icon

Zoznam vecí na balenie do pôrodnice pre bábätko a mňa

avatar
newyorkgirl
4. sep 2006

ahojky kocky, prosim vas, viem, ze zoznamy sa davali do roznych tem, ale sa mi nechce hladat akosi tak ma napadlo to dat vsetko do jedneho 😝

mohli by ste mi napisat co zbalit do porodnice a vybavicku pre babatko a ak mate cosi ine este, zatial ma nenapada, DAKUJEM! 😉

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 3. jún 2026 · 42 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Zoznam do pôrodnice zvyčajne obsahuje doklady (občiansky preukaz, kartička poistenca, tehotenská knižka), hygienické potreby (zubná kefka, šampón, vložky), oblečenie pre mamu (kojacie podprsenky, sieťované nohavičky) a pre bábätko (bavlnená košieľka, dupačky, čiapočka, plienky, zavinovačka alebo rýchlozavinovačka).
  • Niektoré nemocnice poskytujú župan a vložky, ale dostupnosť sa líši, preto je potrebné overiť požiadavky konkrétnej pôrodnice vopred.
  • V diskusii sa uvádzajú konkrétne odporúčané značky a pomôcky, napr. Avent odsávačka a sterilizátor (spomínaná akcia ~55 EUR), Pampers plienky, vložky Lydie, BabyLove krém na strie, Weleda kozmetika a Sab Simplex proti kolike.


Najčastejšie otázky

Q: Čo si zobrať do pôrodnice pre mamu?
A: Zobrať občiansky preukaz, kartičku poistenca a tehotenskú knižku, 2–3 nočné košele na dojčenie, 2 kojacie podprsenky, sieťované jednorazové nohavičky, veľké vložky do podprsenky, uteráky a hygienické potreby (zubná kefka, šampón, krém, balzam na pery).

Q: Čo zobrať do pôrodnice pre bábätko?
A: Zobrať 1–3 bavlnené košieľky/body, 1–3 dupačky, 1–2 čiapočky (čísla 52–58 spomínané ako vhodné), 2–3 bavlnené plienky a aspoň jednu jednorazovú plienku, osuška a sterilizovaný cumlík pri potrebe.

Q: Aké vložky sú vhodné po pôrode?
A: Odporúčajú sa klasické hrubé a lacnejšie vložky (napríklad Lydie), prípadne špeciálne popôrodné vložky dostupné v lekárňach a v DM drogérii.

Q: Treba kupovať odsávačku mlieka a sterilizátor dopredu?
A: Názory sa líšia: niektorí odporúčajú nekupovať dopredu (stačí hrniec a horúca voda), iní kúpili odsávačku a sterilizátor v akcii (spomínaná Avent sada za približne 55 EUR).

Q: Ktoré značky plienok a kozmetiky sa v diskusii spomínali?
A: Spomínané značky: Pampers plienky, BabyLove krém na strie, Dermacol krém, Weleda detská kozmetika, Kinder Bubchen (uvedená ako spôsobujúca vyrážky v jednom prípade), Indulona na zapareniny, Sab Simplex proti kolike.

Q: Čo pripraviť na odchod z pôrodnice?
A: Pripraviť autosedačku (spomínaná Maxi‑Cosi Pebble alebo vakry "vajíčko"), zavinovačku alebo deku, body, dupačky, tenkú čiapočku a jednorazovú plienku.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina odporúčaní zdôrazňuje mať pripravené doklady (občiansky preukaz, kartička poistenca, tehotenská knižka) a základné hygienické potreby pre mamu aj bábätko.
  • Všetci odporúčajú zabezpečiť aspoň základné oblečenie a plienky pre novorodenca (bavlnené košieľky, dupačky, plienky).


Sporné názory

  • Kúpa odsávačky mlieka a sterilizátora: jedna možnosť je nekupovať dopredu a sterilizovať hrncom, druhá možnosť je využiť akcie a kúpiť set (v diskusii spomínaný Avent set za ~55 EUR).
  • Detská kozmetika a umývanie: jedna možnosť je umývať novorodenca prvé mesiace iba vodou a po kúpaní používať olivový olej alebo rybiu masť, druhá možnosť je používať bežné detské prípravky (Johnson's, Nivea), pričom niektoré mamičky hlásili reakcie (Kinder Bubchen).


Otvorené otázky

  • Presný počet kusov oblečenia a plienok optimálny pre prvé dni zostáva variabilný podľa potrieb rodičov a nemocnice.
  • Výber typu a modelu kočíka (trojkombinácia vs samostatná buggy plus vajíčko) pre zimné bábätko zostal nerozhodnutý a závisí od rozpočtu a frekvencie používania vonku.


Spomenuté značky a firmy

Avent, Pampers, Lydie, BabyLove, Dermacol, Weleda, Kinder Bubchen, Sab Simplex, Indulona, Chicco, Manduca, Maxi‑Cosi, Dr Brown's, DM drogérie, Lovela, Silan

Spomenuté produkty a metódy

odsávačka mlieka, sterilizátor (Avent), sterilizovanie hrncom/horkou vodou, ohrievač fliaš, autosedačka Maxi‑Cosi Pebble, Chicco Trio For Me Autofix, jednorazové popôrodné vložky, sieťované nohavičky, dojčiace podprsenky, bavlnené plienky, jednorazové plienky (newborn 40 ks), vlhčené obrúsky, rybacia masť, Indulona, BabyLove krém na strie, Sab Simplex proti kolike, borová voda na očká, gázové štvorčeky 5x5 cm, odsávačka soplíkov, monitor dychu, babyfoon/vysielačka, nosič Manduca, fusak, rýchlozavinovačka, autovanička, sterilizovaný cumlík, nožničky na nechty, fén, teplomer do uška, teplomer do vody

Miesta a osoby

Skalica, Bratislava

Strana
z2
avatar
kisska
8. dec 2007

tak to ti zavidim, uz sa neviem dockat 😀 . Drzim palce, nech vsetko dopadne co najlepsie:o)

avatar
loss
8. dec 2007

danuska takze o tyzden super cielova rovinka je tu,tesim sa s tebou 😵

avatar
kannah
16. jan 2008

DOdam este tri zoznamy:
jeden obsirny zoznam do porodnice - kde su okrem neho aj jednotlive oficialne zoznamy bratislavskych porodnic:
http://www.dietaaja.sk/porodnica.htm

a tu je zoznam veci pre babatko:
http://www.dietaaja.sk/vybavicka.htm

a tu je zoznam veci co treba vybavit pred a po porode:
http://www.dietaaja.sk/urady.htm

Krasne tehotenstvo a este krajsi porod

avatar
anad
21. sep 2008

vybavicka pre dietako, tehulku a cerstvu mamicku 🙂 http://www.bambulky.sk/poradna

avatar
nostek
22. jún 2009

Z A K L A D N A V Y B A V A P R E Z I M N E B A B O

🙂 OBLECENIE
56 = 2m
o 5x bavlnena kosielka alebo detske body s dlhym rukavom
o 1x triko s dlhym rukavom
o 3x dupacky
o 2-3 tenky overal (aj ako pyzamko)
o 1x spaci vak
o 1-2x hrubsi overal
o 2x mikina alebo svetrik
o 2x tenke rukavicky (proti skrabaniu)
o 1x rukavicky teplejsie
o 2x bavlnena ciapocka tenka
o 2x ciapocka tepla
o 3x ponozky
o 1x kabatik
o 1x kombineza zateplena
o 2x zavinovacka

62 = 3m
o 5x bavlnena kosielka alebo detske body s dlhym rukavom
o 1-2x triko s dlhym rukavom
o 3x dupacky
o 2x dupackove nohavicky
o 1x nohavice
o 3x tenky overal (aj ako pyzamko)
o 1-2x spaci vak
o 2-3x hrubsi overal
o 2-3x mikina alebo svetrik
o 2x tenke rukavicky (proti skrabaniu)
o 1x rukavicky teplejsie
o 2x bavlnena ciapocka
o 2x ciapocka tepla
o 3-4x ponozky
o 2x capacky
o 1-2x kabatik
o 1x kombineza zateplena
o 2-3x podbradnicky

🙂 SPANIE
o postielka + matrac (polokokos)
o plachta 2ks
o nepremokava podlozka
o hniezdo do posielky (baldachyn, vreckar)
o prikryvka / deka
o plienka pod hlavicku
o babyfoon
o kolotoc nad postielku
o maznacika na spanie
o valcovy polohovac
o cestovna postielka + matrac

🙂 PAPANIE
o odsavacka
o sterilizator
o ohrievac flias
o termoska
o flašky 125ml
o cumle na flasu
o termoobal na flase
o mala silikonova lyzicka (na kvapky)
o kefka na flase
o cumlik + snurka + obal na cumlik
o podbradnik
o davkovac papanice
o vankus na kojenie

🙂 KUPANIE
o vanicka
o lehatko do vanicky
o teplomer do vody
o detske mydlo
o frote zinka
o osuska / vacsia plienka 2ks

🙂 PREBALOVANIE
o prebalovacia podlozka
o plienky jednorazove (2 bal. baby born, 3 bal. mini)
o plienky bavlnene (20 ks)
o ortopedicke nohavicky
o jednorazove podlozky na prebalovanie
o kos na spinave plienky

🙂 STAROSTLIVOST
o gulate noznicky
o kefka na vlasky
o digi teplomer
o vatove tamponiky
o vatove tycinky do usi
o vlhcene utierky
o Detol na cistenie pupceka (nestipe)
o detsky olej
o krem na zapareniny
o borova voda na ocka
o cajik proti vetrom
o Sab Simplex proti kolike
o zimny krem na tvaricku / opalovaci krem
o odsavacka soplikov
o praci prasok (Lovela, Silan sensitive)

🙂 HRACKY A POMOCKY
o spirala na postielku, autosedacku
o hracia deka s hrazdickou
o lehatko / hojdacka
o nositko pre babo (Chicco, Manduca)

🙂 KOCIK A PRISLUSENSTVO
o vanicka
o vajicko ( aj ako autosedacka)
o sportova cast
o taska
o prsiplast
o fusak
o spanielska deka

avatar
danu
6. feb 2010

kaniska • Dnes o 10:40
Ahoj baby,
podarilo sa mi zbuchat dokopy nejaku tu povinnu vybavicku pre miminko, tie skusenejsie mozte sa mi na to pozriet, ci som na nieco nezabudla? Popripade mi nieco odporucit, doplnit, dat nejake tie linky, odporucania a tak?

Ak sa nenahnevate, nezaujimaju ma nazory bab, ktore su na tom tak ako ja, prvorodicky, mna zaujimaju zeny, co uz maju skusenost. Dakujem velmi pekne!

- kocar, vajicko
- postielka so skrinou
- cestovna postielka
- madrac do postielky, gumenna podlozka (chranic na madrac), postelne oblecenie, mantinel
(najprv zavinovacka, potom spaci vak, neskor paplonik, zatial ziaden vankus), deky, kolotoc
- prebalovaci pult a vanicka
- kos na plienky
- zvlhcovac vzduchu
- kojaci vankus
- baby vysielacky
- monitor dychu
- odsavacka soplikov
- plienky - bavlnene 10-15ks, jednorazove, vlhke
- teplomer do uska, teplomer do vanicky
- hrebienok a kefka na vlasy
- noznicky pre novorodenca

kojenie
- odsavacka mlieka (via krmiaci system?)
- vlozky do porprsenky
- mast na bradavky
- ohrievacka flias
- sterilizator
- flasa (termo-obal)
- dudliky

oblecenie

kozmetika

pracie prostriedky, vsetko zehlit

edita84 • 1d, snž • Dnes o 10:48
Ahoj cestovnú postielku len vtedy ked cestujete
baby vysielačky ked máte rod dom inak sa ti to neoplatí
bavlnené plienky radšej viac sú dobré aj na odgrgávanie ja som mala aspoň 50
nožničky nemusík kupovať tie pre detičky lebo sa nimi nedajú strihať nechtíky stačia tie čo používaš alebo tie štikacie jasneže sterilizovať
a všetko od dudlíku po odsávačku sterilizovať

martinex • 1d • Dnes o 13:13
no podla mna netreba dopredu kupovat odsavacku mlieka-ak budes kojit je ti na figu... ohrievac flias takisto nemam, aj ked niekedy robim malemu UM,chladim/ohrievam pod tecucou vodou... sterilizator detto nie, hrniec a horuca voda staci...

a co sa tyka vybavy, kos na plienky je podla mna zbytocnost, pod prebalovakom mame krabicu,kde ich hadzem a kazdy vecer vynasam do smeti. zvlhcovac vzduchu by som dopredu tiez neriesila, takisto vankus na kojenie som nemala....a tiez noznicky pre babo, no neviem ci by som nimi malemu nieco ostrihala 😀 stacia obycajne..

podla mojej skusenost,naozaj dopredu toho nekupuj vela,lebo nakoniec sa ti moze stat ze to ani nevyuzijes a budes mat plnu skrinu kramov..okrem toho,po narodeni sa kazdy z rodiny pytal co ma kupit a takto som im mohla povedt co nam treba 😉
a via set odporucam, ale tiez som kupovala az ked nam bolo treba 🙂

avatar
lilla244
12. mar 2011

ahojte.. ja veru ohrievac flias kupovat nebudem.. vsetky co som zatial videla stali okolo 40/50 eur, a to sa mi zda byt dost 😒
cestovnu postielku sme dostali darom, suhlasim,ze pokial casto necestujete,tak to nie je zas taka nutnost..
odsavacku som si predsa len kupila,kedze som v obchodoch natrafila na taku fajn akciu sterilizator plus odsavacka Avent za myslim 55eur,tak som si povedala slak to traf 🙂
odsavacku nebudem odbalovat pokial ju nebudem potrebovat, az by sa stalo,ze ju nebude treba,skusim ju predat v bazare 😀
noznicky pre babatko, neviem.. pocula som,ze su casto uplne tupe a neda sa s nimi strihat,tak neviem 🙂
cumliky mam 2 od Avent, flasky este nemam.. planujem kupit asi len 2 max 3 na zaciatok.. znacku neviem asi Avent a pripadne Dr Browns,na ktore pocuvam pochvaly.
autosedacku maxi cosi pebble.. z jej ceny som skoro odpadla,ale nastastie sa ponukla moja mamina,ze ju kupi 😀
a baby vysielacky tiez planujem kupit to neviem ake este. Kozmetiku mi kamosky odporucuju Weleda,tak asi tu.. a rybacia masticka,fialova vodicka to je klasika 🙂 a plienky asi Pampers..vlhcene obrusky pocuvam zmiesane nazory na to,ci pouzivat a ci nie.. ale ak hej tak tiez asi pampers...

avatar
indapich
24. mar 2011

Ahoj maminky, mozno mne uslo nieco, ale vedela by mi niektora z vas prosim napisat, co treba do porodnice zobrat? co sa oplati, co nie, kolko toho atd. dakujem 🙂

avatar
martina646
23. mar 2012

Toto je zoznam, ktory som si po precitani mnohych odporucani v diskusiach a casopisoch spravila sama a podla ktoreho sa budem balit ja. Zohladnene su poziadavky nemocnice v Skalici, takze treba si to zistit v tej svojej.

Dokumentácia

- občiansky preukaz + fotokópia manželovho
- kartička poistenca, preukaz poistenca EU + fotokópia
- tehotenský preukaz a výsledky špeciálnych vyšetrení
(ostáva v pôrodnici, ak chceš niečo na pamiatku, urob si kópie)
- rodný list matky aj otca dieťaťa
- sobášny list
- pôrodný plán (viac kópií)
- potvrdenie od detského pediatra (meno, adresa, kontakt)

Oblečenie

- nočná košeľa na dojčenie 3 ks
- župan
- papuče
- šľapky do sprchy
- teplejšie ponožky
- tenké ponožky
- podprsenka na dojčenie 2ks
- sieťkované nohavičky
- nohavičky

Hygienické potreby

- pôrodnícke vložky asi 50 ks
- jednorazové podložky do postele 5 ks
- vložky do podprsenky
- krém na bradavky
- uterák 2ks
- osuška
- uteráčik na tvár
- sprchový gél
- šampón
- telové mlieko
- dezodorant/ antiperspirant
- jednorazové žiletky
- fén (na vlasy, aj na susenie jazvy po siti po osprchovani)
- hrebeň, kefa
- styling na vlasy + základný make-up (ak je to pre teba nevyhnutné)
- vatové tyčinky
- odličovacie tampóny
- čistiaci gél/ mlieko
- pleťová voda
- krém
- balzam na pery
- toaletný papier
- hygienické vreckovky
- manikúra (aspoň pilník)
- krém na ruky
- zubná kefka a pasta

Iné

- vankúš alebo koleso na sedenie
- príbor
- pohár
- hrnček
- nesýtená minerálka
- čaj na podporu dojčenia
- suchá desiata / olovrant (keksík, sušené ovocie a pod.)
- mobilný telefón + nabíjačka
- slúchadlá k telefónu
- fotoaparát + nabíjačka
- kniha/ časopis
- peniaze
- bonboniéra/ káva (pre istotu - pre sestričku, lekára)
- odsávačka mlieka

Pre otecka

- prezuvky
- desiata

Pre bábätko

- bavlnené plienky
- jednorazové plienky si 40 ks- veľkosť newborn
- vlhčené utierky
- krém proti zapareninám / modrá Indulona
- osuška
- žinka na umývanie
- vysterilizovaný cumlík + obal na cumlík
- bavlnená košieľka
- kabátik
- čiapočka
- rukavičky proti poškrabaniu

POTREBY PRI ODCHODE Z PÔRODNICE (stačí, keď privezie otecko v deň odchodu)

Mamička
- pohodlný odev

Bábätko
- autosedačka/ autovanička
- zavinovačka
- deka
- body
- dupačky/tepláčiky
- košieľka/kabátik
- tenká čiapočka
- tenké rukavičky proti poškrabaniu
- bavlnená plienka
- jednorazová plienka

avatar
biba286
29. okt 2012

ahojte baby...asi toto neni ta spravna stranka co sa tyka kocikov ale ja mam strasnu dilemu a neviem aky kocik mam kupit..moja predstava je kupit pouzity kocik max do 100 euro...stacila by mi uplne vanicka s vajickom ale za tu cenu sa mi vyplati uz trojkombinacia kde je aj sportova cast..moja dilema je ci sa mi to oplati lebo kamosky mi poradili ze aj tak ked mi zacne dieta sediet ze mi bude lepsie kupit buginu kt.je aj lahsie skladatelna.mensia..ze sa daju kupit take kde budem mat polohovatelne lehatko..termin mam 8 januara takze to bude zima a nemyslim si ze budem nejak casto chodit von s malou lebo sa bude isto zle chodit s kocikom po neodhrnutej ceste kde bude kopa snehu..zase chcela by som aj vajicko aby som si mohla preniest dieta do auta ci na take kratke trate..nechem vajicko dokupit zvlast lebo by som ho chcela napojit aj na kocik...neviem vobec co mam robit a aky kupit..novy kocik isto nechcem.staci mi pouzity..vopred vam dakujem za rady..som prvorodicka a netusim co mi je lepsie kupit a co nie

avatar
biba286
29. okt 2012

https://www.modrykonik.sk/bazar/kociky/u2zv/chi...
co poviete na takyto typ kocika..nato ze moje dietatko bude narodene v zime ..

avatar
ivetoy
9. feb 2015

@mracik ona myslela celkovy zoznam a 🙂 nie do porodnice,asi zle precitala...

avatar
ross13
Odpoveď bola odstránená
Strana
z2