Ako si založiť dičo?

lusindata2
11. nov 2012

ahojte chcem sa opytat je tu niekto kto ma založeny iba dičo?čo mam urobiť ked si ho chcem založiť?

matozazzo
11. nov 2012

ak som spravne pochopila - danove IČ - zajdi na danovy urad, tam ti daju presne info 🙂

aneri66
11. nov 2012

Ahoj môj názor je...daňové DIČ bez IČA nedostaneš ...čiže najprv štatistický úrad a potom daňový

hradnapani
11. nov 2012

@aneri66 nemusi mat ičo, existuje aj typ podnikania bez zivnosti a pod, tam staci len dič.
@lusindata2 ist na danovy urad. Predpokladam ze ide o podnikanie bez zivnosti (teda nie si registrovana na obvodnom urade, lebo ak by si bola tam, tak oni uz zariadia, aby si mala dič pridelene). ale urcite tam budu potrebovat nejaky typ zmluvy (nejaky papier), na zaklade ktoreho chces takto podnikat.

lucka1987
11. nov 2012

@lusindata2
@aneri66 nekedy postaci mat DIC , ale vtedy by uz nemohla byt zivnostnik, ale slo by o podikanie podla osobytných predpisov . ale najlepsie poradia na DU

lusindata2
autor
11. nov 2012

@hradnapani
@aneri66
@lucka1987 no ja by som mala si založiť dičo len neviem ako to je s platením sociálke a zdravotne ked som na rodičaku ešte 1,5 roka či sa mi to oplatí si urobiť že takto popri rodíčaku

aneri66
11. nov 2012

ale to chceš podnikať ?

aneri66
11. nov 2012

ja si myslím, že tu štatistiku navštíviť musíš na základe čoho ti na daňovom pridelia DiČO

cokoladka75
11. nov 2012

DIČ ti na daňovom úrade len tak nedajú, musíš mať buď pridelené IČO- napr. na základe živn. listu, alebo musíš mať nejakú zmluvu, to sa týka napr. poisťovákov, opatrovateľov, predavačov napr. tuper...., s tou zmluvou je potrebné prísť na Daňový úrad a tam ti ho pridelia. Ale okamžite sa musíš nahlásiť aj na sociálke, platíš normálne odvody, tie závisia od výšky príjmu a samozrejme aj na zdravotnej..

lusindata2
autor
11. nov 2012

@cokoladka75 ano to chchem tam dať nejaku zmluvu ale musím platiť nejake tie odvody aj ked som na materskej?chcem neičo ako poistovníctvo

cokoladka75
11. nov 2012

No výška odvodov závisí od výšky príjmu, to si už musíš zistiť na sociálnej poisťovni,na začiatku sa platí z minima, ale to neviem, z akej je sumy, a platí ich každý, aj kto je na materskej

hradnapani
11. nov 2012

@lusindata2 ok, tak myslim, ze tam ičo naozaj nebude treba. Ale ta poistovna, pre ktoru budes robit by ti mala pridelit nejake registracne cislo (namiesto iča) a na zaklade toho, by ti mali vydat dič. Takze zmluvu a cislo bude treba odniest na danovy. Ale ako je to s odvodmi v tomto pripade, to s istotou neviem, Predpokladam vsak, ze podobne, ako ked si na zivnosti a zaroven na RD... Lepsie a s istotou ti fakt povedia v socialnej poistovni, ale aj tam sa radsej treba dvoch ludi opytat, lebo nie raz su schopni dat odlisne odpovede :/

angua27
11. nov 2012

ahoj,
@lusindata2, DIČ ako sprostredkovateľ finančného poradenstva dostaneš, ak pôjdeš na daňový úrad a vyplníš prihlášku ohľadom príjmov zo sprostredkovania finančného poradenstva. žiadnu zmluvu ani nič podobné nepotrebuješ dokladovať.
odvody do sociálky neplatíš, iba do zdravotky a to je momentálne cca. 49,- Eur mesačne. toto je momentálna situácia, od 1.1.2013 sa kopec vecí bude meniť a je dosť možné, že bude treba platiť aj odvody do sociálky, čo je cca. 130,- Eur mesačne.

@aneri66, ak si človek zakladá živnosť, musí ísť na živnostenský úrad, ak firmu, tak najprv živnostenský a potom obchodný register. 😉

mawka
12. nov 2012

@angua27 konecne normalna odpoved 🙂 a pravdiva.

1lussy1
3. dec 2012

ahojte neviete mi poradit ako to je s dičom po novom roku?ked som na rodičovskej počula som ževraj može byť bud rodičak alebo to dičo

sykorka454
5. dec 2012

ahojte, chcem sa opytat ci viete nieco o nejakych pismenach pred dic? moj priatel potrebuje vystavit fakturu v nemecku a chcu tam od neho dico, ale aj s nejakymi pismenami pred cislom, ale to vraj u nas maju len platcovia dph, a to on nie je.
alebo mi neviete poradit nejaky zakon, kde by som si o tom nieco precitala? dakujem

romi55
5. dec 2012

pred dič sa dáva SK ak je daňovník aj platcom dph, ak platcom dph nie je, nemôže uviesť SK, inak je to zákon o DPH
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-prida...

vikusjk
5. dec 2012

@aneri66 ičo nemá so štatistikou nič, to ti nepridelí štatistika, ale živnostenský úrad 😉 a môže vykonávať aj činnosti, pri ktorých ičo nepotrebuje, len dič, napríklad pri zmluvách o autorskom diele, alebo umelci to majú takto a podobne.
Inak súhlasím s @angua27, presne ti poradila 😉 @lusindata2

angua27
6. dec 2012

@sykorka454, ak priateľ vystavuje faktúru do Nemecka, musí sa najprv registrovať na daňovom úrade pre "obmedzené" DPH podľa §7 Zákona o DPH. bude mu pridelené IČ DPH (čo je dič s písmenami SK pred číslom) a až potom môže vystaviť faktúru do zahraničia. ak vystavuje faktúry do zahraničia musí potom vždy po ukončení štvrťroka do 20. dňa nasledujúceho mesiaca podať na daňový úrad súhrnný výkaz. tento sa podáva iba elektronicky, takže ak sa bude registrovať pre obmedzené IČ DPH, treba uzavrieť aj s daňovým úradom dohodu o podávaní elektronických výkazov. 😉

vadelka
10. mar 2013

@angua27 riešim momentálne niečo podobné ako lusindata2 a chcela by som sa opýtať,čo sa zmenilo po 1.1.2013,či stačí odvádzať iba do zdrav.poisťovne.

angua27
10. mar 2013

@vadelka, pre finančných sprostredkovateľov sa nakoniec nezmenilo nič, takže platí pre Teba stale to isté. 😉

tinusicka
30. júl 2013

prosím Vás o pomooooc... moj kamarat (ktorý zije a pracuje v GB) by chcel otvorit malicku firmu najprv online potom mozno aj predajnu... chce dovazat oblecenie, obuv a ine veci na SR a tu ich predavat cez mna... nechce zalozit a.s, ani s.r.o. a nechce vybrat ani zivnost.. uvazovali sme nad DIC... je mozne podnikat iba aj na DIC??? po pridelení DIC (50e) sa bude platit prvý rok xy a dalsí rok xy... mohol by mi niekto vysvetlit ci by to tak bolo mozne alebo nie? dakujem velmi pekne

aduskatt
30. júl 2013

@tinusicka ako predajca musis mat ICO, teda bud zivnost, alebo sro

tinusicka
30. júl 2013

@aduskatt teraz je mi to uz jasne.... musi zalozit zivnost ☹

simca06022011
30. júl 2013

@tinusicka musite mat zivnost, bud ty alebo on... alebo cez konikovsky bazar ako pro :P ale inak pre bezny obchod budete potrebovat zivnost, nic strasne na tom ale nie je

tinusicka
30. júl 2013

@simca06022011 neviem ze ake su odvody do soc. a zdravotnej ☹

aduskatt
30. júl 2013

@simca06022011 aj cez konikovksy bazar ako PRO uz musi mat zivnost

tinusicka
30. júl 2013

@aduskatt to fakt?? uz aj cez PRO? 😢

aduskatt
30. júl 2013

@tinusicka ano, vyzaduje sa pri registracii IČO

tinusicka
30. júl 2013

@aduskatt dakujem krasne za pomooooc 🙂