Ako prať, aby biele prádlo nebolo sivé?

bombo
8. jún 2014

Ako reps. v čom periete, aby biele tričká, nohavice ... neboli sivé (po niekoľkých praniach) ale biele?
Ďakujem

paskolinka
9. jún 2014

@piacere ved ja tiez uz neviem, co mam skusat. zase na frote veci sa vraj nema ani avivaz pouzivat ani zehlit (lebo to potom straca savost)... uz fakt neviem 😠

piacere
9. jún 2014

@paskolinka tak ja froté zvesela žehlím aj "avivážujem" a sajú 😀

simca06022011
9. jún 2014

1. Vycistit pracku ( tj umyt filter, davkovace). A prazdnu pracku pustit na 90tku ( davam tam aj nejaku handru) s octom.
2. Pradlo riadne triedit
3. Prat v ptasku urcenom na to konktetne pradli. Avivaz piuzivat spravne a nie nakydat plny davkovac koncentratu nech citia aj susedia ake je vonave. A to pradloje potom priam lepkave. Je to v prvom rade na zmakcenie pradla. Zasadne by sa nemali qvivazovat velmi save materialy a hlavne elasticke. Ale ja avivazujem okrem utierok vsetko ;) a zehlim vsetko ! Prave uteraky neviem ake by boli keby som ich neozehlila....
4. A flaky : vanish. Nic sa mi tak neosvedcili.

vefi89
9. jún 2014

@paskolinka to skôr ten ocot, ten zmakcuje. Alebo skús naraz aj sódu, aj ocot

kazunomiya
9. jún 2014

@paskolinka no ja som si kupila taky kelimok v potravinach (v Bille) a davala som tak dve lyzice alebo proste tak odhadom. Vysiel mi tak na tri-styri krat. Nasla som napisane na internete (z jednej stranky o plienkach mam tento recept), ze tri sacky ci kolko, ale nebolo uvedene, na ake mnozstvo. Takze z toho nie som mudra. Len som to nechcela spravit prilis silne, lebo ako poznam tuto kyselinu ked cistim kanvice, je dost ucinna. Robila som to tak niekolko prani za sebou a bol poznat rozdiel. Octu nemozes dat privela, lebo by ho bolo citit, ale kyselina citronova nema zapach, takze tento problem odpada.

lorela
9. jún 2014

A umelé tkaniny, ako napr. biele záclony, zásadne len na 30 stupňov. Inak sa vlákno "spáli" a zožltne.
Čistá kvalitná bavlna, napr. biele uteráky, znesie, samozrejme, oveľa vyššie teploty.
Kto chce mať krásne mäkké uteráky, tiež potvrdzujem 😉, treba namiesto aviváže použiť ocot. Ocot pridávam ku prášku, nie do priehradky na aviváž, pretože ten ocot potom cítim na uterákoch.
Žiadne gély ale sypké pracie prášky. Veľmi dobrú skúsenosť mám s Ariel. A na základe odporúčaní sa chystám na biely Denk mit.

paskolinka
9. jún 2014

@lorela mne ten ocot nezabera. ja davam tam kde prasok asi 2dl, prasok mam sypky (persil zvycajne) a uteraky ako smirgel 😠

lorela
9. jún 2014

@paskolinka Tak potom tvrdá voda, alebo menej kvalitná bavlna.

paskolinka
9. jún 2014

@lorela ved to, ze voda je tvrda. bavlna by mala byt ok, mame viac druhov uterakov, nie prave tie najlacnejsie a vsetky su tvrde. skusim este tu kyselinu citronovu, prip. aj tu sodu na pranie, nieco musim zabrat 😉

roamers
9. jún 2014

☹ ja som z konika od mamicky kupila krasne biele tricka po syncekovi, biele vonave bez spinky ci flaku, no uz su flakate a sedive ☹, s mozem s nimi vytriet podlahy, skusala som vanish, savo, triedim poctvivo, .....ale su uz ako handra, ja to nechapem ☹. Tak skusim ten ocot a sodu 🙂

lucina7
9. jún 2014

u mna odskúšané. a funguje v čom stále periem biele. je prášok lanza biela, predtým pustím predpieranie savo na pranie na biele oblečenie. a ak mám flak potriem ho žlčovým mydlom s dm pre praním. prádlo je biele a flaky nikde. periem iba na 40°.

bombo
autor
9. jún 2014

Ďakujem za rady, vyskúšam 🙂

vefi89
9. jún 2014

@roamers fľaky pred praním treba namočiť, alebo predprať najlepšie lanza mydlom 😉

zita19
9. jún 2014

@borkavan uplne bezne davam ocot miesto avivaze. Pradlo za octom nesmrdi, ostane makke a ten zvysok octovej vody, co ostane v pracke (vsak vzdy nieco ostane) aspon bojuje proti vodnemu kamenu a vsetkemu tomu slizkemu bordelu co ostava v pracke po avivazi. Ked periem take fajnovejsie pradlo samozrejme davam avivaz. Ale na to bezne, domace tricka, postelne, ked mam plnu pracku bavlny a hlavne na uteraky davam ocot. Pri pouzivani octu su uteraky save, nie "waterproof" (nesaju, len rozotieras s nimi vodu po tele... 😝 ) ako s avivazou. Staci tak decko (alebo aj menej, podla toho kolko vojde do zasobnika) obycajneho 8% octu.

janickacrazy
9. jún 2014

Inak baby treba prat uteraky a utierky zvlast a najlepsie pred pranim bud namocit na par hodin alebo dat program na predpieranie plus kvalitny prasok na biele pradlo a budu super pekne biele. Najhorsie je, ked sa perie spodne pradlo spolu s uterakmi alebo utierkami potom je hnusne zasednute. Inak bledomodru mozete kludne dat spolu s bielou, ine farby nie. Ocot je tiez fajny, mam odskusane. 🙂

bombo
autor
24. jún 2014

Ďakujem za rady, určite ich vyskúšam 🙂

silvapokorna
23. aug 2014

Ahoj, mne poradil jeden opravár pračiek, že biele prádlo sivne, keď je znečistená práčka. Keď je vnútri zanesená od práškou, hlavne tých tekutých a to tam kvasí. Je dobré práčku často čistiť. Ja teda nepoužívam nič komerčné, iba klasický ocot a zvykla som si ho pravidelne pridávať aj do prania. Keď periem na vysoký stupeň utierky, ručníky a osušky, tak vždy. K ostatnému občas, tak 1-2 dcl. Čistí to práčku, desinfikuje a biele prádlo mám biele, tak asi to funguje. Vyskúšaj.

marrya
8. aug 2016

@piacere to vážne ti vybielil aj zasednute veci?ja potrebujem chlapovi rozžiariť pracovné trička biele ...má ich hrozné!!!
A vyperie aj zaprate škvrny? Používa ho vyslovene iba na biele?aj na uteráky ho môžem dať?vdaka

natalym
8. aug 2016

@marrya Aj ja používam ten prášok, je výborný. Krásne vonia a pekne perie. Milujem ho. Neviem či vyperie aj zašednuté, to nemáme, skús vyprať na 90 tke.

marrya
8. aug 2016

@natalym koľko stoji nevieš?bo mi ho pôjde kúpiť mama až jej viem povedat

erikad82
8. aug 2016

Tiež používam prášky z Dedry,hlavne na biele prádlo: https://www.dedra.cz/cs/drogerie/prani/praci-pr...

7721luci
8. aug 2016

Oplati sa investovat do susicky, maksie uteraky nespravi nic...

natalym
8. aug 2016

@marrya Okolo 5 € myslím.......

chovancova122
18. okt 2016

odporucam dixan extremne biely a pradlo mate nadherne snehovobiele ako nove aj po niekolkych praniach poradi si aj s odolnymi skvrnami najdete ho na www.nemecka-drogeria.sk

zuzu7899
19. okt 2016

Som roky verna prasku ariel.Pradlo mam krasne biele.Teraz periem v nemeckom to sa s nasim neda porovnat.Ocot davam ked periem na na 90 stupnov.Inak nemam problem 🙂 🙂

1sandra11
28. nov 2016

@7721luci sušička je na uteráky super, sú ako nové. Len mám pocit, že sa trošku zmenšujú

natalym
28. nov 2016

Keď je prádlo sivé, je to preto, lebo práčka je špinavá a asi veľa perieš na nízkych teplotách. Treba používať aj 90 st. aj 60 st.
A poriadne vyčistiť práčku.

vejapa76
28. nov 2016

Baby a keď dáte ocot k farebnemu prádlu...nespravi to nič s farbami? ...myslím či neostanu vyblednute škvrny 😳

sarita510
19. okt 2018

@piacere vies mid at link ktory presne to je ? dakujem

silviakup
12. júl 2019

Obnovujem temu, kedze prasky sa uz zmenili, DM je o nicom, ariel persil nevidim rozdiel? Aka mate skusenosti so savom na biele pradlo (prasok bez chloru)?