Večerná kaša - ako na to?

ellieellie
25. feb 2018

Chcem malému zaviesť na večeru ryžovú kašu. Mám pár laických otázok 🙂 Takže...

• Kúpila som čistú (bez príchute) nemliečnu od Hami, píšu, že je bez cukru, konzervantov a kravského mlieka, ale neviem, či predsa len nie je lepšie uvariť kašu doma.. čo si o tom myslíte?

• Ak by som varila kašu, ako na to? Používa sa úplne normálna ryža, uvarí a rozmixuje? Alebo treba nejakú špeciálnu? Ak áno, napíšte prosím konkrétne, čo používate.

• Ak chcem tú od Hami spraviť s MM, treba ho ohriať na tých 40 stupňov, nestačí iba odstriekať?

• Prípadne akú ryžovú kašu a ako používate/robíte vy?

Ďakujem.

ellieellie
autor
26. feb 2018

@luba41 Čo myslíš tým “a priberanie”? Celkom som nepochopila. S prisávaním problém nemáme, to je vyriešené, s tým nám už dávno pomohla laktačná poradkyňa. Ďakujem za rady ohľadom zavádzania príkrmov, ale ako som písala, mám iný názor a budem postupovať inak. Na to som sa mimochodom ani nepýtala - táto diskusia je o príprave ryžovej kaše 😉 Ale oceňujem tvoj záujem.

ellieellie
autor
26. feb 2018

@bibistec Ďakujem, áno chcem ryžové a kukuričné, to pšeno skúsim neskôr. Dnes idem na nákup 🙂 Instantnú nebudem používať, prípadne len veľmi výnimočne.

katriona1
26. feb 2018

@ellieellie ja mam dve deti a kazde jsem prikrmovala v trochu jinem poradi a jinak, podle jejich potreb
takze treba dcera se dobre kojila, mleka mela dost, zacala jsem od 6 mesicu - obed ( zelenina, potom maso ) pak jsem pridala desatou ( ovoce ) a nakonec veceri ( kase se zeleninou ) prikrmy odmitala, jedla malo, radeji se kojila
syn mel mleka malo, hodne grckaval, bylo to neklidne dite, pri kojeni hystercil, protoze mleko netekli ( strajk to nebyl ) takze jsem s prikrmemy zacala od 4 mesice na obed se zeleninou, po dvou tydnech jsem pridala veceri, protoze dopoledne jsem mela mleka dost, ale vecer maly rval 2 hodiny nez se poradne nakojil a zadpal, po pridani vecere, se nakojil a tadpal do 5-10 minut
takze moje radaje, ze ty si poznas svoje dite a ty vis jaky ma rezim a co potrebuje a podle toho se rid 🙂

katriona1
26. feb 2018

Jeste dodam, ze po zavedeni prikrmu uz zadne problemy s kojenim nemame, maly krasne ji a mezitim se stale s chuti koji, mleka mam dostatek 🙂

ellieellie
autor
26. feb 2018

@katriona1 Áno, s tým úplne súhlasím. Každé dieťatko je iné a treba vždy zohľadniť jeho potreby… Samozrejme, že ak sa ukáže, že kaša 2 hodiny pred spaním nie je dobrý nápad, tak to nebudem siliť… To je jasné, beriem to ako samozrejmosť. 😉 Ďakujem za príspevok.

luba41
26. feb 2018

https://www.modrykonik.sk/zavadzanie-detskych-p...

Od ukončeného 8. mesiaca
Môžeme zaradiť bezmliečnu či mliečnu kašu, a to opäť tak, aby medzi dvoma príkrmami bolo kvôli ľahšiemu udržaniu laktácie minimálne jedno plné kojenie. Do kaše je možné pridať ovocie, mliečnu kašu pripravujeme z materského, umelého alebo rastlinného (ryžového, ovseného, pšenového, orechového) mlieka. Plná porcia obilnej kaše býva až 150 - 200ml, ale nie je nutné ju podávať v takom množstve. Kašu obvykle zavádzame ako jeden z posledných príkrmov, pre malé deti sú obilniny ťažko stráviteľné (prejavuje sa napr. ako bolesť brucha, zápcha, časté nočné budenie alebo naopak neprirodzene dlhý spánok v kuse). Malé deti majú iný spánkový cyklus. Časté nočné budenie malých detí je prirodzené a normálne a nie je najvhodnejšie riešiť ho kašou na noc. Vysoké množstvo sacharidov bez výdaja energie zaťaží slinivku a rozkolísané hladiny cukru v krvi podporujú vznik cukrovky II. typu. Môžete skúsiť dávať malé množstvo kaše napríklad na raňajky.

predposledná veta to nejako vysvetluje

ellieellie
autor
26. feb 2018

@katriona1 kiežby tak bolo aj u nás… môj tiež pri kojení chytá hysáky, ale z opačného dôvodu – ja mám zas mlieka veľa a tečie mu príliš rýchlo, potom sa zakuckáva a odťahuje. Takže na radu laktačnej poradkyne tesne pred kojením ten najsilnejší prúd odstriekam… Trochu to pomáha, ale skrátka u nás je to skôr boj ako pohodová a krásna intímna chvíľa “zblíženia”..

katriona1
26. feb 2018

@ellieellie tak to muj maly je velkyjedlik a ted kdyz mezi kazdym kojenim ma i prikrm tak je koheni opravdu pohodova zalezitost 🙂 takto si to opravdu uzivam

katriona1
26. feb 2018

@luba41 my se tu ale nebavime o kasi na noc, ale obilnine se zeleninou k veceri, to je trochu rozdil, vetsi porci kase s ovocem davam malemu az od 8 mesicu k snidani
a co je teda podle cas vhodna vecere?

luba41
26. feb 2018

@katriona1 no v 6 mesiacoch najlepšia večera je len materské mlieko..tam je všeobcne písané, že obilninové kaše sú ťažko strávitelné a vhodné, až ked je dieťa staršie.. a 2 hodiny pred spaním je stále len "večera..".

katriona1
26. feb 2018

@luba41 nekdo v 6 mesicich zacina, jiny uz ma veceri, ok to je individualni a ja se neptala na to kdy dat veceri, ale co je pro dite ( je jedno jestli 6 nebo 8 mesicni nebo starsi ) vhodne na zacatek dat k veceri mimo MM ?

luba41
26. feb 2018

@katriona1opakujem, načo sa ponáhlať s jedlom v 6tich mesiacoch? dospeláckeho jedla sa naje dieťa ešte dost..je jedno či je dieťa dojčené alebo na UM..takže stále je to len mlieko..nič iné momentálne jeho žalúdok na večeru nepotrebuje.."mimo" si nepísala.. aj v 8mich mesiacoch to bude stále mlieko ..aj ked má zavedené napr 3 príkrmy-tak posledný bude olovrant /zeleninový, príp obilnozelninový ako ty píšeš/..

ellieellie
autor
26. feb 2018

@luba41 Článok už som čítala, ďakujem. Verím, že každá mamina si naštuduje a pozisťuje informácie z rôznych zdrojov a sama si spraví podľa toho predstavu, ako bude postupovať. A každá to určite robí s tým najlepším vedomím a svedomím. Žiadna z nás nechce dieťatku predsa ublížiť. Niekto si za zdroj informácií vyberie Modrý koník a niekto názory pediatričiek, ktorým dôveruje. Oboje je v poriadku, robíme, čo môžeme. Ja inak ako ty a ty inak ako ja 😉

luba41
26. feb 2018

@ellieellie ja si hladám , ked niečo potrebujem,iné zdroje..-pre mna ani MK ani pediatrička takými nie sú /s doktorkou absolutne také veci ako jedlo neriešim/..dala som ten odkaz len pre vysvetlenie..a myslím, že je to zrovna v tej vete logicky zdôvodnené..

ellieellie
autor
26. feb 2018

@luba41 Veru, dnes nie je problém dostať sa k informáciám… Problém je skôr sa v nich zorientovať a rozhodnúť sa, čomu človek verí a čomu nie. Keďže na každú aj tú najbanálnejšiu vec človek nájde kvantum rôznorodých názorov. my zas úplne opačne, s pediatričkou riešime aj spánok, nosenie, jedlo, cvičenie… Všetko možné. A som veľmi rada, že je vždy ochotná nám poradiť a povedať svoj názor aj odborný, ale aj ľudský, osobný ...

katriona1
26. feb 2018

@luba41 tak to se u nas vecer zastav a vysvetly synovi, ze vecere nebude 🙂 dneska uz 2x jedl porci pres 200g. a. 4x se kojil, je tak tezke pochopit, ze jsou deti co jim staci MM i do roka a deti co jim proste nestaci ? ja do syna nikdy jidlo necpala, naopak jsem ho brzdila, protoze by snedl mnohem vic, ale to ho radeji dokojim, ale proste jenom na MM by nevydrzel, to bych mu musela tak flasku s UM dat a timto koncim debatu, protoze to nema cenu, pekny den 🙂

luba41
26. feb 2018

@katriona1 pojednávame tu o 6 mesačnom dieťaťi stále, dalej som spomínala 8 mesačné ..o tvojom skoro ročnom sa tu nebavíme..tam je to zase niekde inde......

katriona1
26. feb 2018

@luba41 muj mel ted 9 mesicu a veceri dostava od 4,5 mesicu, od 6 mesicu mel 3 prikrmy denne a takovy apetit jaky mel od zacatku ma stale 🙂

ivec16
26. feb 2018

vyeobecne postupujes spravne, my sme zacali tiez s kasami, potom hned zelenina, maso, zltok, ovocie po asi mesiaci ako bola zavedena zelenina, nie je sa kam ponahlat ;)

ink
25. apr 2018

@ivec16 ahoj, napadá mi jedna vec. Ak ti nevedel synček stráviť kaše, menilo na tom niečo zmena spôsobu prípravy? Ryžu je dobré na noc pred varením namočiť do vody a nechať v chladničke. Obsahuje totiž veľa arzénu. My doslepí to vieme stráviť, ale deti majú problém. Pšeno treba pred varením buď riadne spariť vriacou vodou, alebo tiež nechať v chladničke cez noc vo vode. A tak ako aj ryžu potom pred varením poriadne prepláchnuť. Týmto spôsobom ho zbavíš horkosti, ktorá môže tiež deťom robiť problémy. A trávenie uľahčí aj lyžička oleja, najlepšie konopého, alebo tekvicového do už dovareného príkrmu. To len tak na okraj, možno to bude prínosná info.

ivec16
26. apr 2018

@ink dakujem za info, pseno som vzdy najskor 2-3 krat preplachla vriacou vodou a az potom varila, kasu ryzovu som mu na zaciatku davala z prasku pre deti od 4 mesiacov, moj mal 6 mesiacov ked zacal ju jest... kase na veceru zniesol az od roka a pol, dovtedy mi po nich vzdy zle spal

julinka29
22. sep 2018
Používateľ julinka29 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od julinka29.

Chcem zacat tiez davat kase, mesiace uz na to mame 🙂 len neviem akou zacat, a hlavne nie som moc kucharka, na toto vecerne vyvaranie kasiciek :/

sonka1981
23. sep 2018
Používateľ sonka1981 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sonka1981.

Ak môžem poradiť, nestresuj sa a kúp instantnú kašu. Je to pohodlné a budeš mať viac času na dieťatko 🙂 Ja som obom deťom dávala tieto mliečne vždy a chutila im sunar.sk/kasicky/

julinka29
24. sep 2018
Používateľ julinka29 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od julinka29.

Dakujem, asi to tak aj urobim 🙂 ja som uz na ne pozerala v obchode, ale nebola som si ista

luciatt
18. feb 2019

Baby máme 6 mesiacov a veľmi zle spinkame. Uvažujem na večer zaviesť kaše alebo UM. Čo ste dávali prosím vás. Stále dojčím.

ivec16
18. feb 2019

@luciatt vyskusaj u nas kasa navecer sposobilaze spal este horsie, velmi casto sa budil... na veceru sme do 18 mesiacov davali len zeleninu, popripade zeleninu s maskom

janiveta2
11. jún 2019

@ellieellie zdravim chcela by som sa opytat ci by ste mi nemohla poslat postup zavadzania prikrnov. My teraz zaciname a sme na UM. A uz som z toho zmatena ako postupovat 😀 kazdy vravi nieco ine 😁 janockova.dominika91@gmail.com dakujem