Pranie softshellovej bundy

agnes28
21. máj 2014

Baby poraďte prosím. Nevedela som o tom že na softshellový materiál sa nemá používať aviváž. Normálne som bundu vyprala a mám pocit že veľmi dobre neizoluje teplo. Dá sa s tým niečo robiť? Kto máte skúsenosti napíšte prosím🙂

dadka28
21. máj 2014

@agnes28 ahoj s tymto neviem ti pomoct...ale ja ak periem taketo bundy vetru a vode odolne..kupujem v exi sporte taky pripravok na pranie a len s tym periem...neperiem ani nasim praskom...a avivaz vobec nepouzivam na tieto bundy

gumimaci
21. máj 2014

@agnes28 ahoj no neviem, ci sa da este pomoct. ale ako tu
@dadka28 pisala v exisporte maju specialne pripravky. aj ja to periem v tom, alebo ak nemam tak prasok na pranie min. a ziadna anivaz. Oi sa v avivazi nema prat ziadne funkcne oblecenie, teda termo oblecenie- bielizen, vojenske odevy, a ani monterky.
Este mi napadlo, skus sa spytat v outdoorovych a sportovych shopoch na Impregnacny sprej na odevy, konkretne softshell. myslim, ze som take videla.

ancovec
21. máj 2014

ja vsetko softshellove, funkcne perem v speci prasku na to urcenom.

stanislavao
21. máj 2014

@agnes28 ak ste ju uz oprali ,tak s tym nespravite nic. softshelky sa vobec neperu v beznych pracich prostriedkoch, ale v specialnych ktory je na tieto veci urceny a avivaz urcite tiez nie. ie pracie pripravky na softshel kupite v sportovych predajniach, kde sa tieto veci aj predavaju - budny, nohavice a pod.

frozenelza
21. máj 2014

No uz s tym nic neurobite, iba kupit impregnacny spray na odevy a nastiekat ju, a potom uz iba v speci praskoch a BEZ avivaze

oktoberka
21. máj 2014

...no,manzel ma celu vybavi softsheloviek a perieme to vkuse....ale ak uz raz
@agnes28 das avivaz,uz neurobis nic

inak,ja periem v normalnych tekutych praskoch-bez pridavku avivaze a kadejakych zmekcovadiel a neposkodila som ich funkcnost...tie speci prasky som pouzivala zo zaciatku,potom som nemala kupeny a bolo treba prat-vyprala v beznom a nic sa nestalo...takze uz periem tak

darina1952
21. máj 2014

@agnes28 ahoj, urobila si chybu z ktorej už niet návratu ☹ aviváž má na funkčné materiály "devastačné" nezvratné účinky - aviváž naruší vlákno a to potom okamžite stráca svoje vlastnosti 😒 ako sú odvod vlhkosti, vetruvzdornosť a pod. a úplne stačí jedno použitie aviváže.
...takže nabudúce to už budeš vedieť. Môžeš ešte skúsiť vyprať bundu len v čistej vode bez pridania prášku, možno sa aviváž trochu vyplaví, ale už to nikdy nebude pri novej bunde.
Ak náhodou nosíte aj termo prádlo - nátelníky, CG-čka, športové podprsenky, lyžiarske bundy - aj pri týchto veciach treba dať pri praní pozor a v žiadnom prípade nepridávať k praniu aviváž. 😉

ichbinich
21. máj 2014

Ja periem funkcne oblecenie, aj softshell, v tekutom prostriedku z DMka DentMit, ktory je na moderne textilie, aj na membranove, je to tam vyslovene napisane. Kedze ma softshellku syn, nedoplatila by som sa na specialnych pripravkoch 😉
Na Goretexoch je vyslovene paisane, ze sa odolnost voci vode obnovi prezehlenim. Manzelove bundy s goretexom teda vzdy po oprani prezehlim (inak nezehlim dokopy nic 😉).
Takze, ja by som sa pokusila oprat este raz na zbavenie avivaze a potom skusit pozehlit. No a dalej prat uz iba v prostriedkoch na to urcenych, pripadne impregnovat sprejom alebo impregnaciou, co sa vperie.

agnes28
autor
21. máj 2014

ďakujem všetkým za reakcie. nie sme veľkí športovci, takže som s tým nemala skúsenosti. odteraz už si dám pozor. ono ide o detskú bundu z lidlu, možno aj tá kvalita neni taká ako u značkových vecí. na to sa mi prášok neoplatí kupovať🙂 ten sprej skúsim, možno aj to prežehlenie nie je zlý nápad.