a ako je to s tym zmrazovanim? to ako ked uvarim viac, tak tu kasicku dat do mrazaku a na druhy den rozmrazit? alebo kazdy den varit cerstve?
vazne neviem...mam prve babo...
nemam davat kupovane kase?neviem ci su sladke. take od nestle moja prva kasa?
prosim vsetky rady prijmem...dakujem

lavinis
2. jan 2017

@ivanecka0602 pozri skupinu Zaciname papat - prve prikrmy

ivanecka0602
2. jan 2017

@lavinis dikes....idem hladat

lavinis
2. jan 2017

inak to sa necudujem, ze jej to nechuti, tie kupovane zeleninove a masove prikrmy nechutia bohviako. treba pozriet sezonnu zeleninu, naparit, zmixovat a prikrm je na svete. Na zaciatku staci, ked spapa aj 1 lyzicku, ved 4-mesacne babatko je este strasne malinke (ja som zacala v 6. mesiacoch a v pohode po troske papal). Zaciatok je o ochutnavani.
Nie som proti kupovanym vyzivam, ale vnimam ich skor ako doplnok (ked clovek nestiha, ked ide na vylet a pod.). Rozhodne by som nimi prikrmovat nezacinala.

lavinis
2. jan 2017

@ivanecka0602 mozno pomoze aj toto 🙂
https://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-...
https://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-...

tiez Bukovsky v knihe Hned to bude anjelik ma rozpisane prikrmy pekne po mesiacoch

bosoriak
2. jan 2017

@nodesha Ak nechce brokolicu, tak mu ju nedavaj. Pokracuj v mrkve a zacni do nej primiesavat inu zeleninu. Zemiak, bataty, tekvica, cukina a podobne. Brokolica je nanic, chuti hnusne a navyse naduva. Aj ja ked chcem jest brokolicu, musi byt so syrom a okorenena. 🙂 Ja by som teda brokolicu zaradila do kategorie "neskor" a uz mu ju neponukala. Skus mu dat znovu mrkvu a dalsi den zacni s inou zeleninou. Cukina je fajn, ma neutralnu chut.

Ovocne prikrmy sa neodporucaju, pretoze si dieta moze zvyknut na sladku chut a potom nebude chciet jest zeleninu. Zevraj. Ze by ta mrkva z Hipp bola nejako extra slana sa neda povedat 🙂 A vo vela zeleninovych vyzivach je zamiesane jablko, treba si pozriet zlozenie.

A netreba stresovat, velakrat sa stane, ze dieta jeden den zje cely poharik a dalsi den dve lyzicky. Je to normalne.

sykorkauhliarka
2. jan 2017

a preco chces uz tak silou mocou prikrmovat?

povuma
2. jan 2017

@ivanecka0602 ja som varila každý druhý deň, dve porcie cca, jeden deň mal čerstvé, druhý deň zohrievane ...dala som len do chladnicky.
V mrazáku som mala na malé kocky namrazenu zeleninu, maso. To som ráno vybrala, za pár minút navarila príkrm a bolo. Žiadna veda.

katriona1
2. jan 2017

@ivanecka0602 jestli myslíš instantní kaše tak ty se nezamrazují, ty se dělají vždy čerstvé a co dítě nesní to se vyhodí, ale kaší se nezačíná a rozhodně ne takto brzo, začíná se zeleninou na oběd, nejdřív dáš příkrm a potom dokrmíš mlékem, časem už nebude mléko chtít, když se nají dostatečně příkrmu, ke kaším ještě tolik, že je potřeba dobře číst složení, já jsem zásadně dávala jenom čisté obilninové ( rýžové, kukuřičné, pohankové, ovesné ...) bez nějakého cukru, sušeného mléka nebo ovocných aroma a jiných chutovek co tam dávají a ovoce jsem si do kaše zamíchala svoje čerstvé, ze začátku vařené, později syrové
zamraženou jsem měla bud syrovou zeleninu ze zahrady, kterou jsem používala na vaření nebo už uvařenou a rozmixovanou zeleninu jsem zamrazila ve tvořítkách na led a dala potom do sáčku, tatko jsem měla třeba řepu, která se vaří dlouho nebo hrášek, kukuřici, fazolky, protože po nějaké době začneš jídlo mačkat a tato zelenina má šlupky a ty nenamačkáš a potom jsem měla zamražené uvařené a rozmixované maso, abych mohla každý den dát jiný druh
jídlo můžeš mít v ledničce 48 hodin, takže většinou uvaříš na 2x

ivanecka0602
2. jan 2017

no mala je na UM, tak si myslim ze by to uz skusat mohla ked vsade citam ze od 4 mesiaca ak je na UM, lebo si myslim, ze aj tak toho vela nezje, skor bude ochutnavat...
a len ma to zaujima pre buducnost, ze co a ako...
mama mi radi tak a pocuvam zasa ine...ale moja mama bude mat 70, takze to vtedy a dnes je fakt nieco ine...proste chcem pocut viac nazorov...dikes

ivanecka0602
2. jan 2017

@katriona1 preco tam potom pisu ze od ukonceneho 4 mesiaca???
vacsinou co som pozerala tak boli ryzove a videla som aj take ze na noc...
ma s tym niekto skusenost???

evittam
2. jan 2017

@ivanecka0602 Ano,ja som davala kase niekedy na noc-ale take redsie do flase. Ale inak hlavne boli obedne prikrmy. Syn bol prikrmovany od cca 5,5 mesiaca (plne dojceny,od 4 mesiaca ciastocne dokrmovany UM-kazdy druhy vecer), dcerka bola dokrmovana UM aj dojcena od narodenia-prikrmovat som zacala od 4,5 mesiaca. 😉

evittam
2. jan 2017

@katriona1 Mne niekedy vyslo aj na 3 dni - nic sa nestalo. Pripadne som dala zamrazit uz hotovy prikrm.😉

ivanecka0602
2. jan 2017

@evittam presne to mi vravela mama...ze vecer taku riedku krupicku aby mohla vypit cez flasu, ze vraj bude lepsie spat...ze bude sytsia a spokojnejsia...
ako nevadi mi k nej v noci aj tri krat vstavat, len proste sa pytam...

ivanecka0602
2. jan 2017

takze zo zaciatku ak zacnem tym zemiacikom, tak mam cakat, ze to bude skor ochutnavka ako obed???

evittam
2. jan 2017

@ivanecka0602 Ja som napriklad zacinala mrkva+zemiak, potom dalsia zelenina, a kolko toho zje uvidis sama-ci to bude ochutnavka alebo spapa viac. Mne deti jedli dost od zaciatku-aj celu misku.😉

ivanecka0602
2. jan 2017

@evittam a to ju naozaj zasyti???
ona je taky velky papac uz od porodnice...ale to asi uvidim ci bude chciet este miecko

evittam
2. jan 2017

@ivanecka0602 Teraz co myslis?
Mne deti zjedli misku prikrmu a este som nadojcila alebo dala UM. Postupne a neskor uz mm ani um. Ved do max.mesiaca mozes davat maso,zltko,ryzu,bezvaj.cestoviny a podobne-je toho "mraky".😉

moni244
2. jan 2017

A preco kupujes hotove a neuvaris? nie, nemas davat ovocie, mas pokracovat zeleninou, to uz pro druhom pokuse to chces vzdat a naucit na dieta na sladku chut? Ved tie ovocne kupovane vyzivy su plne pridaneho cukru. To by si dala fakt pekny zaklad dietatu @nodesha

@ivanecka0602 hlavne klud a nezacinam prikrmovat, ked mas v totalny hokej, chaos a stres. Na nete je toho plno, zacina sa zeleninou, jednym druhom, 2-3 dni, ochutnavka, par lyziciek, potom mlieko. Takto aa pokracuje aj mesiac, aby sa vystriedalo co najviac zeleniny, potom mozes kombinovat druhy zeleniny, neskor maso, potom ovocie a ja som kasu davala nakoniec, ale nie tie blivajzi, co ponuka Nestle, Hami, to mi dcera nechcela, necudovala som sa. Chutilo to hnusne.
Kupila som od Nominal kase, maju rozne obilninove druhy a to som zarabala najprv s vodou a ovocim, neskor s kravskym mliekom

katriona1
2. jan 2017

@ivanecka0602 no na celé přikrmování a krmení dětí je plno názorů, já ti napíšu ten svůj 🙂 to že je někde napsáno, že je to od 4. měsíce neznamená, že je to super, někdy se nestačím divit jaké příchutě se do těch kaší dávají - skořice, jahody, med a jiné co mají děti jíst až mnohem později a potom i přidaný cukr, já nejsem nějaká vyhraněná bio matka, ted když je dcera větší tak si občas dá i sladké i čokoládu, ale nehodlám tím krmit několika měsíční dítě, to má na to čas, kaši do flašky před spaním jsem nikdy nedávala, nemyslím si, že po tom děti lépe spí, spíš to zatěžuje žaludek, prostě některé dítě spí a jiné ne, tímto to moc nepořešíš, ale když už to budeš chtít zkusit tak pozor abys vybrala bezlepkovou, klasická je ze pšenice
prostě musíš si toho více nastudovat, pročíst si v obchodech třeba i složení toho co chceš dítěti dávat a pak se sama rozhodnout 🙂
@evittam i já jsem někdy zamrzila už hotové jídlo, když jsem neodhadla množství a těch 48 hodin je orientačních, však když jedno dopoledne uvaříš a dáš sníst, druhý den také, tak třetí den dáš 3x a stále jsi v "limitu" a a i kdyby to někdy bylé víc tak se dítě určitě neotráví 🙂

lavinis
2. jan 2017

@katriona1 to nie je uplne pravda, ze sa kasou nezacina, zavisi od pristupu. Ja zijem v zahranici a tu sa vseobecne zacina kasami, domacimi, napr. ryzovou z ryzovej muky. Ale tiez sa zacina prikrmovat od 6 mes.,ci kojeni,ci nekojeni. Inak suhlasim s tebou v tom, ze nechapem tomu prikrmovaniu hned ako odbiju 4. mesiace.

lavinis
2. jan 2017

a kaše samozrejme lyžičkou sme dávali a nie pred spaním.

katriona1
2. jan 2017

@lavinis jak jsem psala na přikrmování je více názorů, já třeba kojenédítě taky začala přikrmovat od necelých 6-ti měsíců, před tím jsem měla v době imunologického okna jednou za pár dní dát ochutnat tak na 1/2 lžičky cokoliv, tak jsem sem tam něco dala, ale to bylo opravdu minimum, sestra ted začala asi ve 4,5 měsících, ale nijak nechvátá, malá bude mít 6 měsíců a zatím měla jenom pár druhů zeleniny, v začínání s kaší nějaký problém nevidím, akorát je problém sehnat jinou bezlepkovou kaši než rýžovou, po které měla dcera zácpu, takže já raději tu zeleninu 🙂 kaši jsem dávala asi po 2 týdnech nejdřív večer a pak jsem jí přesunula na snídaně, jinak kaše jsem dávala minimum, doplnovala jsem to ovocem nebo zeleninou