Recepty pri mononukleóze

juli1408
28. okt 2022

Ahojte, vy ktoré máte doma skúsenosti s mononukleózou, máte nejaké recepty, ktoré môžem variť manželovi? Pečeňové testy má strašne zlé. Musíme nasadiť prísnu diétu. A keby ste mi mohli prosím napísať aj podrobný zoznam povolených a zakázaných potravín na rôznych stránkach píšu rôzne info. Vďaka.

sella38
28. okt 2022

syn mal mononukleozu a zle pecenove test, dlho bol na diete. Varila som bez kvapky oleja, ci masla, v podstate dusene na vode. Ziadne tazke koreniny, ziadne strukoviny, udeniny, ani salama, sunka, sladkosti. Pozor na ovocie so zrnieckami.
A odporucam uzivat pestrec. Synovi sa pecenove testy upravili za pol roka...

juli1408
autor
28. okt 2022

@sella38 ďakujem za odpoveď. Vidíš, a ja som na jednej stránke čítala l, že strukoviny môže. A tiež sa mi to nezdalo. Takže ani rastlinné oleje, napr. avokadovy?

sella38
28. okt 2022

@juli1408 co sa tyka olejov neviem. Ja som bola velmi opatrna, lebo syn mal iba 10 rokov a katastrofalny priebeh. Takze ked mal potom aj testy zle, davala som velky pozor a dlho som varila fakt len na vode. Ziadna preprazana cibula, nic. A ten pestrec urcite nasadte, ak ho neberie.

juli1408
autor
28. okt 2022

@sella38 lekár nám povedal, že jemu pestrec nepomôže, dal nám silnejšie lieky na podporu pečene. Hovorím o manželovi, nie no dieťati 🙂

viestta
28. okt 2022

@juli1408 pozri si diéty po hepatitíde. V podstate vylúčiť všetko čo môže naduvat, vrátane čerstvého pečiva a chleba. Minimalizovať veci s obsahom vlákniny. Pridať bielkoviny ale pozor na obsah tukov, čiže chudé mäso, odtucnene mliečne výrobky. Ovocie len uvazene a väčšinou tepelne upravené. Banány môžu byť. Zemiaky, ryža takmer bez obmedzení. Žiadne semienka, orechy, čokoláda, keksíky. A dôležitá je pravidelná strava aspoň 5x denne

janka_23
28. okt 2022

@juli1408 ja som prísnu diétu po mononukleoze držala rok a pol. Bola to katastrofa, všetko iba na vode, opečené na sucho, žiadne ovocie s jadierkami, žiadna čokoláda, nič slané, žiadne koreniny.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
juli1408
autor
30. okt 2022

@viestta super ďakujem. Toto zatiaľ dodrzujeme, ale bude to riadne ťažké. Ale čo už.
@janka_23 och joj, tak to riadne, ja som myslela, že to tak okolo polroka... 😢 Máš aj nejaké konkrétne recepty? Včera som manželovi spravil morčacie prsia dusene na vode, so sparenou mrkvou, jablkom a zemiakmi v šupke. V podstate taký veeeeľmi dietny zemiakový šalát 😂 chudak

juli1408
autor
30. okt 2022

@mb2021 no hej, veľa možností tam nie je, ale tak chcem mu robiť čo najvýznamnejšie jedlá za dodržania všetkých obmedzení pri pečeňovej diete. A že by mu to už nešlo hore krkom, stále to isté.

viestta
30. okt 2022

@juli1408 ešte doplním, že aby to nebo len "vodové" jedla mozes ochucovat bylinkami, ale aj niektorými koreniami, ak sa použijú s mierou. Muškátový orech a kvet, kurkuma, šafran.

janka_23
30. okt 2022

@juli1408 konkrétne recepty nemám nakoľko som mala momonukleozu v roku 1998 a to mi ešte varila mama 😄 v podstate to bolo to isté dookola až som sa vďaka tomu dopracovala k anorexii ale to je iný príbeh.
Jedla som väčšinou kuracie mäso opečené nasucho alebo robene na vode, k tomu zelenina, rôzne polievky, pečivo nie čerstvé ale také jednodňové, žiadne maslo.
Skus pozrieť niečo na internete, určite nájdeš inšpiráciu. Ja som mala veľmi poškodenú pečeň preto som musela diétu držať tak dlho.

juli1408
autor
30. okt 2022

@viestta
@janka_23 ďakujem baby, budeme sa toho držať