Skúsenosti s látkovými plienkami: Aké sú vaše názory?
Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem
Stručné zhrnutie
- Popolini, BambinoMio, BabyLucy (Babylucy) a Hamiko sú v diskusii uvádzané ako hlavné systémy moderných látkových plienok vrátane variantov OneSize a 3v1; voľba závisí od požadovanej veľkosti, ceny a potreby vrchných nohavičiek.
- Údržba látkových plienok zahŕňa pravidelné pranie (bežné odporúčania v diskusii: 60 °C, niektoré mamičky perú aj na 90 °C), sušenie na radiátore alebo v sušiarni a používanie octu namiesto aviváže alebo domácich pracích gelov z nastrúhaného mydla a sódy.
- Navrhované počiatočné zostavy sa v diskusii pohybujú okolo 18–24 kusov plienok (pri dvojičkách 40 ks), separačné vložky sa odporúčajú na zníženie znečistenia a niektoré mamičky uvádzajú počiatočné ceny zostáv od ~3 310 Sk po ~14 500 Sk podľa značky a výbavy.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko látkových plienok si kúpiť na začiatok?
A: V diskusii sa odporúčajú zostavy 18 ks OneSize + niekoľko biofroté na noc (stĺpový príklad: 18+4 = ~6 000 Kč podľa jednej kalkulácie), iné odporúčania hovoria o 20–24 ks (pre jedného dieťaťa) a pri dvojičkách sa spomína 40 ks.
Q: Ako sa látkové plienky perú a s čím?
A: Diskutujúce mamičky perú plienky na 60 °C (niektoré perú aj na 90 °C), používajú bežný prací prášok alebo domáci mydlový gél z nastrúhaného mydla + sódy (recept v diskusii: 250–500 ml dávka gélového slizu), a namiesto aviváže pridávajú 100–150 ml octu alebo pár kvapiek esenciálneho oleja (tea tree, levanduľa).
Q: Potrebujú sa látkové plienky žehliť?
A: Nie; v diskusii viaceré mamičky uviedli, že tieto moderné systémy (Popolini, BabyLucy) sa nežehlia.
Q: Dá sa látkové plienky sušiť v sušičke?
A: Áno, viaceré príspevky potvrdzujú možnosť sušenia v sušičke, pričom praktickejšie a bežnejšie je sušenie na radiátore alebo v domácej sušiarni; sušenie na sušiarni môže skrátiť čas na 4–6 hodín, na radiátore sa často uvádza ~24 hodín.
Q: Kde si plienky pozrieť alebo kúpiť na Slovensku a v ČR?
A: V diskusii sa spomínajú predajné a informačné miesta: Ekoporadňa Živica (Vysoká ul.), portály prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, mamaja.cz, mimibazar.sk; Hamiko/BabyLucy objednávali aj cez kontakt manželov Mikovčákových v Kysuckom Novom Meste tel. 0414220125.
Q: Koľko stoja plienky po kuse a ako vychádzajú rôzne značky cenovo?
A: V diskusii boli uvedené príklady cien: Hamiko ~50–80 Sk/ks (uvádza sa ako lacnejšie), konkrétne Hamiko 54 Sk + vložka 12 Sk uviedla jedna mamička; jedna kompletná Baby Lucy zostava sa spomínala za 3 310 Sk; iné kompletné kalkulácie sa pohybovali od ~6 000 Kč po ~14 500 Sk podľa rozsahu zostavy a značky.
Q: Aké doplnky a materiály sa odporúčajú?
A: Diskusia odporúča separačné vložky (na spláchnutie pevnej stolice), vrchné nepremokavé nohavičky (PUL), Snappi sponky alebo suchý zips/patentky podľa strihu, mydlové orechy alebo šetrné pracie prostriedky a ocot namiesto aviváže.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasí, že látkové plienky sú ekologickejšia alternatíva k jednorázovým plienkam a produkujú menej odpadu.
- Väčšina diskutujúcich považuje látkové plienky za časovo náročnejšie (pranie, sušenie) a za počiatočne finančne náročnejšie, ale niektoré mamičky očakávajú návratnosť investície pri dlhšom používaní alebo pri viacerých deťoch.
- V diskusii panuje zhoda, že separačné vložky uľahčujú manipuláciu so stolicou (spláchnutie separačky znižuje znečistenie hlavnej plienky).
Sporné názory
- Úspora peňazí: niektoré mamičky tvrdia, že látkové plienky dlhodobo ušetria peniaze (príklady prepočtov v Sk/Kč v diskusii), iné tvrdia, že po započítaní nákladov na vodu, elektrinu a pranie nie je jasný jednoznačný finančný profit.
- Pokoj pokožky vs. vlhkosť: niektoré príspevky uvádzajú, že bavlnené/plastové systémy zlepšujú pokožku a znižujú zapareniny, iné upozorňujú, že látkové plienky ponechávajú dieťa vlhšie než jednorázovky a môžu byť nepríjemné.
- Pohodlie vs. ekológia: jedna možnosť pre rodiča je preferovať pohodlie jednorázoviek (jednoduché, bez prania), druhá možnosť je preferovať ekologický prístup látok a venovať čas údržbe.
Otvorené otázky
- Presný bod návratnosti nákladov látkových plienok oproti jednorázovým zostáva v diskusii neuzavretý a závisí od miestnych cien vody/elektriny, počtu praní a počtu použitých plienok.
- Dlhodobé dosahy domácich pracích receptúr (mydlový gél, mydlové orechy) na životnosť automatických práčok sú v diskusii spochybňované bez jednoznačného záveru.
- Dostupnosť konkrétnych značiek (Hamiko, BabyLucy, Popolini) v miestnych predajniach sa mení a niektoré značky môžu byť len dopredávané alebo ťažko dostupné.
Spomenuté značky a firmy
Popolini, BambinoMio, BabyLucy, Babylucy, Hamiko, Haipa-Daipa, Disana, Babyidea, Bambino Mio, Živica (Ekoporadňa Živica), prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, latkovky.cz, mamaja.cz, vbavlnce.cz, modrykonik.cz, mimibazar.sk, Ulrich, Ecover, Ariel Kids, Lovele, Persil Sensitive, Always, Kramáre (nemocnica), Mikovčákovi (predajcovia z Kysuckého Nového Mesta), Dráčik
Spomenuté produkty a metódy
OneSize,3v1 (tri v jednom) plienky, separačné vložky (separačky), Snappi sponka, vrchné nohavičky (PUL), suchý zips, patentky, pracý mydlový gél (recept: nastrúhané mydlo + sóda + voda), mydlové orechy, pranie na 60 °C (niektoré na 90 °C), ocot namiesto aviváže, sušička na bielizeň, sušenie na radiátore, BKM (bezplienkovanie), zaväzovačky (Disana), vlnené nohavičky, merino vlna, Snappy, ocot ako máchadlo
Miesta a osoby
Praha, Kysucké Nové Mesto, Vysoká ul. (Ekoporadňa Živica), Bratislava, Kramáre (nemocnica)
Karaa, tak ako sorry. Ona este nepocula o plienkovej dermatidite... Ach jaj, tiez by som mala problem viac ku nej prist... Som zvedava, co nam povie v buducnosti nasa... dala som si zalezat na vybere.
dakujem za pochopenie, hned mi je lepsie, ked som to mala niekomu kto moje rozcarovanie pochopi, "povedat" 😉 A zabudla som napisat, ze jej to pediatricka zo sukromneho centra kde za malu platime 😀 /cim samozrejme nechcem povedat, ze by mala reagovat nejako inak ako ina detska lekarka/
Ale aby som je len neskodila, tak to uzavrela tak, ze mam vyskusat ine znacky jednorazovych plienok, ze to budem mat aj ja pohodlnejsie pouzivat radsej tie, ale ze ked chcem len latkove, nech si robim podla seba ... a tak si veru aj budem robit 😀
miruss, teba som sa chcela opytat, ci nerobim zle /ci nejako nezhorsujem funkciu plienky/, ked napr. do tej Swaddlebeesky medzi plienku a vlozku supnem este poskladanu viacvrstvovu plienku /na noc alebo ked ideme von na dlhsiu dobu/ Inac je to fakt super plienka, najblizsie jej urcite este jednu objednam 😉
vdaka miruss
a do kazdej nohavickovej to mozem vkladat? a vzdy medzi vlozku /ak ma/ a samotnu plienku?
zdienka ak sa ti nechce odmáčať fľak z pul, tak vydrž 2-3 prania a je po fľaku 😉 , nám sa to stáva bežne
karaa, tak akože fakt vrchol. Nedávno tu tiež niektorá babenka spomínala podobnú situáciu, akože ja fakt nechápem 😝
naša dr. mi vôbec nič na plienky nepovedala, tiež sa len pozrela, že má látkovú, ale jediná jej reakcia bola akurát to, že sa jej páčila aká je mäkká 🙂
Ahojte, plánovala som látkovať, výbavu som nakúpila ale pri dvojičkách sa to nedalo, ešte mi zostali vrchné nepoužívané flísové gate, ak máte záujem inzerát tu: https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/ojfl/fl...
a vrchné PUL gate použíté asi 5 krát , inzerát tu: https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/ngjp/vr...
a ešte by sa mohli hodiť teraz na jar a na leto baby legs sú velmi príjemné na odtyk inzerát tu : https://www.modrykonik.sk/bazar/detske-ponozky-...
Dakujem, a látkujúce mamičky drzte sa 🙂
ďakujem Vám za rady, myslím, že mám čo študovať ďaľší mesiac 😅
Ešte sa chcem opýtať - používate niekto len vlnené nohavičky ? Alebo sú situácie kedy nestačia - napr. v autosedačke... A tie Pul nohavicky (to sú asi všetky , čo sa predávajú pri moderných látkovkách - však ?) sú naozaj priedušné ? Lebo tie čo mame doma, sa mi zdajú igelitové.
emjee, mirus- diky, to skladanie je tam fakt dost nazorme ukazane, ale asi sa skôr dam na tie nohavickove a AIO plienky, nech to mam co najjednoduchsie 🙂 Okrem tych AIO treba vsade vrchne nohavicky?
Este co sa tyka toho skladovania- to som pochopila, ze su dva r^zne druhy, ale aku prednost ma to skladovanie na mokro...tiez mam skôr tendenciu k tomu suchemu skladovaniu. Da sa na to pouzit aj ten original kyblik na jednorazovky? Akurat ze tam nebudem davat tie baliace folie. Kamosi nam ho chcu posunut a ja neviem, ci to mam zobrat, kedze chcem pouzivat latkove.
Ozaj, mohli by ste mi napisat aku vybavicku- kusy material, druhy vy mate...to bude na ilustraciu asi najlepsie 😉 dikes
kara- tak to je fakt vrchol, ako uz ine pisali, s takou doktorkou by som si uz nemala co povedat a nemala k nej dôveru. Ona je akurat ta, co by mala byt rada, ze vidi uvedomele mamicky a pomahat sirit osvetu a nie este zdzubavat...nemam slov. Ja sa chystam prihlasit k detskemu, ktory je vraj dost orientovany na co najprirodnejsie a najprirodzenejsie liecenie, tak san bude happy, ked ma uvidi ako exotku s latkovkami 😅
katka, ja pouzivam dost aio a kapsovky, ale ked davam nohavickove, tak z 90% davam vrchne vlniaky (mam bi shorties a lvb crepe), nikdy sa nestalo, ze by prevlhli. mam pul tots bots, ale tie takmer nepouzivam, su take igelitove. super sa mi osvedcili pulky imse vimse organic, su jemnucke, priedusne a maju pefektny strih 😉
rosienka, skladovanie na sucho je lepsie. neviem, aky je ten kyblik na jednorazovky, na spinave latkovky ti posluzi hocake vedro s deklom - napr. ja mam velke vedro z primalexu
okrem aio/sio a kapsoviek treba vsade vrchnaky
baby, prosim o radu. mam Bummis PULky, povodne biele, teraz nechtiac zafarbene na ruzovo. Myslite ze by som ich mohla odfarbit tym odfarbovacom na omylom zafarbenu textiliu? mam znacku La Nave, bez chloru, pouziva sa na teplotu aku znesie tkanina (takze by som to dala na 40 stupnov). zlozenie to ma hydrosulfid sodny, tenzioaktivne no-iony, sulfat sodny, mohlo by to poskodit tie PULky? dik
kara, to bol teda zážitok... ach joj, no comment...
katka, ja používam počas dňa len vlniaky alebo AIO. Na noc už vlniaky nemám, už sú drobcovi malé, ale chcem nejaké dokúpiť. Zatiaľ teda dávam v noci PULky.
A aké máš PULky? Niektoré sa zdajú trochu viac igelitové (Baby Lucy, Tots Bots), ale výrobcovia udávajú, že sú priedušné.
alenka - sú moc ružové? Mne sa tiež podarilo zafarbiť plienky (nie PUL-ky) a po pár praniach to vyšlo. Neviem, možno by som to skúsila oprať s bieliacim práškom (PUER), možno aj v kombinácii so soľou na škvrny.
rosienka, asi všetky dievčatá tu skladujú plienky na sucho. Komu by sa chcelo vylievať takú hnusnú vodu stále... Ja ich skladujem v obyčajnom vedre.
karaa..no ja by som asi taku pediatricku nezniesla...ja som aj kvoli tomu, ze u nas v mestecku su stare korcule, isla radsej do blavy
a ja som nasej prdelke dala IB a nasa dokina ani brvou nemykla..som cakala aspon nejaku reakciu 🙂
rosienka..ja nedam na stvorce dopustit..skladam na osminy (rovno ich skladam ked ich zvesujem zo susiaka), len predskladanu plenu vyberiem, vlozim do PUL gatiek (pripadne pridam vkladacku) a ostatny postup ako pri jednorazovke 😉 ...ale mam aj kapsovku bum genius a na paradu moje milovane itti bitty (8 ks velkost L a uz odlozene 3 ks M) 😉 a PUL gatky mam gro baby a som tiez velmi spokojna (viac ako s imse vimse, co sme mali, ked bola mensia)
a kyblik mam trofast z ikea - da sa dat potom do toho ulozneho systemu v detskej izbe 😀 mam take 2 aj s vrchnakmi - do jedneho hadzem pleny, do druheho Lalino oblecko
ani naša doktorka nijak nereagovala. Len raz, keď malého obliekal manžel a na IB obliekol ešte aj vrchné nohavičky, tak povedala, že koľko má na sebe veľa nohavičiek 😀
baby, fakt dávate deťom štvorcové plienky poskladané iba na osminy? Drží to, aj keď deti behajú? hm... a ja sa mordujem s novoskladom a so snapkou, skúsim to takto jednoduchšie. Už tu raz odznela jedna otázka - aké vlniaky sú potom vhodné na skladanie na osminy? Asi radšej zapínacie, nie naťahovacie, však?
matja...no nasa beha statocne a zatial nepretiekla ani ked som jej dala iba 1 stvorec na osminy + vkladacka a pozabudla som sa na 3 hodky a neprebalila som 😅 inak davavam 2 stvorce + vkladacka...ale mozno je to tym, ze chodime priebezne aj na nocnik...obcas sa nam stane, ze mame aj plienku suchu 😵
mati, su dost ruzove 🙂 kupovala som ich z druhej ruky a baba mi povedala ze su trochu. ale v podstate to nevadi, su to NB, tak ich budeme pouzivat len chvilu, ja len ze som dnes preluskala temu o slize na pranie a tam som narazila na ten odfarbovac, tak ci nahodou by to neslo. ale muz mi teraz hovori, ze radsej ruzove a funkcne, ako mozno biele a znicene 😀 ze sa postara aby z toho nas maly nemal dozivotnu traumu 😀
alenk ja som mala pulky tiež raz dosť ružové a po niekoľkých praniach, neviem presne po koľkých to vyšlo a sú zase normálne
katka ja som v podstate doteraz mala len pulky, až nedávno som si kúpila vlniaky a ľutujem, že som tak neurobila hned, je to úžasná vec
matja ja mu štvorce dávam len takto naskladané, ale iba na doma. Soma rada, že mu dokážem zapnúť aspoň to, novosklad a na draka a ešte popri tom behať so snapkou by som už pri ňom neuhrala 😉. Ale meniť to musím zhruba po tej hodine, lebo nevydrží pri mojom cikáčovi
miruss, diky- no namacat som nenamacala, len dala do prania sol, tak vyskusam... jaj, tie ellas house to je basen, uz myslim na dalsie a este aj na bamboo prefold, takze coskoro sa zasa uvidime 🙂
jaaj a este mam taky problem, mame ale ze strasne tvrdu vodu a plienky strasne tvrdnu niektore. co s tym ak nezabera ocot?
na vyrabanie slizu som leniva, tak rozmyslam ze skusim dat do prania jedlu sodu, ale ake mnozstva, pomery, kedy ju tam prihodit? do prania alebo na plakanie?
Zdienka, jasné počkaj na týždeň plienok budú akcie.
A orechy na pranie si neskúšala? Mne pomohli, my máme tiež strašne tvrdú vodu.
miruss, fakt orechy?
no skusim. mam doma ale dako sa mi stale nechce verit ze dobre operu 🙂
tak ale idem do toho.
jej tyzden plienky? kedy? kuknem web a zasa daco povyberam. uz sa tesim 🙂
inak elly netvrdnu a dokonca aj na noc lepsie ako bamboo extra. to som necakala.
a bamboo hour, to je jedna basen tiez. hura hura 🙂
Mne ellla konopné tvrdli.
K orechom pridávaj soľ na škvrny.
A akcie ešte nemám zverejnené, len jednu. Ale chystám pár dobrých. 🙂
mne naopak. elly netvrdnu. najviac tvrdnu strapky a bi bamboo extra. no uvidime.
vkladacky uz odporucam vsetkym 🙂 este ten prefold ked bude a uz ma v noci nic naprebudi.
Emjee-dik za tip v Ekomaminkach na tu dekalcifikacnu kuru-nieco take som potrebovala 😅 😉 -vyskusam
uf tak mne dnes na koznom povedali ze mala ma atopicky ekzem a ze oblecenie ma mat iba 100% bavlnu a bielu farbu najlepšie, normalne ked videla ze mala ma fialove pancuzky tak povedala, ze jej mam kupot biele.... mam doma CT co ma cierne vnutro a tiez vlna moze zhorsovat ekzem a doma mam Popolini vlniaky a tiez Disany este nepouzite, tiez som si kupila v bazari jedny nohavickove vlniaky ze do nich dorastie a teraz toto ☹ najhorsie su aj tak tie kortikoidy 🤐
je tu nejake babo s AE?
matja naťahovačky plienky narovno neudržia, jedine tie bundles of joy tie so skor ako gaťky strihom, no musela by si mať akurát veľkosť, že by si ju zrejme nenatiahla na nohavičkové, si inak myslím že tým strihom tak či tak zrejme velmi na nohavičkové nie sú, ale možno sa mýlim....
a z PUL-liek sa vám aké najviac osvedčili na plienky narovno?
ja váham medzi thirsties a gro baby.....

Karaa tak to teda bola reakcia a ešte od doktorky. Naša doktorka je spokojná, že máme látkovky a tieto nové sa jej páčia.