Aký máte názor na to, keď by vysokoškoláčka robila upratovačku?

tslobik
19. sep 2014

Aký máte názor na to, keď vyštudovaná Mgr. (ktorá 8 rokov pracovala v podstate v odbore) by neváhala robiť upratovačku?

mima4
19. sep 2014

@tslobik

nechcem ta urazit, ale napisem ti to rovno. Predpokladam, ze tvoj manzel nema vzdelanie a preto ta nechce podporit a pre mna je taky muz CHRUNO!! Aby si ty sla pucovat pomaly niekde hajzle, velmi smutne. Tym netvrdim, ze ta praca nema zmysel, prave naopak, je dolezita, ale ty si studovala a to ze mas rodinu a deti, neznamena ze si postihnuta tym!! Tvoj muz by ti mal byt oporou, povzbudzovat ta, a pravdaze participovat rovnako v domacnosti a u detoch a nie ta posielat na pracu, kde stacia 4 ludove!!

A vo vseobecnosti moj nazor? Dnes mat titul neznamena mat aj rozum, inteligenciu... ambicie... a preto ma vobec neprekvapuje ten vyplod nasich univerzit, pričom z univerzit by mali vychadzat KAPACITY pre nas stat a pomaly tu budu mat VS aj upratovacky...

Vaz si seba, vas si vzdelanie, svoju hodnotu, nedaj sa kopnut do kuta... Nech tvoj manzel ide tie hajzle umyvat aby stihal syna!!!

tslobik
autor
19. sep 2014

@babaker
@janka279 naozaj pekne ste to napísali baby 🙂

tslobik
autor
19. sep 2014

@mima4 si ma asi nepochopila dobre. On ma tam neposiela, tiež sa mu to zdá čudné....len mu to moje rozhodnutie neprekáža. A vzdelanie má stredoškolské s tým, že sa 4 roky učil - resp. v jeho prípade neučil na jednotky a nikdy v živote nebol nezamestnaný. A na VŠ nešiel len preto, že mal v 18-tke dieťa a musel ho živiť, keď sa jeho matka na neho vykašlala. Len toľko.

mima4
19. sep 2014

@tslobik nespominala si niekde vyssie, ze nemas od neho podporu?

Kazdopadne rozhodnutie je na tebe, ale potom je tych 5 rokov skole uz plne zabitych. Cim dlhsie budes vykonavat nekvalifikovanu pracu mimo odboru, tym viac sa mozes rozlucit, ze niekedy uz na ten vlak nabehnes.

tslobik
autor
19. sep 2014

@mima4 spomínala, ale tá podpora sa týkala toho profi rodiča

mima4
19. sep 2014

@tslobik prepac, ak som niečo nepochopila...
upratovacka nie je podradna praca ale nezodpoveda vysokoskolsky vzdelanemu cloveku. Kratkodobo sa da vsetko, ked clovek musi, tak musi... ale nemala by predstavovat trvaleljsie riesenie vaznych fin. problemov. Urcite aj ty mas sny, pln si ich... spomen si, ked si sla na skolu, ake si mala predstavy o svojom profesnom zivote?

tslobik
autor
19. sep 2014

@mima4 len keď teraz je pre mňa najdôležitejšie dieťa a to, aby som mu bola nablízku ako sa len dá

mima4
19. sep 2014

@tslobik pokial budes vyrovnana s tym, ze budes robit upratovacku a je to tvoja volba, je to OK. Pokial vsak bude ta to frustrovat a deptat, hlavne ak si inteligentna a mas vysokoskolske myslenie, tak ani to dieta nebude spokojne.
sprav ako uznas za vhodne...

janka279
19. sep 2014

@mima4 Ked ju to bude deptat a frustrovat, tak sa to moze opat pokusit zmenit. 🙂 ako som pisala, nikde nie je napisane, ze potom bude musiet robit upratovacku navzdy. Clovek sa vyvija, meni nazory, postoje. A je to o prioritach. Momentalne to chapem, ze prioritou je spokojnost dietata a pokoj v rodine. ak casom pociti chut sa realizovat po profesijnej stranke, tak ze sa k tomu bude moct vratit.

tslobik
autor
19. sep 2014

Ďakujem vám za názory pozitívne aj tie menej, proste za všetky 🙂 🙂

tslobik
autor
20. sep 2014

No, práve som sa od známeho dozvedela, že u nich dávajú upratovačke 500€ v čistom a nemám ani zďaleka toľko ako vedúca, podotýkam v infekčnom prostredí, kde je samý asociál, alkoholik a psychiatr. diagnóza. Tak kašlať na kariérny prepad, keď na druhej strane brehu je finančné polepšenie si.

tslobik
autor
20. sep 2014

Moje dieťa z mojej hrdosti nevyžije

lilka5566
20. sep 2014

Čo je na tom čudné ? Práca ako každá iná zato že má niekto vysoku neznamená to že by nemohol robiť takú "podradnu" robotu.

jalito
22. sep 2014

načo študujete, keď potom chcete robiť upratovačky... aha...ani VŠ nie je patent na rozum, už to viem.

tslobik
autor
22. sep 2014

@jalito to, že chcem robiť napr. upratovačku, ešte neznamená že som hlúpa. Existuje xy iných dôvodov než rozum

jalito
22. sep 2014

@tslobik ved na to ti nikto nic ja sama som uvazovala, ze by som sla upratovat, a js mam len strednu skolu, ja ti to neberiem.

mia551
22. sep 2014

@tslobik necitala som celu diskusiu, len chcem vyjadrit svoj nazor k polozenej otazke... pre mna je to uplne v pohode, vobec sa nad tym nepohorsujem, dokonca to chapem 🙂 ja sama mam VS, pred materskou som pracovala v praci, kde som robila 12 hod denne (kancelaria, PC, stale telefonaty, neustale riesenie nejakych problemov, ktorych dopad bol vzdy niekolko milionovy pre firmu - chodili za mnou vacsinou vzdy az ked "horelo" a ja som mala tu zodpovednost za riesenie... no bola som taky "hasic problemov" aj ked v zmluve som mala napisane ine 😅 ). velakrat som ani nespala, chodila domov utahana, nervozna... a snivala o hocijakej nekvalifikovanej praci 😀 teraz som uz 4.rok doma na rodicovskej a podla vsetkeho este najblizsie 2 roky budem... fakt neviem, ako sa budu na mna na pracovnom trhu pozerat po 6-7 rokoch stravenych doma, ale momentalne sa tym vobec netrapim a viem jedno - taku istu pracu uz robit nechcem. chcem vidiet moje deti aspon 2-3 hodiny denne a chcem ich vidiet v (mojej) normalnej nalade, nech by to znamenalo aj to, ze pojdem robit upratovacku... nechapem, ako s tym vobec moze mat niekto problem, je to len moja vec a v podstate poznam len velmi malo ludi, ktori robia to, co aj vystudovali... dokonca najchytrejsi clovek, akeho som kedy asi spoznala, ucil svojho casu na VS fyziku a odisiel odtial robit kovaca (teda robi ploty, zvara a co ja viem co este...) a je urcite spokojnejsi ako bol predtym... ale ako povedal einstein, v nasich casoch je jednoduchsie rozbit atom ako predsudky 🙂

tslobik
autor
23. sep 2014

@mia551 veľmi kársne si to napísala.......ako by si mi čítala z duše. ....Tu predsa nejde o to, že človek sa zníži (profesionálne) preto, že by nemal na to, čo vyštudoval rozum, ale nemusí mať skôr tú povahu, vysoký prah stresu, chce byť viac v pohode pre svojich najbližších a dalo by sa toho vymenovať určite viac 🙂

stardust
23. sep 2014

@tslobik uz si niekedy upratovala za peniaze dlhsi cas?

tslobik
autor
23. sep 2014

@stardust nie, prečo?

stardust
23. sep 2014

@tslobik lebo sa na pracu upratovacky pozeras ruzovymi okuliarmi. Nemysli si, ze je to lahka praca. Ja som upratovala tri mesiace vikendove chatky v Izraeli a poviem ti, ziadna ina praca ma nevycerpavala viac ako to upratovanie. Takze ti radim, zober si radsej dovolenku a chod brigadne niekam upratovat, aby si si to vyskusala.

tslobik
autor
23. sep 2014

@stardust Tak ja som robila v určitom zariadení, kde som popri svojej kvalifik.práci sem-tam musela aj poupratovať - a to nemyslím klasicky upratať, ale čistiť výkaly, moč, krv a podobné veci. Tak hádam dokážem posúdiť, čo je nápln upratovačky niekde v kancelárskych priestoroch, hoteloch a pod.

kubuliatko
23. sep 2014

bez urazky. ale pokial clovek vystuduje nejaku debilinu v zmysle socialna praca ruzomberok alebo pegeska kombinacia obcianska nauka- estetika a podobne bludy tak nech sa necuduje ze musi robit pracu pod svoju kvalifikaciu.

viera27
23. sep 2014

@tslobik a ja ta chapem. Po nastupe do prace som mala obrovske karierne sny, skakala som profesne coraz vyssie a vyssie, plat paradny, vsetko OK. A naraz som zistila, ze som v jednom kole a ze mi to nestaci, ze chcem od zivota nieco viac. Tak som sa rozhodla opustit poziciu a vratit sa uplne na najpodradnejsie miesto. To bol curbes 😀 . Kym som si vydupala cestu "dole", bolo to narocnejsie a ako posledny krok bolo podanie vypovede. Az vtedy ustupili. Ta sloboda je na nezaplatenie, poviem ti. Ziaden stres. Odrazu mam cas na seba, na rodinu. Vela cestujeme, 4* do tyzdna si idem zacvicit, vela citam, chodime na koncerty, s kamoskami do kina, so synom vymyslame nove konicky. No ZIJEM prosto. V domove dochodcov nechcem spominat na to, ako som stihla termin projektu 😀 , ale ako sme so synom chodili liezt napr 😉 . A buduci rok sa mozno zacnem ucit spanielcinu, co ja viem, co mi napadne.
PS: a kludne by som isla robit aj upratovacku. Vsak to je paradny job, cisty manual, ziadna psychicka zataz. A mohli by mi vsetci akurat tak fukat praskovy cukor do zadku 😀 . Nikde nie je napisane, ze sa casom nerozhodnes zuzitkovat svoje VS vedomosti, vobec ta VS nebola zbytocna. Ako tu niekto spominal, ze ked vypadnes z prace, uz stracas kvalifikaciu. Hovadina. Vsak s kazdou materskou zena vypadava na roky (obvykle teda).

stardust
23. sep 2014

@tslobik tak ti nic nebrani v zmene povolania. Prajem vela stastia 😉

tslobik
autor
23. sep 2014

@viera27 Veľká vďaka za tvoj príbeh a povzbudenie....lebo niektoré si tu možno myslia, že som blázon 😀

rutie
3. okt 2014

@tslobik Mala som znamu, ktora mala VS technickeho smeru, ovladala plynulo dva svetove jazyky a narocnu a dobre platenu pracu. Potom mala 5 deti. Ked slo najmensie do skolky, nemohla sa vratit do byvaleho zamestnania a zaroven poskytnut detom potrebne zazemie. Tak zacala upratovat domacnosti. Pred 10-timi rokmi zarabala 1000 Eur mesacne. Kedze bola sikovna a prakticka a po 5 detoch mimoriadne dobre zorganizovana, bol o jej sluzby obrovsky zaujem a zacala si vyberat. Teraz ma klientov uz len zahranicnych manazerov a velvyslancov, ktorym aj organizuje domacnost. S oblecenia, ktore jej manzelky klientov "posuvaju" znackovo oblieka celu rodinu a jej mama si vraj planuje otvorit second hand. A bonbonik na zaver - ta pani si plati upratovacku, lebo nestiha vlastnu domacnost.

Moja kamaratka mala prestiznu a narocnu pracu, bola medialne znama a respektovana. Dostala sa do situacie, ked strasne potrebovala peniaze. Rychlo a bez zavazkov. Tak chodila po veceroch, na meno svojej kamaratky, upratovat kancelarie. Mala vtedy 2 vysoke skoly + doktorat. Teraz je este uspesnejsia a nijako neklesla ani v svojich ani v nikoho, kto o tom vie, ociach.

U nas vo firme sme mali sofera - poslicka, vystudovanu mal nejaku totalne neprakticku humanitnu pavedu. Ked odchadzal z firmy bol najuspesnejsim obchodnikom a v jednym z najuznavanejsich odbornikov v odvetvi.

Nasa pani upratovacka vo firme bola dusou firmy. Bez nadsadzky "manazerkou pohody", obcas nam navarila, obcas napiekla, vsetci sa jej zdoverovali s tazkostami, organizovala aj firemne vecierky. Zarabala takmer dvojnasobok ako ked robila zdravotnu sestru. Vzdy len lutovala, ze to rozhodnutie nespravila skor.

U nas v mestecku pri BA bezne upratuju domacnosti VS-vzdelane zeny. Daju sa dokopy tri kamaratky, do 15:00 spravia aj 4 domacnosti. Cena za jedno upratanie 20-40 EUR. Denny prijem na jednu z nich cca 40-50 EUR, vacinou na roku a o 15:00 su doma pri detoch a maju svaty pokoj. Pod 6 EUR na hodinu tu upratovacku nezozenies a o tie dobre sa idu moje susedy potrhat.

A co som tym chcela povedat? Ze ani pri praci upratovacky sa inteligencia a vzdelanie moze hodit. Ze je rozdiel robit upratovacku a upratovacku. Ze je na tebe, cim naplnis obsah svojej prace. Je na tebe, na com si stavias obraz o sebe. A cisto prakticky - ak to bude na zivnost, tak v CV sa cinnost SZCO da popisat ako len chces.

magooo
18. okt 2014

Do diskusii sa nezapajam,ale na margo tejto ...no nedalo mi to ...mam tiez diplom a som upratovacka,absolutne sa za to nehanbim,zarobim dobre a este som aj s detmi,isla som to robit hlavne kvoli nim !,kvoli casu,rodicia aj svokrovci su zarobkovo cinni takze ziadni dochodci ,aby som si mohla organizovat cas a byt s rodinou robim to,rano ich vypravim do skoly a po obede ich pekne cakam uz doma ,ked budu vacsie budem uvazovat o inej praci aj to mozno

magooo
18. okt 2014

@rutie lepsie by som to nenapisala 🙂

xnatalkax
11. apr 2023

@tslobik ahoj. Nasla som tuto diskusiu, ako si dopadla? Isla si robit tu upratovacku?