Takmer štvorročné dieťa odmieta ovocie a zeleninu

zuzkanik
1. júl 2013

Ahojte mamičky, chcela by som sa poradiť. Moja takmer štvorročná dcérka absolútne odmieta vložiť do úst čo len kúsok zeleniny, alebo ovocia. Do cca roka a pol som jej minimálne ovocie ponúkala v mixovanej podobne, potom jeden celý nekonečný rok odmietala aj to, postupne sme sa prepracovali aspoň k výživám a neskôr som opäť postupne mixované ovocie primiešavala do výživy a zvyšovala som dávky. Dcérka bude mať čo nevidieť 4 roky a ja jej ovocie musím stále mixovať, akoby bola bábätko, pretože to inak do nej nedostanem. To isté máme so zeleninou, len tú jej nemám ako ponúknuť v surovej forme. Varím jej aspoň mixované polievky, ale tam už po vitamínoch nie je ani stopy. Skúšali sme už kadečo, lekárka na mňa tlačí, nech jej ponúkam, lebo býva často chorá, ale ja už mám pocit, že sme vyčerpali všetky možnosti. Nejde to hrou, klamstvom, sľubmi, darmi, vyhrážkami, proste nezaberá nič. Ona totiž ovocie ani zeleninu ani do ruky nechce zobrať, akoby mala z toho fóbiu, či čo. Vôbec to nechápem. My dvaja s mužom a staršia dcérka máme ovocie a zeleninu denne na tanieri, často varím zeleninové jedlá, jeme veľa surových šalátov. Malá nás vidí, no napriek tomu nič nechce. Už ani neviem, čo jej mám variť. Prosím, ak máte podobnú skúsenosť, dajte mi nejaké tipy, lebo ja som už fakt zúfalá. 😒 Ďakujem.

fuska
10. aug 2016

@zuzkanik Moj zje iba banan. Zo surovej zeleniny iba kukuricu. Varene zje vsetko okrem zeleneho. 😀

klaudusik958
30. aug 2016

Ja stym mam problem do dnes. Mam 19 a zo zeleniny zjem iba kukuricu a zemiaky a s ovocia nic :/

anello
6. apr 2017

...uplne chapem,mame doma presne to iste s chlapcekom.....znamena to oslabenie imunity a choroby a nevieme ako nanho.....vyskusane mame vselico,nic nepomaha,nic nezabralo a to uz bude mat 7 rokov a ide do skoly.....rozmyslala som nad tym,zajst s tym k psychologovi,ci to nie je nejaky blok......ale citala som aj toto:http://www.babyweb.sk/odmieta-vase-dieta-ovocie-zeleni...

aivik
12. jún 2018

Hmm vidím že už staršia téma, ale snad aspon niekomu pomozeme .my sme mali a teda ešte čiastočne mame tiež problém s ovocím a zeleninou. Syn bude mať 4 roky. Keď bol babatkom zjedol max. Jablko, potom niečo zmixovane občas. Pri pohľade na banán či zeleninu sa dokázal povracat... Žiadne hry, obkeci nepomahali... Ale každým rokom postupne niečo nájdeme čo zje, a to takou metódou že si to dopestujeme... Keď mal asi 2 roky zasadili sme čučoriedky, a každý si polieval svoj krik, potom ochutnal keď mu dozrievali sa tešil, sme ho chválili aký je dobrý pestovatel.postupne už dva roky zje maliny. Tento rok jahody a pred pár dňami si dopestoval hrások.ochutnal 5 zrniecok. Netváril sa bohvieco ale zjedol. Čiže aspoň takto po malých krocikoch... Horšie je to v zime. Možno časom.

martam25
30. máj 2019

@anett9 Dobrý večer. Vaša diskusia ma zaujala. Môj malý má 20. mesiacov skúšame ovocie zjedol banán už ani ten skoro vôbec. Zelenina tak rajčina sem-tam. Poraďte teda jak niečo aby mal vitamíny. Lebo musíme brať tabletky. A pravde podobne bude mať tiež niečo lebo mu chýbajú leukocity.

anett9
31. máj 2019

@martam25 to nie je moja diskusia, zakladateľ je @zuzkanik. U nás sa ale nič nezmenilo. Syn má 11rokov a nezje ani zeleninu ani ovocie v surovom stave. Výnimku tvoria zavárané slivky v koláči a nejaká tá mrkva a hrášok v polievke. Ovocné džúsy v pohode vypije, jogurt dá tiež, džemy atď. Už to neriešim, možno sa to zmení v dospelosti ktovie

anett9
31. máj 2019

@martam25 a samozrejme ani maslo, pomazánky, syrokrem... stále suché pečivo

martusik2305
31. máj 2019

Mi to mame tiež mala ma 4 a nič tiež už som zúfalá a o to horšie že obmedzila stravu na cestoviny a ryžu +nejaké to mäso zemiaky strukoviny, zelenina, ovocie 0bodv a z polievok akurát paradajkovu, vývar a hsluskovu toto ja varím celý týždeň a ako náhle uvarím niečo iné tak vydrží hladovať aj celý deň😞 už fakt neviem co s nou

lanalana1
31. máj 2019

@martusik2305 Aj ja to mám doma, ale ten môj ma 18! rokov. A žiadna zmena. On sám z toho je nešťastný. Pretrpel si v škôlke a škole obedy, napriek tomu, že ho nejako príliš nenútili, ale bolo mu nepríjemné počúvať poznámky a neustále otázky prečo mu to nechutí. Zo školy v prírode, lyžiarskych, výletov mal dopredu hrôzu kvôli strave. Nechápem to, ale chorý býva minimálne. Stále na to myslím, či sa to v dospelosti neprejaví, je mi to ľúto, ale nedalo sa inak... Jediná zelenina, čo zje je pár lístkov zeleného šalátu, či kúsok zelenej papriky k obedu, ovocie žiadne, jedine číry pomarančový alebo multilivitam džús, ale len kupovaný v krabici, nič doma prelisované, nebodaj čerstvé.

bianka532
31. máj 2019

zaujala ma tato diskusia. ja som dospela a nechuti mi vobec ovocie, za dva mesiace zjem max. jablko... inak som uplne zdrava.. anginy a ine choroby som nemala 2 roky... zeleninu jem obcas raz za tyzden?...

kikundela
6. okt 2021

Ahojte. Maminky ako sú na tom vaše detičky s ovocím.? Začali ho jest? Nútili ste ich vymýšľali ste niečo aby zjedli? Môj drobec ma 5 rokov. Skôr stále je chorý. Ovocie zje len jablko banán hrušku a melón.... Ináč nič... Ani nechutná a keď tak ho napne. Ani stavy veľmi nechce. Vypije len trochu. Výživu zje z obchodu tak neviem ci mam toto brat ako ze zjedol ovocie. Nútiť ho nechcem. Ale od bývalého a od všetkých počúvam len a musí zjesť a daj mu na zadok keď nechce a podobne veci. Mňa to tiež mrzí ale proste on ma averziu normálne k tomu. Zeleninu zje uhorku ma rad aj šalát, paradajku.... Ale s ovocím je to katastrofa. Vyrástli vaše detičky z toho.? Dávali ste im nejaju náhradu za ovocie? Je niečo také?
Ďakujem pekne za odpovede 🙂

vulka
6. okt 2021

@zuzkanik Naša dcéra bola presne taká istá. Teraz má 10 a jej vzťah k ovociu a zelenine je stále rovnaký. Už to neriešim. Je zdravá, aktívna a veselá.

jankapol123
16. jan 2023

@zuzkanik môžem sa opýtať ako je dcérka na tom? Či sa to nejako zmenilo časom? Moja má už 10 rokov a zmena zatiaľ žiadna. Tak isto ju až napína z niektorého ovocia a zeleniny, ani do ruky to nechce zobrať. V škôlke sa nič nezlepšilo ani v škole. Ale ani doma, hádam všetky spôsoby sme vyskúšali čo sú tu napísané a nič. Za tie roky mi to pripadá, že je to len o psychike. A čím dlhšie to trvá tak tým viac je to pre ňu zvyk že to neje. Že vôbec nie je zvyknutá na určité chute. Ovocie ktoré nám pripadá sladké, napríklad červený cukrový melón, tak povie že je to horké alebo nejaké čudné, že pre ňu to nie je sladké. Z ovocia zje iba trochu jablká, hrušky alebo banánu. Zeleninu ani bylinky vôbec. Ani mrkvu v polievke alebo sladkú kukuricu. Všetko jedlo "pitve". Chutí jej hlavne všetko typicky nezdravé (pizza, ale iba šunka -syr, chrumky, chipsy, čokoláda, kekse..). Na besiedkach, oslavách, u babky, všade kde má možnosť, tak si vyberie vždy to najnezdravšie). Doma to preto obmedzujeme ale aj tak jej jedlo tvoria hlavne sacharidy (z múčneho a mliečneho jedla). Jediné čo sme radi je, že má rada strukoviné polievky a mäso. Nezje toho veľa, ale aspoň niečo. Aj s pitným režimom má problém, ledva vypije pól litra vody denne. Nedávno som jeden mesiac zapisovala čo je a koľko pije, kúpili sme novú fľašu na vodu, modernú, farebnú aby ju mala v škole stále vyloženú na lavici a odpíjala si, motivovali sme ju aby pila viac vody ale prakticky nič sa nezmenilo. Proste akoby nepociťuje smäd. Je príliš chudá, má 140 cm a iba 25 kíl. Čiastočne je štíhla aj geneticky, lebo aj ja a manžel sme v jej veku boli dosť chudí, ale jedli sme takmer všetko, aj ovocie a zeleninu a oveľa väčšie porcie ako ona. Myslela som, že ako rastie tak si jej telo bude viac pýtať, ale zatiaľ sa ani to nestalo. Z "normálneho" jedla zje menšiu porciu ako jej 4-ročná sesternica.. Vitamíny preto kupujem tiež z lekárne, vo forme kvapiek alebo želé a keď je zvýšená chorobnosť, hlavne na jeseň, tak jej dávam aj Imunoglukan a Isoprinosine. Potravinová alergia jej nevyšla žiadna, iba mierna histamínová intolerancia, ktorú mám aj ja. Len dcérka prakticky nič čo obsahuje veľa histamínu ani neje a žiadne prejavy intolerancie nemá. Pred Vianocami jej robili aj krvné testy a všetko jej vyšlo v poriadku.. Tak by ma zaujímalo ako sa to u vás za tie roky vyvíjalo, či je nejaká zmena s tým jedením.

jankapol123
16. jan 2023

@kikundela ja som teraz natrafila na túto diskusiu, písala som aj autorke zuzkanik, že či sa u nich niečo zmenilo časom. Ja keby moja dcéra jedla 4 druhy ovocia a 3 druhy zeleniny, tak by som bola šťastná a asi by som už tie ostatné druhy ovocia ani neriešila. Ak zje k tomu ešte aj mäso, strukoviny, vajíčka.. tak spolu s tým čo zje z ovocia s zeleniny tam má aj vlákninu, bielkoviny, vitamíny.. Jasné že vždy by to mohlo byť ešte lepšie, ale aspoň to že dokáže zjesť uhorku alebo šalát znamená, že nemá nejaký psychický blok pred zeleninou, ešte aj zelenou zeleninou (tú práve deti najviac odmietajú), ani že to nie je nasladlé. S tou chorobnosťou som aj tu na fóre čítala, že choré bývajú aj deti ktoré jedia veľa ovocia aj zeleniny, aj v okolí poznám také deti. Strava je určite veľmi dôležitá, ale imunita záleží ešte aj od iných faktorov. Je dobré dať malému urobiť rozbor krvi, či je všetko v norme. Či nemá potravinové alergie, nie je chudokrvný a podobne. Ak nič nevyjde tak možno je to v poriadku. Moju dcéru niekedy aj bolieva hlava, brucho alebo má málo energie, tak vtedy sa jej ako prvé opýtam že či pila vodu a čo jedla. Už teraz ako je väčšia tak sa jej to snažím vysvetľovať aj spôsobom že aký má strava vplyv aj na psychiku, na to ako sa cíti, ako jej funguje mozog, ako jej ide učenie a tak. Ona povie že tomu všetkému rozumie, ale že jednoducho s tým nedokáže nič spraviť, že by chcela jesť zeleninu a ovocie, ale nejde to..