Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.

  Pred niekoľkými rokmi som otvorila dvere s názvom Modrý koník. Bolo za nimi veľa zaujímavých ľudí, veľa z nich malo pred sebou kufrík plný tvorivých inšpirácií pre ostatných. Keď otvorím tie dvere dnes, vidím ľudí, z ktorých sa stali tiene a ktorí svoje kufríky museli skryť a vysypať za vysoké múry. A po niektorých zostalo len prázdne miesto, lebo ich niekto dnes o 18,00 vymazal úplne ☹. Je mi smutno z toho, čo sa tu deje. Vďaka ľuďom tu som získala veľa inšpirácií a podnetov. A je mi smutno za tým všetkým, čo som tu mohla nájsť, ale už nenájdem.

  @jonki Bol raz jeden život aj u nás - staršia drží mladšiu a hovorí jej: Ja som krvinka, ty si kyslík. Mladšia sa pýta: A čo so mnou robíš? Odpoveď: Roznášam ťa po celom tele.

  Aukcia č.7 (veľká predprázdninová) je spustená
  https://www.modrykonik.sk/group/7813/aukcia-c-7...

  Prečo barefoot topánky:

  zfidorka
  11. apr 2015    Čítané 0x

  Základná látková zostava

  Jednou z najväčších výziev pri látkovaní býva zostavenie zostavy látkových plienok. Kým pri jednorázových plienkach je len jeden typ univerzálnej plienky, používaním látkových plienok je tých možností viac. Ak sa to možno javí ako nevýhoda, je to práve naopak, pretože každá mamička si môže zvoliť také plienky, ktoré jej a jej bábätku najviac vyhovujú.

  V tomto článku chcem predstaviť tzv. štartovaciu zostavu, čiže zostavu plienok, ktorá obsahuje viac typov plienok, je z finančného hľadiska stredne náročná a zároveň poskytuje porovnateľný používateľský komfort ako jednorázové plienky. Zostava sa dá využiť od narodenia po odplienkovanie dieťatka. Samozrejme každá mamička si môže dokúpiť plienky, ktoré sa jej najviac osvedčili. Počet plienok závisí od intenzity prebaľovania a prania, ja preferujem prebaľovanie po každom zistenom cikaní a kakaní. Plienky sa perú najneskôr po 3 dňoch, aby sa netvorili plesne. Pri častejšom praní je potrebných menej plienok. Neodporúča sa kupovať na začiatok veľa plienok rovnakého typu a značky, lebo sa môže stať, že plienky bábätku nesadnú, alebo ich používanie nebude vyhovovať mamičke.

  Na bežné prebaľovanie cez deň sú najlepšie klasické štvorcové plienky s vyššou gramážou – nad 140 g/m2. Pre novorodenca je potrebných 30-40 kusov, pre staršie dieťatko 20-30 kusov. Pri balení novorodencov je najpoužívanejším skladom tzv. novosklad, ktorý sa fixuje tzv. snappi sponkou. Novosklad obopína stehienka bábätka a tým zabráni vytečeniu riedkej stolice. U starších detí s tuhou stolicou sa štvorcové plienky môžu skladať narovno. Na zvýšenie savosti plienok sa buď pridáva ďalšia bavlnená štvorcová plienka, čo ale znamená objemné balenie, alebo menšia bambusová vkladačka. Bambus je viac savý materiál ako bavlna, navyše je antibakteriálny a protiplesňový, takže je vhodný na priamy styk s pokožkou.

  Na štvorcové plienky je nutné použiť vrchné nohavičky, ktoré neprepustia mokro, no zároveň sú priedušné. Najčastejšie používané vrchné nohavičky sú tzv. PUL vrchné nohavičky, ktoré sú vyrobené z polyesteru potiahnutého polyuretánovou (PUL) vrstvou. Môžu byť jedno veľkostné – použiteľné od narodenia po odplienkovanie (zmenšujú sa patentkami na prednej strane), alebo viac veľkostné podľa hmotnosti dieťatka. Niektoré vrchné PUL nohavičky majú po stranách krídelka pre lepšie tesnenie a zachytenie riedkej stolice. Vrchné PUL nohavičky je možné použiť opakovane, je dobré ich striedať a po použití ich nechať vyvetrať. Perú sa pri najbližšom praní plienok. Samozrejme po ušpinení od stolice sa perú hneď. Kvôli striedaniu sa odporúča mať 3-4 ks vrchných nohavičiek. Pri novorodencoch, kde je väčšia pravdepodobnosť zašpinenia od riedkej stolice je počet vyšší.

  Pre menšie deti sú vhodné aj flísové vrchné nohavičky, sú priedušnejšie ako PUL vrchné nohavičky a majú ľahkú údržbu. Odporúčajú sa na noc. Pri sediacom bábätku môžu pod tlakom prepúšťať vlhkosť.

  Na noc sú kvôli maximálnej priedušnosti najvhodnejšie vlnené vrchné nohavičky, sú ale náročnejšie na údržbu. Pri ich praní sa používa prací prostriedok na vlnu, po praní je potrebné doplniť obsah lanolínu, ktorý zabezpečuje nepremokavosť, lanolínovou kúrou. Po použití sa vlnené vrchné nohavičky nechajú vyvetrať, perú sa podľa potreby, zvyčajne cca raz za mesiac. Vlnené vrchné nohavičky sú buď zapínacie, alebo naťahovacie.

  Na nočné použitie sú vhodné bambusové nohavičkové plienky, ktoré sú tvorené viacerými sacími vrstvami zošitými dokopy a zapínajú sa do tvaru nohavičiek. Sú savejšie ako štvorcové plienky a lepšie tesnia okolo nožičiek. Na ne sa dávajú vrchné nohavičky (PUL, flísové alebo vlnené). Môžu byť jedno veľkostné – použiteľné od narodenia po odplienkovanie (zmenšujú sa patentkami na prednej strane), alebo viac veľkostné podľa hmotnosti dieťatka. Na zvýšenie savosti sa môže pridať bambusová vkladačka. Pri praní každé 3 dni a 1 plienke na noc je potrebné mať 4 nohavičkové plienky.

  Pre novorodencov sa na noc môžu použiť zaväzovacie plienky vyplnené štvorcovou plienkou a bambusovou vkladačkou, alebo viacvrstvovou bambusovou plienkou. Navrch sa dávajú vrchné nohavičky. Zaväzovacie plienky majú výhodu oproti nohavičkovým, že nemajú gumičky a teda neotláčajú.

  Na vonku, napr. k lekárovi a na prechádzky sú kvôli jednoduchému použitiu vhodné tzv. kapsové plienky. Tie sú tvorené zošitou vrchnou nepremokavou a vnútornou (väčšinou stay dry) vrstvou, čo tvorí kapsu. Do tejto kapsy sa dávajú vkladačky, ktoré tvoria saciu vrstvu plienky. Kapsové plienky sa dajú spravidla kúpiť vrátane vkladačky, pre zvýšenie savosti plienky (keď dieťatko ciká viac) je nutné doplniť plienku ďalšou vkladačkou. Kapsová plienka sa po použití mení a perie celá. Ako alternatíva kapsových plienok sa môžu použiť tzv. all in one plienky (AIO), čo sú plienky, ktoré majú zošitú vnútornú, saciu aj vonkajšiu (PUL) vrstvu. Po použití sa menia a perú celé, ich nevýhodou je, že dlhšie schnú. Na začiatok odporúčam 4-6 kapsových alebo AIO plienok.

  Existuje aj systém snap in one (SIO), ktorý je tvorený vrchnými PUL nohavičkami do ktorých sa patentkami pripínajú tvarované vkladačky, predávajú sa väčšinou ako set vrchné nohavičky + vkladačka. Používajú sa ako alternatíva spojenia štvorcových plienok a vrchných nohavičiek. Ich výhoda spočíva v tom, že pripnutím vkladačky vznikne kompletná plienka a prebalenie je rýchlejšie ako balenie do štvorcovej plienky a vrchných nohavičiek, napr. pri vrtiacom sa bábätku, alebo keď prebaľuje niekto menej skúsený (napr. otecko, starí rodičia). Preferujú ich mamičky, ktoré nechcú skladať štvorcové plienky. Vkladačky SIO plienok netesnia tak dobre ako novosklad alebo nohavičkové plienky, preto sa pri použití u novorodencov častejšie zašpinia aj vrchné nohavičky a plienka sa musí vymeniť celá. Pri použití SIO plienok je potrebných cca 10-15 kusov vrchných nohavičiek a cca 2-3 x toľko vkladačiek, čiže asi 30 vkladačiek.

  Pre pocit sucha, napr. počas spánku, sa používajú do vnútra plienok tzv. stay dry vkladačky, čo je tenký kúsok látky, ktorý odvedie vlhkosť od pokožky ďalej do plienky.

  Na lepšie čistenie plienok od stolice slúžia separačné plienky, pre novorodencov sú určené celulózové, ktorá zachytia riedku stolicu, pre deti s tuhou stolicou (po zavedení príkrmov) sú určené viskózové separačné plienky. Keď sú separačné plienky len ocikané, môžu sa pár krát vyprať a použiť znova.

  Na dodatočné zvýšenie savosti plienok sa používajú už spomenuté bambusové vkladačky, ktoré sú buď z 1 vrstvy, alebo zošité z viacerých vrstiev a môžu byť od malých obdĺžnikových až po veľké štvorcové. Na dodatočné zvýšenie savosti plienok sa môžu použiť aj viacvrstvové plienky, ktoré sú tvorené zošitím viacerých vrstiev, pričom v strednej časti plienky je tých vrstiev viac ako na krajoch. Viacvrstvové plienky sa môžu použiť aj samostatne ako alternatíva štvorcových plienok. Keďže sú zošité z viacerých vrstiev dlhšie schnú.

  Keď to ešte raz celé zhrniem budete potrebovať ako základnú výbavu:

  30-40 štvorcových plienok + Snappi sponka

  3-4 vrchné PUL nohavičky

  1 vlnené alebo flísové nohavičky

  4 nohavičkové plienky na noc

  4 kapsové alebo AIO plienky

  bambusové vkladacie plienky  - 4 menšie a 4 väčšie

  stay dry vkladačky a separačné plienky

  vak na plienky

  Nohavičkové, kapsové, AIO, SIO plienky a vrchné nohavičky majú zapínanie buď na suchý zips alebo patentky. Patentky sú trvácejšie, menej hlučné a väčšie deti ich ťažšie rozopnú. Suchý zips je jednoduchší na zapnutie – keď prebaľuje niekto menej skúsený a takisto pri pohyblivom dieťatku.

  Kampaň za zdravšiu stravu v školských zariadeniach:
  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=721912

  zfidorka
  27. máj 2012    Čítané 0x

  Môže byť materské mlieko preceňované?

  Nemôže. Materské mlieko je norma. Je prirodzenou súčasťou tela matky. Jeho zloženie a množstvo sa prispôsobuje nielen veku, ale aj konkrétnym potrebám dieťaťa. Obsah živín sa mení dokonca aj v priebehu dňa. Vedci stále obsahujú nové látky, ktoré sú jeho súčasťou a slúžia na ochranu dieťaťa. Toto umelé mlieko nikdy nebude môcť dosiahnuť.

  Trochu extrémny príklad. Začnete mať problémy s nohou, bolí vás. Prirodzene pôjdete k odborníkovi, ktorý pravdepodobne nasadí liečbu. Možno to bude istú dobu bolestivé. Možno to bude vyžadovať isté nepohodlie, nejaký čas budete musieť obetovať napr. rehabilitácii. Možno budete potrebovať ďalšie podporné pomôcky, napr. ortézu. Aj keď v súčasnej dobe existujú umelé náhrady nohy ( v budúcnosti možno budú funkčne úplne dokonalé), stále sú to len náhrady, ktoré pomáhajú uľahčiť život tým, ktorí svoju vlastnú nohu funkčnú nemajú. Vlastná noha je stále norma a je prirodzené, že sa namiesto voľby novej umelej nohy človek snaží o to, aby sa jeho vlastná, ktorá má momentálne problém vrátila do pôvodného stavu.

  Podobne, pri problémoch s dojčením by nemalo byť riešením nahradenie materského mlieka umelou náhradou, ale čo najrýchlejšie kontaktovanie odborníka - laktačnej poradkyne.

  zfidorka
  10. feb 2012    Čítané 0x

  Starostlivosť o vlnené vrchné nohavičky

  Vlnené vrchné nohavičky predstavujú prírodnú a najpriedušnejšiu variantu vrchných nohavičiek na látkové plienky. Môžu byť

  • zapínacie – na patenky, alebo na suchý zips,
  • naťahovacie v tvare nohavičiek alebo krátkych nohavíc.

  Vlna s obsahom lanolínu je odolná vlhkosti a má samočistiace vlastnosti. Ak sú po použití vrchné nohavičky vlhké, stačí ich nechať prevetrať (obrátené vnútornou stranou von) a môžu sa použiť znovu.

  Pred prvým použitím, ak začnú prepúšťať vlhkosť, je ich cítiť močom, alebo sú pošpinené je potrebné vlnené nohavičky vyprať a ošetriť a následne doplniť lanolín lanolínovou kúrou. Na pranie sa používajú buď komerčné prípravky na vlnu (Woolite, Perwoll) alebo špeciálne šampóny na vlnu (Disana, Imse Vimse). Ja používam najčastejšie šampón Imse Vimse, ktorý obsahuje lanolín.

  Vlnené nohavičky sa perú:

  • v rukách vo vlažnej vode, po vypraní v rukách sa nohavičky vypláchajú vo vlažnej, nie však veľmi studenej vode a jemne vyžmýkajú, môžu sa napr. zatočiť do uteráka,
  • v práčke zvolením programu na vlnu, resp. ručné pranie (voda má 30 stupňov, otáčky odstredenia sú najnižšie, napr. 400).

  Po vypraní sa vlnené nohavičky ošetria lanolínovou kúrou, ktorá sa dá kúpiť hotová (Disana, Imse Vimse) alebo si ju môžete pripraviť sami použitím lanolínu z lekárne. Pri hotovej kúre postupujte podľa návodu (väčšinou sa kúra rozpustí v horúcej vode – 90 stupňov, následne sa nechá ochladiť na cca 30 stupňov a nohavičky sa do nej namočia na niekoľko hodín, napr. na noc). Následne sa vypláchajú a vyžmýkajú.

  Ak si chcete lanolínovú kúru pripraviť sami, budete potrebovať bezvodý lanolín (adeps lanae). Predávajú ho v lekárňach, kde miešajú mastičky, napr. v lekárňach pri nemocnici. Pol kávovej lyžičky rozpustíte v pol litri horúcej vody – 90 stupňov, aby sa lanolín rozpustil pridajte kávovú lyžičku detského šampónu (musí obsahovať mydlo, inak hrozí, že sa kúra nepodarí) a zamiešajte. Vznikne roztok mliečnej farby, ktorý sa nechá ochladiť na cca 30 stupňov a naťahovacie nohavičky sa do neho namočia obrátené vnútornou stranou von, aby sa na ne nalepil lanolín. Po pôsobení kúry niekoľko hodín, napr. cez noc sa nohavičky vypláchajú vo vlažnej vode a šetrne vyžmýkajú.

  Mokré nohavičky sa sušia na ležato na sušiaku, aby sa nevyťahali, trvá to cca 2 dni. Pri nohavičkových priebežne obraciam vnútornú a vonkajšiu stranu, aby uschli rýchlejšie. V žiadnom prípade nesmú byť priamo na zdroji tepla, napr. na radiátore alebo na priamom slnku!

  Pred použitím nových nohavičiek ich lanolínujem 2x, čiže po vyschnutí si znovu pripravím novú kúru a postup zopakujem.

  zfidorka
  13. aug 2011    Čítané 0x

  Mama je celý svet

  Deväť mesiacov, 282 dní, 6 768 hodín, 406 080 minút – približne takýto čas je dieťatko v mamičkinom brušku, každú minútku vníma jej teplo, jej tlkot srdca, jej dych, jej zrýchlený tep, keď ju niečo poteší, jej smiech, keď sa raduje, jej hlas, ktorý sa mu prihovára, jej rytmus chôdze, dokonca cíti dotyky jej dlaní, ktorými si hladká bruško. Mama je pre ešte nenarodené dieťatko celým jeho svetom. Nepozná nič iné.

  Zrazu nastane chvíľa keď sa toto stopercentné spojenie preruší. Mamička je rada, veď konečne uvidí svoje vytúžené bábätko, bude si ho môcť privinúť, pobozkať. No bábätko je zrazu vytrhnuté zo svojho známeho prostredia. Ale jeho potreby zostávajú stále rovnaké, potrebuje vnímať teplo mamy, počuť tlkot jej srdca, jej dych, jej hlas. Potrebuje cítiť vôňu jej mliečka, je inštinktívne pripravené nájsť prsník a prisať sa. Mama je stále jeho istotou, niekým, koho spoznávalo 9 mesiacov. Až postupne spoznáva aj okolie, začína sa zaujímať a o svet okolo seba. No stále je mama tým stredobodom, osobou, na ktorú sa môže vždy spoľahnúť, niekým, kto tu je preň. Keď zaplače, potrebuje na upokojenie láskavú náruč mamy, pohladenie, dojčenie.

  Bábätko netuší, že niekto mamu varoval, aby ho nenosila, lebo si na to zvykne. Nevie, že existujú metódy, podľa ktorých sa má naučiť zaspávať samé v postieľke. Nevie, že sa mama niekde dočítala, že ho nemá naučiť zaspávať na prsníku. Bábätko nie je terorista, ktorý chce ostatným znepríjemniť život. Jediné, čo vie je, že mama je jeho istota, a potrebuje to, čo už dávno pozná. Keby sa dal preložiť jeho plač, pravdepodobne by to bolo niečo v zmysle „mami, ja ťa potrebujem, potrebujem cítiť tvoje teplo, tvoj tlkot srdca, tvoj dych, chuť mliečka, ja nechcem byť samé“. Ako mláďaťá v prírode, keď nadíde tá správna chvíľa a sú na to dostatočne zrelé, sa od mamy odpútajú, tak sa odpúta aj dieťa. Mama bude stále jeho istotou, dieťa bude vedieť, že mu nikdy neodoprie svoju náruč a sa nebude báť spoznávať okolitý svet.

  Je mi smutno, keď čítam, že sa mamy rozhodnú nebrať svoje deti do náručia, nechať ich samé plakať, neponúknuť im prsník, len preto, lebo sa dočítali, že je to takto lepšie, namiesto toho, aby počúvali svoje srdce a vrodený materinský inštinkt.

  zfidorka
  29. apr 2011    Čítané 0x

  Baby biznis alebo reklamy nám zasTierajú rozum

  Od kedy mám dieťa, každú chvíľu ma bombardujú ponuky s produktmi pre deti. Pár dní po príchode z pôrodnice telefonát na pevnú linku – ponuka životného poistenia pre dieťa. „Nie, ďakujem nemám záujem, ak si to rozmyslím, kontaktujem pobočku.“ Za pár týždňov zase rovnaký telefonát, tento krát na mobil. „Nie, ďakujem, už ma kontaktovala Vaša kolegyňa.“ Niekoľko mesiacov po pôrode, niekto zvoní pred dverami, otvorím, pani z poisťovne, že jej pridelili moje meno. Zjavne tam majú dobrý chaos, keď jeden potenciálny poistenec je pridelený viacerým zamestnancom. Alebo potrebujú zamestnancom nahnať pracovnú náplň. Ale iná vec ma prinútila napísať tento článok. Ako sa rôzne firmy dostanú k mojim osobným údajom a za akú cenu? Po obzretí sa späť mi došlo, že tie údaje som im poskytla ja a dokonca dobrovoľne. Takto to dopadne keď sa dá človek zlákať na niečo, čo mu ponúkajú zadarmo.

  Ešte ako tehotná som sa tešila, že dostanem baby balíček, tzv. Prenatal box. Moje očakávania, však nesplnil, okrem letákov (viac menej reklamných) tam bola vzorka pracieho prášku a aviváže. Samozrejme to bola najkomerčnejšia značka. Aviváž nedávam ani na naše prádlo, nie to ešte na detské. Čistota nevonia parfémami a chemikáliami. Po miernom sklamaní z Prenatal boxu, som sa o to viac tešila na ďalší kufrík, tzv. Klinik box, vraj tam toho malo byť viac. Pri odchode z pôrodnice som sa kufríka dočkala. Podpísala som prebratie, veď čo to je hodiť podpis na papier. Dole malými, takmer bez lupy nečitateľnými, písmenkami bolo síce napísané niečo o poskytnutí osobných údajov, no ale veď keď som kufrík zobrala musím to podpísať a ďalšiu pozornosť som tomu nevenovala. Po otvorení balíčka som zistila, že tam je toho viac, okrem kopy letákov a už známeho pracieho prášku s avivážou aj ďalšie, pre život malého bábätka isto potrebné veci. Bola som trochu sklamaná, že som tam na rozdiel od kamarátok, ktoré rodili niekoľko mesiacov predo mnou nenašla cumlík. To som ešte nevedela, že dojčenie a cumlík sa nekamarátia. Takže dnes som rada, že som bola ušetrená ďalšej veci, ktorá by mi zaberala miesto v skrini medzi nepoužívanými vecami, kde je aj cumlík, ktorý moje dieťa dostalo ako darček.

  Ale späť k obsahu balíčka (píšem to po 10 mesiacoch, tak možno na nejakú vec zabudnem). Najviac priestoru zaberal univerzálny čistič, veď domácnosť je potrebné pri príchode bábätka zbaviť nežiaducich baktérií. Čo na tom, že chémia je horšia, ako tie baktérie, ktoré ma zničiť. Radšej tam mohli dať liter octu, našiel by lepšie využitie a navyše je to aj ekologické riešenie. A to nie som nejaký prudký eko nadšenec, ale kde sa dá, tak zvolím prírodu a vlastný, na chemické látky citlivý, nos šetriacu alternatívu.

  V ďalšej, pomerne veľkej fľaške bola ukrytá dojčenecká voda. Logicky, veď je kvalita tekutín pre malé deti je dôležitá. „Škoda“ len, že lehota trvanlivosti skončila predtým ako som jej začala variť príkrmy, cez mestský vodovod nám tečie voda, ktorá má sledované hodnoty vyhovujúce dojčatám a na jej ďalšie filtrovanie používam stolový filter. Samozrejme nechýbal pribalený letáčik ospevujúci danú značku vody, akoby „normálna“ voda (samozrejme spĺňajúca povolené limity pre dojčatá) bola otrávenou mimozemskou tekutinou. Nespochybňujem, že pri nekvalitnej vode z vodovodu, je potrebné používať vodu balenú, ale inak je to len ťahanie peňazí. Navyše pri nesprávnom skladovaní sa z plastových fliaš uvoľňujú do vody škodliviny.

  Nesmela chýbať tá najzákladnejšie vec, čo sa týka starostlivosti o bábätko, plienka. V tomto prípade ako inak, jednorazová. Veď kto by chcel aby jeho malé bolo v mokrom. V letáku však akosi „zabudli“ uviesť zloženie, možno po zistení, čo všetko sa v takej jednorazovej plienke nachádza by si mamičky začali zisťovať ako je to s látkovými plienkami v dnešnej dobe. A na veľké prekvapenie mnohých by zistili, že používanie moderných látkových plienok je také jednoduché ako jednorazových. Okrem zdravia dieťatka pomáhajú chrániť aj prírodu a v prípade, že nepodľahnete plienkovej mánii sú v konečnom dôsledku aj lacnejšie. Viac o tom, prečo používať látkové plienky sa dočítate tu: http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/clanok/preco-latkove-plienky/ K prebaľovaniu patria aj vlhčené obrúsky, žiadne prekvapenie, že v kufríku boli jednorazové (tej istej „super“ značky ako plienky), ktoré často spôsobujú podráždenie pokožky detí, keďže obsahujú chemikálie. Na hygienu pritom existujú buď prírodné emulzie, alebo sa dajú vlhčené obrúsky vyrobiť aj doma, pričom viete, čo si do zmesi namiešate. Postup viď: http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/clanok/domace-vlhcene-obrusky/ A úplne najlepšie a aj najlacnejšie je umývať zadoček pod tečúcou vodou. Podobný prípad sú krémiky na zadoček, v balíčku boli hneď 3 vzorky. Pri použití látkových plienok je potreba ich použitia minimálna a nemusíte takto pokožku zbytočne zaťažovať.

  Posledná, ale asi najdôležitejšia časť kufríka. Brožúrka a vzorka potravy pre malé dieťa. V tomto prípade to bola na prvý pohľad relatívne neškodná fľaštička s ovocným príkrmom. Po pár mesiacoch (úplne náhodne v čase zavádzania príkrmov) mi prišla domov obálka s ďalšou značkou ponúkajúcou detskú stravu. Vo všetkých brožúrkach týchto a podobných firiem je síce podľa Kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka povinne uvádzané, že prvých 6 mesiacov je odporúčané výhradné dojčenie, v tomto prípade je to žiaľ uvádzané malými písmenami. Aj vám sa zdá, že takmer všetky najdôležitejšie informácie sú uvádzané tými najmenšími písmenami a najviac reklám je na najmenej potrebné produkty? Keď nastalo obdobie prvých príkrmov a ja som sa začala viac zaujímať o túto tému, všade som narazila na samé priemyselne vyrábané kašičky a hotové príkrmy rôzneho zloženia. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho a lákavo. Zobrať instantnú kašu, pridať vodu, rozmiešať a hotovo. Navyše keď obal hlása ľahkú stráviteľnosť, pridané vitamíny, minerály a neviem čo ešte. No ale, myslíte si, že takéto kaše sú lepšie ako klasické celé obilniny? Podľa mňa nie. Veď predsa, keď sa má z niečoho urobiť prášok, musí to prejsť istým procesom a výsledok je o mnoho vecí ochudobnený. Preto tie navonok deklarované prídavné „vylepšenia“, ktoré sú tam preto, aby dodali látky, ktoré sa spracovaním znehodnotili. Pritom uvariť kašu z klasických obilnín – ryža, pšeno, pohánka, kukurica – je veľmi jednoduché. Dáte do hrnca obilninu, prilejete vodu vriacu vodu a o niekoľko minút (ja varím v tlakovom hrnci) je obilnina uvarená, stačí ju rozmixovať a máte kašu hotovú. Ak sa vám tento spôsob zdá zložitý, existujú obilninové vločky (nielen tie ovsené, aj ryžové, pohánkové...) a tie stačí len zaliať horúcou vodou a nechať postáť. Takto máte na výber oveľa širšiu paletu kaší ako sú tie ponúkané. Navyše presne viete čo v nich je. Do kaše môžete pridať buď čerstvé, sušené alebo mrazené ovocie, ktoré, na rozdiel od toho v sáčku z krabice aj je ovocím so všetkými vitamínmi a cennými látkami. Výrobcovia instantných detských kaší sa nás snažia presvedčiť, že takto spracované obilie je ľahšie stráviteľné. Pritom ľahšia stráviteľnosť potravy, aj obilnín, je zabezpečená prísunom materského mlieka. To by ale výrobcovia umelej výživy museli zmeniť svoj slogan na: „Kravské mlieko je pre teliatka, my pijeme mamičkine.“ K tomu sloganu, akoby nimi propagované mlieko nebolo vyrobené práve z kravského. Smiešnosmutné. A to už ani nehovorím o kašiach obsahujúcich umelé mlieko, čím vlastne nenápadne vtlačia umelé mlieko aj dojčeným deťom (ak mamička nečíta pozorne zloženie). Koľko „celebrít“ by sa asi dalo nahovoriť na, pravdepodobne bezplatnú, reklamu: „Vyrástli sme na materskom mlieku a moje deti na ňom rastú tiež.“ Žiaľ, takéto prípady sú vďaka bývalému režimu veľmi zriedkavé a väčšina dnešných mamičiek bola v detstve o materské mlieko ukrátená. Dokonca ani dnes je nie je celospoločenské povedomie veľmi iné. Veď v každom časopise pre mamičky je niekoľko reklám na umelé mlieka, nehovoriac o sortimente lekární a kútikov s detskou stravou. Aká je oproti tomu dostupnosť kontaktov na certifikované laktačné poradkyne? Nemal by byť súčasťou kufríka práve takýto zoznam kontaktov a brožúrka vysvetľujúca dôležitosť materského mlieka pre bábätko. A to nielen prvých 6 mesiacov. Veď aj potom ostáva materské mlieko dôležitou súčasťou jedálnička. Prečo ochudobňovať svoje deti o niečo, čo je odpradávna stvorené presne pre ne? Každá náhrada, a to aj v dnešnej „vyspelej“ dobre, zostáva len nedokonalou náhradou, a nemala by byť považovaná za štandard. Ďalšia kapitola sú rôzne zeleninové a ovocné príkrmy. Vraj šetria mamičkám čas. Podľa mňa nie je taký problém (ani časový), hodiť na paru trochu zeleniny a keď je mäkká ju pomixovať alebo rozpučiť na jemnejšie. A ani nepotrebujete drahé špeciálne parné hrnce, stačí obyčajný paráčik na parenie knedlí a buchiet. Zelenina mimo sezóny je dostupná aj v bio kvalite, alebo sa dá kúpiť mrazená a budete mať 100 percentný prehľad o tom, čo pokrm obsahuje. Tiež môžete objavovať vlastné kombinácie potravín a keď je dieťatko na nejakú potravinu alergické, jednoducho mu ju nebudete dávať a nemusíte sa zaťažovať podrobným skúmaním etikety hotového príkrmu.

  Čo ma najviac hnevá na Klinik boxoch:

  1. Informácie v nich prezentované sa dostanú k 100 % mamičiek, navyše s pričinením zdravotníckych pracovníkov. Pre mnohé mamičky to zostane jediný zdroj informácií. A aj 100 krát opakovaná lož sa môže stať pravdou.
  2. Produkty (dojčenská voda, jednorazové plienky, priemyselne vyrobená strava) sú prezentované ako vhodné každodenné riešenia, pritom však pôvodne boli, a aj by stále mali byť, riešeniami pre mimoriadne situácie.
  3. Propagácia nekončí balíčkom, a firmy posielajú svoje reklamy aj ďalšie mesiace.
  4. Osobné údaje získajú rôzne „podvodnícke“ firmy, ktoré predávajú svoje výrobky cez telefón. Ako sa proti nim brániť sa môžete dočítať tu“ http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/clanok/ako-sa-branit-pri-telefonickom-predaji/

  Po mojich skúsenostiach teraz viem, že najbližšie žiaden Prenatal, Klinik ani iný podobný super-box nepreberiem a vždy si najprv prečítam drobné písmenka pod miestom na podpis.

  zfidorka
  31. mar 2011    Čítané 0x

  Ako sa brániť pri telefonickom predaji...

  Pravdepodobne ste to zažili aj vy. Zvoní Vám telefón, zobrazí sa neznáme číslo, dokonca z iného štátu a po zdvihnutí Vás pozdraví optimisticky naladená osoba. Vychrlí svoje meno a názov firmy a začne Vám ponúkať nejakú super vec. Napríklad kúzelné kartičky pre deti. Vo výhodnom úvodnom balíčku aj s darčekmi za, v podstate, smiešnu cenu. Láka Vás to povedať áno, pošlite, veď vyskúšam. Hlavne keď Vám prízvukujú, že je to len úvodný balíček, majú veľa záujemcov apod. Ale pozor, v prípade, že poviete áno, nasadnete na práve sa rozbiehajúci rýchlik, ktorý nezastavuje a vyskočiť bude znamenať ujmy ( v tomto prípade finančné). Na úvodný balíček totižto budú nadväzovať ďalšie zásielky a ceny už vôbec nie symbolické a aj keď objednávku zrušíte, pošlú Vám upomienky za tovar, ktorý už poslali, kým ste objednávku zrušili, hoci ste si ho ešte nevyzdvihli.

  Takže, ako sa dá voči podobným praktikám brániť:

  -          Pri prvom telefonáte povedať nie, momentálne nemám záujem, prípadne: zavolajte mi neskôr. Žiadna ponuka nie je taká výhodná, aby ste ju nemohli objednať o pár hodín či dní. Ak ste ho prepočuli, opýtajte sa na presný názov firmy a ich obchodné zastúpenie na Slovensku. Podľa toho si viete vyhľadať referencie na internete a v kľude sa rozhodnúť.

  -          Vypýtať si webovú stránku, resp. písomné podmienky. Rozhovor je nahrávaný, takže spoločnosť Váš prípadný súhlas má nahratý v databáze, Vy však nemáte v rukách nič a nemôžete sa preto primerane brániť.

  -          Ak Vás presvedčia a v slabej chvíľke súhlasíte so zaslaním tovaru, podľa Zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji číslo 108/2000 Z.z. má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť bez udania dôvodu do 7 dní. Preto je dobré mať na danú firmu kontakt a v tejto lehote zmluvu písomne zrušiť. Ja mám skúsenosti s touto možnosťou, z danej firmy, napriek tomu, že som uviedla svoje meno a adresu, ktorú vedeli, keď mi zavolali (pri telefonáte ma oslovili menom) mi na môj mail odpísali, že má v databáze nemôžu nájsť a potrebujú moje zákaznícke číslo, ktoré som samozrejme nevedela, keďže ho generuje ich systém.

  -          Cca 3 týždne po telefonáte mi prišiel list s písomnými podmienkami a vygenerovaným zákazníckym číslom. List prišiel na meno a adresu, ktorú predtým v databáze nemohli nájsť. V liste boli uvedené podmienky zrušenia – cez web stránku, s použitím zákazníckeho čísla som objednávku zrušila, počas všetkých krokov rušenia objednávky som si ukladala screen shoty.

  -          Následne som spoločnosť ešte raz kontaktovala e-mailom a žiadala si potvrdenie, že moja objednávka bola zrušená.

  Možno si poviete, že mne sa to nemôže stať, na takéto ponuky nereagujem a „podvodníkom“ nenaletím. Ja som si to donedávna myslela tiež...

  zfidorka
  12. feb 2011    Čítané 0x

  Prečo látkové plienky?

  Nastal ten čas, kedy budúca mamička každú chvíľu očakáva príchod potomka na svet a rozmýšľa, čo všetko bude pre drobčeka potrebovať. Jednou zo základných vecí sú plienky. Keďže firmy vyrábajúce jednorazové plienky nezaháľajú a časť ziskov vďačne poskytnú na reklamu, veď dobrý marketing im prinesie ďalšie zisky, na budúcu mamičku sa valia reklamy na jednorazové plienky v televízii, pri vstupe do drogérie, v tzv. uvítacích balíčkoch. A ako v správnej reklame na produkty pre deti, samé usmiate detičky. Budúca mamička sa poteší, veď kto by netúžil po usmiatom bábätku. Lenže ktorú značku a aký druh si vybrať? Jedny sľubujú pocit ako v bavlnke, no po pozornejšom preštudovaní vyjde najavo, že s tou bavlnou nemajú v podstate nič spoločné. Ďalšie garantujú sucho až neuveriteľných 9 hodín. Ďalšie sa pýšia obsahom aloe vera, alebo kamilky (koľko je tam rastlinného výťažku a koľko umelo vytvorených prísad už neuvádzajú). V tomto boome informácii o super jednorazových plienkach mamička začuje niekde v diaľke niečo o tom, že niektoré mamičky dávajú svojím deťom plienky látkové. S hrôzostrašnou predstavou si pomyslí na časy z 80-tych rokov, keď sa mamičky nadreli večným vyváraním a žehlením plienok, ktoré zvykli pretiecť a sucho na zadočku bolo utópiou. V duchu látkujúce mamičky poľutuje (ale veď asi nemajú, čo lepšie na práci, ak sa im chce takto drieť), a začíta sa do letákov, aby našla najvýhodnejšiu akciu na „pampersky“. Ale je skutočnosť naozaj taká? Ako je to s látkovými plienkami?

  Áno, látkové plienky je potrebné prať. Rozmenené na drobné, raz za 2 až 3 dni dať do práčky a zapnúť práčku (1 minúta). Na rozdiel od našich prababičiek, nemusíme chodiť s rajbadlom na potok, ani vyvárať ako naše mamy. Po ukončení pracieho cyklu práčku vypnúť, plienky z nej vybrať a vyvešať (10 – 15 minút keď hľadáte farebne ladiace štipce 🙂). Po vyschnutí plienky pozbierať, poskladať a dať do skrine (5 minút), kde pekne čakajú na ďalšie použitie. Celkový čas je porovnateľný s časom, ktorý je potrebný na cestu do obchodu pre jednorazové plienky a vynášaním odpadu. Navyše odpadá stres, že musíte bežať na nákup, lebo sa plienky minú. Látkové plienky sa žehliť nemusia, samozrejme, ak chcete žehliť, napr. v prvých týždňoch, prírodné materiály, napr. bavlna sa môžu žehliť.

  Aj v látkovej plienke môže mať bábätko pocit sucha, existujú tzv. stay dry vrstvy, ktoré vlhko odvedú (podobne ako to funguje u športových funkčných tričiek pri odvode potu). Ale aj pri použití prírodných materiálov ako napr. bavlna a bambus sa dá relatívny dobrý odvod vlhkosti zabezpečiť savými vrstvami (ak má mokro kam odísť do ďalších vrstiev, putuje z vrstvy pri pokožke ďalej). Látková plienka sa podobne ako jednorazová plienka skladá zo savého jadra a vonkajšej nepremokavej, ale priedušnej vrstvy (tá môže byť z flísu, vlny alebo PUL - polyuretánového záteru). Narozdiel od jednorazovych plienok, majú látkové plienky normálne gumičky, takže lepšie udržia riedku stolicu, hlavne u dojčených detí v prvých mesiacoch.

  Aj takto vyzerajú moderné látkové plienky:

  Aké sú výhody používania látkových plienok oproti jednorazovým?

  Zdravotná stránka – môj hlavný dôvod pre rozhodnutie dávať svojmu dieťaťu látkové plienky bola predstava, že by som mala stráviť 24 hodín denne, 365 dní a cca 2 roky v niečom podobnom vložke „alwayske“. Látkové plienky sú vyrobené buď z prírodných materiálov (biobavlna, bambus, konope) alebo zo syntetických materiálov (vnútorné sucho-zabezpečujúce stay dry vrstvy, nepriepustné vonkajšie vrstvy), ktoré sú certifikované na použitie pre deti do 3 rokov. Látky ako bambus a konope sú navyše prirodzene antibakteriálne a protiplesňové. Na rozdiel od jednorazových plienok, pri ktorých sa to chémiou len tak hemží (vnútorný polypropylén, absorpčná vrstva z polyakrylátu sodného, či vonkajšia nepriepustná vrstva z polyetylénu, podrobnejšie tu: http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/co-o-pampers-nevieme-alebo-z-coho-sa-sklada-jednorazova-plienka). Dopatráť sa zloženie na obale jednorazových plienok by dalo zabrať aj Sherlockovi Holmesovi s Poirotom. Okrem nepriaznivo pôsobiacich chemikálií, je vedecky dokázané, že v jednorazovej plienke je vyššia teplota ako v oblečení, alebo látkovej plienke, čo nepriaznivo vplýva na pohlavné orgány chlapcov. Keďže jednorazové plienky svojou super absorpčnou schopnosťou zvádzajú k menšej frekvencii prebaľovania ako látkové plienky, je vyššie riziko množenia baktérií. Citát z rozhovoru s MUDr. Andreou Černianskou z 1. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Kramáre uverejnenom v časopise Dieťa číslo 12/2010 ( http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=11&theme=73&method=main&art=2367&pg=1 ): „A pokiaľ ide o plienky, problém je, že menšie deti do nich kakajú aj cikajú a baktérie zo stolice môžu ľahko v plienke „vycestovať“ do močového traktu, najmä u dievčat, kde je vzdialenosť močovej rúry od ritného otvoru asi 1 cm. Preto osobne nemám rada, keď sú deti dlho v jednorazových plienkach akejkoľvek značky. Aspoň cez deň by deti mali byť odbalené, alebo v plátenných plienkach, lebo v jednorazových je okrem iného vyššia teplota a baktérie tak majú väčšiu šancu sa množiť a prechádzať do močových ciest“.

  Ekologické hľadisko – pri porovnaní energetickej náročnosti jednorazových a látkových plienok sa ukázalo, že behom procesu výroby, používania a likvidácie spotrebujú jednorazové plienky 3,5 krát viac energie, 2,3 krát viac znečisťujú vodu a spotrebujú 8,3 krát viac neobnoviteľných zdrojov v porovnaní s látkovými plienkami. Jednorazové plienky spotrebujú taktiež 90 krát viac obnoviteľných zdrojov, produkujú 60 krát viac pevného odpadu a potrebujú až 30 krát väčšiu rozlohu pôdy. (viď http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=108). Priemerné dieťa vyprodukuje za plienkové obdobie približne tonu odpadu, ktorého 75 % tvorí moč a stolica a 25 % predstavuje papier, plastové a chemické zložky, ktoré potrebujú až 500 rokov, aby sa plne rozložili. Nemali by moč a stolica z plienok končiť v odpadových vodách (ako je tomu pri spláchnutí WC)? Používaním látkových plienok môžeme deti viesť k ekologickému prístupu, keď vidia, že veci (plienky) nie sú len na jedno použitie (najlepšia výchova je osobný príklad).

  Finančný aspekt – najjednoduchšia výbava z látkových plienok (klasické štvorcové plienky do akých sme boli balení aj my plus kvalitné nepriepustné vrchné nohavičky) stojí cca 150 eur, plne funkčná výbava pre celé plienkové obdobie pozostávajúca aj z reprezentatívnejších kúskov stojí 400-500 eur. Samozrejme je potrebné pripočítať náklady na vodu, elektrickú energiu a prací prostriedok, na druhej strane sa látkové plienky dajú zvyčajne použiť aj na ďalšie bábätko, alebo predať, takže sa časť nákladov takto vráti. Nezanedbateľný je aj fakt, že nemusíte pri prebaľovaní pozerať na to, koľko to stojí a keď je to potrebné, napr. pri novorodencoch prebaliť aj 20 krát za deň.

  Imidž a variabilita – oproti nudným a rovnako vyzerajúcim jednorazovým plienkam, sú látkové plienky súčasťou oblečenia, hlavne v lete. Pri súčasnom výbere rôznych vzorov hrozí vysoké riziko vypestovania si látkovej závislosti 🙂. Takisto je možné prispôsobiť výber látkových plienok aktuálnym potrebám, napr. na noc zvoliť savejšie plienky, pre maximálnu vzdušnosť zvoliť vlnené vrchné nohavičky, na dlhšie prechádzky zvoliť plienky so stay dry / sucho-zabezpečujúcou vrstvou, pre deti citlivé na umelé materiály použiť prírodné materiály. Na prvý pohľad môže vyzerať množstvo druhov a typov látkových plienok mätúco, ale pomerne rýchlo sa v tom dá zorientovať a vybrať to, čo padne presne vášmu dieťatku a bude najlepšie vyhovovať aj vám.

  Ak vás látkové plienky zaujali, odporúčam túto diskusiu: http://www.modrykonik.sk/forum/tema/latkove-plienky-moderne-zdrave-a-ekologicke/?page=last&post=last&lastref=il, alebo túto skupinu: http://www.modrykonik.sk/group/1818/.

  zfidorka
  1. sep 2010    Čítané 0x

  Domáce vlhčené obrúsky

  Domáce vlhčené obrúsky

  125 ml vriacej vody

  1 sáček harmančekového čaju

  (pre detičky s citlivou pokožkou je lepšie harmanček vymeniť napr. za nechtík, repík)

  1 lyžica mandľového (olivového) oleja

  4 kvapky levanduľovej silice

  1 lyžica detského šampónu (tekutého mydla)

  Vodou zalejeme čaj, necháme vychladnúť a pridáme olej a levaduľu. Môžeme, ale nemusíme, pridať detský šampón. Zmes pripravujeme na 2 - 3 dni a skladujeme v chladničke.

  viac najdete aj tu:

  http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/ako-si-vyrobit-vlastne-vlhcene-obrusky

  zfidorka
  11. aug 2010    Čítané 0x

  Látkové plienky - moja zostava

  Látkové plienky používam od príchodu z pôrodnice. Rozhodla som sa pre ne, lebo nechcem, aby moje dieťa malo na zadočku chemikálie. Periem cca každý druhý deň (od cca 5. mesiaca každý 3. deň) všetky plienky spolu na 60 stupňov, používam prášky pre deti (Lovela, Batole). Niekedy dávam do priehradky na aviváž ocot (vraj môže škodiť PUL látkam a bambusu). Skladujem vo vedre nasucho, ocikané plienky tam len hodím, okakané oprchujem, potiem mydlom na pranie a hodím k ostatným plienkam. Na vrchnáku vedra mám prilepený kozmetický tampón, kam občas kvapnem levanduľovú silicu.

  Základné informácie o látkových plienkach nájdete tu: http://www.latkovepleny.info/

  Štvorcové a viacvrstvové plienky

  Prvé týždne som ich používala najviac, keďže som prebaľovala každé ciknutie a balila naširoko. Rýchlo schnú a to, že sa dajú žehliť považujem hlavne v prvých týždňoch bábätka za ich výhodu. Môžu sa prať aj na 90 stupňov. Novosklad navyše oproti nohavičkovým nikde netlačí a dobre tesní. Novosklad som viazala len na vonku, doma som ich skladala na nohavičkový sklad.

  Po pár mesiacoch ich dávam na doma narovno do Bum Genius Flip alebo Weehuggers, na zvýšenie savosti a pre kontakt pokožky s bambusom na ne dávam ešte homemade bambusové vkladačky.

                                     Hore na obrázku zľava: Imse Vimse, MaM, Kikko Lux Eko, Popoliny viacvrstvová.

                                     Dole na obrázku zľava: Kikko bambus nebielená, Kikko bambus farebná, Popoliny nebielená, Ikea obrázková.

  Imse Vimse mušelínové plienky 90x90, 100g/ks (4 ks) – rozmery po viacerých praniach 85x80, na malé bábo sú zbytočne veľké,  používam ich uviazané na novosklad keď ideme vonku. Sú mäkkučké, jemné a dostatočne husté.

  MaM Happy Square 80x80, 155g/m2 (5 ks) – rozmery po viacerých praniach 75x70, mäkkučké, dostatočne husté, akurát veľkosť.

  Kikko Lux Eko 70x70, 71g/ks (10 ks) - rozmery po viacerých praniach 61x68, klasické plienky, na časté prebaľovanie akurát.

  Kikko 70x70, 60g/ks (10 ks) – tieto sú tenulinké, kúpila som ich omylom, na látkovanie ich nepoužívam, v prípade núdze sa dajú použiť.

  Kikko bambusové nebielené 70x70, 90g/ks (6 ks) – rozmery po viacerých praniach 65x73 (resp. po 8 mesiacoch 56x72, nejako sa ešte zmenšili, ale periem ich na 60 stupňov, odporúčaných je 40), moje naobľúbenejšie, krásne jemnučké (časom sa zrazia a nie sú take jemné), výhodne sa dajú nakúpiť v DM drogérii s využitím produktového jokera za nazbierané body.

  Kikko bambusové farebné 70x70, 90g/ks (3 ks) – podobne ako nebielené, sú take krásne, že ich nepoužívam na prebaľovanie, ale len ako prikrývku.

  Popoliny nebielené 70x70, 140g/ m2 (6 ks) - rozmery po viacerých praniach 55x55, strašne sa po vypraní zbehli, novosklad aj na malom bábe je bokovkový, používam ich ako vkladačky, inak sú kvalitné, husto tkané.

  Ikea obrázkové mušelínové  70x70 (3 ks) - rozmery po viacerých praniach 66x66, tieto ma sklamali, po vypraní pustili farbu, sú najdrsnejšie zo všetkých plienok čo mám, aj keď obrázky sú pekné. Používam ich ako podložku pri prebaľovaní.

  Popoliny viacvrstvové 30x40 (12 ks) - rozmery po viacerých praniach 28x37, dlhšie schnú ako obyčajné štvorce, dajú sa zložiť podľa potreby, perfektne sedia do BG flip aj Weehuggers. Skladám ich na chlapca, keďže malá ciká dopredu, od 5. mesiaca sú dosť krátke, tak ich skladám len narovno.

  Zaväzovacie plienky

  Disana (6 ks) – používajú sa na zafixovanie štvorcových plienok poskladaných narovno, ideálne pre málo bábo, lebo pekne obopnú nožičky a nikde netlačia. Cez deň som ich neviazala, ale zapínala pre ľahšiu manipuláciu snappi sponkou. Pri širokom balení som do nich dávala 3 plienky a vrchné nohavičky som na ne už nedávala. V noci som ich používala pod vlnené naťahovacie nohavičky. Dávala som ich do cca 3. mesiaca, potom som prešla na nohavičkové.

  Nohavičkové plienky

  Nohavičkové plienky používam hlavne na noc a na prechádzky. Na doma používam štvorce narovno s vkladačkami - jednak stačí zapnúť 1 zapínanie vrchných nohavičiek (pri nohavičkových je potrebné zapnúť nohavičkovú plienku a na to ešte vrchné) a štvorce môžem rýchlejšie točiť, kedže rýchlo schnú.

                                Hore na obrázku zľava: Baby Lucy Organic Color Velour, Baby Lucy Bamboo, Baby Lucy Organic 3v1, Little Lamb.

                                Dole na obrázku zľava: Baby BeeHinds Bamboo, Anavy bambus, Anavy bambus velúrová.

                                Hore na obrázku zľava: Baby Lucy Organic Color Velour, Baby Lucy Bamboo.

                                Dole na obrázku zľava: Baby Lucy Organic 3v1, Little Lamb.

                                  Hore na obrázku: Baby BeeHinds Bamboo.

                                  Dole na obrázku: Anavy bambus.

                                  Tots Bots Bamboozle Stretch.

                                Vľavo na obrázku Nohavičková ala Anavy, vpravo Baby Idea Bamboo Extra (na dolnom obrázku aj so stay dry vkladačkou).

  Baby Lucy Organic Color Velour (4 ks XS-S suché zipsy) – kupovala som ich už používané, boli dosť tvrdé, po vypraní (dávam miesto aviváže ocot) sú mäkkšie. Majú dosť pevné gumičky (otláčajú) a malé suché zipsy, aj keď sa zvyknú zipsy dosť rýchlo opotrebovať, zatiaľ fungujú. Ich súčasťou je stay dry vkladačka – tá je super, používam ju aj do iných plienok alebo do novoskladu, napr. keď ideme vonku. Väčšiu veľkosť si z nich už nekúpim. Nakoniec vyhrali nohavičkové iných značiek a predala som ich.

  Baby Lucy Bamboo (2 ks XS-S patentky) – bambusové froté, majú pevnejšie gumičky, u nich mi to však nevadí tak ako pri Organic Color Velour, zapínanie na patentky mi tiež vyhovuje viac ako na suché zipsy. Schnú najdlhšie. Strihovo sú ako všetky Baby Lucy mohutné na bokoch. Predala som ich, lebo preferujem plienky z bambusového aksamitu a jemného froté.

  Little Lamb Bamboo (2 ks veľkosť 1) – bambusové froté, kupovala som ich tiež už používané, takže boli trochu stvrdnuté. Majú užší strih ako BL, a sú aj celkovo menšie, sedia však dobre. Majú super stay dry vkladačku. Veľkosť 1 bola dobrá do 3 mesiacov, cca 5,5 kg. Predala som ich, lebo preferujem plienky z bambusového aksamitu a jemného froté.

  Baby BeeHinds Bamboo (1 ks) – super jednoveľkostná plienka z bambusového flaušu. Zmenšuje sa prehnutím prednej časti, takže je relatívne štíhla vpredu. Perfektná na noc, oceňujem gumičky v štýle krídelok – neotláčajú. Pomerne rýchlo schnú. Praním sa značne zráža, takže pre väčšie deti bude malá.

  Baby Lucy Organic 3v1 (1 ks) – jednoveľkostná plienka, zmenšuje sa vpredu patentkami, takže je na brušku pri najmenšej veľkosti balík. Gumičky ma v štýle krídelok, používam na noc, dovnútra dávam Baby Lucy bambusový štvorec, resp. od 5. mesiaca BabyIdea twofold/prefold. Na otváranie suchých zipsov je potrebné použiť vačšiu silu. Predala som ich, lebo preferujem plienky z bambusového aksamitu a jemného froté.

  Anavy bambusová (2 ks) - jednoveľkostná, zmenšovanie pomocou patentiek, zapínanie na patentky. Používam na noc s oboma vkladačkami, pekne sedia a kedže majú gumičky v štýle krídelok neotláčajú. Vnútro aj vkladačky sú z príjemného bambusového velúru. Relatívne rýchlo schnú.

  Tots Bots Bamboozle Stretch (2 ks) - jednoveľkostná, zo všetkých plienok čo mám najširšia medzi nôžkami. Materiál jemné bambusové froté. Vo vnútri je všité savé jadro z mikrofroté, vadí mi, že je dosť krátke, takže v zadnej časti pod chrbátikom jadro chýba a rýchlo tam premoknú. S dodatočnou vkladačkou (napr. Baby Idea twofold) sa dá použiť aj ako nočná plienka.

  Baby Idea Bamboo Extra (1 ks patentky veľkosť 2) - širší strih, ideálny na dovypchatie - to jej aj pri použití na noc nutné, lebo vkladačka sama o sebe je dosť málo. Vkladačka má 1 stranu z flísu pre pocit sucha, aj keď úplne 100 percentné stay dry to nie je. Nechápem prečo do stredu nedali ešte 2 rady patentiek pre menšie/štíhlejšie bábätká.

  Nohavičková ala Anavy od Katky (1 ks) - plienka strihovo podobná Anavy bambusovej akurát nie je prešitá overlockom.

  Kapsové plienky

  Používam ich na vonku, špeciálne keď potrebujem prebaliť rýchlo a jednoducho ako jednorázovku – napr. k lekárovi. Rýchlo schnú a dajú sa dovypchať aj inými ako originál vkladačkami - napr. BL bamboo štvorcami, alebo viacvrstvovými.

                          Hore na obrázku zľava: Bum Genius 3.0, Wonderoo V2. Dole na obrázku zľava: Swaddlebees Econappi, Blueberry Bamboo.

                                Vľavo na obrázku Nočná kapsovka od Katky v porovnaní s Bum Genius 3.0.

                               Neodolala som novým vzorom PUL-u 🙂 Kapsovky na štýl Bum Genius ušila Katka.

                               Vypchávam Baby Idea twofoldom a Kikko malým bambusovým štvorcom.

  Bum Genius 3.0 (2 ks suché zipsy) – majú vo vnútri polyesterovú stay dry vrstvu. Strihovo sadnú už od malička, majú dobre savé jadrá, ktoré sa dobre zmenšujú aj na najmenšiu veľkosť. Pre väčie nálože je dobré použiť 1 originál vkladačku a pod ňu (smerom od zadočku) dať vkladačku z bambusu.

  Wonderoo V2 (1 ks) – stay dry vrstva z flísu, strihovo sadne od malička, obdlžníková vkladačka je z príjemného bambusového froté, pri zmenšení pre menšie bábo sa nedá poskladať na najmenšiu veľkosť tak, ako by som predstavovala. Pre väčšie dieťa  (cca od 6. mesiaca) sú s oboma vkladačkami fajn. Jediné čo mi vadí, je jednoradové zapínanie.

  Swaddlebees Econappi (1 ks patentky) - vnútro z biobavlneného velúru, 2 bambusové vkladačky.

  Blueberry bamboo (1 ks patentky) - vnútro z bambusového velúru, strih rovnaký ako swaddlebees econappi, oboje mám rada kvôli prírodnému materiálu na zadočku a vzoru kravička (môj splnený plienkový sen 🙂). 2 vkladačky sú z mikrovlákna - ten istý materiál ako Bum Genius 3.0.

  Nočná kapsovka od Katky (3 ks) - nočná plienka strih je predĺžená kapsovka Bum Genius, vnútorná stay dry vrstva ako v BG, vonkajšia vrstva obojstranné froté. Vypchávam ich bambusovým štvorcom Baby Lucy 40x40 zloženým na chlapca a pod to Baby Idea twofold zložený na tretiny. Ako vrchné dávam naťahovacie vlniaky.

  All in one plienky

  Podobne ako kapsové sú super na rýchle a jednoduché prebalenie, preto ich používam na vonku. Schnú však dlhšie ako kapsové.

                        Hore na obrázku zľava: Gro Baby Shell set, Baby BeeHinds Magic. Dole na obrázkuzľava : Tots Bots fluffle, Tots Bots bamboo.

  Gro Baby Shell set (1ks) – vkladačky sa pripínajú na vrchné nohavičky patentkami, takže stačí vymienať vnútro. Strih sedí od mala, problém je však s vkladacou plienkou, tá sa musí na najmenšej veľkosti buď zohnúť na brušku, alebo trčí z plienky. Mám dokúpenú ešte 1 sadu náhradných vkladačiek. Originál vkladačky nenasajú veľa (pridávam malú homemade bambusovú vkladačku), extra vkladačky mi nesedia. Mám ich prichystané ak prebaľuje niekto iný (napr. manžel 🙂)

  Baby BeeHinds Magic (1 ks) - mám veľkosť M, oproti ostatným plienkam je obrovská. Je krásne chlpatá. Jej savosť sa dá zvýšiť prídavnou extra savou vkladačkou. Kedže je savé jadro prišité, dosť dlho schne (asi ako nohavičková bambuska).

  Tots Bots Easyfit V1 fluffle (1 ks) - vnútro z chpatého polyesteru pre pocit sucha, rýchlo schne. Má prídavnú bambusovú vkladačku. Vnútro sa dá rozložiť na chobot. Vo vnútri pri nožičkách a hore na brušku a chrbátiku má PUL vrstvu, čo môže napr. v lete spôsobovať, že sa tam bábo spotí, alebo môže ošúchať. Nejako sme sa neskamarátili, tak som ju predala.

  Tots Bots Easyfit bamboo (1 ks) - vnútro z bambusového froté, takisto aj vkladačka, relatívne rýchlo schne, kedže sa dá vnútro rozložiť na chobot. Na dlhšie nosenie je potrebné ju ešte dovypchať. Vo vnútri pri nožičkách a hore na brušku a chrbátiku má umelinkovú vrstvu. Ako nová malá tuhšie gumičky, ktoré otláčali, po čase (asi pri sušení, kvôli visiacemu chobotu) povolili. Keďže som potrebovala miesto na nové plienky, predala som ju.

  Itti Bitti D´Lish (1 ks veľkosť L) - posledná plienka do výbavy, chcela som si spraviť radosť kým sa malá odplienkuje 🙂). Vkladačky sa pripínajú na vrchné nohavičky patentkami, takže stačí vymienať vnútro. V tomto smere uprednostňujem pri preľovaní mimo domu kapsovky, u ktorých vymením celú plienku a nemusím chytať pocikané vkladačky. Robí malý zadoček, je úzka medzi nožičkami (nezavadzia pri chodení), bambuosvé vkladačky sú dobre savé, kontaktná vrstva s pokožkou je stay dry. Odporúčala by som ju až na chodiace dieťa.

  Vrchné nohavičky

                                Hore na obrázku zľava: Bum Genius Flip, Gro Baby Wonder wraps, Weehuggers.

                                Uprostred na obrázku zľava: Anavy vlnené na patentky, Loveybums Ligtweight Jersey.

                                Dole na obrázku zľava: Disany vlnené naťahovacie, BabyIdea Wool Shorties.

                                Vľavo "malé" merino od Katky, vedľa nich Baby Idea Shorties.

  Bum Genius Flip (1 ks) – jednoveľkostné, perfektne tenučké, dobre sedia. Pri malom bábätku a v horúčavách može spôsobiť Pul vrstva na zakladacich krídelkách podráždenie, takže som nedávala štvorce narovno, ale na nohavičkový sklad, aby na tele bola bavlnka. Dobre sedia aj na nohavičkové plienky. V pohode sa do nich zmestia aj 2 plienky narovno.

  Gro Baby wonder wraps (1 ks) – jednoveľkostné, hrubšie, super materiál, veľmi príjemné zvnútra. Dobré na noc, ja ich používam na vonku, prekryjú aj novosklad z najväčšej plienky. Majú veľkorysejší strih, takže sedia tak od 3,5/4 kg bábätka.

  Weehuggers (1 ks) - ideálne na plienky narovno, majú 2 vrstvy - PUL a navrchu bavlnu. Okolo nožiek majú 2 rady gumičiek, pekne sedia. Majú záklapky ako Bum Genius Flip, záklapky sú z bavlny/bambusu potiahnutého PUL vrstvou, takže na telíčku je prírodný materiál. Mám veľkosť 2, pre menšie deti ako 6,5 kg odstáva na brušku. Bambusová vkladačka ktorá sa dá dokúpiť je na môj vkus dosť málo savá (za tú cenu). Skvele do nich sedí viacvrstvová plienka veľkosť 1 +  nejaká savá vkladačka, napr. Baby Lucy bamboo alebo štvorec 30x30. Keď som na deň začala dávať hlavne vlniaky, stáli mi v skrini a predala som ich.

  Disana vlnené naťahovacie (1 ks veľkosť S, 1 ks veľkosť M) – super na noc, priedušné, pekne sadnú okolo nožiek a zakryjú chrbátik. Veľkosť 62/68 som používala do 3. mesiaca, cca 5,5 kg, na nočné plienky som tieto najmenšie musela dosť naťahovať, tak som prešla na vačšiu veľkosť. Veľkosť 74/80 som dávala malej do 9. mesiaca, cca 8 kg, začali jej byť na nočnej plienke krátke na páse.

  Anavy vlnené na patentky (1 ks) - používam cez deň na plienky narovno, sú z 2 vrstiev tenkého merina, je potrebné ich dobre nalanolínovať. Zapínať 5 patentiek dá niekedy zabrať.

  Loveybums Lightweight Jersey vlnené na suchý zips (1 ks, veľkosť M) - tenulilinké vlniaky z tenkého merina, na deň a leto ideálne, suchý zips môže ošúchať prevísajúce bruško, inak veľmi fajn, rýchle zapínanie. Po pol roku intenzívneho používanie sa očká na suchom zipse dosť vyťahali, takže ho musím prešiť. Časom suchý zips vyšúchal merino v jeho okolí, tak som tam našili vrstvy flisu.

  Baby Idea Wool Shorties (1 ks, veľkosť L) - naťahovacie vlniaky z tenkeho merina, veľmi príjemný materiál, dávam ich malej od 9. mesiaca na nočnú plienku. Majú vyvýšený pás, ktorý sa dá v prípade potreby ohnúť. Nemám to odskúšané, ale na nočnú plienku by boli dobré aj menším deťom.

  Naťahovacie "malé" merino vlniaky od Katky (1 ks, veľkosť M) - naťahovacie vlniaky z tenkého merina, dávam ich malej na deň na plienku narovno alebo len vkladačku. Ideálne na leto na doma, som s nimi veľmi spokojná.

  Starostlivosť o vlnené vrchné nohavičky maám popísanú v tomto článku:

  http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/clanok/starostlivost-o-vlnene-vrchne-nohavicky/

  Vkladacie plienky

                                Hore na obrázku zľava: Baby Lucy bamboo štvorec 40x40 + 30x30, Baby Idea Bamboo Prefold + Twofold.

                                V strede na obrázku zľava: Bum Genius Flip Organic, Ikea uteráčik + Tesco uteráčik.

                                Dole na obrázku: Weehuggers bamboo vkladačka veľkosť 2.

                                       Na obrázku vpravo hore: bambusová vkladačka z kapsovej plienky Wonderoo V2.

                                       Vľavo a dole na obrázku: homemade dlhá a krátke bambusové vkladačky.

                                Vľavo na obrázku Bum Genius Flip Prefold v porovnaní s homemade prefoldom z bambusového froté.

  Baby Lucy bamboo štvorec ( 2 ks 30x30, 5 ks 40x40) – príjemný materiál, dobre sajú, zatiaľ veľmi nezhrubli, používam ich ako vkladačku do nohavičkových plienok alebo do štvorcov. Z jednej strany je froté jemnejšie, z druhej trochu hrubšie, na zadoček dávam to jemnejšie.

  Kikko bambusový štvorec 30x30 (5 ks) - jemnešie froté ako Baby Lucy bamboo štvorec, kraje su obšité, takže sa na rozdiel od Baby Lucy nekrútia.

  Baby Idea Bamboo Prefold a Twofold (po 2 ks) – super savý bambusový flauš, používam na noc do zaväzovacích plienok a do nohavičkových na noc.

  Bum Genius Flip Organic (2 ks) – na male bábo je zbytočne hrubá. Obdĺžnikový tvar sa dá dobre poskladať do vrchných nohavičiek aj pri najmenšom zmenšení. Keďže som si na ten štýl ušila bambusové prefoldy, organic vkladačky som predala.

  Tesco froté uteráčik 30x30 (5 ks) a Ikea froté uteráčik 40x60 (10 ks)– používam na dovypchanie tam, kde potrebujem zvýšiť savosť a nebude vadiť vačší objem (napr. pri balení naširoko), tie Ikea sú oveľa lacnejšie ako tie Tesco. Niektoré Ikea som rozstrihla napoly.

  Baby Lucy stay dry vkladačky (4 ks) – doobjednávala som osobitne (štandardne sú súčasťou Organic color velour plienok), používam na noc a na von do nohavičkových plienok, zadoček je úplne v suchu.

  Homemade vkladačky z bambusového aksamitu (látka ako jemný zamat) a froté french terry (látka ako jemná teplákovina) (17ks) - vkladačky ušité z látok dostupných na trhu. Cez deň preferujem na doma plienku narovno, 2 štvorcové plienky robili na zadočku balík, 1 plienka malej nestačila, tak dávam 1 štvorcovú plienku a 1 vkladačku, čo je pre mňa najlepšia kombinácia, ktorá zaručí štíhlosť a dobrú savosť. Plánik som látky strihala je tu: http://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/album/homemade-vkladacky-planik/7590236/

  Homemade prefoldy z obojstranného bambusového froté (8 ks) - 2 vrstvy jemného froté, ktoré praním nehrubne, rozmer 28x43 cm.

  Urobila som si aj cenový prepočet vkladačiek, výsledok viac než potešujúci - za priaznivú cenu mám presne to, čo potrebujem. V prepočte je zahrnutá len cena látok, nie je tam započítaná polyesterová niť a ihla s oblou špičkou do stroja (oficiálny názov stretch ihla, resp. ihla na úplet/tričkovinu).

  malá vkladačka 30x12 cm 2xFFT+1xaksamit = 0,76 eur

  veľká vkladačka 60x12 cm 1xFFT+1xaksamit = 0,98 eur, 2xFFT+1xaksamit = 1,52 eur, 2xFFT = 1,08 eur

  prefold 2,50 eur

  Doplnky

  Snappi sponka (2 ks) – používam len jednu na zaväzovacie plienky, druhú mám ako poistku, keby sa mi stratila.

  Imse Vimse obrúsky Bioflanel - používam ich navlhčené vodou na utieranie zadočku namiesto komerčných vlhčených obrúskov.

  informácie o bambusovom vlákne (nie je to reklama, na tejto stránke som to našla pekne spracované 🙂): http://www.bamboosk.sk/bamboosk/index.php?pgname=vlakna&PHPSESSID=2774c01cc18ff567ce29ac8a1c307a40

  zaujímavé informácie porovnávajúce látkovky a jednorázovky: http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=108

  Cez odkazy "Páčia sa mi tieto fotoblogy" sa dostanete k článkom a fotoblogom ďalších látkarok.