Skúsenosti s látkovými plienkami: Aké sú vaše názory?
Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem
Stručné zhrnutie
- Popolini, BambinoMio, BabyLucy (Babylucy) a Hamiko sú v diskusii uvádzané ako hlavné systémy moderných látkových plienok vrátane variantov OneSize a 3v1; voľba závisí od požadovanej veľkosti, ceny a potreby vrchných nohavičiek.
- Údržba látkových plienok zahŕňa pravidelné pranie (bežné odporúčania v diskusii: 60 °C, niektoré mamičky perú aj na 90 °C), sušenie na radiátore alebo v sušiarni a používanie octu namiesto aviváže alebo domácich pracích gelov z nastrúhaného mydla a sódy.
- Navrhované počiatočné zostavy sa v diskusii pohybujú okolo 18–24 kusov plienok (pri dvojičkách 40 ks), separačné vložky sa odporúčajú na zníženie znečistenia a niektoré mamičky uvádzajú počiatočné ceny zostáv od ~3 310 Sk po ~14 500 Sk podľa značky a výbavy.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko látkových plienok si kúpiť na začiatok?
A: V diskusii sa odporúčajú zostavy 18 ks OneSize + niekoľko biofroté na noc (stĺpový príklad: 18+4 = ~6 000 Kč podľa jednej kalkulácie), iné odporúčania hovoria o 20–24 ks (pre jedného dieťaťa) a pri dvojičkách sa spomína 40 ks.
Q: Ako sa látkové plienky perú a s čím?
A: Diskutujúce mamičky perú plienky na 60 °C (niektoré perú aj na 90 °C), používajú bežný prací prášok alebo domáci mydlový gél z nastrúhaného mydla + sódy (recept v diskusii: 250–500 ml dávka gélového slizu), a namiesto aviváže pridávajú 100–150 ml octu alebo pár kvapiek esenciálneho oleja (tea tree, levanduľa).
Q: Potrebujú sa látkové plienky žehliť?
A: Nie; v diskusii viaceré mamičky uviedli, že tieto moderné systémy (Popolini, BabyLucy) sa nežehlia.
Q: Dá sa látkové plienky sušiť v sušičke?
A: Áno, viaceré príspevky potvrdzujú možnosť sušenia v sušičke, pričom praktickejšie a bežnejšie je sušenie na radiátore alebo v domácej sušiarni; sušenie na sušiarni môže skrátiť čas na 4–6 hodín, na radiátore sa často uvádza ~24 hodín.
Q: Kde si plienky pozrieť alebo kúpiť na Slovensku a v ČR?
A: V diskusii sa spomínajú predajné a informačné miesta: Ekoporadňa Živica (Vysoká ul.), portály prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, mamaja.cz, mimibazar.sk; Hamiko/BabyLucy objednávali aj cez kontakt manželov Mikovčákových v Kysuckom Novom Meste tel. 0414220125.
Q: Koľko stoja plienky po kuse a ako vychádzajú rôzne značky cenovo?
A: V diskusii boli uvedené príklady cien: Hamiko ~50–80 Sk/ks (uvádza sa ako lacnejšie), konkrétne Hamiko 54 Sk + vložka 12 Sk uviedla jedna mamička; jedna kompletná Baby Lucy zostava sa spomínala za 3 310 Sk; iné kompletné kalkulácie sa pohybovali od ~6 000 Kč po ~14 500 Sk podľa rozsahu zostavy a značky.
Q: Aké doplnky a materiály sa odporúčajú?
A: Diskusia odporúča separačné vložky (na spláchnutie pevnej stolice), vrchné nepremokavé nohavičky (PUL), Snappi sponky alebo suchý zips/patentky podľa strihu, mydlové orechy alebo šetrné pracie prostriedky a ocot namiesto aviváže.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasí, že látkové plienky sú ekologickejšia alternatíva k jednorázovým plienkam a produkujú menej odpadu.
- Väčšina diskutujúcich považuje látkové plienky za časovo náročnejšie (pranie, sušenie) a za počiatočne finančne náročnejšie, ale niektoré mamičky očakávajú návratnosť investície pri dlhšom používaní alebo pri viacerých deťoch.
- V diskusii panuje zhoda, že separačné vložky uľahčujú manipuláciu so stolicou (spláchnutie separačky znižuje znečistenie hlavnej plienky).
Sporné názory
- Úspora peňazí: niektoré mamičky tvrdia, že látkové plienky dlhodobo ušetria peniaze (príklady prepočtov v Sk/Kč v diskusii), iné tvrdia, že po započítaní nákladov na vodu, elektrinu a pranie nie je jasný jednoznačný finančný profit.
- Pokoj pokožky vs. vlhkosť: niektoré príspevky uvádzajú, že bavlnené/plastové systémy zlepšujú pokožku a znižujú zapareniny, iné upozorňujú, že látkové plienky ponechávajú dieťa vlhšie než jednorázovky a môžu byť nepríjemné.
- Pohodlie vs. ekológia: jedna možnosť pre rodiča je preferovať pohodlie jednorázoviek (jednoduché, bez prania), druhá možnosť je preferovať ekologický prístup látok a venovať čas údržbe.
Otvorené otázky
- Presný bod návratnosti nákladov látkových plienok oproti jednorázovým zostáva v diskusii neuzavretý a závisí od miestnych cien vody/elektriny, počtu praní a počtu použitých plienok.
- Dlhodobé dosahy domácich pracích receptúr (mydlový gél, mydlové orechy) na životnosť automatických práčok sú v diskusii spochybňované bez jednoznačného záveru.
- Dostupnosť konkrétnych značiek (Hamiko, BabyLucy, Popolini) v miestnych predajniach sa mení a niektoré značky môžu byť len dopredávané alebo ťažko dostupné.
Spomenuté značky a firmy
Popolini, BambinoMio, BabyLucy, Babylucy, Hamiko, Haipa-Daipa, Disana, Babyidea, Bambino Mio, Živica (Ekoporadňa Živica), prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, latkovky.cz, mamaja.cz, vbavlnce.cz, modrykonik.cz, mimibazar.sk, Ulrich, Ecover, Ariel Kids, Lovele, Persil Sensitive, Always, Kramáre (nemocnica), Mikovčákovi (predajcovia z Kysuckého Nového Mesta), Dráčik
Spomenuté produkty a metódy
OneSize,3v1 (tri v jednom) plienky, separačné vložky (separačky), Snappi sponka, vrchné nohavičky (PUL), suchý zips, patentky, pracý mydlový gél (recept: nastrúhané mydlo + sóda + voda), mydlové orechy, pranie na 60 °C (niektoré na 90 °C), ocot namiesto aviváže, sušička na bielizeň, sušenie na radiátore, BKM (bezplienkovanie), zaväzovačky (Disana), vlnené nohavičky, merino vlna, Snappy, ocot ako máchadlo
Miesta a osoby
Praha, Kysucké Nové Mesto, Vysoká ul. (Ekoporadňa Živica), Bratislava, Kramáre (nemocnica)
monr, HD sa mi zdajú ešte objemnejšie ako BL. Ja cez deň doma dávam len obyčajné biele alebo BL štvorce. Rýchlo to schne a hlavne to nie je objemné a malý sa mi v tom v pohode hýbal odmalička.
ale mám tých štvorcov dokopy asi 30, aby som nemusela prať každý deň, predsa len nie sú také savé.
ja mám najtvrdšie tyrkysové BL štvorce a ešte majú aj skrútený okraj. Najlepšie sú červené, tie sú aj najhrubšie, resp. majú najdlhšie slučky. Oranžová a bledomodrá farba je na tom rovnako..
a potvrdzujem, že IB Lká boli linde dobré, tak som sa zbavila č. M a hneď na to začala linda loziť a Lká začali pretekať, tak som si zase kúpila Mká a čakám, kedy jej tie Lká zase budú dobré 😅 😝
iz emjee aj mne sa zda ze ta 150 bodova ma Mala 50% joker..ale neviem moizni nas myli len ot ze ta 150 bodova ma zlavu na tie vyribky v knizke 50%..
ahojte, tak ja zase HD mám rada. Je vcelku štíhla a rýchlo schne.
BL velúr je mäkká aj po viacmesačnom používaní.
BL bambusové sa mi zdajú rovnako mäkké/tvrdé, možno bledožltá je najmäkšia.
ja mam HD rada ale len moje doma robene lebo original frote sa mi zdaju strasne hrube 🙂
dugy presne tých 50% je len na tie vybrané výrobky, som to preto doplietla.....
hih...tak ja mam stvorcov 90 ks 80x80 a nejakych 30 70x70 (tie uz nepouzivam, su odlozene pre druhe babo)..mam nebielene IV stvorce .. tvrde nie su od kedy ich plakam v avivazi (neviem preco, octu som vzdy davala pozehnane a aj tak boli tvrde jak plech) a ani sa mi nezda, ze by boli menej save...periem ale stale v slize..nejak sa mi zapacil...mam aj par vv, ale tie nepouzivam vobec, bo mi najprv pripadali na male babo hrube a potom uz som sa k nim nejak neprepracovala
ako periete vy?
tie zlavy su ako v dm? lebo sice novu karticku mam, aj som dostala nejake knizky, ale pride mi to strasne sprosty system...tie zlavy predtym boli lepsie 🙂
prsky v tej knižke je aj lístoček na celkovú zľavu z jedného nákupu, záleží ktorú máš buď je to 10 al. 15%.... tak ako to bolo doteraz len netreba lepiť hlúpe nálepky ktoré som vždy kdesi zapatrošila....
jj..to viem..lenze knizky nedostavas stale (ci?)...na tu kartu sa zbieraju body a s tymi sa potom cosi da, len som este neskumala, ze co 😅
po nazbieraní určitých bodov si z terminálu ktorý je v každej predajni po načítaní karty vyberieš kupon na to o čo máš záujem, pri pokladni Ti zań dajú tú knižku, viac info tu http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/_site...
jj...akurat som to docitala, kedze manzo kupe krpatu, tak ste ma namichli 😉 to predtym sa mi pacilo viac 😀
mne mama predvcerom doniesla na vyplnenie ten formular, ked sa narodi babo pre DM. dostanem k tomu nieco zaujimave? lebo ta knizocka so zlavami pocas tehotenstva, nevyuzila som ju vobec 😅
inac ja este stale nachadzam po starych kabelkach a penazenkach tie fialove bodiky. 😀
Ahojte baby...vidim,ze momentalne ste sa trochu v diskusii odklonili od povodnej temy,ale potrebovala by som poradit.....pouzivam latkove plienky,tie klasicke stvorcove 80x80cm,na vrch zatial davam postolkove nohavicky,kedze este nemame uplne ok klbiky,ale za par tyzdnov ideme na kontrolu a snad bude vsetko ok... stale mi vsak maly precika aj postolky,no proste v noci ked ho prebalujem,tak ma mokre cele pyzamko na brusku,aj cez den ked spinka v kociku 3hodinky tak sa budi s mokrym oblecenim.....chcela by som mu preto kupit nejake ine vrchne nohavicky,ked uz nebudeme potrebovat postolky,len neviem ake,poradite mi?dakujem..... 🙂
a este sa chcem spytat,oplati sa kupit seperacne vlozky?
Ahojte maminky, my bábatko ešte len čakáme, zaujala ma téma látkoviek, už sme pokúpili nejaké vecičky, dúfam, že nám praktická realizácia pôjde tak ako teória, kupovala som Tots bots wrapíky omylom aj jedny fleesove červené vrchné nohavky, na visačke je písaná veľkosť 3 a to mi ešte zďaleka nevyužijeme - ak by mal niekto záujem ponúkam ich v bazárku, - nové, len vybalené.
to Andrejka - neviem koľko má bábenko, viskózové separačné vložky sú najmä na zachytenie tvrdých nečistôt, celulózové vhodné aj u novoška - ale praktické skúsenosti nemám, tak neviem poradiť - možno vyskúšať viac skladov, vkladačky... Zachvíľu to budeme riešiť aj my 🙂
Andrejkaz, aj my sme mali podobný problém. Objednala som si pokusne vrchné nohavičky Gro Baby + nejaké savejšie plienočky a teraz testujeme 🙂
Cez deň dávame klasické štvrce poskladané na menší rozmer ako do ortopedických nohavičiek. Je to síce riadny balík plienok, ale dá sa, nohavičky to pepne prekryjú, takže vecičky už mokré nie sú. S Gro Baby som spokojná, bála som sa toho suchého zipsu, ale na moje prekvapenie je oveľa jemnejší ako klasický na poštolkách a napriek tomu dobre drží.
crys neviem 😅 ale vo vacsine obchodov sa zlavy nedaju kombinovat, neviem ako v dm, tento novy system este nemam odskusany
Ahojte maminy tak hlasim ze mam prve vlniacky od Swaddlebees na vyskusanie 😵. Chcem vas poprosit o radu, docitala som sa ze treba lonolinovu kuru. Ako postupovat pri prvom pouziti ak su nove? Najprv oprat? V rukach ci pracke? Potom dam kuru podla navodu ale pisu ze treba dat kuru do vriacej vody a nechat vychladnut na 30%, potom dat na noc "odstat" a vyvesit? Fakt schnu 3 dni? 😅 Prepacte za tieto otazky ale snazim sa nacerpat skusenosti od najpovolanejsich 😎.
ahojte latkovacky 🙂 ...kedze som len na zaciatku "studovania" tejto vedy, neviem sa vôbec rozhodnut co a kde nakupit. Ale urcite sa chcem dat na latkovky, i ked tu na mna pozeraju ako na blazna, kazdy ma o tom este predhistoricke predstavy. Ja by som chcela urcite nakupit tie nohavickove, ci kapsove plienky, nie stvorce (mozno par do rezervy). Len neviem, ktore znacky su najlepsie, ktory material vybrat a vôbec system. Tie one size sa mi zdaju prakticke, kedze ratam predbezne s jednym babom a nechcem investovat do prilis vela plienok. Tak co mi poradite okrem Popolini? Je to take nepreberne mnozstvo, ze neviem, kde zacat 😅 A este ten pocet- myslite, ze do 25ks staci? A davaju sa prakticky vzdy aj vrchne nohavicky? Tusim, len pri jednom systeme, nejaky Easy... ich netreba, ci??? A tie separacne vlozky- co je najlepsie?
diky, za odpovede, snad sa lepsie zorientujem 😉
Rosienka, drzim palce ja sa tiez snazim dostat do tajov, ale nie je to vobec jednoduche 😀 😝 a kazdemu vyhovuje nieco ine, hadam na to coskoro prideme 🙂 . Miruss Ti urcite najlepsie poradi ma ekoplienky internetovy obchod a este aj baby tu radi poradia 😵.
Este som sa chcela spytat, vsetky pisete ze bude tyzden plienok, co to znamena? Nejake vyhodnejsie nakupovanie? 😕 Kde? Dakujem 😉
kolka ja som nove vlnaky neprala, ale hned lanolinovala - kup si v lekarni bezvodovy lanolin, rozpusti z neho kavovu lyzicku v horucej vode s kvapkou detskeho samponu a dolej studenou vodu, aby bola teplota ca. 30 stupnov - do toho hod suche vlnaky (vyvratene na rub) a nechaj stat celu noc - rano trosku vyplakaj v studenej cistej vode, zabal do uteraka (aby vysiaklo prebytocnu vodu) a potom nechaj volne rozprestrene ususit (nie zavesene, nie na slnku ani na radiatore) - schnu pomerne dlho
od 26.4 - je to akcia hlavne v zahranici (cr, vb), ale vsetky tu tajne dufame, ze sa pridaju aj slovenske plienkove obchodiky 😀 ano mali by byt priaznive ceny 🙂
rosienka...ja som prestudovala kopec for a nakoniec som sa este pred narodenim malej rozhodla pre stvorce a pouzivali sme Imse vimse pulky (ten suchy zips je tam ale dost blby), teraz mame gro baby vrchne gatky a s tymi som nadmieru spokojna. na paradu mam moje fejvrit itti bitty sio (snap in one - to su take tie chlpate). ale ako baby pisu, je to o preferenciach maminy a babatka, takze treba ist na nejaku prezentaciu, ohmatat si plienocky, nechat si ich ukazat, kupit z kazdej, ktora ti padne do oka 1-2 ks a potom dokupit tie, ktore sa ti osvedcia...ono aj tak kazdu chvilu dochadzaju kadejake novinky a meni sa to..ja uz ani nesledujem, sak by som sa zruinovala a tak ostavam pri svojich osvedcenych stvorcoch 😉
kolka- no snad sa tu vela naucim, lebo fakt neviem, kde zacat 😲
emjee- a to kde budu tie akcie? na internete, ci priamo v niektorych obchodoch?
prsky- no ved hej, praxou sa iste zdokovalim... a blbe je aj to, ze tu v CH ziadne prezentacie nie su a ani v obchodoch ich nedostat, tak nemam co ohmatat, maximalne tie jednoduche stvorce som par-krat videla ☹ Zostava mi len internet a to ne nepreberna studna 😖 Inak dôlezita mi je aj jednoduchost a cim najmensia pracnost.


na lahký pohyb je dobré niečo čo neobopína bedrový kĺb velmi teda viac krojené plienky, ak chceš lacnejšiu variantu a malá Ti kaká tvarovanú stolicu, tak na doma odporúčam viacvrstvené plienky, tie poskladáš do vrchnákov na rovno a kĺby sútak volné, resp. sú na nich len vrchnáky.... ja už na to nemám trpezlivosť dávať plienky narovno, malá mi stále kaká a nemám tolko vrchných gatí 😖
vv mi prídu velmi praktická vec.....
štíhle nohavičkové sú aj od anavy, dajú sa objednať na bráne keby sme robili skor hromadnú obiednávku vrámci toho týždna plienok, ako zo samotného e-shopu anavy, kt. zatial ešte nefunguje.....