Ako sa kráti dovolenka v prípade skončenia pracovného pomeru?

owecka
3. aug 2019

Ahojte zeny,

stala sa mi taka nemila vec, ze zamestnanec so mnou skoncil pracovny pomer. Potrebujem vsak fundovanu radu. Ako sa krati dovolenka? Od 1.1.2019 som bola do 1.aprila 2019 PN a potom 2.aprila aom nastupila na matersku. Koncim k 31.8.2019. Moze mi zamestnavatel kratit dovolenku za tu PN? Nemam totiz asi prvych 100 dni v praci..aspon tak si vykladam zakon. Dakujem

evittam
3. aug 2019

@ikonica Urcite vedeli. Ved pise, ze mala zmluvu na dobu určitú...

231ivana
3. aug 2019

Pracujes v školstve...A tam je 45 dní rocne dovolenky.
@owecka A zamestnavatelovi mozes povedat ze ti zmluvu moze (mohol) predlzit maximalne dvakrat a potom ti uz patri zmluva na dobu neurcitu a nie predlžovať vždy na dobu určitú.

ikonica
3. aug 2019

@owecka tak vyzera ze nebola kratena z dovodu pn ale len proste vypocitala alikvotnu cast novej dovolenky skor ako trebalo.. Ja. By som to robila az vo vyplate za august... Ale zaver je asi taky ze tie dni sedia cize ta o nic neobrali...

miriam439
3. aug 2019

@evittam Aha, diky za upozornenie. My sme mali vo firme prax takú, že sme im hneď po spracovaní miezd vystavili aj potvrdenie. Ak sa zamestnanec zamestnal do konca roka inde, urobili mu RZ oni. Ak nie, tak kto chcel, prišiel potom za mnou a ja som mu urobila daňové priznanie, on podpísal a odovzdal na Du. Prípadný preplatok dane potom prišiel priamo jemu. Ale my sme boli malá firma a dalo sa na všetkom dohodnúť. Hádam sme neporušili zákon, ak sme to potvrdenie vystavili hneď po skončení PP

ikonica
3. aug 2019

@evittam jaaaaj to som prehliadla tu dobu urcitu, tak je to potom jasne jak facka :D

evittam
3. aug 2019

@miriam439 Urcite nie.😉 Len proste nie si povinná ho vystaviť hned ako zamestnanec skoncil.

owecka
autor
3. aug 2019

@231ivana ano, presne tak

evittam
3. aug 2019

@ikonica Urcite. 😉 Ako náhle zostala dlhodobo PN a vedeli,ze je tehotna tak dobre vedeli,ze jej nedaju novu zmluvu

ikonica
3. aug 2019

To bol hlavolam :D

owecka
autor
3. aug 2019

@evittam ano, dobre vedeli

miriam439
3. aug 2019

@evittam Ďakujem

evittam
3. aug 2019

@owecka Tak si mala napísať hned,ze mas narok na 45dni dovolenky. Cize ti nic zle nespravili. Mzdárka vedela,ze koncis tak nastavila dovolenku ako treba-12dni starej +30dni novej. Sme mohli ušetriť 3strany zbytočného doťahovania.😀😉

owecka
autor
3. aug 2019

@ikonica uz som sa stratila...viete nie som personalistka

owecka
autor
3. aug 2019

@evittam ano, ale potom z tych 30 dni mi nic nemoze kratit ?

evittam
3. aug 2019

@owecka Xkrat sme sa ta v diskusii riadne pýtali na kolko dní mas nárok. "Ani obraz ani zvuk". Az teraz....

miriam439
3. aug 2019

@owecka
Nemôže, lebo PN si v r. 2019 nebola viac ako 100 dní

evittam
3. aug 2019

@owecka Ja uz neviem ako ti to napísať. Vyssie mas odpovede a tiez v IP. Nebudem sa opakovať ako na prvom stupni ZŠ. Prepac.

owecka
autor
3. aug 2019

@miriam439 dakujem za fundovanu odpoved. Toto som potrebovala pocut. Co s tym mozem robit? Uz som tam volala, melu si svoje. Poslali mi pocty do mailu, neverim im. Podla mna ma chcu odzubat

evittam
3. aug 2019

@owecka A s čím chces konkrétne nieco robiť?! Ved mas dobre vypocitanu dovolenku. Zatial. Pockaj na výplatnú pasku za júl a potom august -ak tam bude 42dni tak je to v poriadku. Ty si naozaj pedagóg?

evittam
3. aug 2019

@owecka A fundovane odpovede tu mas od začiatku.😀😉

miriam439
3. aug 2019

@owecka
Pozri platný zákonník práce a tam § 109
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...
Jedine s tým ísť za nimi osobne prediskutovať

evittam
3. aug 2019

@miriam439 Ale ved zatial jej skrátili len tak ako mali. V junovej paske ma 42dni co je správne....

ikonica
3. aug 2019

@owecka uz na zaciatku roku vedeli, ze 31.8. ti konci zmluva, kedze ju mas na dobu urcitu... Preto ti uz na zaciatku roka vypocitali alilvotnu cast dovolenky do konca augusta t.j. 30 dni... Nic ti nekratili a uz ani nebudu... Dostanes, co mas dostat...

papi30
3. aug 2019

Toto je nejaky divny postup...pocas MD ti predsa nemozu dat vypoved, jedine ze by si uz ohlasila navrat a povedia ze nic pre teba nemaju, alebo zrusili tvoju poziciu...ale ked si tam robila dlho, tak by ti patrilo aj nejake odstupne...toto by som len tak nenechala, kratena dovolenka by ma trapila asi najmenej.

ikonica
3. aug 2019

@papi30 oni jej nedavaju vypoved, len nepredlzia zmluvu na dobu urcitu...

owecka
autor
3. aug 2019

@ikonica nedostanem, lebo mi chcu preplatit 31 dni. No ja mam este z minuleho roka dovolenku.

owecka
autor
3. aug 2019

@owecka a tam mam 12 dni

ikonica
3. aug 2019

@owecka ved pises, ze vo februarovej paske mas 42 (12+30)

owecka
autor
3. aug 2019

@ikonica ano, ale preplatoa mi iba 31 dni

ceklis
3. aug 2019

@evittam nemôže jej končiť pp k 31.8. 😮 veď počas MD resp RD je v ochrannej dobe a podľa ZP nie je možné dať výpoveď počas ochrannej doby, či sa mýlim? Jedine že by zamestnávateľ úplne zatvoril biznis, čiže likvidácia 😮
Počas ochrannej doby ti určite nemôže dať
@owecka čiže minimálne by som si našla nejakého právnika a napísala im list že ta výpoveď nie je podľa zakonnika práce par 64, odsek 1. Môj názor, ale skús si to overiť minimálne v právnej poradni tu na mk.