Čo ešte nachystať pre novorodenca?

thinna33
21. sep 2015

Ahojte, chcem sa skúsenejších mamičiek, ktoré už majú deti, opýtať, či treba kupovať pre novorodenca na nechty klieštiky alebo radšej nožnice, alebo budem potrebovať oboje? Ďalej na ďasná čo sú také silikonove kefky na prst, to budem tiež potrebovať či to sa neskôr používa? Sterilizátor mi treba či je lepšie vyvarať flaše a cumle vo vode?
A akú kozmetiku mu mám do pôrodnice vlastne kúpiť? Mám zatial iba obyčajné mydlo od Johnson, ostatné som si netrúfala kedže neviem ktoré veci su určené pre čerstvých novorodencov, dajte tip na olejček či šampon alebo telove mlieko. Ďakujem 🙂 🙂

step13
21. sep 2015

Ahoj no kazdej maminke vyhovuje nieco ine 🙂 ja som pri detoch kupovala Bubchen 2v1 🙂 ties telove mlieko som kupovala tejto znacky .No ja som pouzibvala male noznicky zo zagulatenym spicmy Sylikonove kefky nepotrebujes no ja aspom som ich hned nepouzivala skor ked sa idu prerezavat zubky a ja som to ani vtedy nepotrebovala 🙂🙂 kazda mame inu znacku ine finty skor dbaj nato co bude tebe vyhovovat 🙂

step13
21. sep 2015

@thinna33 este sterilizator ja som nemala ani pri jednom podla mna zbytocne vyhodene peniaze moj nazor 🙂

majka99999
21. sep 2015

@thinna33 ja mu striham obycajnymi noznickami ako aj nam, predtym som mala take tie detske, ale ked sa stratili, tak striham nasimi.
Kefky na prst az ked vyjdu zubky, prvemu synovi az ked mal 11 mesiacov, takze ponahlat sa nemusis.
V porodnici umyvaju babo ich kozmetikou, aspon na Antolskej. Takze pre babo netreba. Na doma pouzivame Sebamed umyvaciu emulziu a mlieko, ale to je na tebe, ci Bioderma, Nivea alebo Johnson.

majka99999
21. sep 2015

@thinna33 kojit nebudes? Ja pouzivam MAM flase popri dojceni, tie antikolikove sa daju rozsrobovat a vyvarit v mikrovlnke bez sterilizatora.

jasminet
21. sep 2015

nechty som strihala obycajnymi noznicami ako pre seba - pri kojeni najcastejsie 😉 kefky na prst mozno az casom a aj to skor skoncilo ako hracka pre deti neskor 😀 flase a cumle pri prvej som vyvarala vo vode, ziaden sterilizator... do porodnice u nas kozmetika ziadna, vsetko davaju, aj oblecenie, na doma iba mydlo bupi a johnson sampon... ak olej, tak olivovy, par kvapiek do kupela, ale az na odporucanie lekara som kupila. hlavne pre malu, ta bola cela rozmocena a supinata, syn mal krasnu pokozku....

enka81
21. sep 2015

neviem ako ostatne mamicky, ale z toho o pises by som nekupovala silikonovu kefku / mam 2 drobcov a nepouzivala som/ a taktiez sterilizator som nikdy nemala. Drobcov som do pol roka cisto len kojila, tak flaska mi bola na nic, este nevies, ako na tom budes, mozno budes mat mliecka vela a na flasku si ani nesppomenies, tak nekupuj zbytocne dopredu. Co sa tyka noznic, pouzivala som noznice, ale je to vec zvyku, co ti bude viac vyhovovat. Kozmetiky pre novorodencov mas plno, ale ja som pouzivala niveu alebo johnson, ale tusim nivea mi lepsie sedela. A uplne malicke babo ti v prvych dnoch staci umyvat cistou vodou, ale ak chces, tak si kup sprchovy sampon a myslim, ze su aj na telo a aj na vlasky /ak budes mat vlasate mimco/. Ale niektore maminy pouzivaju cisto len teplu vodu. Ale kupit si mozes ucite rybaciu mast, pripadne sudocem, ja pouzivala hlavne rybaciu mast a drobci boli ok, s tym, ze po každom kakani som ritku umývala čistou vodou. A co sa tyka olejceka vs telove mlieko, zo zaciatku som pouzivala olej, ked boli vacsi telove mlieko.

lajlilinka
21. sep 2015

Ahoj, ja používam iba noznice na nechty.... Zo začiatku, keď bola dcérka veľmi malá, som ich strihala v spánku, teraz aj keď je hore ale ukludnena...
Čo sa týka kefiek na zuby, máš čas min do 5 mesiaca...
Ja cumle a fľaše vyvaram klasicky vo vode, inak používam na umývanie špeciálnu 'jar' na to určenú od NUK.
V pôrodnici kde som ja rodila som pre babo potrebovala iba plienky, vlhcene utierky a ciapocku. Všetko mi dali tam. (Masť na ritku, lieh, a pod.)
Inak na doma som si kúpila - obyčajný olivový olej z lekárne Dr. Hoj, lekarensku vazelinu na tvár, lieh/spiritus na pupok a prip. uši (u nás v pôrodnici prepichuju uši už tam ak majú rodičia záujem). Asi mesiac som ju kupala iba v čistej vode, max zadok a susku som umyla detským mydlom. Neskôr som začala používať umyvacu emulziu (nivea, sebamed, bupi...).
Teraz máme 5 mesiacov a sme na tom rovnako...
Na zadok používam Sudocrem...
Žiadna alergia, alebo zapareniny sme nemali...
Do 4 mesiaca sme mali iba pampersky, teraz používam na noc tie a cez deň sovickove z Tesca, aj Babylove z DM, alebo z Lidla....

cailinevelyn
21. sep 2015

ahoj pridam moje skusenosti, s 3 novorodencami 🙂
zacnem od toho prveho - nez sa narodil, nakupila som flasky, sterilizator, kefky, cumle a neviem co este... ale kedze sa vsetky 3 naucili dojcit tak mi vsertlo stoji nepouzit v skrini... uz 6 rokov o tie veci nik nezakopol... az sme ichteraz darovali svagrinej, lenze aj oni dojcia, proste u nas v rodine zbytocnost...dojcene dieta nepotrebuje cumel, dalsia zbytocnost u nas, cumle sme rozdali vsetky... takisto nepotrebuju flasu - vodicku, ked zacali papat prikrmy, sme davali lyzickou a neskor sa postupne ucili rovno z pohara...pomaly, pozorne a nikomu z nich ani len nezabehlo...
kefku na zubky Ti staci, az ked zubky vyrastu - cca v 6. mesiacoch, dovtedy ani neries.
na zadocek - my obycajnu rybaciu mast - v lekarni Ti ponuknu asi 4 vyrobcov, nam sa konzistenciou osvedcil od Galvexu, cca 2 Eura (sudocrem cca 10 Eur)
plienky pampers, lebo nam ine znacky na zadok nesadli a kazde piskanie pretieklo - co som sa naprala popisanych bodikov a dupaciek - priplatili sme plienky a usetrili na vode... ale toto si budete musiet najst sami - kolega neda dopustit na Huggies, pre nasich to bolo vyssie popisana katasrofa.
cca do pol roka som ich umyvala detskym mydlom (aj vlasky), (Bupi), az potom samponom na vlasky a detkym tekutymi umyvacimi mydlami.
po kupani - daj si lekarom predpisat emulziu do kupela (Oilatum alebo nieco podobne), vtedy nemusis nicim natierat, alebo ak nic priamo do kupeala, tak uplne genialna je modra Indulona, a ta je uplne ganialna na tvar v mrazoch. Takto sme preskakali vsetky 3 "kusy" v uplnej zdravotnej pohode - ziadne zapareniny, alergie, ekzemy, ...

cailinevelyn
21. sep 2015

este som zabudla kapitolu nechty - toho prveho som strihala kliestikmi v spanku, lebo som sa bala, ze ublizim - nasledne so strihanim nechtov bol "cirkus" asi do 4 rokov - histeria, krik, plac..."nozky nieeeeeeeee"
tie zaoblene na koncoch maju take hrube cepele, ze po "ostrihani" zostal prakticky taky isty dlhy nechet...
tak dalsi dvaja uz boli strihani normalnymi ostrymi manikurovymi noznickami - asi do 3 mes v spanku, potom uz v bdelom stave - trvalo to dlhsie, ale asi po 2 mesiacoch sa naucili, ze rucku musia drzat pokojne, a aj nozicku, stredna ma 2 roky a ostrihame absolutne v pokoji, ziadna histeria a najmensia ma 6 mesiacov, rucicku pekne drzi, ostrihame jednu, potom sa chvilku hrame a potom v uplnom pokoji bez placu, podrzi aj druhu...

seahorse27
21. sep 2015

Na nechtiky zaoblene nožničky, silikónovu kefku používame len od prvého zubka, kozmetika do pôrodnice - ja som brala krém na zadoček a vlhčené utierky, nič iné mi tam nebolo treba. Určite radšej sterilizátor - je to rýchlejšie a pohodlnejšie.

zdena12345
21. sep 2015

z menovaného nemám nič a žijeme šťastne 😀
cvakátko na nechty naše
kojeny, takže sem tam vyvarit ten dudlik alebo fľašku som zvládla. Ani nie každý deň a po mesiaci už veľmi zriedka a po 3 vôbec- je zdravý ak nepočítam reflux a problémy s prdkaním 😉
kefku dostal k roku od babky keď mal 6 zúbkov

okrem teda toho mydla- obyčajné detské. Aj do vaničky som mu ho trošku požmolila. Malé detičky netreba zas drhnúť. Skôr len okakanú ritku a to s tým obyčajným mydlom. Večer po kúpní aviril olejček alebo nejaký obyčajný olej na pokožku z lekárne

meluela
21. sep 2015

@thinna33 mne lepsie vyhovovali noznice. potrebujes vanicku/vedierko na kupanie, kefku na vlasky, obycajne detske mydlo (ziadne olejceky, peny do kupela, sampony, pudre a ine nezmysly), jeden kremik na zadocek (bepanthen, sudocrem, rybia mast ...) - do porodnice netreba nic z toho nosit. kefku na zuby to je este dost casu. dalej treba par klasickych latkovych plienok na odgrgavanie, aj tu vacsiu osusku na utieranie, rychlozavinovacku, bodynka a overaly, ciapocku na hlavu, ak sa narodi v zime tak este aj nieco teplejsie navrch (teply overal), balik najmensich jednorazovych plienok alebo latkove ak budes latkovat. kup si aj podlozky pod pacienta nepremokave, to sa fakt zide a vlhcene utierky (i ked doma je lepsie normalne umyvat vodou). vybavu na mlieko by som neriesila, treba ratat s tym ze budes kojit, vsetko sa da dokupit neskor

katrinka8
21. sep 2015

Ahoj , čo sa strihania nechtíkov týka, my sme kúpili sadu, kde bolo aj aj (nebol to majetok, tak som to ani neriešila) a potom použila podľa situácie, čo komu viac vyhovuje - to musíš skúsiť a uvidíš. Ja radšej strihám deťom nožnicami, mm zase klieštikmi 😉
Kefku na ďasná či zúbky sme riešili, keď deťom narástli zúbky, čiže určite nie pri novorodencovi.
Na umývanie prvé týždne ozaj len obyčajné detské mydlo (mne vyhovovalo najviac buď od Weledy alebo od Alverde - prírodné, bez chémie, vône a parfumov), po pár týždňoch sme kúpili detský telový šampón (je aj na telo aj vlásky obvykle spolu) - znovu buď Weleda (ale ten je dosť drahý), alebo lacnejšia prírodná alternatíva od Alverde. Za mňa čo najmenej chémie.
Na natieranie a na masáže bábätka pred spaním sme používali čistý olivový olej z lekárne, ale teraz sa dá zohnať aj Kokosový olej, tak aj ten je fajn. V tomto platí, že na telo bábätka by sa malo dať to, čo si ochotná aj zjesť 😉
Na utieranie ritky používame doteraz to mydlo a čistú vodu z vodovodu - je to jednak najlacnejšie, ale aj najšetrnejšie pre dieťatko. Na cestovanie alebo v noci vlhčené utierky Babylove Sensitive z DM (biele, bez parfumov atď.). krém preventívne proti zapareninám máme Rybilku z lekárne, ale posledne som objavila aj z rady Babylove Sensitive v DM, tiež sa mi pozdáva. V zálohe máme aj Sudokrém, keby bolo zle (zatiaľ sme použili len v núdzi, keď došla Rybilka) - je dobrý, pri dcérke sme ho kupovali, ale zase Rybilka ja pre mňa lacnejšia alternatíva.
Ešte bude treba lieh na pupok z lekárne, ale to Ti asi povedia aj v pôrodnici.
Čo sa týka cumlíkov a fliaš - cumlík som mala pri oboch kúpený, dcérka chcela, synček nie. Fľaše som nemala ani pri jednom kúpené, mala som v pláne dojčiť (keby sa dačo prihodilo, tak obchody sú otvorené 24 hodín denne, aj lekárne) čiže zásoby robiť je podľa mňa absolútne zbytočné, kúpiš, ak budeš potrebovať. Vopred určite nie. To isté sterilizátor - netreba vopred (ak by si predsa len potrebovala fľaše, tak potom budeš riešiť sterilizátor). Cumlíky prípadne vyvaríš aj vo vode 😉

Ja osobne som pri druhom dieťatku už takéto výbavy veľmi neriešila, ale z mojej skúsenosti by som Ti poradila sa venovať informáciam o dojčení (ak chceš a plánuješ dojčiť), pretože v pôrodniciach je toto dosť žalostné, tak aby si bola pripravená na hocičo - pozri si, ak chceš, napr. stránky www.mamila.sk, https://dojcenie.wordpress.com Vyhľadaj si poradkyne pri dojčení (laktačné poradkyne) na stránke mamily - zapíš si kontakt na tie, ktoré sú v Tvojom meste - niekde si ho ulož - aby si v v prípade potreby nemusela v strese hľadať. Pozri si, ako sa správne prikladá bábätko, ako zistíš, či naozaj saje alebo len "cucká" na prsníku... keď budeš pripravená, tak budeš mať veľkú výhodu.

Vec, ktorú som riešila pri druhom dieťatku bola šatka alebo iný ergonomický nosič na nosenie bábätka (nie klokanka) - rozhodla som sa pre zumbuccu, ktorú šije tuto jedna šikovná maminka. Bolo to z dôvodu, že pri dcérke som netušila, že niečo také existuje, a tá sa často chcela nosiť, ako maličké bábätko. Bolo to dosť náročné, váha bábätka rastie, chrbát bolí... Ďalšia vec je, že keď nosiš bábätko na rukách, nemôžeš vlastne nič robiť. Nosič alebo šatka Ti uvolní ruky a bábätko bude v pohode. A u mňa ešte ďalšie za - behať do škôlky s kočíkom s maličkým bábätkom ... nepohodlné. Mladšieho som dala do nosiča, a šup so staršou do škôlky. Výhoda tiež pri mnohých výletoch, keď sa nedá všade s kočíkom, nosič či šatka to istia 😉 A naj výhoda - pre samotné bábätko. Popozeraj si niečo o nosení detičiek, možno Ťa to zaujme. Aj tuto je skupina o nosení detí, keby Ťa to zaujalo 😉

tina2014konik
21. sep 2015

@thinna33 JOhnson.. moc peni.. lepsia je nNivea.. ale pre novorodenca najlepsia len cista voda. Velke oliekńky na osusenie po kupani, sterilizator kup, az ho budes naozaj potrebovat( ak budes kojist a mat dost mlieka, tak ho nepotrebujes), noznice klasicke od manikury ( ale do porodnice ich nepotrebujes), kefku na dasna tu na prst nepotrebujes ( zatila,.. bude stacit az bude mat zubky) a dobry je krem PURLEan - JE TO CISTA BIO VAZELINA Z OVCIEHO TUKU... na bradavky, je dobra aj na rozne kozne problemy.. a dolezia vec je potrm na zaparaniny, bud SUDOCREAM alebo este lepsi je INFADOLAN . A par tamponov na bradavky do podprsenky.

sunnyfunny
25. sep 2015

@thinna33 Ahojky. V prvom rade sa sustred na kojenie. Vopred si nastuduj trebars polohy kojenia,co nemas robit pri kojeni (myslim drzanie dietata),atd. Aby si potom nebola prekvapena, ako som bola aj ja 😀 Samozrejme vybavicka je potrebna,takze ak budes potrebovat nieco sterilizovat (cumlik atd),tak staci vriaca voda, predtym umyt poriadne. Noznicky som mala ja osobne so zahnutym koncom pre babatko, olejcek obycajny ten modry v sklenenej flasticke - veelmi mi vonia 🙂 Co sa kozmetiky tyzka,tak zo zaciatku len voda, popripade kusok mydla. Ja som pouzivala Niveu a Hipp. Aj krem. Na zadocek sudokrem. Kefku silikonovu budes potrebovat az pri prerezavani prvych zubkov,dovtedy staci umyvat v ustockach s mokrou plienkou. Ale kefku na vlasky nezabudni ;) A sebe tampony do podprsenky koli mlieku,atd..vela stastia 😉 paa

elizita
25. sep 2015

ja malej od malinka striham nechty tymi istymi noznickami co nam, ziadnu kozmetiku na nu nepouzivam, len v cistej vode ju kupem, asi 3 krat som pouzila olivovy olej z lekarne, sterilizator nemam, ked daco potrebujem, zalejem vriacou vodou, o kefke som nepocula, neviem ani na co to je. do porodnice som pre nu brala len plienky, vlhcene obrusky, krem na zadok a dudel. kupali mi ju tam a nic ine som nepotrebovala. inak potom doma sa ti mozno zidu vatove tycinky prve dni na cistenie nosa. v porodnici cistili kazdy den. moja mala mala dost susnakov prve 2 tyzdne. inak v lete som pouzivala na ritku puder a nie krem, ked boli tie strasne tepla.

zgamd
25. sep 2015

Ja som si teraz na Slovensku kúpila Aviril olej. Pupikovy krém. Odsávačku soplikov. Rektalne tyčinky...Kúpila som si v lekárni nejaký krém na suchu kožu pre bábätká. Ešte budem kupovať Sudokrem. Vazelinu. Nejakú kozmetiku na kúpkanie. Nožničky na nehtíky. Ten hrebeň na potničky..... Chcela som kúpiť aj tú fialovú vodičku a v lekárni mi povedali že sa to už nepoužíva lebo je to karcinocénne.

milota164
7. okt 2015

Ahoj, ja som pouzivala od zaciatku noznicky, strihala som ked spala inak sa mi to nedarilo 🙂, ked bola malinka tak sme mali na telicko mandlovy olej neskor sme presli na kozmetiku babylove, na umyvanie sme pouzivali mydlo tusim bubi aj na vlasky. So sterilizatorom by som asi pockalaak budes kojit tak ho nebudes potrebovat a takisto tu silikonovu kefku to ak ked budu rast zuby a mozno nebudete mat problemy so zubkami. Nekupuj toho zbytocne vela , budes mat cas postupne kupit co budes potrebovat .Ak budes kojit tak vpodstate stacia plienky a mast na zadocek, pre novorodencov a deti do roka je od Bepanthenu Extra mast, ktora najlepsie chrani ich nedozretu pokozku.Obsahuje olivovy olej na hydrataciu,vitamin B3 ,podporuje regeneraciu pokozky a vytvara vodeodolnu vrstvu takze je pokozka lepsie chranena.

misinka0203
8. okt 2015

Mozem sa spytat s akymi velkostami zacnes ked este nevies ako bude velke?? Alebo aka velkost je najvhodnejsia takto skoro??? Dakujeeem

ladore
8. okt 2015

@misinka0203 a čo konkrétne? plienky vecičky?
Ak plienky tak novorodenecké od 2-4kg sú ideál len bývajú iba malé balenia
ak vecičky tak veľkosť 56 najmenšia z tejto fakt len po pár kúskov len za týždeň vám to bude malé, skôr potom po viac ks z veľkosti od 62

misinka0203
8. okt 2015

Vecicky vecicky 😀

misinka0203
8. okt 2015

Ale dakujem za infosky 😉

ladore
8. okt 2015

@misinka0203 podľa termínu máš v zime či leto?

misinka0203
8. okt 2015

Bud konec marca alebo zaciatok aprila

elizita
8. okt 2015

@ladore ako, ja za seba vravim, my sme zacali c.56 nosit az po mesiaci.. mala mala 48cm a 2700g, takze taky priemer... a body z lidlu c.50/56 nosi teraz ako polrocna 😀

sunnyfunny
8. okt 2015

tie veci z lidlu su trosku vacsie sa mi zdaju.ja som tiez pokupila hlavne 56..50 mam asi len dve vecicky a plus zopar 62..podla mna je 56 idealna...