Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

handricky
26. nov 2012

@bagira89 starsia pop - inka mala suede, jak pise behulka. nova POP IN NEW GEN ma suede (zlte) a v strede mas nasity flis (to sede vnutro). cize ak nebude vkladacka dostatocne stihat, tak ti flis aj suede nasaju moč (teda nenasaju v pravom slova zmysle, lebo su su to polyestery a tie nenasavaju), ale moze byt citit moč. cely clanok o SIO (je tam vyfotena pop inka) najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

ivanka.7
26. nov 2012

@bagira89
@handricky
@behulka
Ja pop-inku pouzivam ako aio plienku, aj ked si viem predstavit ze keby som mala nahradne vkladacky, tak si to donesiem ako cestovny set napr. k svokrovcom. Tam mozem malu prebalit kedy chcem, takze by som vedela odhadnut, kedy to vymenit. Na druhej strane ako poznam svoje dieta, vykakala by sa mi do prvej tak, ze by som nezachranila ani vrchne nohavicky - gumicky negumicky, ona prekaka aj novosklad :D (casto mi to totiz robi v grovii :D)

bagira89
26. nov 2012

@behulka @handricky @ivanka.7 dakujem tak to uz radsej bum genius flip teda...aj ked to mozem rovno davat vrchne nohavicky plus vkladacky pride mi to rovnake...asi zostanem pri klasike.. Ja asi kupim sio v bazariku a uvidim ci potom kupim...niekto tiez hovoril ze to islo z domu ako prve ze to bolo rovnako prekakane ako kapsovka ktore som ja prave nechcela kvoli tomu ze ich treba stale prat...hm.

lumarque
26. nov 2012

@janula18 diki a kolko asi mas plienok. Ja mam asi tolko, ze by stacili aj pre dvojcata 😅 , ale to preto, ze som nejake kapsovky dokupila len zo samopase, nech ma mala aj dievcenske. Plienkovala si ich od narodenia a ako casto peries plienky teraz a na zaciatku. Mne teraz pre malu staci raz za 3 dni ( ale na noc davam pampersku), cize na dve deti minimalne raz denne, ze? diki.

janula18
26. nov 2012

@lumarque látkujeme od 3mes. Periem každý druhý den. Mám asi 50 obyč. bavlnených plienok a asi 10 pop in plienok. Na noc dávam pampersky

bagira89
26. nov 2012

Prosím vás, tie štvorcovky asi nevyvárate, ale žehliť ich žehlíte?? Díky...vkladačky sa tuším tiež nežehlia

lumarque
26. nov 2012

@bagira89 ja stvorce ani nevyvaram ani nezehlim. Ale su trosku tvrdsie potom, ale malej to neva

bagira89
26. nov 2012

@lumarque a oblečko hej? plienky peres na vysokej teplote a hotovo?

ivanka.7
26. nov 2012

@bagira89 ja som naposledy zehlila pred porodom veci malej do porodnice. Odvtedy som nezehlila uz nic - ani plienky ani oblecenie a mala je uplne ok. Ale su tu matky (nehovorim, ze v tejto teme), ktorym to pride nechutne, takze si urob podla seba :p

Plienky periem na 40 alebo 60 a davam miofresh na dezinfekciu do prania.

bagira89
26. nov 2012

@ivanka.7 😀DD... ako ja este neviem ako to budem robit, ale mi to tiez pride prehnane, to by som potom musela behať po byte s naparovacou zehlickou a pariť všetko od postielky matracov mojho oblečenia atd atd

lumarque
26. nov 2012

@bagira89 ja som skazena matka, tiez len 40 a 60.. ale prvy krat som plienky preprala na 90,lebo boli po synovi. Vacsinou periem na 40, ked su pokakane , tak s predpierkou a do nej pridam odstanovac skrvn z Tesca na dezinfekciu. Ked zacnu byt take smradlavejsie, tak raz preperiem na 60 a vratim sa k 40. A oblecenie len zehlim, ked sa mi chce.

ivanka.7
26. nov 2012

@bagira89 podla mna je dolezitejsie snazit sa vyplachat vsetok prasok a neprat plienky v tom moci, cize davam predpierku a extra plachanie 🙂

ianitka
26. nov 2012

@ivanka.7 takze sa hlasim k nechutnym matkam.... aj ked asi do dvoch mesiacov som zehlila... (ale ja nezehlim skoro vobec )

ianitka
26. nov 2012

Ja - preplachnem pocikane (cca 25 minutovy program plachanie) a potom operiem na 40 alebo 60 s miofreshom podla toho, ake plienky tam mam, a pridavam aj ine pradlo, ktore sa tam hodi prave. 😝 + extraplachanie (ak nezabudnem)

Ak tam mam kaknutu plienku medzi nimi, tak anamiesto plachania - dam kratky praci program s extra plachanim a normal praskom s miofreshom (cca 30 minutovy) a potom pokracujem ako v predchadzajucom odstavci. 😀 😀 😀 😀

ivanka.7
26. nov 2012

@ianitka ja tiez nezehlim, moj satnik zehlit az na vynimky typu par letnych siat a sukni netreba a manzel si tricka vacsinou zehli sam, on je totiz rychlejsi ako ja :D

zfidorka
26. nov 2012

@bagira89 maju v strede flisovy panel...

zfidorka
26. nov 2012

@ivanka.7 ani ja svoje a malej veci nezehlim a tricka si zehli mm sam 😉

mary939
26. nov 2012

@tortelinka robila som z toho prilis velku vedu, stvorce su jednoducho multifunkcne. Skladanie narovno odskusane bez problemov🙂

risolino
26. nov 2012

Ako dlho vám schnú plienky v tomto období? Si myslím, že máme plienok dosť, ale nestíhajú schnúť :( Jedna várka ešte nie je suchá a už periem ďalšiu...

nika27
27. nov 2012

Ahojte, Cakame prve dieta a chcela by som skusit latkovat,precitala som toho uz dost a stale mam z toho trosku gulas🙂 Vedeli by ste mi prosim Vas poradit, aku vybavicku plienok by som mala mat pre novorodenca? Dakujem

bierka
27. nov 2012

Ahojte, som zaciatocnik a informacii je tak vela, ze neviem co kde hladat. Chcem sa spytat, keby som chcela kupit napriklad pop in, potrebujem este na ne aj vrchne nohavicky? Dakujem

handricky
27. nov 2012

@nika27
@bierka POP In je plienka ktora uz obsahuje vrchne nepremokave nohavicky a vymenitelne vkladacky..

Ako zacat plienkovat:
NOVORODENEC
Vela cika, male davky, treba casto menit plienky. Najekonomickejsia a najlacnejsia varianta su klasicke stvorcove plienky 70x70, 80x80. Mozes pouzit aj socikovske z nasich cias (ak mama po tebe odlozila), kupit nove (hladaj hustejsie tkane, lebo teraz sa dost robia take riedke), dobre su aj MaM, Kikko a pod. Rataj tak 10-13 kusov na den a zalezi ako casto chces prat. Potrebujes tocit vela plienok a potrebujes aby rychlo schli. Preto klasika stvorec.
Mozes kupit bavlnene (rychlejsie schnu, menej nasaju ako bambus) alebo bambusove (maju aj v DM-ke Kikko bambusky) – dlhsie schnu, viac nasaju, casom sa speru na obdlznik, lebo bambus ma tendenciu sa sprat.
Plienku uviazes na novosklad - pozri tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....
Na to das VRCHNE NEPREMOKAVE NOHAVICKY (PUL-ky) . Napr.: Thirsties, Blueberry, Little lamb, Lollipop, Bum genius flip a pod.
Co si vsimat na vrchych nohavickach najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Vrchnych budes potrebovat asi 2 - 4 ks. Spravne uviazany novosklad ti tesni okolo noziciek a nezaspinis si hned Pul-ky, ked sa do plienky navali riedka kaka. Preto novosklad.

Ak by sa ti zdalo, ze ti plienka nestiha (babo cura viac), mozes prihodit nejaku kratku 3 vrstvovu vkladacku na zvysenie savosti. Ak by curalo viac, mozes prihodit aj nieco hrubsie.
O vkladackach tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....

Ak budes chciet, aby dieta nepocitovalo vlhko - das mu priamo pod zadok flisovu separacku (alebo tzv. stay dry vrstvu), pozri clanok tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Potom mozes zacat experimentovat s plienkami:
1, AIO - all ine one alebo po slovensky ,,vsetko v jednom,, je plienka z jedneho kusu. Znamena, ze vkaldacka /sacia cast je zosita s nepremokavymi nohavickami.
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
2, SIO (snap in one - plienka s odopinatelnou vkladackou- cize ak je pocikana menis iba vkladacku, vrchne gatky mozes pouzivat dalej), napr.: Pop in New gen plienka
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
3, kapsovkami a pod.. (vkladacka je samostatna, vlozena v kapse), ak su gatky spinave, peru sa cele..
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
A potom zalezi, ake mas priority: chces mat viac pocitu sucha, tak hladas plienky, ktore maju na vrchu stay dry vrstvu (ma to skoro kazda kapsovka a vacsinou uz vsetky nove AIO), chces mat dieta radsej v prirodnom matrosi (tak hladaj plienku, co ma vkladacku z bavlny, bambusu a pod)..
Vlastne kukni aj clanok o materialoch u mna v profile..

Na zaciatok si mozes kupit 1 ks AIO (alebo SIO) a 1 ks kapsovky. Uvidis,ako sa ti system osvedci a mozno dokupis alebo nie. Ale 1 ks z kazdeho urcite vyuzijes.

Na noc je dobra nohavickova plienka (Tots Bots Bamboozle Strech, Bambi Roxy), na to vrchne gatky (pulky, flisaky alebo vlniaky)
mozno zo zaciatku neocenis, lebo babo bude curat kazdu chvilu a nohavickova bude zbytocna. ved uvidis
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Netreba toho kupovat hned vela, budes dokupovat ako bude babo rast a kolko bude cikat a pod..
a nie vsetky strihy dokonale sadnu a pod. navyse mozes mat v oblube strih, ktory ti viac bude vyhovovat na doma, iny na von, do satky a pod..

nika27
27. nov 2012

@handricky Dakujem velmi pekne za radu🙂 urcite pomoze

lovesista
27. nov 2012

ahojte baby, potrebujem dokupit nejake kapsove a aio plienky. neviete ci byvaju pred Vianocami akcie a zlavy v eshopoch? vaham ci objednat uz teraz alebo este cakat..

zdraveplienky
27. nov 2012

@lovesista u nas su akcie a vypredaje uz teraz 😉

blovitc120
27. nov 2012

@risolino dlho predlho ☹. Preto najviac pouzivam teraz kapsovky, mam vela vkladaciek nastastie, bambusky schnu aj 3 dni a ake su tvrde, radsej ani nehovorim 😝

risolino
27. nov 2012

@blovitc120 veď to, že bambusky veľmi dlho schnú... u nás nestíhajú :(

blovitc120
27. nov 2012

@ivanka.7 @ianitka pridavam sa, nezehlim uz viac nez 4 roky, len MM kosele do prace musim (aj tie kupujeme vacsinou easy iron, tak vsetky netreba). Ja som asi mega nechutna, ale nezehlila som ani malemu veci pred porodom. Chudak, jemu som vlastne este nikdy nic neozehlila 😀. Po prve som nestihla a po druhe sa mi nechcelo, cas vyuzivam zmysluplnejsie 😉. Dcere som tiez nezehlila, vecicky jej zehlil MM, lebo som bola 2 mesiace v nemocnici ako tehotna. Odvtedy sa u nas vlastne nezehli 🙂.
Ked som to v lete spomenula na ihrisku, pozerali na mna ako na Martana. Ze oni z hygienickych dovodov zehlia. No neviem, mne to oride nehygienicke aj pri zehleni naparovackou, lebo pradlo je vlhke a vo vlhku sa drzia a mnozia bacily 😅.

ivanka.7
27. nov 2012

Ja tocim stale 4 nohavickove, vynimocne potrebujem piatu a dufam, ze to tak ostane (ale mam v zalohe aj siestu pre istotu... nemohla som odolat akcii) 😅 ale ako s malou viac spolocensky zijem, tak nestihaju schnut moje oblubene aio :D (tots bots v2 - mam ich sice 3, ale musim ich doplnat inymi :D)
@blovitc120
@risolino

blovitc120
27. nov 2012

@risolino a to ich mam 10 a napr dnes neboli suche, tak maly musel mat kapsy a na spanie to nemam rada, tak som dala jednorazovku babylove natur